Žodynas

Dažniausiai naudojamų žodžių paaiškinimai

Naujoje socialinės žiniasklaidos ar medijų platformoje gali kilti klausimų. Ypač jei susiduriate su nauja tematika, valdymo forma ir nežinoma sritimi kaip dirbtinis intelektas, technologijos, kriptovaliutos. Siekiame pilno įsitraukimo ir norime, kad visi turėtų galimybę suprasti apie ką ir dėl ko gyvuojame. Čia galite rasti apibrėžimų paaiškinimus.

Kas yra DAO?

Balsavimas - Dalyvavimas DAO sprendimų priėmimo procese, kai žetonų turėtojai balsuoja, kad išsiaiškintų, ar priimti/nepriimti konkrečius pasiūlymus ar taisyklių pakeitimus.

Balso delegavimas - Kai žetonų turintys DAO nariai perduoda savo balsą kitam DAO nariui, kurį laiko patikimu ekspertu balsavimui dėl konkretaus pasiūlymo.

Cross.social DAO žetonas - Tai žetonas, kurį įsigijus vartotojas tampa DAO nariu.

DAO - Decentralizuota autonominė organizacija, kuri valdoma visų narių balsavimu tiesiogiai proporcingu jų turimų žetonų (tokens) skaičiui.

DAO narys - Asmuo, žetonų pagalba nusipirkęs DAO narystę ir galintis balsavimu tiesiogiai prisidėti prie platformos kūrimo, keitimo ir kitų klausimų.

DAO Validatorius - Pradiniai investuotojai, nusipirkę pirminių žetonų pre-seed'e, kurie validuoja turinį.

IP - Tobulinimo/iniciatyvinis pasiūlymas, kurį pateikia DAO narys, o kiti nariai balsuoja, ar tokia idėja priimtina ir reikia ją įgyvendinti.

Kvorumas - Minimalus DAO narių ar žetonų skaičius, reikalingas, kad vykdomas balsavimas būtų laikomas galiojančiu. Kvorumas dažnai naudojamas siekiant užtikrinti minimalų dalyvavimo priimant konkrečius sprendimus lygį.

Tokenomika - DAO žetonų ekonominiai aspektai, įskaitant jų platinimą, naudojimą ir poveikį organizacijos ekosistemai.

Valdymas - Procesas, kurio metu DAO nariai priima sprendimus dėl taisyklių, pasiūlymų ir išteklių paskirstymo.

Valdymo žetonai - Žetonai, suteikiantys teisę balsuoti.

Kas yra Blockchain - Blokų grandinė?

Altcoin - Alternatyvi skaitmeninė valiuta bitkoinams.

Blokų grandinė (blockchain) - Decentralizuota, per daugelį kompiuterių paskirstyta ir vieša skaitmeninė ekonominių operacijų duomenų bazė, kurioje saugomi visi vertę turintys duomenys.

DApps (decentralizuotos programos) - Programos, veikiančios lygiarangiame tinkle.

DeFi - Finansinės sistemos be tradicinių tarpininkų.

Darbo įrodymas (PoW) - Konsensuso algoritmas.

Decentralizavimas - valdymo ir duomenų paskirstymas tinkle, o ne sutelkimas į vieną kompiuterį, taip padidinant saugumą ir sumažinant gedimų ar kitų problemų riziką.

Decentralizuota birža (DEX) - Kriptovaliutų keitykla, veikianti be centrinės institucijos, leidžianti vartotojams prekiauti tiesiogiai vieniems su kitais.

Gas - Mokestis, reikalingas norint sėkmingai atlikti operaciją arba sudaryti sutartį Ethereum blokų grandinėje. Jis kompensuoja reikalingą skaičiavimo energiją.

Išmanioji sutartis - Savarankiškai vykdomos sutartys, kurių sąlygos yra tiesiogiai įrašytos į kodą. DAO kontekste išmaniosios sutartys dažnai apibrėžia organizacijos taisykles ir operacijas.

Konsensuso mechanizmas - Procesas, naudojamas susitarimui dėl blokų grandinės būklės pasiekti.

Kriptovaliuta - Skaitmeninė valiuta, kuri saugumo užtikrinimui naudoja kriptografiją.

Kripto piniginė - Programa kriptovaliutų saugojimui, tvarkymui ir sandorių vykdymui.

Kriptovaliutų birža - Platforma kriptovaliutomis prekybai.

NFT - Nepakeičiami žetonai.

Orakulai - Trečiųjų šalių paslaugos, tiekiančios išorinę informaciją į blokų grandines, leidžiančios išmaniosioms sutartims (kurios gali būti DAO operacijų dalis) suaktyvinti veiksmus, pagrįstus duomenimis iš išorinio pasaulio.

Sąveika - Įvairių blokų grandinės protokolų galimybė bendrauti ir sąveikauti vienas su kitu.

Sybil Attack - Kenkėjiška ataka, kai vienas priešas valdo kelis tinklo mazgus, visų pirma siekdamas pakenkti tinklo funkcionalumui.

Smart kontraktas - Blokų grandinėje užrašytas iš anksto sudarytas taisyklių ir priemonių rinkinys, kurio neįmanoma keisti.

Statymas - Kriptovaliutos laikymas ir užrakinimas.

Statymo įrodymas (PoS) - Alternatyvus konsensuso algoritmas.

Svertas - Skolinto kapitalo naudojimas.

Validatorius - Blokų grandinės tinklo dalyvis.

Viešasis raktas/Privatus raktas - Kriptografinių raktų pora, naudojama asimetriniam šifravimui. Viešasis raktas yra bendrinamas norint gauti kriptovaliutą, o privatus raktas laikomas paslaptyje prieigai prie piniginės ir išlaidoms.

Žetonai (tokens) - Kriptovaliutų turtas.

Kas yra Socialinis DAO projektas?

Anonimas - Vartotojas, kuris sumokėjo, jog jo įrašas ar komentaras būtų anoniminis.

Automatinis moderavimas - Automatinis algoritmas, atrenkantis taisykles pažeidžiančius profilius ar įrašus. Automatiškiai atrinkti profiliai/įrašai trinami be įspėjimo.

Cross.social – Socialinė platforma, kurią lengva adaptuoti kiekvienai idėjai ir kiekvienam projektui ir kurioje veikia DAO mechanizmas.

DAO iždas - DAO valdomų lėšų ar turto fondas, skirtas įvairiems tikslams, pavyzdžiui, platformos plėtrai, investicijoms ar panašiai.

DAO moderavimas - DAO narių balsavimas dėl turinio tinkamumo, kai gaunamas pranešimas apie tam tikrą netinkamą profilį ar įrašą.

DAO narių peržiūra - DAO narių vykdoma turinio peržiūra dėl jo tinkamumo, kai apie turinį praneša platformos vartotojas. Po peržiūros balsuojama už turinio tinkamumą ir nusprendžiama, ar jį pašalinti, ar palikti.

Integruotas žetonas - Dar vadinamas vietiniu žetonu (native token). Tai pagrindinė cross.social platformos valiuta, naudojama atlikti kasdienes veiklas platformoje, tačiau nesuteikia vartotojui galimybės prisidėti prie platformos valdymo.

Jaustukai (emoji) - Unikalūs, už žetonus perkami jaustukai.

Necenzūruota kalba - Galimybė platformoje skleisti skirtingų pažiūrų ir nuomonių įrašus be matomumo ribojimo ar kitų neigiamų pasekmių. Tačiau skelbiamas turinys turi atitikti platformos taisykles ir neprieštarauti įstatymams.

Netinkamas turinys - Nusikalstamos veikos kurstymas, pornografija, gyvūnų žalojimas, vaikų išnaudojimas, antiįstatyminiai veiksmai, terorizmas bei kiti globaliais ar platformos veikimo lokacijoje veikiančiais įstatymais draudžiami veiksmai, kurie taipogi neleidžiami ir cross.social platformoje.

Pre-seed - Pirmoji investicijų pakopa, skirta surinkti pradinį kapitalą projekto kūrimui.