Suprasti akimirksniu
  • 77.lt siūlo geriau pažinti kiekvieną kandidatą į prezidentus
  • Svarbiausi G. Nausėdos biografijos akcentai – bankininkas, visą karjerą stebėjęs politiką iš šalies
  • Svarbiausios politinės gairės ir citatos
  • Žvilgsnis į politiko asmeninį gyvenimą: G. Nausėda turėjo patirties chore, o dabar domisi senų knygų kolekcionavimu
Šaltiniai
G. Nausėda
G. Nausėda yra dešimtas Lietuvos prezidentas. ELTA nuotrauka

77.lt siūlo geriau pažinti kiekvieną kandidatą į prezidentus

Iki Lietuvos prezidento rinkimų likus dviems savaitėms, kandidatai toliau bendrauja su visuomene ir rinkėjais, pristatinėja savo rinkimines programas bei vizijas, dalyvauja televizijos laidose, prezidentiniuose debatuose.

Visa tai yra prezidentinės rinkiminės kampanijos dalis, kuria kiekvienas kandidatas siekia dar neapsisprendusį rinkėją patraukti savo pusėn.

O neapsisprendę rinkėjai taip pat aktyviai domisi informacija apie juos dominančius kandidatus: susipažįsta su jų biografijos ir karjeros faktais, domisi išsilavinimu, politine priklausomybe ar net finansais.

Tačiau ne mažiau nei kandidatų į prezidentus politinės karjeros ar ideologijos vingiai eilinį rinkėją domina ir jų šeimyninė padėtis, jaunystės dienos, net hobiai.

Siekiant palengvinti dar neapsisprendusio rinkėjo pasirinkimą, į kiek kitokią pažintį su kandidatais į prezidento postą kviečiame ir mes.

77.lt pradeda straipsnių ciklą, kuriame apžvelgsime visų aštuonių kandidatų į prezidentus asmenybės paveikslus, taip siekdami palengvinti vis dar nepasirinkusių piliečių apsisprendimą.

Šį straipsnių ciklą jau pradėjome susipažindami su Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu Giedrimu Jeglinsku. Antrojoje straipsnių ciklo dalyje rinkėjus supažindiname su Darbo partijos iškeltu kandidatu Andriumi Mazuroniu.

Šiame straipsnyje kviečiama į kitokią pažintį su dabartiniu šalies vadovu, antrosios kadencijos siekiančiu Gitanu Nausėda.
G. Nausėda yra dešimtas Lietuvos prezidentas. ELTA nuotrauka
G. Nausėda yra dešimtas Lietuvos prezidentas. ELTA nuotrauka

Svarbiausi G. Nausėdos biografijos akcentai – bankininkas, visą karjerą stebėjęs politiką iš šalies

G. Nausėda gimė 1964 m. gegužės 19 d. Klaipėdoje, Antano ir Onos Stasės Nausėdų šeimoje. Jo tėtis buvo inžinierius, mama – mokytoja, tad G. Nausėda augo išsilavinusių žmonių šeimoje[1]. Tai atsispindi tiek jo, tiek ir jo sesers gyvenimo pasirinkimuose – abu pasuko ekonomikos keliu.

Baigęs Klaipėdos 5-ąją vidurinę mokyklą, G. Nausėda išvyko studijuoti į Vilnių. Ten 1987 m. jis baigė ekonomikos studijas Vilniaus universiteto Pramonės ekonomikos fakultete, o 1987–1989 m. Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete studijavo aspirantūrą, pradėjo dėstyti. Nuo 1988 m. trumpai priklausė komunistų partijai.

Sėkmingai baigęs studijas, 1990–1992 m. laikotarpiu G. Nausėda išvyko į Vokietiją, Manheimą, kur buvo DAAD programos dalyvis. 1993 m. jis įgijo socialinių mokslų daktaro laipsnį, o 1994 m. Vokietijoje, Bonoje atliko politologijos praktiką.

Visą šį laikotarpį, tačiau su pertraukomis, iki 2004 m. G. Nausėda dėstė Vilniaus universiteto ekonomikos fakultete, 1993–1994 m. dirbo Finansų rinkos skyriaus viršininku Valstybinėje kainų ir konkurencijos tarnyboje.

Būtent 1994 m. karjerą jį pirmą kartą nuvedė į banką. Iki 1996 m. Lietuvos banke jis buvo komercinių bankų priežiūros departamento, metodikos ir analizės skyriaus viršininko pavaduotojas, o 1996–2000 m. – pinigų politikos departamento direktorius.

Jo karjera greitai kilo į viršų ir jau 1998 m. G. Nausėda tapo Lietuvos banko Valdybos nariu. Po kelių metų, 2000 m. jis tapo valdybos pirmininko patarėju AB Vilniaus banke. Čia jis dirbo aštuonerius metus, kol 2008 m. tapo SEB banko prezidento patarėju ir vyriausiuoju ekonomistu. Šias pareigas jis ėjo visą dešimtmetį.

Iš SEB banko G. Nausėda oficialiai pasitraukė tik 2018 m., kai kurį laiką sklandę gandai apie galimą jo dalyvavimą prezidento rinkimuose pasitvirtino. Tuomet visuomenėje jau žinomo, tačiau labiau su finansais ir ekonomika siejamo G. Nausėdos sprendimas eiti į politiką sudomino ne vieną, tačiau jis jau kurį laiką šalies politinį gyvenimą stebėjo iš šalies, o 2004 m. net buvo tuomečio Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus patarėju.

G. Nausėdos biografija. 77.lt lentelė
G. Nausėdos biografija. 77.lt lentelė

Svarbiausios politinės gairės ir citatos

Savo politinėje retorikoje G. Nausėda išskiria gerovės valstybės idėją, teigia, jog daug dėmesio skiria socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms – neįgaliesiems, senjorams, kalba apie būtinybę didinti savivaldų nepriklausomumą nuo centrinės valdžios. Socialinės politikos klausimas G. Nausėda labiau neigiamai nei teigiamai vertina Partnerystės įstatymą, užsimena, kad visuomenė jam turi subręsti[2], vengia konkrečiai išsakyti savo pažiūras dėl Stambulo konvencijos, tačiau turėdamas galimybę atšaukti jos ratifikavimą, visą kadenciją to nepadarė.

G. Nausėda ilgus metus dirbo ekonomistu, tačiau nebuvo nutolęs nuo politinių aktualijų. Asmeninio archyvo nuotrauka
G. Nausėda ilgus metus dirbo ekonomistu, tačiau nebuvo nutolęs nuo politinių aktualijų. Asmeninio archyvo nuotrauka

Įsiminti galėjusios kandidato citatos:

„Jūs manote, kad įmanoma dantų pastą sustumti atgal į tūbelę? Pabandykite, tikrai vargu, ar pavyks“, – kalbėjo G. Nausėda apie praėjusių metų vasarą kilusį Vyriausybės skandalą.

„Vėl esame priversti stebėti naujųjų, kad ir kitomis spalvomis pasidabinusių, bebrų atgimimą, savotišką neobebrystės reiškinį“, – kalbėjo prezidentas apie valdančiųjų rengiamas iniciatyvas dėl vadinamų „amžinų“ įmonių vadovų[3].

„Taip kad neplakime savęs, kad nusprendėme truputį dar lūpas pasidažyti prieš renginį. Tiesiog visi norime, kad Vilniaus viršūnių susitikimas būtų sėkmė“, – kalbėjo jis apie Vilniaus pasirengimą NATO viršūnių susitikimui.

„Tai yra gerai, aš tai sveikinu, tačiau kalbame konkrečiai apie PVM lengvatą šildymui, – žinote, tai truputį panašu į nabašnyko pašlakstymą žaliąja arbata, kadangi iš esmės tas pakeitimas įsigalios nuo kito šildymo sezono ir, pagal nesudėtingus paskaičiavimus, padės sutaupyti 5–6 eurus“, – apie valdančiųjų siūlytą kompensaciją už šildymą pasisakė G. Nausėda[4].

„Vokietijos kariuomenė, žinote, nėra mergina, kurią galima pakviesti gerai praleisti vakarą prie ežero po atviru dangumi“, – sakė G. Nausėda apie vokiečių brigados buvimą Lietuvoje[5].

Žvilgsnis į politiko asmeninį gyvenimą: G. Nausėda turėjo patirties chore, o dabar domisi senų knygų kolekcionavimu

G. Nausėda yra vedęs, su žmona Diana žiedus sumainė 1990 m. G. Nausėda žiniasklaidai yra pasakojęs, kad savo būsimą žmoną jis pirmą kartą sutiko vestuvėse, kur jie abu buvo su kitomis poromis. Vis dėlto, netrukus G. Nausėda ėmė jai rodyti dėmesį, užsimezgė draugystė, kuri pasibaigė tvirta santuoka, pora susilaukė dviejų dukrų – Gedailės ir Ugnės[6].

G. Nausėda su žmona Diana. Asmeninio archyvo nuotrauka
G. Nausėda su žmona Diana. Asmeninio archyvo nuotrauka

Vaikystėje G.Nausėda mėgo futbolą, kurį vėliau iškeitė į tinklinį, krepšinį. Pastarąjį sportą jis dažnai stebi ir arenose, ne kartą buvo užfiksuotas Kauno „Žalgirio“ arenoje ar Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės rungtynėse.

Nuo vaikystės G. Nausėdos gyvenime išliko ir susidomėjimas šachmatais, tačiau kiek mažiau politikas dabar domisi dainavimu, nors vaikystėje net dainavo chore „Gintarėlis“. Vis dėlto, jis yra teigęs, kad muziką mėgsta, klausosi džiazo, roko.

G. Nausėda domisi senų knygų kolekcionavimu. Asmeninio archyvo nuotrauka
G. Nausėda domisi senų knygų kolekcionavimu. Asmeninio archyvo nuotrauka

Kai jaunystėje išvyko mokytis ir atvykti praktiką į Vokietiją, ten užgimė G. Nausėdos aistra knygų kolekcionavimui.

Dabar jis jau turi sukaupęs solidžią knygų kolekciją, kurioje seniausia – 1518 metų pirmoji spausdinta Prūsijos istorija. Tačiau G. Nausėda skaito ir šiuolaikinę literatūrą: mėgsta autorių išskiria Gabrielį Garcia Marquezą, Hermanną Hesse, Franzą Kafką.

77.lt apie kandidatą į prezidentus G. Nausėdą rašė:

G. Nausėdos finansiniai rėmėjai remia ir laisvietį D. Žalimą

Nauji G. Nausėdos nemalonumai: pradėtas tyrimas dėl neskaidraus teisėjų skyrimo

VSD pranešėjo komisijos išvada teikiama Seimui: G. Nausėdai rinkimus laimėti padėjo saugumiečiai?

Lietuvos prezidentas skyrė sveikinimą skandalingajam tinklaraštininkui iš Baltarusijos

G. Nausėda konkurentų tarnybine padėtimi piktinosi, o dabar ja naudojasi pats

G. Nausėdos gerovės valstybė (I dalis): per kadenciją uždaryta 213 bibliotekų ir pusšimtis kultūros centrų

G. Nausėdos gerovės valstybė: per kadenciją uždarytos 226 mokyklos, netekome beveik tūkstančio pedagogų

G. Nausėdos gerovės valstybė: žmonių miršta beveik dvigubai daugiau nei gimsta

Pristatome: konservatorių prezidentas Gitanas Nausėda