Dėl karo Izraelyje Berlyno gatvėse džiūgauja palestiniečiai

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
I
Įtampa regione neslūgsta, Elta nuotrauka

Skirtingos pasaulio šalių reakcijos į įvykius Izraelyje

Ankstyvą šeštadienio rytą pasirodė informacija apie tai, kad iš Gazos ruožo į Izraelį buvo paleista, skirtingais skaičiavimais, nuo 2 iki 5 tūkst. raketų. Dabar jau visi pripažįsta, kad žydų valstybės žvalgyba ir aukščiausi šalies pareigūnai, tyčia ar ne, tačiau palestiniečių pasirengimą ir pačią ataką pramiegojo.

Taip pat minėtas išpuolis dar kartą parodė, koks susiskaldęs yra šiandieninis pasaulis. JAV, ES, NATO ir kitos Vakarų bloko šalys suskubo pasmerkti ataką surengusį „Hamas“ ir stojo į Izraelio pusę.

Iranas, nors ir neigdamas savo dalyvavimą išpuolyje, atvirai džiaugėsi palestiniečių atakomis. Kataras dėl išpuolio kaltino pačius žydus ir jų ilgą laiką vykdytą antimusulmonišką politiką.

Turkija ir Kinija pareiškė, kad konfliktas bus baigtas tik tuomet, kai bus leista atsikurti Palestinos valstybei su 1967 metų sienomis.

Palestina, oficialiai Palestinos valstybė – de jure nepriklausoma valstybė Vakarų Azijoje, Palestinos regione. Palestinos valstybę 1988 m. lapkričio 15 d. paskelbė Palestinos išsivadavimo organizacija, o 2012 m. ją iš dalies pripažino Jungtinės Tautos. [1]

Ir tik kelios šalys bei JTO paragino nutraukti kovos veiksmus ir pagalvoti apie civilius gyventojus. Jų raginimas liko neišgirstas, todėl kovos Izraelyje tęsėsi ir pirmadienį, o šalies ginkluotosios pajėgos pranešė apsupusios Gazos ruožą.

Gazos Ruožas – siaura žemės juosta į šiaurės rytus nuo Sinajaus pusiasalio. Pavadinimas kilęs nuo Gazos – pagrindinio miesto šioje teritorijoje. 1948 m. Arabų-Izraelio karo metu teritoriją užėmė Egiptas, o 1967 m. Šešių Dienų kare teritoriją perėmė Izraelis.[2]

 

Vokiečių Bundestago narys paviešino besidžiaugiančių palestiniečių vaizdus

Beje, palestiniečių veiksmais džiaugėsi ne tik arabų šalių gyventojai. Geros nuotaikos neslėpė ir Europoje gyvenantys arabai. Vokiečių politikas ir Bundestago narys Johanesas Šteinigeris (Johannes Steiniger), savo „TikTok“ kanale paskelbė šokiruojančių vaizdų seriją.[3]

„Vokietijoje vietiniai palestiniečiai švenčia skanduodami po įvykių Izraelyje. „Purvini žydai“, – skanduoja jie Berlyno Sonnenallee, esančioje Neukiolno rajone“, – pateiktus vaizdus patikslino J. Šteinigeris.

TT
Vokietijoje gyvenantys arabai džiaugiasi atakomis, TikTok stop kadras

Politikas taip pat pritaikė grotažymę: sustabdykime antisemitizmą!

Neilgai trukus politiko vaizdo įrašas buvo pašalintas iš „TikTok“, tačiau Vokietijos socialinio tinklo „X“ vartotojas pasidalino vaizdo įrašu savo svetainėje.

Situacija Artimuosiuose Rytuose tik blogės

Nepaisant to, kaip baigsis dabartinis konfliktas, jis tik šliūkštelės dar daugiau ugnies į ilgiau negu pusę amžiaus besitęsianti žydų ir arabų konfliktą. Jau dabar prie atakas surengusios „Hamas“ prisijungė Libane esanti „Hezbollah“, kas rodo, jog kovos veiksmų apimtys plečiasi. Izraelis atakavo grupuotės stovyklas Libano teritorijoje, taip tarsi provokuodamas ir kaimyninę šalį.

„Hezbollah“ (arabų kalba Hizb Allah, Dievo partija), Libano šiitų karinė politinė organizacija. Viena radikaliausių islamo fundamentalistų organizacijų. Ją 1982 11 Libane su bendraminčiais įkūrė ir vadovavo šeichas H. Musavi (1992 nužudytas).[4]
Ideologija ir vadovybė
Pripažįsta tik islamo deklaruojamas vertybes, siekia Libane sukurti islamo valstybę, priešiška Vakarų valstybėms ir Izraeliui. Hezbollah vadovauja Konsultacinė taryba, kurią sudaro 12 narių. Nuo 1992 organizacijos dvasinis vadovas yra M. H. Fadl Alla, karinis vadovas – H. Nasr Alla.
Veikla
Vykdo teroristinę veiklą prieš Vakarų valstybių ir Izraelio piliečius, t. p. karinius išpuolius prieš Izraelio ginkluotąsias pajėgas. Keršydama už teroristinius aktus Izraelio vyriausybė vykdo Hezbollah lyderių ir narių likvidavimo politiką. Finansinę bei karinę paramą organizacijai daugiausia teikia Iranas ir Sirija. 2011–19 Hezbollah dalyvavo Sirijos pilietiniame kare (Sirijos vyriausybės pusėje). Hezbollah politinė organizacija yra atstovaujama Libano parlamente (po 2018 rinkimų gavo 12 mandatų), dalyvauja sudarant vyriausybę. 2020 pabaigoje mažiausiai 26 pasaulio valstybės (nuo 2017 – t. p. ir Arabų lygos, išskyrus Iraką ir Libaną) Hezbollah arba jos karinę grupuotę laikė teroristine organizacija.

Iranas oficialiai pareiškė, kad prie atakų neprisidėjo, tačiau, specialistų vertinimu, už viso šito tikrai stovėjo Islamo revoliucijos sargai – elitinis Irano karinis dalinys. Be to, auga įtampa ir tarp Irano bei Izraelio, tad dabartinis momentas, galvojant apie senų sąskaitų suvedimą, iraniečiams yra labai palankus. Juolab kad, kaip parodė kelios praėjusios dienos, žydų žvalgyba pramiegojo puolimą, o išgirtasis „Geležinis kupolas“ nėra toks nepramušamas, kaip buvo bandoma įteigti.

Geležinis kupolas – mobili Izraelio oro gynybos sistema, sukurta kompanijos „Rafael Advanced Defense Systems“. Sistema sukurta siekiant perimti ir sunaikinti trumpo nuotolio raketas ir artilerijos sviedinius, leidžiamus iš Gazos ruožo į Izraelį. 2011 m. kovo 27 d. 

Apibendrinant, jeigu Izraelio karinės pajėgos ir sugebės atsikovoti visas teritorijas (jie teigia jau tai padarę), tiesioginis veržimasis į Gazą ne pabaigs, o tik dar labiau paskatins konfliktą.