Lenkijos prezidentas įspėja: sulauksime dar vienos migrantų bangos

PasaulisDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Prezidentas
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasisako prieš priverstinį migrantų perkėlimą. Vikipedija nuotrauka

 Lenkijos vadovas pasisako prieš priverstinį migrantų perkėlimą

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda kalbėdamas apie padėtį Izraelyje teigė, jog Europa netruks sulaukti migrantų bangos iš Artimųjų Rytų. Kaimyninės valstybės vadovas taip pat pasisakė apie Europos Sąjungos migracijos politiką ir Lenkijos bei Ukrainos tarpusavio santykius.
Kalbėdamas apie Lenkijos piliečių saugumą, A. Duda patikino, kad nė vienas lenkas nenukentėjo per „Hamas” išpuolius prieš Izraelį.

„Deja, Izraelyje ir Vakarų krante yra lenkų grupių, kurių skaičiai skaičiuojami šimtais. Šiuo metu reikėtų susilaikyti nuo kelionių į Izraelį, kol situacija nenurims ir kol nebus nutrauktos kovos“, – pabrėžė A. Duda ir pridūrė, kad Lenkijos konsulinės tarnybos daro viską, kas nuo jų priklauso, kad užtikrintų lenkų saugumą. Taip pat vyksta diskusijos dėl plano, kaip sugrąžinti tautiečius į šalį.

A.Duda nesutinka su migrantų kvotų sistema

Lenkijos prezidentas tikisi, kad naujoji šalies vyriausybė, kuri bus suformuota po rinkimų, paisys Lenkijos ir valstybės piliečių interesų, nes tai yra Lenkijos vyriausybės pareiga.

„Jei prasidės kitas migracijos į Europą etapas, iškils klausimas arba reikalavimas, apie kurį mes kalbėjome nuo pat pradžių, kad į Europos įsipareigojimus reikia žiūrėti rimtai, kad reikia ginti ES ir Šengeno erdvės sienas, teikti paramą ten, kur vyksta konfliktai, kur įkurtos pabėgėlių stovyklos, kur reikia pagalbos“, – kalbėjo prezidentas.

Lenkijos vadovas pasisako prieš priverstinį migrantų perkėlimą, nesutinka su kvotų sistemomis ir sankcijomis, susijusiomis su migrantų paskirstymu po Europą.

Teigia, kad kalbos apie Europos solidarumą tėra pasakos

Prezidentas kalbėdamas apie Europos Sąjungos migracijos politiką teigė, kad Lenkija nesulaukė ES pagalbos, kai priėmė nuo karo bėgančius žmones.

Pabėgėliai
Lenkija nesulaukė ES pagalbos, kai priėmė nuo karo bėgančius žmones. Maria Teneva/Unsplash nuotrauka
„Kalbos apie Europos solidarumą yra pasakos, kurias mums seka Europos institucijos. Kai 2015-2016 metais tvirtai gynėme savo saugumą ir atsisakėme migrantų perkėlimo, tada niekas nežiūrėjo, kur tie žmonės nori vykti. Mums buvo pasakyta: „Prašom priimti, šie žmonės turi būti pas jus, jie turi likti Lenkijoje“. Tuo metu aš klausiau, ką mes turime daryti, uždaryti juos į kokias nors stovyklas? Sulaikyti juos prieš jų valią? Jei sulaikysime juos prieš jų valią, tai bus akivaizdus jų teisių pažeidimas. Jei elgsimės su jais taip, kaip su jais turėtų būti elgiamasi, t. y. jie liks laisvi žmonės, galės vykti, kur nori, tuomet dauguma jų iš karto išvyks į Vakarų Europą, nes jų tikslas ir buvo Vakarų Europa, o ne Lenkija. Ir mes iš karto turėsime konfliktą su Vakarų Europos šalimis, kurios uždarys sienas“, – situacijos absurdiškumą komentavo prezidentas.

Apibendrindamas Varšuvos politiką Kijevo atžvilgiu A. Duda nurodė, kad Lenkijos interesai visada bus prioritetas.

„Raketą, kuri nukrito Przewodove, paleido Ukrainos priešlėktuvinė gynyba. Tai, kad ji nukrito mūsų šalies teritorijoje, buvo paprasčiausias atsitiktinumas. Liūdnas atsitikimas, baisus atsitikimas, bet vis dėlto aš tiesiog pasakiau tiesą. Lygiai taip pat yra su grūdais iš Ukrainos. Jei jie patekdavo į Lenkiją, užplūsdavo mūsų rinką ir kenkdavo Lenkijos ūkininkų interesams, tai reikėjo ryžtingai sustabdyti, ir mes tai padarėme“, – kalbėjo A. Duda ir pridūrė, kad Lenkijos ir Ukrainos derybos vis dar vyksta, tačiau nėra jokio diplomatinio konflikto.

Lenkijos prezidentas taip pat pabrėžė, kad prireikus visada kalbasi ir susiklosčiusią padėtį aptaria su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu[1].