Skrieja gasdinantys pranešimai: į Lietuvos ugdymo įstaigas taikosi teroristai
Lietuvos policija praneša, kad mūsų šalies švietimo ir ugdymo įstaigos penktadienį nuo pat ryto masiškai gauna grasinimus apie sprogdinimus.
Kaip teigia Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, jau nuo 6 val. ryto gauta 140 laiškų rusų kalba, grasinant susprogdinti mokyklas ir darželius įvairiuose šalies miestuose. Iš viso, laiškų su grasinimais švietimo ir ugdymo įstaigos gavo virš 300.
Policijos teigimu, tai yra plataus masto centralizuota ataka, siekianti destabilizuoti padėtį mūsų valstybėje.
„Tikėtina, kad tai centralizuotai surengta ataka, siekiant sutrikdyti specialiųjų tarnybų darbą. Dirbame įtemptai, važiuojame į visus objektus, juos tikriname, kol kas jokių sprogmenų ar kitų pavojingų objektų nerasta. Prašome žmonių nepanikuoti, elgtis ramiai, vykdyti pareigūnų nurodymus“, – teigia Lietuvos policijos atstovai.
Valstybės saugumo departamentas (VSD) taip pat teigia, kad šie pranešimai yra centralizuota ataka iš priešiškų valstybių.
VSD atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė pastebi, kad panašūs incidentai šią savaitę vyko Latvijoje ir Estijoje.
„Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje, platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva. Melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai“, – sako VSD atstovė[1].
VSD atstovės A. Vernickaitės teigimu, Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas, o piliečiai yra toliau raginami išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms.
Pranešimai apie numatytas atakas mokyklose skriejo ir vakar
Dar vakar net 18 mokyklų ir vaikų darželių Klaipėdoje taip pat gavo pranešimus apie sprogmenis, kurie sprogs 14 val. Laiškų autoriai pasivadino Vilniaus teroristų grupe[2].
Policijos pareigūnai vyko į visas švietimo įstaigas, tikrino teritorijas, tačiau planas „Skydas“ nė vienoje švietimo įstaigoje įvestas nebuvo: sprogmenų nerasta, nors dalis švietimo įstaigų vadovų savarankiškai priėmė sprendimą dėl ugdymo proceso nutraukimo.
Situaciją trikdė ir tai, kad tuo metu, kai buvo gauti pranešimai apie sprogmenis, pietinėje uostamiesčio dalyje vyko pratybos, kurių metu daugiausia dėmesio skirta gyventojų evakavimui, jei kiltų gaisras ir įvyktų sprogimas suskystintųjų gamtinių dujų terminale. Iš pradžių, tokie grasinimai buvo palaikyti šių pratybų dalimi.
Grasinimai nereikalingai trikdo švietimo procesą
Į šią situaciją sureagavo ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, kuris sako, kad mokykloms siunčiami grasinimai yra „protu sunkiai suvokiamas veiksmas“, dėl kurio grėsmės mokyklos gali priimti sprendimą koreguoti ugdymo procesą.
„Visuomenės, mokyklų ir darželių bendruomenių gąsdinimas, įtampos ir nesaugumo kėlimas yra nusikalstamas ir protu sunkiai suvokiamas veiksmas. Tikiuosi, atsakingos institucijos išsiaiškins, kas platina tokius pranešimus. Labai gerai, kad mokyklos operatyviai reaguoja, praneša policijai“, – sako švietimo ministras G. Jakštas.
G. Jakšto teigimu, net jei mokykla negavo pranešimo su grasinimu susprogdinti, ji gali priimti sprendimą koreguoti ugdymo procesą.
„Ir net jei mokykla nėra gavusi jokio grėsmingo pranešimo, bet mokyklos administracija mato grėsmę vaikų, mokytojų, visų darbuotojų saugumui, gali nedelsdama priimti sprendimus dėl ugdymo koregavimo, pavyzdžiui, pereiti į darbą nuotoliu, trumpam sustabdyti ugdymą ar panašiai“, – pabrėžė ministras.
Dėl „Hamas“ teroristų išpuolio Izraelyje, Lietuvoje sustiprinta žydų apsauga
Penktadienį Lietuvoje sustiprina ir su žydų bendruomene susijusių objektų apsauga. Policijos atstovo R. Matonio teigimu, patruliavimas ties su žydų bendruomene susijusiais objektais yra sustiprintas jau nuo šeštadienio, kai į Izraelį įsiveržė teroristinė grupuotė „Hamas“.
„Svarbiausias akcentas kreipiamas į tuos objektus, kuriuose bus žmonių, tačiau tuo pačiu bus stebimi ir tokie objektai kaip sinagogos, memorialai, kapinės“, – sakė policijos atstovas, pažymėjęs, kad kol kas, jokių incidentų Lietuvoje nėra fiksuota.
Apsauga Lietuvoje gyvenančiai žydų bendruomenei sustiprinta ir dėl paskutiniojo „Hamas“ pareiškimo. Buvęs grupuotės lyderis Khaledas Meshalas paragino viso pasaulio musulmonus spalio 13 d., penktadienį, pradėti džihadą: išeiti į gatves bei palaikyti Izraelį užpuolusią „Hamas“.
Po šių pareiškimų socialiniuose tinkluose ėmė plisti raginimai pulti žydus bei su žydų bendruomene susijusius objektus.
Atsižvelgiant į tai, R. Matonio teigimu, penktadienį Lietuvoje visuose objektuose bus daug daugiau pareigūnų, ypatingai sekama bus viešoji erdvė, socialiniai tinklai, stebima, ar nėra indikacijų, kad kiltų koks nors pavojus Lietuvoje gyvenantiems žydams.
„Pareigūnai šiandien turi truputį kitokius nurodymus, instruktažus, kad tikrai atsakingai būtų į tai sureaguota. (…) Kai kuriuose miestuose dirbs ir daugiau pareigūnų, pavyzdžiui, Klaipėdoje yra pasitelkti ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai“, – sako jis.
Policijos atstovas taip pat ragina aktyvesne būti ir visuomenę, pranešti apie pastebėtus įtartinus asmenis ar veiksmus prie žydų bendruomenei reikšmingų objektų[3].
„Jei kas nors pastebės įtartinų asmenų, besilankančių aplink žydų objektus, sinagogas, kitose vietose, tai tikrai kuo skubiau paskambinti pagalbos telefonu 112. Reikia būti budriems. Tikrai į tai žiūrime rimtai, atsakingai ir esame pasiruošę užtikrinti žmonių saugumą“, – paragino R. Matonis.