Savivaldybių rinkimai 2023: rezultatai, visi 60 merų, partijų mandatai ir aktyvumas
- 2023 m. kovo 5 d. rinkimuose balsavo 48,93 % rinkėjų; išrinkti 1 498 tarybų nariai ir 60 merų.
- Pirmajame ture merai išrinkti 26 savivaldybėse, antrajame (kovo 19 d.) – 34.
- Daugiausia mandatų (358) ir merų (17) laimėjo LSDP; komitetai kartu – 183 mandatus ir 11 merų.
- Mažiausias antrojo turo skirtumas – 1,14 proc. punkto (Vilniaus rajono savivaldybėje).
- Aktyviausi buvo Birštono savivaldybės rinkėjai (65,42 %), pasyviausi – Panevėžio rajono savivaldybės (38,20 %).

- Socialdemokratai laimėjo 358 mandatus ir 17 merų postų
- 26 merai išrinkti jau pirmajame ture, Šalčininkuose – su 82,74 % balsų
- 34 savivaldybėse prireikė antrojo turo, Vilniaus rajone lėmė 1,14 proc. punkto
- Aktyvumas svyravo nuo 38,20 % iki 65,42 %
- Visų 60 savivaldybių merų rinkimų rezultatai
- Per kadenciją kai kurių savivaldybių vadovai pasikeitė
Ši dalis – 77.lt savivaldybių rinkimų 2027 skilties dalis. Ją parengė 77.lt DI redakcija pagal šaltinius, kurie nurodyti straipsnio pabaigoje.
Ankstesni savivaldybių tarybų ir merų rinkimai Lietuvoje vyko 2023 m. kovo 5 d., antrasis mero rinkimų turas – kovo 19 d. Buvo renkami 1 498 tarybų nariai ir 60 merų. Pirmajame ture balsavo 48,93 % rinkėjų. Šiame straipsnyje – partijų ir komitetų rezultatai, visų 60 išrinktų merų lentelė, didžiausios pergalės, artimiausios kovos ir aktyvumas. Kitų rinkimų, vyksiančių 2027 m. kovo 7 d., kandidatai ir taisyklės – savivaldybių rinkimų skiltyje.
Socialdemokratai laimėjo 358 mandatus ir 17 merų postų
Tarybų rinkimuose daugiausia balsų ir mandatų surinko Lietuvos socialdemokratų partija: 204 029 balsai ir 358 mandatai. Antroje vietoje liko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 243 mandatais, trečioje – valstiečiai su 185. Vietos politiniai komitetai kartu surinko 161 861 balsą ir 183 mandatus, o merų rinkimuose laimėjo 11 savivaldybių. Lentelėje balsai nurodyti tarybų rinkimų (sąrašų), mandatai – tarybų, merai – abiejų turų suma.
| Partija ar komitetai | Balsai tarybų rinkimuose | Mandatai | Merai |
|---|---|---|---|
| Lietuvos socialdemokratų partija | 204 029 | 358 | 17 |
| Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai | 189 396 | 243 | 5 |
| Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga | 107 568 | 185 | 8 |
| Politiniai komitetai (kartu) | 161 861 | 183 | 11 |
| Liberalų sąjūdis | 81 262 | 143 | 9 |
| Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ | 78 052 | 124 | 5 |
| Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga | 62 359 | 57 | 1 |
| Centro dešinės sąjunga | 60 794 | 56 | 2 |
| Lietuvos regionų partija | 28 927 | 56 | 1 |
| Darbo partija | 42 927 | 46 | 0 |
| Laisvės partija | 41 522 | 15 | 0 |
| Lietuvos žaliųjų partija | 19 386 | 14 | 0 |
| Krikščionių sąjunga | 6 124 | 8 | 0 |
| Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) | 10 704 | 7 | 0 |
| Nacionalinis susivienijimas | 13 140 | 3 | 0 |
Partija „Laisvė ir teisingumas“ vėliau tapo Centro dešinės sąjunga, todėl jos 2023 m. rezultatai lentelėje priskirti CDS. Balsų ir mandatų suvestinė paimta iš VRK duomenų, kuriuos pateikia Vikipedijos straipsnis apie 2023 m. rinkimus.
26 merai išrinkti jau pirmajame ture, Šalčininkuose – su 82,74 % balsų
Pirmajame ture meras laimi surinkęs daugiau nei pusę balsų, jei balsavo bent 40 % rinkėjų. 2023 m. tai pavyko 26 kandidatams. Daugiausia balsų surinko Šalčininkų, Širvintų ir Druskininkų savivaldybių vadovai. Lentelėje – šeši didžiausią balsų dalį pirmajame ture gavę merai.
| Savivaldybė | Meras | Kas iškėlė | Balsų dalis I ture |
|---|---|---|---|
| Šalčininkų rajono savivaldybė | Zdzislav Palevič | LLRA-KŠS | 82,74 % |
| Širvintų rajono savivaldybė | Živilė Pinskuvienė | Regionų partija | 80,21 % |
| Druskininkų savivaldybė | Ričardas Malinauskas | „Už Druskininkus“ | 74,63 % |
| Jonavos rajono savivaldybė | Mindaugas Sinkevičius | LSDP | 73,78 % |
| Kazlų Rūdos savivaldybė | Mantas Varaška | „Jaunoji Kazlų Rūda“ | 73,41 % |
| Tauragės rajono savivaldybė | Dovydas Kaminskas | Liberalų sąjūdis | 73,12 % |
34 savivaldybėse prireikė antrojo turo, Vilniaus rajone lėmė 1,14 proc. punkto
Kovo 19 d. antrasis turas vyko 34 savivaldybėse. Kai kur rezultatą lėmė vos keli šimtai balsų. Artimiausia kova vyko Vilniaus rajone, kur socialdemokratų kandidatas aplenkė LLRA-KŠS atstovą. Lentelėje – šešios savivaldybės, kuriose antrojo turo skirtumas buvo mažiausias.
| Savivaldybė | Laimėjo | Antroje vietoje | Skirtumas |
|---|---|---|---|
| Vilniaus rajono savivaldybė | Robert Duchnevič (50,57 %) | Waldemar Urban (49,43 %) | 1,14 proc. p. |
| Ignalinos rajono savivaldybė | Laimutis Ragaišis (50,70 %) | Justas Rasikas (49,30 %) | 1,40 proc. p. |
| Kėdainių rajono savivaldybė | Valentinas Tamulis (51,08 %) | Viktoras Fiodorovas (48,92 %) | 2,16 proc. p. |
| Šilalės rajono savivaldybė | Tadas Bartkus (52,06 %) | Jonas Gudauskas (47,94 %) | 4,12 proc. p. |
| Pasvalio rajono savivaldybė | Gintautas Gegužinskas (52,30 %) | Neringa Trinskienė (47,70 %) | 4,60 proc. p. |
| Vilniaus miesto savivaldybė | Valdas Benkunskas (52,73 %) | Artūras Zuokas (47,27 %) | 5,46 proc. p. |
Aktyvumas svyravo nuo 38,20 % iki 65,42 %
Bendras pirmojo turo aktyvumas siekė 48,93 %, tačiau savivaldybėse jis labai skyrėsi. Aktyviausi buvo Birštono (65,42 %), Pagėgių (64,34 %) ir Lazdijų rajono (59,65 %) savivaldybių rinkėjai. Mažiausiai rinkėjų balsavo Panevėžio rajono (38,20 %), Šiaulių rajono (40,49 %) ir Klaipėdos miesto (40,80 %) savivaldybėse. Žemas aktyvumas svarbus mero rinkimams: kai balsuoja mažiau nei 40 % rinkėjų, pirmajame ture laimėti galima tik surinkus bent penktadalį visų rinkėjų balsų.
Visų 60 savivaldybių merų rinkimų rezultatai
Lentelėje – kas 2023 m. išrinktas meru kiekvienoje savivaldybėje, kas jį iškėlė, kuriame ture ir kokia balsų dalimi laimėjo. Savivaldybės pavadinimas veda į jos 2027 m. mero ir tarybos rinkimų puslapį, kuriame rasite visų kandidatų ir sąrašų 2023 m. rezultatus.
| Savivaldybė | Išrinktas meras | Kas iškėlė | Turas | Balsų dalis | Aktyvumas I ture |
|---|---|---|---|---|---|
| Akmenės rajono | Vitalijus Mitrofanovas | LSDP | I | 68,17 % | 51,10 % |
| Alytaus miesto | Nerijus Cesiulis | LSDP | I | 70,88 % | 51,42 % |
| Alytaus rajono | Rasa Vitkauskienė | „Vardan Lietuvos“ | II | 57,61 % | 57,75 % |
| Anykščių rajono | Kęstutis Tubis | LVŽS | II | 53,13 % | 50,16 % |
| Birštono | Nijolė Dirginčienė | LSDP | I | 55,47 % | 65,42 % |
| Biržų rajono | Kęstutis Knizikevičius | LSDP | II | 64,48 % | 49,58 % |
| Druskininkų | Ričardas Malinauskas | „Už Druskininkus“ | I | 74,63 % | 56,26 % |
| Elektrėnų | Gediminas Ratkevičius | Liberalų sąjūdis | II | 61,46 % | 52,23 % |
| Ignalinos rajono | Laimutis Ragaišis | LVŽS | II | 50,70 % | 54,65 % |
| Jonavos rajono | Mindaugas Sinkevičius | LSDP | I | 73,78 % | 43,69 % |
| Joniškio rajono | Vitalijus Gailius | Liberalų sąjūdis | I | 51,94 % | 48,36 % |
| Jurbarko rajono | Skirmantas Mockevičius | išsikėlė pats | II | 56,39 % | 45,69 % |
| Kaišiadorių rajono | Šarūnas Čėsna | Liberalų sąjūdis | II | 62,17 % | 49,65 % |
| Kalvarijos | Nerijus Šidlauskas | „Siekime kartu“ | II | 69,65 % | 53,80 % |
| Kauno miesto | Visvaldas Matijošaitis | „Vieningas Kaunas“ | I | 59,66 % | 53,77 % |
| Kauno rajono | Valerijus Makūnas | LSDP | I | 65,37 % | 47,00 % |
| Kazlų Rūdos | Mantas Varaška | „Jaunoji Kazlų Rūda“ | I | 73,41 % | 52,90 % |
| Kelmės rajono | Ildefonsas Petkevičius | „Laisvė ir teisingumas“ | II | 75,06 % | 44,41 % |
| Kėdainių rajono | Valentinas Tamulis | LSDP | II | 51,08 % | 50,16 % |
| Klaipėdos miesto | Arvydas Vaitkus | „Ištikimi Klaipėdai“ | II | 62,56 % | 40,80 % |
| Klaipėdos rajono | Bronius Markauskas | LVŽS | II | 71,95 % | 41,31 % |
| Kretingos rajono | Antanas Kalnius | „Kretingos kraštas“ | I | 59,92 % | 48,39 % |
| Kupiškio rajono | Dainius Bardauskas | TS-LKD | II | 53,29 % | 54,13 % |
| Lazdijų rajono | Ausma Miškinienė | „Vardan Lietuvos“ | II | 66,15 % | 59,65 % |
| Marijampolės | Povilas Isoda | LSDP | I | 61,02 % | 48,29 % |
| Mažeikių rajono | Rūta Matulaitienė | LSDP | II | 56,02 % | 40,93 % |
| Molėtų rajono | Saulius Jauneika | TS-LKD | I | 57,47 % | 49,05 % |
| Neringos | Darius Jasaitis | „Vardan Lietuvos“ | I | 54,23 % | 54,44 % |
| Pagėgių | Vaidas Bendaravičius | Liberalų sąjūdis | II | 59,69 % | 64,34 % |
| Pakruojo rajono | Saulius Margis | LSDP | I | 69,34 % | 49,65 % |
| Palangos miesto | Šarūnas Vaitkus | TS-LKD | I | 71,02 % | 51,15 % |
| Panevėžio miesto | Rytis Mykolas Račkauskas | „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ | I | 63,52 % | 41,06 % |
| Panevėžio rajono | Antanas Pocius | LSDP | II | 58,46 % | 38,20 % |
| Pasvalio rajono | Gintautas Gegužinskas | TS-LKD | II | 52,30 % | 49,34 % |
| Plungės rajono | Audrius Klišonis | Liberalų sąjūdis | I | 52,98 % | 46,89 % |
| Prienų rajono | Alvydas Vaicekauskas | LSDP | I | 51,83 % | 48,58 % |
| Radviliškio rajono | Kazimieras Račkauskis | LSDP | II | 64,56 % | 46,38 % |
| Raseinių rajono | Arvydas Nekrošius | LVŽS | II | 53,24 % | 53,83 % |
| Rietavo | Antanas Černeckis | Liberalų sąjūdis | I | 53,97 % | 50,71 % |
| Rokiškio rajono | Ramūnas Godeliauskas | LSDP | I | 59,52 % | 49,26 % |
| Skuodo rajono | Stasys Gutautas | LVŽS | II | 59,55 % | 51,46 % |
| Šakių rajono | Raimondas Januševičius | LVŽS | II | 54,91 % | 48,63 % |
| Šalčininkų rajono | Zdzislav Palevič | LLRA-KŠS | I | 82,74 % | 59,55 % |
| Šiaulių miesto | Artūras Visockas | Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ | I | 66,90 % | 45,79 % |
| Šiaulių rajono | Česlovas Greičius | LVŽS | II | 73,92 % | 40,49 % |
| Šilalės rajono | Tadas Bartkus | „Vardan Šilalės krašto“ | II | 52,06 % | 58,94 % |
| Šilutės rajono | Vytautas Laurinaitis | „Vardan Lietuvos“ | II | 60,16 % | 49,26 % |
| Širvintų rajono | Živilė Pinskuvienė | Regionų partija | I | 80,21 % | 57,36 % |
| Švenčionių rajono | Rimantas Klipčius | „Laisvė ir teisingumas“ | I | 60,11 % | 58,31 % |
| Tauragės rajono | Dovydas Kaminskas | Liberalų sąjūdis | I | 73,12 % | 51,25 % |
| Telšių rajono | Tomas Katkus | LSDP | II | 53,42 % | 46,46 % |
| Trakų rajono | Andrius Šatevičius | Liberalų sąjūdis | II | 63,42 % | 49,60 % |
| Ukmergės rajono | Darius Varnas | „Vardan Lietuvos“ | II | 67,79 % | 49,13 % |
| Utenos rajono | Marijus Kaukėnas | „Kartu už Utenos kraštą“ | II | 59,75 % | 56,96 % |
| Varėnos rajono | Algis Kašėta | „Drauge su Jumis“ | II | 53,35 % | 54,79 % |
| Vilkaviškio rajono | Algirdas Neiberka | LSDP | I | 67,38 % | 44,48 % |
| Vilniaus miesto | Valdas Benkunskas | TS-LKD | II | 52,73 % | 49,29 % |
| Vilniaus rajono | Robert Duchnevič | LSDP | II | 50,57 % | 49,77 % |
| Visagino | Erlandas Galaguz | LVŽS | II | 53,00 % | 47,42 % |
| Zarasų rajono | Nijolė Guobienė | Liberalų sąjūdis | II | 57,62 % | 54,30 % |
Per kadenciją kai kurių savivaldybių vadovai pasikeitė
Per 2023–2027 m. kadenciją dalis 2023 m. išrinktų merų pareigų nebeina. Kupiškio rajone, Panevėžio mieste ir Joniškio rajone vyko pirmalaikiai mero rinkimai, o 2026 m. Druskininkuose, Jonavos rajone ir Marijampolėje mero pareigas iki 2027 m. rinkimų laikinai eina tarybų paskirti asmenys. Kas vadovauja kiekvienai savivaldybei dabar, rašoma jos rinkimų puslapyje ir savivaldybių rinkimų skilties suvestinėje.
2027 m. bus renkami 1 494 tarybų nariai – keturiais mažiau nei 2023 m., nes pasikeitė Akmenės rajono, Kalvarijos ir Palangos tarybų dydžiai. Plačiau – straipsnyje savivaldybių rinkimai 2027.
Dažniausi klausimai
Kada vyko 2023 m. savivaldybių rinkimai?
Pirmasis turas – 2023 m. kovo 5 d., antrasis mero rinkimų turas – kovo 19 d. Pirmajame ture merai išrinkti 26 savivaldybėse, antrajame – 34.
Kuri partija laimėjo 2023 m. savivaldybių rinkimus?
Daugiausia mandatų laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija – 358 iš 1 498, ir daugiausia merų – 17. Antroje vietoje pagal mandatus – TS-LKD (243), trečioje – LVŽS (185). Visi politiniai komitetai kartu gavo 183 mandatus ir 11 merų postų.
Koks buvo rinkėjų aktyvumas 2023 m.?
Pirmajame ture balsavo 48,93 % rinkėjų. Aktyviausi buvo Birštono savivaldybės rinkėjai (65,42 %), pasyviausi – Panevėžio rajono savivaldybės (38,20 %).
Kur buvo artimiausia mero rinkimų kova?
Vilniaus rajono savivaldybėje antrajame ture Robert Duchnevič gavo 50,57 %, o Waldemar Urban – 49,43 % balsų.
Kada vyks kiti savivaldybių rinkimai?
2027 m. kovo 7 d. Antrasis mero rinkimų turas, jei prireiks, – kovo 21 d.
Šaltiniai
- Wikipedia: 2023 Lithuanian municipal elections
- LRT: Rinkimai 2023 – antrajame ture Vilniuje Benkunskas ir Zuokas, Matijošaičio pergalė Kaune
- VRK: 2023 m. kovo 5 d. savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatai (savivaldybių suvestinė)
- VRK: 2023 m. kovo 19 d. pakartotinis mero rinkimų balsavimas (savivaldybių suvestinė)
- Wikipedia: Public election committee (Lithuania)
- VRK: savivaldybių merai ir tarybų nariai
- Viršelio nuotrauka: Bearas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Prisijunk, kad komentuotum
Dar niekas nekomentavo. Būk pirmas.