LRT ir 77 surengtos apklausos parodė skirtingus rezultatus
Jau seniai žinoma, kad Lietuvos nacionalinis transliuotojas (LRT) vargu, ar gali atstovauti nepriklausomai visuomenės nuomonę. Iš pradžių mėgindamas visus nuteikti prieš nesiskiepijančius COVID-19 vakcinomis, o dabar – nepatenkintus esama Vyriausybe. LRT antrina ir „Lietuvos rytas“, kurio iniciatyva buvo atliktas gyventojų nuomonės tyrimas, parodęs, kad konservatoriai, jei rinkimai įvyktų šiandien, būtų antri po socialdemokratų. Tačiau 77.lt surengta apklausa parodė kitaip.
LRT mėgsta surengti įdomesnes gyventojų (kurių lėšomis ir yra išlaikoma) apklausas, kuriose dažnai atsispindi tam tikra neapykantos rūšis arba bent jau paslėpta jos forma. Pernai metais laidoje „Lietuva kalba“, kurią vedė Rasa Tapinienė, buvo viešai parodyti atliktos apklausos rezultatai, kurioje klausiama, ar reikėtų neskiepytų suaugusiųjų gyvenimą paversti „pragaru“ uždraudžiant viską, net ir apsilankymus maisto prekių parduotuvėse. Šioje apklausoje atsakė „taip“ didžioji dalis respondentų.
Dabar, jau kitąmet įvyksiant parlamento rinkimams, LRT sumanė surengti apklausą, kurioje teiraujasi, ar gyventojai yra patenkinti dabartine Vyriausybe. Pasak nacionalinio transliuotojo skelbiamų duomenų, didžiąja dalimi (52%) gyventojai ja yra patenkinti, 28% nepatenkinti, nors balsavo už šią koaliciją ir likę 20% atsakė, kad tai – ne jų Vyriausybė[1].
Norėdamas įsitikinti, ar tikrai visuomenės nuomonė šios Vyriausybės atžvilgiu tokia gera, 77.lt taipogi atliko tokią pačią apklausą, tačiau jos rezultatai – kardinaliai išsiskyrė. Vos 6% atsakė teigiamai, 5% teigė nusivylę šia Vyriausybe, nors už ją ir balsavo ir net 89% atsakė, kad tai ne jų Vyriausybė.
Pert LRT skleidžiamas konservatorių palaikymo diskursas?
Galima bandyti teigti, kad tiek LRT, tiek 77.lt atspindi skirtingos visuomenės dalies nuomonę. Pavyzdžiui, kad nacionalinį transliuotoją labiau mėgsta konservatorių fanai, o 77.lt portalą – daugiau antikonservatoriškas vertybes propaguojantys asmenys (turime omeny būtent TS-LKD transliuojamas vertybes, o ne apskritai konservatorišką ideologiją).
Kita vertus, negalima neigti, kad populiarioji žiniasklaida (o tarp jos ir LRT) artėjant rinkimams jau formuoja atitinkamą diskursą už ką balsuoti ir už ką – ne. „Vilmorus“ spalio mėnesį „Lietuvos ryto“ užsakymu atliko gyventojų apklausą, kurioje teiravosi, už ką šie atiduotų savo balsą, jei Seimo rinkimai įvyktų jau kitą sekmadienį.
Pateikti duomenys kiek nustebino – nors daugiausiai balsų surinko opozicijai priklausantys socialdemokratai (18%), antri po jų rikiavosi konservatoriai su 9,3% palaikymu[2].
Bet įdomioji dalis ta, kad politologas, istorikas Algis Krupavičius, remdamasis dabartiniu pasitikėjimu konservatoriais, teigia, kad po šios kadencijos jiems tapti valdančiąja dauguma šansų beveik nėra. Nors, socialdemokratai, išties gali sužibėti.
Savivaldos rinkimų rezultatai atspindi 77.lt apklausos duomenis
Visgi objektyviausias nuomonės atspindys ir pasitikėjimas politikais tikrinamas ne visuomenės apklausose, o rinkimuose. Būtent rinkimai parodo kiek galima pasitikėti apklausomis.
Šiais metais pavasarį vyko vietos savivaldos rinkimai, kurių metu rinkome tarybas ir merus. Panašu, kad jų rezultatai atitinka 77.lt apklausos duomenis.
Viso rinkėjų sąrašuose buvo įrašyti 2386316 rinkėjas iš jų rinkimuose dalyvavo 1125658. Už valdančiąsias partijas balsai pasiskirstė taip:
- Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – 189396 balsai
- Liberalų sąjūdis – 81262 balsai
- Laisvės partija 41522 balsai
- Viso už valdančiąsias partijas balsavo 312180 rinkėjai
Nuo bendro rinkėjų skaičiaus, valdančiosios partijos, kurios ir sudaro Vyriausybę, surinko 13,08 proc. balsų. Tad šie rezultatai nei iš tolo nepanašūs į LRT apklausos rezultatus, kur deklaruojamas palaikymas 52 proc. O štai 77.lt atlikta apklausa rodo, kad Vyriausybe pasitiki 6 proc. respondentų, o dar 5 proc. teigė, kad nepasitiki, tačiau balsavo už juos. Sudėjus šiuos rezultatus gautume 11 proc. apklaustųjų, kurie palaiko arba anksčiau palaikė dabartinę Vyriausybę, tai itin artimas rodiklis 77.lt apklausos duomenims.
Keista pastarųjų metų LRT reputacija: 7 tūkstančius siekiančios algos ir mobingo skandalai
Remiantis jau keliuose žiniasklaidos portaluose publikuojamomis visuomenės apklausomis, kuriose atsispindi simpatijos konservatoriams, rodos, galima ir patikėti, kad esama Vyriausybė nėra jau tokia bloga, kaip atrodo. Tačiau apskritai kalbant apie nacionalinį transliuotoją, vargu, ar juo galima pasitikėti.
Pastarųjų metų „žygdarbiai“, susiję su nacionaliniu transliuotoju:
- Paaiškėjo, kad nacionalinio transliuotojo generalinės direktorės M. Garbačiauskaitės-Budrienės mėnesinis atlyginimas siekė maždaug 7 tūkst. eurų per mėnesį, o tai yra daugiau nei šalies prezidento gaunamas darbo užmokestis;
- Kritikavęs dabartinę valdžią buvo nubaustas LRT žurnalistas;
- M. Garbačiauskaitės-Budrienės pavardė garsiai nuskambėjo skandale dėl mobingo, naudoto prieš VU dėstytoją J. Mažylę, dalyvavusią „OpTV“ organizuotoje laidoje;
- LRT organizuotuose 2022 metų apdovanojimuose buvo ypatingai pagerbtas O. Šurajevas;
- Nacionalinis transliuotojas dalinosi klaidingomis antraštėmis, vengdamas pripažinti kanapių žalą sveikatai ir taip padėdamas prastumti kanapių dekriminalizavimo projektą;
- Nepaisant to, kad nacionaliniam transliuotojui pirkti reklamą draudžia įstatymas, pernai metais LRT net už 163 tūkst. eurų sumą įsigijo reklamos iš „Google“ ir feisbuko;
- Nesiskiepijusių nuo COVID-19 suaugusiųjų gyvenimus norėta paversti pragaru;
- Sąrašas dar gali tęstis…
Įspūdingais „darbeliais“ gali pasigirti ir konservatoriai
Artėjant rinkimams taip pat norime priminti, kad šią Vyriausybę per pastaruosius metus taip pat sukrėtė ne vienas skandalas. Kadangi skandalai itin mėgsta TS-LKD frakciją, išskirsime vienus žymiausių, įvykusių pastaruoju metu:
- Be visuomenės pritarimo ir be jokio įstatyminio pagrindo rugsėjis mokyklose prasidėjo su Gyvenimo įgūdžių programa, būtent Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagalba;
- Žymusis „čekiukų“ skandalas;
- K. Bartoševičiaus pedofilijos skandalas ir kitų TS-LKD narių pedofilijos šešėlis;
- A. Bilotaitės vykdytas mobingas prieš buvusį VST vadą R. Pocių;
- Sąrašą dar būtų galima tęsti…