Suprasti akimirksniu
  • Įtariama, kad 4 vaikus K. Bartoševičius prievartavo būdamas Seimo nariu
  • Įtariamajam paskirtos kardomosios priemonės
  • D. Vanhara ir A. Širinskienė reikalauja atsakomybės ir iš konservatorių frakcijos „grietinėlės“
  • Politikui pareikšti įtarimai dėl pedofilijos
Šaltiniai
Prokuratūra
Trečiadienį Generalinė prokuratūra atskleidė naujų detalių K. Bartoševičiaus byloje. Wesley Tingey/Unsplash nuotrauka

Įtariama, kad 4 vaikus K. Bartoševičius prievartavo būdamas Seimo nariu

Antradienį Generalinė prokuratūra praskleidė šydą ką tik mandato atsisakiusio jau buvusio Seimo nario, įtariamo pedofilija, Kristijono Bartoševičiaus byloje. Atskleista, kad politikas yra kaltinamas net dėl keturių mažamečių, jaunesnių nei šešiolikos metų, seksualinio prievartavimo. Prokuratūra taip pat pranešė apie įtarimus, kad nusikalstamą veiką K. Bartoševičius esą vykdė dar būdamas parlamentaru. Teisininkai jau svarsto, ar tokiu atveju atsakomybės neturėtų prisiimti ir į TS-LKD frakciją politiką priėmusi ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Prokuratūra atskleidė, jog nuo įtariamojo K. Bartoševičiaus veiksmų nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu dar buvę mažamečiais arba nepilnamečiais, o nusikalstamas veikas įtariamasis galimai įvykdęs dar eidamas Seimo nario pareigas. Visgi nuo detalesnės ikiteisminio tyrimo informacijos teikimo prokuratūra susilaiko.

„Detalesnė informacija apie galimai įvykdytų nusikalstamų veikų aplinkybes, laiką, vietą, ryšį su įtariamuoju ir kitas, teikiama nebus, siekiant užtikrinti nukentėjusiųjų teisę į konfidencialumą“, – viešame pranešime paskelbė Generalinė prokuratūra[1].

Įtariamajam paskirtos kardomosios priemonės

Skelbiama, kad antradienį ikiteisminiame tyrime, kuris buvo pradėtas 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius, įvyko jo apklausa.

Šiuo metu prokuroro nutarimu K. Bartoševičiui yra paskirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su įsipareigojimu nebendrauti su nukentėjusiais asmenimis bei dokumentų paėmimas.

Tiek buvusiam Seimo nariui, tiek jo gynėjui taip pat esą uždrausta teikti tretiesiems asmenims informaciją apie tyrimą ir jo duomenis, kad būtų tinkamai užtikrintos nukentėjusiųjų teisės.

Įtariamasis nusikalstamą veiką įvykdė eidamas Seimo nario pareigas. Ugnės Švedovaitės nuotrauka
Įtariamasis nusikalstamą veiką įvykdė eidamas Seimo nario pareigas. Ugnės Švedovaitės nuotrauka

D. Vanhara ir A. Širinskienė reikalauja atsakomybės ir iš konservatorių frakcijos „grietinėlės“

Reaguodami į naujai atskleistas skandalo detales, sujudo ne tik politikai, bet ir teisininkai. Štai advokatas Dominykas Vanhara savo socialinėje paskyroje pasidalinęs šia žinia pridūrė, kad viskas sukasi labai rimta linkme, o dabar, pasak jo, atsakomybę turėtų prisiimti ir aukšto rango konservatorių politikai.

„Dabar galimas tik vienas sprendimas – tiek partijos pirmininkas, tiek šį pilietį į Seimą atvedusi Ingrida Šimonytė šiandien pat abu kartu rašo atsistatydinimo pareiškimus. Vienas – iš partijos pirmininko, kita – iš Ministrės pirmininkės pareigų“, – pareiškė D. Vanhara.
Už K. Bartoševičių turėtų atsakyti ir aukšto rango konservatorių politikai. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Už K. Bartoševičių turėtų atsakyti ir aukšto rango konservatorių politikai. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Opozicinės Regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė taip pat neslėpė savo nuostabos dėl dabartinės konservatorių pozicijos, kai tokio skandalo kontekste jie nusprendžia imtis diskusijų dėl Seimo narių imuniteto panaikinimo. Politikė svarstė, ar dabar Seimo nario imunitetas TS-LKD frakcijoje yra vienintelė problema, su kuria susiduriama, o ne moralė, atsakomybė ar empatija nukentėjusiesiems.

A. Širinskienė svarstė, ar po tokių naujienų užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis jaučiasi jaukiai sėdėdamas partijos pirmininko kėdėje, o premjerė I. Šimonytė vis dar jaučiasi gerai rinkiminėse reklaminėse nuotraukose su K. Bartoševičiumi.

Pedofilijos skandalo įkarštyje konservatorių frakcijoje šiuo metu vyksta diskusijos dėl Seimo narių imuniteto panaikinimo. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Pedofilijos skandalo įkarštyje konservatorių frakcijoje šiuo metu vyksta diskusijos dėl Seimo narių imuniteto panaikinimo. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Politikui pareikšti įtarimai dėl pedofilijos

Kiek daugiau nei prieš savaitę, praėjusį pirmadienį Lietuvą supurtė dar iki šiol neregėtas skandalas, kurio epicentre atsidūrė tada dar Seimo narys, priklausęs konservatorių frakcijai K. Bartoševičius. Pirmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad parlamentaras, darbo reikalais viešėdamas Čilėje, nusprendė atsisakyti savo Seimo nario mandato.

Kiek vėliau buvo atskleista, kad tokių veiksmų K. Bartoševičius galimai ėmėsi ne dėl to, kad būti parlamentaro rolėje jam tiesiog nusibodo, bet todėl, kad veikiausiai iš anksto žinojo apie generalinės prokurorės Nidos Grunskienės kreipimąsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl jo atžvilgiu pradėto ikiteisminio tyrimo.

Generalinė prokuratūra nurodė, kad Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen buvo informuota tik apie ikiteisminio tyrimo faktą, jo pradėjimo datą bei Baudžiamojo kodekso straipsnius, pagal kuriuos buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Vėliau, Seimo Pirmininkei pasiteiravus, ar Seimo narys K. Bartoševičius, pranešęs viešai apie savo sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato, yra tas pats asmuo, kuris minimas atsiųstame rašte, ir įvertinus, kad šioje situacijoje tokios informacijos pateikimas yra reikalingas Seimo Pirmininkei priimant sprendimus, buvo išsiųstas patikslinimas, kuriame įvardintas konkretus Seimo narys“, – nurodė prokuratūra[1].