Savaitės įvykių apžvalga: karas Izraelyje nustumia Ukrainą į „antrą planą“

Lietuva, PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Konfliktas
Įtampa tarp Izraelio ir Palestinos auga. EPA/ELTA nuotrauka

Nuo pat savaitės pradžios dėmesio lyderė – vis kaistanti ir daugiau aukų reikalaujanti karinė įtampa tarp Izraelio ir Palestinos. Keistas nonsensas: savaitės pabaigoje išlenda įdomus siūlo galas – Palestinos pusei palaikymą išreiškia Soroso universiteto LGBTQ+ bendruomenė, nors visa „edukuota“ pasaulio dalis stoja už Izraelį. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad kažkur „pasimetė“ naujienos apie karą Ukrainoje.

Pirmadienis (spalio 9 diena). Po politiškai aktyvaus sekmadienio Kupiškyje, pagaliau paaiškėjo pirmalaikių vietos mero rinkimų rezultatai, nepalankūs konservatoriams. Šį kartą rinkimuose dalyvavęs TS-LKD atstovas Vytautas Mockus su 19,10 proc. rinkėjų balsų vietas į antrąjį turą turėjo užleisti LVŽS kandidatei Eglei Blaževičienei (29,87 proc.) ir po jos esančiam socialdemokratui Algirdui Raslanui (28,20 proc.).

Tačiau savaitė aktyviai prasidėjo ne tik politiniuose keliuose, bet ir sporte – Lietuvos plaukikai R. Meilutytė ir D. Rapšys tiesiog nušluostė nosis savo konkurentams pirmojo naujojo sezono pasaulio plaukimo taurės etape ir pasidabino aukso medaliais. Tuo tarpu nudžiugino ir A. Šidlauskas iškovojęs 7-tąją vietą 200 m plaukimo krūtine finale.

Pasaulio politinę areną taip pat užtemdė karo Izraelyje užsklanda – kol kas naujienos iš karo Ukrainoje nustumtos į šalį ir jau nuo pat pirmadienio žiniasklaidoje mirga tragiška Vokietijos ir Izraelio pilietybę turinčios tatuiruočių meistrės Shani Louk lemtis, kai ši buvo pagrobta „Hamas“ kovotojų ir pažeminančiai vežiojama pusnuogė po Gazos ruožą[1].

Į Izraelį įsiveržę palestiniečiai džiūgauja ne tik žudydami vietinius gyventojus Šventojoje žemėje, bet pritarimą tokiems veiksmams pareiškė ir Vokietijoje gyvenantys palestiniečiai. Oficialaus statistikos portalo „Statista“ 2021 metų duomenimis, Izraelio-Palestinos konfliktas 2008-2020 metų laikotarpiu nusinešė 5600 palestiniečių ir 250 izraeliečių gyvybes, o sužeistųjų skaičiai atitinkamai siekia 115 000 ir 5600[2].

Tuo tarpu kaimyninėje Lenkijoje gyvenama spalio 15-ąją įvyksiančių parlamento rinkimų dvasia, o lenkų opozicija, pergalės atveju, jau pažadėjo savo rinkėjams šalį išvesti iš ES.

Antradienis (spalio 10 diena). Dėl santykių su Rusija kaltinta „Avia Solutions Group“ su verslininku G. Žiemeliu priešaky, nelaukdami veiksmų iš URM, ėmėsi gelbėti Izraelyje įstrigusius lietuvių piligrimus ir atsiųsti savo privatų lėktuvą šiai specialiai misijai. Kiek žinoma, antradienio rytą turėjęs pasirodyti lėktuvas neatskrido, o skrydis buvo nukeltas.

Gelbėti Izraelyje įstrigusius Lietuvos piliečius ėmėsi ir NKVC, siųsdamas „Spartaną“, turintį žmones nugabenti į saugias teritorijas Izraelyje ir iš jų – organizuoti skrydį į Lietuvą.

Į Pažadėtoje žemėje vykstančius neramumus, matyt, sureagavo ir antros kadencijos trokštantis prezidentas G. Nausėda, panoręs daugiau lėšų skirti Lietuvos ginklavimuisi. Tuo tarpu problemų žaliojoje Lietuvos žemėje ir taip apstu ir be ginklavimosi – antradienį prasidėjo pareigūnų protestai prieš policijos reformą ir Vidaus tarnybos statuto pakeitimus, kuriems buvo išsakyta jau ne viena pastaba. Deja, nesėkmingai.

Metams persiritus į antrąją pusę, finansų ministrė G. Skaistė pateikė ir kitiems metams numatytą itin dosnų (deja, ne visiems) biudžeto projektą. Nors biudžetas ir taip bus deficitinis (3,49 mlrd. eurų „į minusą“), planuojama itin gausiai paremti Ukrainą (skirti 232 mln. eurų), o šeimoms, auginančioms vaikus, vaiko pinigų didinimui teskirti 5,17 mln. eurų.

O tam, kad kompensuoti visus nuostolius, teks gerokai suveržti diržus turintiems nuosavus būstus, mat Seimas po pateikimo pritarė NT mokesčio įvedimui nepriklausomai nuo turimų objektų skaičiaus (mokėsite net ir tuo atveju, jeigu turite tik vienintelį būstą, kuriame ir gyvenate).

Tuo tarpu Seime balsų dauguma nebuvo pritarta Gyvenimo įgūdžių programos (GĮP) integravimui į tikybos pamokas, taip pat nuspręsta neleisti naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje.

Trečiadienis (spalio 11 diena). Kadangi neatrado jo požiūrį visiškai atitinkančios politinės jėgos, artėjant Seimo ir prezidento rinkimams, savo partiją nusprendė steigti dabar Regionų frakcijai priklausantis Remigijus Žemaitaitis. Apie savo politinius užmojus prezidento rinkimuose pareiškė ir Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška – politikas įsitikinęs, kad juose turi pakankamai daug šansų. Belieka tikėtis ir palinkėti, kad politinės valios nepristigtų ir toliau.

Štai Seimas nusprendė imtis priemonių prieš socialinėje platformoje „Facebook“ klonuojamus naujienų portalus, kuriuose skleidžiamos netikros ir nepatvirtintos naujienos, o kartais – net ir prašoma pinigų.

Sakoma, kad jeigu žmogus nuoširdžiai pripažįsta savo klaidas, galima jam atleisti. Šį kartą COVID-19 pandemijos metu diskriminuoti „antivakseriai“ galės patys nuspręsti – nuteisti ar išteisinti (žinoma, perkeltine prasme) Kanados Albertos regiono vadovę Danielle Smith, viešai atsiprašiusią nesiskiepijusių asmenų už taikytus apribojimus pandemijos metu.

Ketvirtadienis (spalio 12 diena). Tęsiantis kruvinoms kovoms Izraelyje ties Gazos ruožu, Lenkijos prezidentas A. Duda paragino lenkus laikinai susilaikyti nuo kelionių į Pažadėtąją žemę ir tuo pačiu įspėja, kad greitai sulauksime migrantų bangos iš Artimųjų Rytų.

Visgi, kaip teigia grožio konkurso dalyvės – pasaulį išgelbės grožis. Tik šįkart Portugaliją gelbės ne gražiausia tituluota moteris, bet vyras, lyties keitimo operacijų dėka tapęs moterimi ir išplėšęs „gražiausios moters“ titulą.

Penktadienis (spalio 13 diena). Jau nuo pat ryto prasidėjo įtampa mokyklose bei darželiuose, mat joms masiškai skriejo grasinimai apie paslėptus sprogmenis. Policija nuo pat ryto tikrino tokius pranešimus gavusias įstaigas, o tokie veiksmai buvo prilyginti atakai, kuria norima destabilizuoti padėtį Lietuvoje.

Ne itin ramus buvo ir sostinės kelias nuo Katedros link Seimo, mat nuo pat ryto, solidarizuojantis su Europos profsąjungomis, trys Lietuvos profsąjungos jungėsi į mitingą prieš griežtą taupymo politiką, trukdančią gauti orius atlyginimus, padorius darbo krūvius ir mokėti teisingus bei progresyvius mokesčius.

Tuo tarpu padėtis Izraelyje, panašu, blogėja ir baiminamasi, kad palestiniečiams nesitraukiant iš šiaurinių anklavo rajonų į pietinius, nebus išvengta dešimčių ir netgi šimtų tūkstančių aukų. Apie Izraelio ir Palestinos konfliktą savo nuomonę išreiškė ir iki šiol šiuo klausimu tylėjęs V. Putinas. Pasak Rusijos vadovo, reikia kuo skubiau sėsti prie derybų stalo ir paskelbti Palestiną nepriklausoma ir suverenia valstybe, kurios sostinė būtų Jeruzalė.

Šeštadienis (spalio 14 diena). Izraelis pradeda naują karinės operacijos etapą, o jam priklausanti armija šeštadienį pradėjo plataus masto Gazos ruožo apšaudymą. Įdomus akcentas, kad palaikymą Palestinai ir teroristinei grupei „Hamas“ išreiškia ir Vienoje protestuoti nusprendusi LGBTQ+ bendruomenė.

Į protestus, kuriuose išreiškiamas palaikymas palestiniečiams, jungėsi ir Jungtinės Karalystės gyventojai – skaičiuojama, kad į juos susibūrė tūkstančiai mitinguotojų[3]. Skelbiama, kad Londone demonstrantai masiškai rinkosi prie BBC naujienų tarnybos būstinės, o popiet buvo surengtas mitingas prie ministro pirmininko Rishi Sunako biuro ir rezidencijos Dauningo gatvėje.

Mitingas
Palaikymą palestiniečiams išreiškė D. Britanijos gyventojai. EPA/ELTA nuotrauka