Mažeikių rajono mero ir tarybos rinkimai 2027: kandidatai, sąrašai, 2023 m. rezultatai ir tarybos sudėtis
- Rinkimai – 2027 m. kovo 7 d., antrasis turas – kovo 21 d.; bus renkami meras ir 27 tarybos nariai.
- 2023 m. merų rinkimus laimėjo Rūta Matulaitienė antrajame ture.
- 2023 m. tarybos rinkimuose daugiausia balsų gavo LSDP (30,03 %, 9 mandatai).
- Aktyvumas 2023 m. pirmajame ture – 40,93 % (šalies vidurkis 48,93 %).
- Ketinimą kandidatuoti jau paskelbė 2 politikai.

- Mažeikių rajono mero rinkimai: kandidatai 2027 m.
- 2023 m. Rūta Matulaitienė merų rinkimus laimėjo antrajame ture su 56,02 % balsų
- Mažeikių rajono tarybos rinkimai 2027: 27 mandatai ir sąrašų dalyviai
- 2023 m. tarybos rinkimus laimėjo LSDP su 30,03 % balsų
- Dabartinė Mažeikių rajono taryba: 27 nariai ir meras
- Vietos politiniai komitetai Mažeikių rajono 2027 m. rinkimuose
- 2023 m. 16,68 % balsų paduota iš anksto ar namuose
- Ką svarbu žinoti Mažeikių rajono rinkėjams prieš 2027 m. rinkimus
Ši dalis – 77.lt savivaldos rinkimų 2027 skilties dalis. Ją parengė 77.lt DI redakcija pagal šaltinius, kurie nurodyti straipsnio pabaigoje.
Mažeikių rajono savivaldybės rinkimai vyks 2027 m. kovo 7 d. kartu su rinkimais visose 60 Lietuvos savivaldybių. Tą dieną Mažeikių rajonas rinks du dalykus: merą ir 27 narius turinčią savivaldybės tarybą, abu ketverių metų kadencijai. Kiekvienas Mažeikių rajono rinkėjas gaus du biuletenius: mero biuletenyje žymimas vienas kandidatas, tarybos – vienas partijos ar komiteto sąrašas ir iki penkių pirmumo balsų. Jei Mažeikių rajono meras nebus išrinktas pirmajame ture, antrasis turas vyks kovo 21 d.; tarybos rinkimai antrojo turo neturi. Bendra informacija – savivaldos rinkimų skiltyje, apie pačią savivaldybę – jos profilyje.
Mažeikių rajono mero rinkimai: kandidatai 2027 m.
Oficialius kandidatų sąrašus VRK paskelbs iki 2027 m. vasario 5 d. Kol kas apie ketinimą siekti Mažeikių rajono mero posto yra paskelbę šie politikai (partijų ir pačių kandidatų pranešimai, 2026 m. spalio vidurio duomenys):
- Živilė Butkė – „Nemuno aušra“
- Martynas Bražas – Tautos ir teisingumo sąjunga
2023 m. Rūta Matulaitienė merų rinkimus laimėjo antrajame ture su 56,02 % balsų
Pirmajame ture 2023 m. kovo 5 d. varžėsi 8 kandidatai. Daugiausia balsų surinko Rūta Matulaitienė (32,57 %) ir Linas Memys (16,95 %), tačiau nė vienas nesurinko reikiamos daugumos. Kovo 19 d. antrajame ture Rūta Matulaitienė (LSDP) gavo 8 785 balsus, arba 56,02 %, o Linas Memys – 6 896 (43,98 %). Antrajame ture balsavo 36,17 % rinkėjų.
| Kandidatas | Kas iškėlė | Balsai | % galiojančių |
|---|---|---|---|
| Rūta Matulaitienė | LSDP | 5 681 | 32,57 % |
| Linas Memys | Žaliųjų partija | 2 956 | 16,95 % |
| Eimantas Salatka | LVŽS | 2 685 | 15,39 % |
| Nerijus Baužys | TS-LKD | 1 894 | 10,86 % |
| Kęstutis Bartkevičius | „Laisvė ir teisingumas“ | 1 487 | 8,52 % |
| Dovydas Punia | išsikėlė pats | 1 340 | 7,68 % |
| Živilė Butkė | „Vardan Lietuvos“ | 996 | 5,71 % |
| Tomas Stončius | Darbo partija | 405 | 2,32 % |
Antrojo turo rezultatai:
| Kandidatas | Kas iškėlė | Balsai | % galiojančių |
|---|---|---|---|
| Rūta Matulaitienė | LSDP | 8 785 | 56,02 % |
| Linas Memys | Žaliųjų partija | 6 896 | 43,98 % |
Mero rinkimų nugalėtojas Rūta Matulaitienė pirmajame ture surinko 5 681 balsą, o jį iškėlusios organizacijos sąrašas tarybos rinkimuose – 5 399 balsus. Taigi kandidatas surinko 282 balsais daugiau nei jo sąrašas.
Mažeikių rajono tarybos rinkimai 2027: 27 mandatai ir sąrašų dalyviai
Mažeikių rajono tarybą 2027–2031 m. kadencijai sudarys 27 nariai. Sąrašus į Mažeikių rajono tarybą gali kelti partijos ir šioje savivaldybėje įsteigti politiniai komitetai; kiekviename sąraše turi būti nuo 14 iki 54 kandidatų. Mandatus gaus sąrašai, surinkę bent 4 % Mažeikių rajono rinkėjų balsų (koalicijos – 6 %). Galutinį dalyvių sąrašą VRK paskelbs iki 2027 m. vasario 5 d. Žemiau – Mažeikių rajono tarybos rinkimų dalyviai, kurių dalyvavimas jau aiškesnis: 2023 m. dalyviai, vietos komitetai ir partijos, paskelbusios kandidatą į merus.
| Partija ar komitetas | Mažeikių rajono tarybos rinkimai 2023 m. | Paskelbtas kandidatas į merus 2027 | Parašai 2027 m. |
|---|---|---|---|
| LSDP | 30,03 %, 9 mandatai | – | nereikia |
| LVŽS | 18,55 %, 5 mandatai | – | nereikia |
| Žaliųjų partija | 16,23 %, 5 mandatai | – | nereikia |
| TS-LKD | 12,06 %, 4 mandatai | – | nereikia |
| „Vardan Lietuvos“ | 7,72 %, 2 mandatai | – | nereikia |
| „Laisvė ir teisingumas“ | 7,63 %, 2 mandatai | – | nereikia |
| Darbo partija | 3,00 %, 0 mandatų | – | nereikia |
| „Nemuno aušra“ | atskiro sąrašo nekėlė | Živilė Butkė | reikia |
| Tautos ir teisingumo sąjunga | atskiro sąrašo nekėlė | Martynas Bražas | reikia |
2023 m. tarybos rinkimus laimėjo LSDP su 30,03 % balsų
Tarybos rinkimuose dalyvavo 7 sąrašai. Mandatų gavo 6 iš jų. Daugiausia balsų surinko LSDP – 30,03 % dalyvavusių rinkėjų ir 9 mandatai iš 27. Vienam mandatui reikėjo 615 balsų (mandatų skirstymo kvota). 1 sąrašas neperžengė 4 % barjero arba nesurinko pakankamai balsų mandatui gauti.
| Sąrašas | Balsai | % dalyvavusių | Mandatai |
|---|---|---|---|
| LSDP | 5 399 | 30,03 % | 9 |
| LVŽS | 3 336 | 18,55 % | 5 |
| Žaliųjų partija | 2 918 | 16,23 % | 5 |
| TS-LKD | 2 169 | 12,06 % | 4 |
| „Vardan Lietuvos“ | 1 388 | 7,72 % | 2 |
| „Laisvė ir teisingumas“ | 1 371 | 7,63 % | 2 |
| Darbo partija | 540 | 3,00 % | 0 |
Mandatų skirstymas 2023 m.: kvota – 615 balsų
Mandatai skirstomi kvotų ir liekanų metodu. Kvota – sąrašų balsų suma, padalyta iš renkamų narių skaičiaus. Mažeikių rajono 2023 m. kvota siekė 615 balsų, todėl LSDP su 5 399 balsų pirmiausia gavo 8 mandatus. Likę 3 mandatai atiteko sąrašams, kurių balsų liekanos buvo didžiausios.
| Sąrašas | Balsai | Balsai ÷ kvota | Mandatai pagal kvotą | Iš viso mandatų |
|---|---|---|---|---|
| LSDP | 5 399 | 8,78 | 8 | 9 |
| LVŽS | 3 336 | 5,42 | 5 | 5 |
| Žaliųjų partija | 2 918 | 4,74 | 4 | 5 |
| TS-LKD | 2 169 | 3,53 | 3 | 4 |
| „Vardan Lietuvos“ | 1 388 | 2,26 | 2 | 2 |
| „Laisvė ir teisingumas“ | 1 371 | 2,23 | 2 | 2 |
Dabartinė Mažeikių rajono taryba: 27 nariai ir meras
Pagal VRK duomenis (2026 m. spalis) didžiausią atstovavimą Mažeikių rajono taryboje turi LSDP – 9 iš 27 vietų. Mažeikių rajono taryboje absoliučiai daugumai reikia 14 vietų, todėl sprendimams priimti būtinas kelių frakcijų sutarimas. Savivaldybei dabar vadovauja Rūta Matulaitienė (priesaika – 2023-04-17). Išsamesnė tarybos ir mero istorija pateikta savivaldybės profilyje.
| Frakcija / sąrašas | Vietų |
|---|---|
| LSDP | 9 |
| Žaliųjų partija | 5 |
| LVŽS | 5 |
| TS-LKD | 4 |
| „Laisvė ir teisingumas“ | 2 |
| „Vardan Lietuvos“ | 2 |
Mažeikių rajono tarybos nariai pagal VRK duomenis (2026 m. spalis):
- LSDP: Antanas Tenys, Armandas Peldis, Deivydas Vyniautas, Eglė Radzienė, Jonas Jurkus, Laurynas Jonauskas, Ramūnas Steponavičius, Tatjana Kinčinienė, Viktoras Bugnevičius
- Žaliųjų partija: Daiva Poškuvienė, Danguolė Ruginytė-Norvaišė, Linas Memys, Michail Andreičik, Rolandas Gerulskis
- LVŽS: Andriejus Virkutis, Paulius Pocevičius, Reda Šiaulienė, Rimantas Gramas, Vidmantas Krakys
- TS-LKD: Lina Rimkienė, Nerijus Baužys, Paulius Auryla, Vilija Kaktienė
- „Laisvė ir teisingumas“: Kęstutis Bartkevičius, Sigutė Bernotienė
- „Vardan Lietuvos“: Pranas Noreika, Živilė Butkė
Vietos politiniai komitetai Mažeikių rajono 2027 m. rinkimuose
Registrų centro duomenimis, Mažeikių rajono savivaldybėje veikiančių politinių komitetų nėra, todėl kandidatus į tarybą 2027 m. galės kelti tik partijos, o į merus – partijos arba patys išsikėlę kandidatai.
Visų Lietuvos komitetų sąrašas – straipsnyje politiniai komitetai 2027.
2023 m. 16,68 % balsų paduota iš anksto ar namuose
2023 m. Mažeikių rajono savivaldybėje 16,68 % galiojančių mero rinkimų balsų buvo paduota balsavimo vokuose, t. y. iš anksto, namuose ar specialiuose punktuose. Negaliojančių buvo 2,90 % mero ir 4,78 % tarybos rinkimų biuletenių. Pirmumo balsus atidavė vidutiniškai 51,34 % už sąrašus balsavusių rinkėjų. Aktyviausiai kandidatus reitingavo už sąrašą TS-LKD balsavę rinkėjai: pirmumo balsų buvo 58,64 % šio sąrašo biuletenių.
Ką svarbu žinoti Mažeikių rajono rinkėjams prieš 2027 m. rinkimus
Tarybos dydis nesikeičia: kaip ir 2023 m., ją sudarys 27 nariai. Kandidatų sąraše turės būti nuo 14 iki 54 kandidatų. 2023 m. Mažeikių rajono rinkėjų sąraše buvo 43 897 rinkėjų, o pirmajame ture balsavo 40,93 % – mažiau nei šalies vidurkis (48,93 %). Mažeikių rajono savivaldybėje 2023 m. veikė 33 rinkimų apylinkės, vidutiniškai po 1 330 rinkėjų vienoje.
Mažeikių rajono savivaldybėje 2027 m. parašų nereikės 7 organizacijoms, 2023 m. kėlusioms ir kandidatą į merus, ir sąrašą: LSDP, LVŽS, Žaliųjų partija, TS-LKD, „Vardan Lietuvos“, „Laisvė ir teisingumas“, Darbo partija. Kiti dalyviai parašus grąžina iki 2027 m. sausio 15 d.
Mažeikių rajono rinkėjai iš anksto balsuoti galės kovo 2–4 d., 7–20 val. Savivaldybės administracijos adresas – Laisvės g. 8, LT-89213 Mažeikiai. Biuletenių pildymas – kaip balsuoti.
Palyginti su kitomis savivaldybėmis, Mažeikių rajono rinkėjų aktyvumas 2023 m. pirmajame ture užėmė 57-ą vietą iš 60, kai 1 – aktyviausia savivaldybė. Pagal iš anksto ar namuose paduotų balsų dalį (16,68 %) savivaldybė buvo 52-a, o pagal kandidatų į merus skaičių (8) – 15-a iš 60, kai 1 – daugiausia kandidatų.
Pagal OSP 2026 m. pradžios duomenis savivaldybėje gyvena 50 934 gyventojai, todėl vienam būsimam tarybos nariui teks maždaug 1 886 gyventojai. Savivaldybę sudaro 9 seniūnijos: Laižuvos, Mažeikių apylinkės, Mažeikių, Reivyčių, Sedos, Šerkšnėnų, Tirkšlių, Viekšnių, Židikų. 2023 m. joje veikė 33 rinkimų apylinkės.
Dažniausi klausimai
Kada vyks Mažeikių rajono mero ir tarybos rinkimai 2027 m.?
Abu rinkimai vyks tą pačią dieną – 2027 m. kovo 7 d. Jei meras nebus išrinktas pirmajame ture, antrasis mero rinkimų turas vyks kovo 21 d.; tarybos rinkimai antrojo turo neturi. Išankstinis balsavimas – kovo 2–4 d.
Kas laimėjo Mažeikių rajono tarybos rinkimus 2023 m.?
Daugiausia balsų surinko LSDP – 30,03 % ir 9 mandatus iš 27. Mandatus gavo 6 sąrašai.
Kokios partijos ir komitetai dalyvaus Mažeikių rajono tarybos rinkimuose?
Galutinį sąrašą VRK paskelbs iki 2027 m. vasario 5 d. Rinkėjų parašų nereikės 7 organizacijoms, 2023 m. kėlusioms ir kandidatą į merus, ir sąrašą; vietos politinių komitetų šioje savivaldybėje nėra.
Kas laimėjo Mažeikių rajono mero rinkimus 2023 m.?
Rūta Matulaitienė (LSDP). Pergalė pasiekta antrajame ture, surinkus 56,02 % balsų.
Kiek tarybos narių bus renkama Mažeikių rajono savivaldybėje?
Taryboje bus 27 nariai, tiek pat kaip 2023 m. Kandidatų sąraše gali būti nuo 14 iki 54 kandidatų.
Kas kandidatuoja į Mažeikių rajono merus 2027 m.?
Iki 2026 m. spalio vidurio ketinimą kandidatuoti buvo paskelbę: Živilė Butkė („Nemuno aušra“), Martynas Bražas (Tautos ir teisingumo sąjunga). Galutinį sąrašą VRK paskelbs iki 2027 m. vasario 5 d.
Koks buvo rinkėjų aktyvumas Mažeikių rajono savivaldybėje 2023 m.?
Pirmajame merų rinkimų ture balsavo 40,93 % iš 43 897 rinkėjų, antrajame – 36,17 %. Šalies vidurkis pirmajame ture buvo 48,93 %.
Šaltiniai
- VE.lt/ELTA: „Nemuno Aušra“ patvirtino 33 kandidatus į merus (2026-10-08)
- LRT/ELTA: Tautos ir teisingumo sąjunga patvirtino dar tris kandidatus į savivaldybių merus (2026-10-12)
- VRK: 2027 m. kovo 7 d. savivaldybių tarybų narių ir merų rinkimai – bendra informacija
- VRK: 2023 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatai – Mažeikių rajono savivaldybė (I turas)
- VRK: 2023 m. merų rinkimų rezultatai – Mažeikių rajono savivaldybė (II turas)
- Wikipedia: 2023 Lithuanian municipal elections
- Registrų centras: Politinių organizacijų registro informacinė sistema – politinės organizacijos
- VRK: savivaldybių merai ir tarybų nariai
- Viršelio nuotrauka: Original uploader was Algėrds at bat-smg.wikipedia, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Prisijunk, kad komentuotum
Dar niekas nekomentavo. Būk pirmas.