Palestinos palaikymo protestai Vienoje susilaukia ir LGBT organizcijos narių
Kaip ir kiekvieno karinio konflikto metu, pasaulis pasidalino į skirtingas puses palaikančias grupes. Protestai ir įvairios demosntracijos užpildė gatves, kelia pavojų tiek žydams tiek Palestinos piliečiams ir abi puses palaikantiems demonstrantams.
Tačiau nors Hamas grupės agresyvus puolimas iš Gazos ruožo yra tiesioginė agresija prieš Izraelio piliečius ir didelė pasaulio dalis palaiko būtent juos, ne viena grupė pasaulio miestuose išėjo į gatves su Palestinos vėliavomis[1].
Palaikymą šiai šaliai ir Hamas grupuotei išreiškia įvairios prieštaringos grupuotės. Itin keistai priimtas incidentas kai konkreti LGBTQ grupė pareiškė, kad remia Palestinos pusę pastarųjų išpuolių metu. Neseniai vykusiame labai prieštaringai vertinamame įvykyje Soroso universiteto, CEU (Central European University) LGBTQ organizacija, žinoma kaip Queer CEU, atsidūrė dėmesio centre dėl savo pozicijos neramiame Artimųjų Rytų scenarijuje.
Universiteto LGBTQ organizacija QUEER CEU surengė demonstraciją, solidarizuodamasi su tam tikromis palestiniečių grupėmis, kurios dalyvavo smurtinėje veikloje Izraelyje. Protesto akcija buvo remiami asmenys, dalyvavę rimtuose išpuoliuose Izraelyje.
Universiteto grupės įvykis sulaukė dar didesnio dėmesio, kai CEU Socialinių lyčių departamento vadovė Andrea Pető jam atvirai pritarė. A. Pető, kuriai nesvetimi ginčai su įvairiomis organizacijomis, žengė į priekį ir paskelbė apie įvykį tam skirtame įraše savo Facebook paskyroje.
Keliama nemažai klausimų dėl konkrečių palaikymo priežasčių
Socialinė aktyvistė ir lyčių mokslų ekspertė įkėlė nuotrauką, kurioje demonstruojama skrajutė, pabrėžianti solidarumą su Palestina, skelbianti užuojautos mitingą, kuris buvo numatytas trečiadienį Spalio 11 dieną. Tai buvo ir publikuota pačios LGBT grupės Facebook paskyroje su žinute universiteto bendruomenei[2]. Skrajutės žinutė buvo aiški ir tiesi, pabrėžiant, kad Europos sostinių tyla turi būti nutraukta, kaip nurodo vietiniai „Mandiner“ pranešimai. Pranešime buvo užsimenama apie neseniai įvykusius incidentus, nurodant nuolatinio neveikimo pasekmes.
Situacijai dar sudėtingumo suteikė Austrijos policijos įsikišimas. Prieš renginiui įvykstant, jie uždraudė demonstraciją, remdamiesi susirūpinimu dėl galimo terorizmo skatinimo. Nepaisant šio draudimo, demonstracija vyko kaip planuota. Protestuotojai susirinko Stephansplatz ir neišsiskirstė net tada, kai policija oficialiai paprašė jų atlaisvinti patalpas.
Pagrindinė šios naujienos tema sukėlė stiprių nuotaikų. Daugelis kritikų teigia, kad Soroso universiteto dėstytojai ir organizacijos, organizuodamos ir remdamos tokią demonstraciją, iš esmės stojo į smurto veiksmus Artimuosiuose Rytuose dalyvaujančių asmenų pusę. Tačiau, kaip ir daugelio daugialypių klausimų atveju, demonstracijos priežastys ir motyvai gali būti labiau niuansuoti, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Daugelis Palestinos reikalo šalininkų teigia, kad jų pasisakymas nebūtinai yra už smurtą, o veikiau remia Palestinos žmonių teises ir pripažinimą. Tokiais poliarizuojančiais laikais būtina suprasti tokių klausimų niuansus ir vengti plataus masto apibendrinimų. Bet socialiniuose tinkluose toks Palestinos palaikymas nepriimamas teigiamai.
Vienos policija uždraudė palestiniečims palankius protestus, kylant įtampai
Neseniai Vienos policijos pajėgos atšaukė palestiniečiams palankią demonstraciją, kuri turėjo sutapti su Izraelį palaikančiu renginiu. Draudimas įsigaliojo po praėjusį šeštadienį surengtos didžiulės Hamas atakos. Policijos pareigūnai pabrėžė, kad protesto kvietime buvo paminėta frazė „nuo upės iki jūros“, kurią jie interpretavo kaip raginimą smurtauti[3].
Miesto policijos vadas Gerhardas Puerstlis sušaukė neplanuotą spaudos konferenciją likus maždaug trims valandoms iki planuojamo protesto, kuris turėjo prasidėti 19 val. (1700 GMT) šalia iškilios Vienos katedros. Organizatoriai anksčiau informavo policiją, kad demonstracijoje tikisi nuo 200 iki 250 dalyvių. Įdomu tai, kad šis palestiniečiams palankus įvykis prasidės vos po pusvalandžio po šeštadienio tragiško incidento aukoms ir dingusiems asmenims skirto memorialo. Izraelis pranešė, kad dėl šio išpuolio tragiškai žuvo daugiau nei 1200 gyvybių.
Gilindamasis į specifiką, G. Puerstl išsamiai išdėstė policijos susirūpinimą dėl internetinių kvietimų į protestą. Jis pabrėžė frazę: „Nuo upės iki jūros Palestina bus laisva“. Istoriškai šį šūkį, iš pradžių siejusį su Palestinos išsivadavimo organizacija (PLO), neseniai priėmė Hamas. Ši frazė nurodo geografinius Jordano upės ir Viduržemio jūros orientyrus, apimančius Izraelį ir Palestinos teritorijas. Šis teiginys dažnai kartojamas per palestiniečius palankius mitingus.
Interpretuodamas šūkį dabartiniame geopolitiniame kontekste, G. Puerstlis išreiškė, kad policija tai vertina kaip atvirą smurto kurstymą. Jis toliau aiškino, kad tai rodo visišką Izraelio ištrynimą. Puerstlis išreiškė didelį susirūpinimą dėl demonstracijos ketinimų ir pareiškė: „Demonacija akivaizdžiai siekia perkelti intensyvų Artimųjų Rytų konfliktą į Vienos gatves“.
Tuo pat metu prie konservatyvaus kanclerio Karlo Nehammerio biuro turėjo įvykti memorialinis renginys, kurį organizavo Vienos žydų bendruomenei atstovaujantis subjektas. Pastebėtina, kad pastaruoju metu Austriją valdančioji konservatorių frakcija demonstravo vieną tvirčiausių proizraelietiškų pozicijų Europos Sąjungoje. Dabartinis Vienos policijos sprendimas, nors ir prieštaringas, dera su šia visa apimančia diplomatine orientacija.