Kanados politikė atsiprašė „antivakserių“: „jūs buvote teisūs, mes klydome“

Korona linija, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Kanados politikė
Kanados, Albertos regiono vadovė D. Smith atsiprašė neskiepytų žmonių dėl jų diskriminacijos. Stop kadras

Iš Albertos premjerės lūpų – atsiprašymas dėl nevakcinuotų piliečių diskriminavimo

Pripažinti savo klaidas ar neteisingus sprendimus yra sudėtinga daugeliui, tačiau kartais tai – tiesiog būtina. Ypač kalbant apie politiką, kai sprendimai daro įtaką tūkstančiams ar net milijonams žmonių. O pastaraisiais metais piliečiai ypač garsiai kalba apie politikų klaidas valdant COVID-19 pandemiją.

Kad ir kurioje barikadų pusėje būtumėte, remiančių vakcinacijos kampaniją ar nusiteikusių prieš skiepus, tikriausiai galima vieningai sutarti, kad valdžios klaidų pateikiant atsaką į pandemiją tikrai būta, bet sprendimų priėmėjai patys apie tai kalbėti vengia.

Tačiau Danielle Smith, Kanados Albertos regiono vadovė, jau per savo pirmąją spaudos konferenciją žiniasklaidai sakė, kad pačiame COVID-19 plitimo pike, valdžios elgesys su neskiepytais gyventojais buvo nepriimtinas. Taip ji tapo viena pirmųjų pasaulyje politikių, kuri viešai atsiprašė neskiepytų asmenų už diskriminaciją, su kuria jie susidūrė[1].

„Galiu atsiprašyti jau dabar. Labai atsiprašau visų, kurie dėl savo vakcinacijos statuso buvo netinkamai diskriminuojami, labai atsiprašau. Dėl visų valstybės tarnautojų, kurie buvo atleisti iš darbo dėl savo vakcinos statuso, ir aš juos sveikinu, jei jie nori grįžti“, – teigė Kanados politikė, pabrėžusi, kad visi šie žmonės buvo teisūs, o klydo būtent valdžia[2].

Politikė taip pat sakė, kad žmonės, kurie per pastaruosius metus susidūrė su didžiausiais savo laisvių apribojimais, buvo tie, kurie nusprendė nesiskiepyti.

D. Smith pabrėžė, kad ji pati per visą savo gyvenimą nebuvo susidūrusi su situacija, kad žmogus būtų atleistas iš darbo, jam nebūtų leista žiūrėti, kaip jo vaikai žaidžia ledo ritulį, nebūtų leista aplankyti artimo žmogaus, esančio ligoninėje arba jam nebūtų leista sėsti į lėktuvą, jeigu jis nėra vakcinuotas.

„Tai gana kraštutinė diskriminacija, su kuria susidūrėme. Ypač pastaraisiais metais tai buvo nepaprastas laikas, ir noriu, kad žmonės žinotų, jog man tai nepriimtina“, – teigė D. Smith.

Politikės teigimu, apie skiepijimą, ypač nuo COVID-19, reikia galvoti kitaip ir žiūrėti taip pat, kaip gydytojai žiūri į skiepus nuo gripo.

„Šiuo atveju skiepijimas iš tiesų skirtas savisaugai, nes jūs turite patys aptarti savo sveikatos būklę kartu su savo gydytoju, todėl turime nustoti bandyti kaltinti tam tikrą grupę dėl to, kad ji pasirinko kitokį sprendimą“, – sakė ji.

Dėl politikės pareiškimų Kanadoje kilo aštrios diskusijos

Toks politikės pareiškimas sukėlė tikrą audrą Kanadoje, tačiau ji, nepaisydama raginimų atsiprašyti už tai, kad pasakė, išliko ištikima savo anksčiau pasakytiems žodžiams. Politikė teigė, kad ji neketino sumenkinti kitų mažumų bendruomenių patirtos ar patiriamos diskriminacijos.

D. Smith pabrėžė, kad savo išsakytais komentarais ji taip pat nebandė sukurti „klaidingą lygiavertiškumą istorinei diskriminacijai ir persekiojimams, kuriuos per pastaruosius dešimtmečius ir šimtmečius patyrė daugybė mažumų grupių“[3].

Albertos regiono vadovė D. Smith taip pat akcentavo, kad atsiprašydama nevakcinuotų asmenų ji tesiekė atkreipti dėmesį į netinkamą elgesį su šia kanadiečių grupe.

Susiskaldymas
Dėl pandemijos valdymo spragų visuomenėje buvo jaučiamas didelis susiskaldymas. Ian Harber/Unsplash nuotrauka

Politikė prievartinę vakcinaciją prilygino Hitlerio politikai

Tai nebuvo pirmas kartas, kai Kanados politikė D. Smith atkreipė dėmesį į diskriminaciją, nukreiptą prieš nevakcinuotus asmenis arba kritiškai kalbėjo apie pandemijos valdymą bei vakcinacijos kampaniją.

Neseniai į dienos šviesą iškilo vienoje tinklalaidėje politikės išsakyti teiginiai, kai ji teigė, kad 75 proc. visuomenės, paskiepytos COVID-19 vakcina, pasidavė Adolfo Hitlerio laikus primemančiai politikai.

2021 m. lapkričio 10 d. paskelbtoje tinklalaidėje kalbėta mokslinio ir medicininio konsensuso tema. Laidos vedėjas teigė, kad visuomenės sveikatos taisyklės pažeidžia kanadiečių asmenines laisves.

D. Smith tuomet prakalbo apie „Netflix“ serialą „Kaip tapti tironu“, konkrečiai paminėdama seriją, kurioje rodomas A. Hitleris. D. Smith tuomet teigė, kad svarbu nepasiduoti „tirono žavesiui“.

Politikės konkurentai greitai pasinaudojo šiuo įrašu, teigdami, kad ji net 75 proc. Albertos gyventojų, kurie laikėsi mokslinių rekomendacijų ir visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnų prašymų, „sulygina su antisemitinio genocido architektais“. Dėl to politikei teko atsiprašyti ir išplatinti viešą pareiškimą.

„Kaip visi žino, COVID-19 metu aš buvau prieš skiepų mandatų taikymą. Tačiau Holokausto baisumai neturi precedento, ir niekas neturėtų daryti jokių šiuolaikinių palyginimų, kurie sumenkintų Holokausto patirtį ir kančias Hitlerio laikais, taip pat mūsų veteranų pasiaukojimą. Visada buvau ir likau žydų bendruomenės, Izraelio ir mūsų veteranų draugas, todėl atsiprašau už bet kokius įžeidžiančius žodžius šiuo klausimu, išsakytus kalbant įvairiose laidose ankstesniais mano karjeros metais“, – sakė politikė.

O dar anksčiau, D. Smith buvo sulaukusi kontraversiškų reakcijų ir dėl to, Kanados vietinėje spaudoje paskelbė nuomonės straipsnį, kuriame rašė, kad nacionaliniu mastu turi vykti diskusija apie tai, ar žmonės gali būti verčiami skiepytis mRNA vakcina, ir ar tai prieštarauja Niurnbergo kodeksui.

Primename, kad Niurnbergo kodeksas yra po Antrojo pasaulinio karo nustatyti principai, pagal kuriuos žmonės turi pasirinkti, ar nori gauti eksperimentinį medicininį gydymą.

COVID-19 pandemijos valdymo klaidos pripažįstamos vangiai

Kitų pasaulio valstybių vadovai ir politikai vis dar vengia kalbėti pandemijos metu padarytas klaidas, tačiau situacija po truputį kinta. Pavyzdžiui, Žemutinėje Austrijos žemėje valdžia dar šių metų pradžioje paskelbė, jog atlygins finansines baudas tiems, kuriems jos buvo skirtos per pastaruosius trejus metus dėl įvairių pandeminių ribojimų.

Šiuo tikslu regiono vyriausybė įsteigė 30 mln. eurų fondą. Iš jo turi būti atlygintos pandeminių ribojimų ir politinių sprendimų padarinių sukeltos baudos. Pagal šį planą Austrijos valdžia taip pat numatė „nutraukti neskiepytų žmonių diskriminaciją“ ir „skiepų reklamą“.

Austrijos sveikatos apsaugos ministras Johannesas Rauchas pabrėžė, kad jo šalis per 2023 m. nori panaikinti visus su koronavirusu susijusius įstatymus.

O Slovėnijos vyriausybė šiais metais patvirtino įstatymo projektą, kuriuo sustabdytas COVID-19 pandemijos taisyklių įgyvendinimo užtikrinimo procesas, pagal kurį, karantino ribojimams nusižengę piliečiai buvo baudžiami piniginėmis baudomis. Dar anksčiau, šie teisės aktai buvo pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai.

Lietuva
Nesiskiepiję lietuviai taip pat teigė, jog susidūrė su diskriminacija. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Tačiau Lietuvoje nesiskiepijusi visuomenės dalis valdžios atsiprašymo dar turės palaukti. Primename, kad praėjusią savaitę Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad pandemijos metu Lietuvoje taikyti galimybių paso ribojimai neprieštaravo Konstitucijai ar Civilinės saugos įstatymui.

KT konstatavo, kad nustatydama šį teisinį reguliavimą Vyriausybė siekė įgyvendinti valstybės funkciją rūpintis žmonių sveikata ir pareigą saugoti asmenis nuo grėsmių sveikatai valstybėje susidarius ypatingai situacijai, kuri buvo nulemta užkrečiamos COVID-19 ligos plitimo visuomenėje ir dėl kurios kilo grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei.