Suprasti akimirksniu
  • O. Šurajevui įteiktas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto įsteigtas metų valstybės kūrėjo apdovanojimas
  • Siūlo prizą – galimybę kitaip manantiems nebalsuoti
  • Komikas neliko skolingas ir kirto atgal – esą mes visi esame laisvi rinktis
Šaltiniai
Nominacija
O. Šurajevui buvo įteikta metų valstybės kūrėjo nominacija. Engino Akyurto/Pexels nuotrauka

O. Šurajevui įteiktas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto įsteigtas metų valstybės kūrėjo apdovanojimas

Šeštadienį vykusiuose nacionalinio transliuotojo organizuotuose 2022 metų apdovanojimuose be titulo neliko ir daug dėmesio viešoje erdvėje sulaukiantis komikas Olegas Šurajevas. Pastarasis pagarsėjęs ne tik paramos Ukrainai organizavimu, bet ir itin šiltais santykiais su šalies premjere Ingrida Šimonyte bei šaižiais pareiškimais. Nacionaliniam transliuotojui šį visuomenininką nusprendus apdovanoti metų valstybės kūrėjo titulu, internautai pradėjo ūžti ir kelti klausimą – ar žmogus, dar visai neseniai viešai demonstravęs savo lytinius organus, dabar su pasididžiavimu yra kviečiamas į LRT ir apdovanojimas kaip valstybės kūrėjas, yra išties to nusipelnęs? Tačiau problema slypi net ne pačiame apdovanojime, o kiek kitur – grėsmėje demokratijai, mat O. Šurajevą palaikantys asmenys jau net neslepia besitikintys, kad sekančių rinkimų metu jiems nepritariantys nebeturės balsavimo teisės.

Metų valstybės kūrėjo apdovanojimą, 2015 metais įsteigtą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI), O. Šurajevui įteikė šio instituto direktorė Margarita Šešelgytė. Kaip ji pati pažymėjo, nominacijos tikslas – paskatinti visuomenę domėtis politika, valstybės ir viešaisiais reikalais, pagerbiant labiausiai valstybei ir visuomenei nusipelniusius asmenis bei organizacijas[1].

Kaip teigė M. Šešelgytė, kandidatus šiai nominacijai siūlo VU TSPMI bendruomenės nariai – studentai, dėstytojai, alumnai.

Metų valstybės kūrėjo apdovanojimas atiteko O. Šurajevui ir jo įkurtam „Vienas K“ paramos fondui, per pusę metų pritraukusiam daugiau nei 2 mln. eurų paramos.

M. Šešelgytė pabrėžė, kad O. Šurajevas ne tik renka paramą besiginančiai šaliai, bet ir aktyviai veikia Lietuvos viešojoje erdvėje, skatindamas šalies verslo ir valdžios institucijų socialinį atsakingumą ir visuomenės pilietinį aktyvizmą.

Siūlo prizą – galimybę kitaip manantiems nebalsuoti

Tuo tarpu visuomenininkas Gintaras Furmanavičius savo feisbuko paskyroje pasidalino mokslininko, dažnai šmėžuojančio LRT, Gyčio Dudo komentaru, kuriame šis pasveikino O. Šurajevą su tokiu apdovanojimu ir pareiškė, kad sekantis prizas veikiausiai bus „antivalstybininkų ir kitokio plauko mirties kultistų nuostaba po poros metų pamačius, kad Kremliaus botai, gausiai besireiškiantys FB komentaruose, neturi balso teisės rinkimuose ir jų išrinkti negali“.

Jau pasėta mintis netgi apriboti rinkėjų teises. Gintaro Furmanavičiaus/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Jau pasėta mintis netgi apriboti rinkėjų teises. Gintaro Furmanavičiaus/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Tokius mokslininko išsireiškimus įvertino ir visuomenė, neslėpusi, kad valstybė jau pasiekė dugną, todėl jau atėjo metas nuo jo atsispirti.

Vienas internautas net svarstė, kad šie provokatoriai galimai yra specialiai užsakyti tam, kad provokuotų Lietuvos žmones ir žiūrėtų, kurgi ta riba, ties kuria baigiasi lietuvių kantrybė. Jo nuomone, jau tikriausiai net ir patys užsakovai stebisi, kad lietuvis vis dar kenčia tokio lygio patyčias.

O štai kitas visuomenininkas pasidalino seniau rašytu to pačio O. Šurajevo komentaru, kuriame jis teigė, kad tiek premjerė Ingrida Šimonytė, tiek šalies vadovas Gitanas Nausėda bei Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra „vafliai“, o ekspremjeras Saulius Skvernelis – „durnelis“.

Nominaciją gavęs O. Šurajevas veda Lietuvą į šviesą, nors dar neseniai viešai demonstravo savo lytinius organus. Donato Pikelio/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Nominaciją gavęs O. Šurajevas veda Lietuvą į šviesą, nors dar neseniai viešai demonstravo savo lytinius organus. Donato Pikelio/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Komikas neliko skolingas ir kirto atgal – esą mes visi esame laisvi rinktis

Reaguodamas į viešoje erdvėje kilusias diskusijas dėl jam suteikto apdovanojimo, O. Šurajevas netylėjo ir pasidalino advokato prof. Igno Vėgėlės komentaru, kuriame jis svarstė, ar Lietuvoje dar liko kuo stebėtis, kai būsimųjų Lietuvos politologų kalvė VU TSPMI sveikina nuogą, nuo „Farų“ bėgusį ir dar prieš kelis metus iš LRT išvarytą „neapykantos juokdarį“.

Tačiau O. Šurajevas taip pat kirto atgal, kad kiekvienas yra laisvas pasirinkti, ar demonstruoti savo genitalijas, ar jų nedemonstruoti, kaip ir kiekvienas esą renkasi, padėti žmonėms, ar toliau dejuoti, kad neva viskas, kas geriausia atiduodama ukrainiečiams, o tuo tarpu lietuviams – nieko.

„Visa tai yra atvira manipuliacija ir problema visų orlauskų, širinskienių, cicėnų, janutienių ir t. t. Jie negali atvirai pasakyti tezės, jie eis gūdžiai per aplinkui, kad vėliau sakytų: „O KĄ AŠ TOKIO BLOGO PASAKIAU?“ – tas „galimai“, – savo paskyroje rėžė O. Šurajevas.

Visuomenininkas svarstė, kad, pasak jo, „šitie marginalai“ neva negali susitaikyti su tuo, kad žmogus savo laisva valia gali pasirinkti savanorystę ir politines pažiūras, taip pat, pasak jo, negali ir pripažinti fakto, kad O. Šurajevo įsteigtas fondas veikia sėkmingai ir kokybiškai bei yra susikoncentravęs ne į dekonstruktyvią politinę kovą su valdžia, bet į rezultatą.

„Galų gale, jie negali pradėti rinkti pinigų Ukrainai, nes žino, kad nesurinks. Rimtai, galim padaryti eksperimentą, Ignai Vėgėle, per savaitę surink pusę milijono eurų, pabandyk. Bet ne, geriau jis manipuliuos kaip tapinai pralošė kazino tuos pinigus. Bailiai, tiesiog bailiai, bet visai juokingi bailiai“, – pridūrė jis.
Kiekvienas renkasi, ką jam palaikyti. Oleg Surajev/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Kiekvienas renkasi, ką jam palaikyti. Oleg Surajev/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
SPMI