G. Nausėda tęsia keliones po Lietuvą: tai daro kaip prezidentas ar kaip kandidatas?
Iki prezidento rinkimų liko vos daugiau nei mėnuo, rinkiminė kampanija yra įsisupusi pilnu pajėgumu, o kandidatai į prezidentus aktyviai dirba siekdami palenkti dar neapsisprendusius rinkėjus savo pusėn. Tačiau bent vienas iš kandidatų turi tam tikrų privilegijų, kuriomis negali pasidžiaugti likusieji.
Dabartinis šalies vadovas ir antros kadencijos siekiantis Gitanas Nausėda pastaruosius mėnesius aktyviai keliauja po šalies regionus bei susitinka su šalies provincijų gyventojais.
Prezidentūra tikina, kad tai yra dalis prezidentinių pareigų, kurių valstybės vadovas apleisti negali, o tokio pobūdžio vizitai į regionus vyko visos kadencijos metu. Prezidento G. Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas net sako, kad per kadenciją prezidentas apkeliaus visas 60 Lietuvos savivaldybių, nes būtent toks pažadas buvo duotas anksčiau.
Tačiau jo konkurentai pastebi, kad tai gudrus būdas naudotis savo tarnybine padėtimi. Dalis kandidatų į prezidentus yra įsitikinę, kad šalies vadovo kelionių po Lietuvą tikslas tėra vykdyti savo rinkiminę kampaniją ir pasirodyti kuo daugiau žmonių, tad, pasak G. Nausėdos varžovų, už mokesčių mokėtojų pinigus finansuojami vizitai į regionus yra akivaizdus Rinkimų kodekso pažeidimas, kuriuo turėtų susirūpinti ir Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).
Pats G. Nausėda tikina, kad tokios jo kelionės į regionus nėra rinkiminės kampanijos dalis, o šalies regionų tema jam buvo svarbi visos kadencijos metu.
Jis taip pat pabrėžia, kad jam niekas negali nurodinėti dėl to, ar leidžiama išvažiuoti į regioną susitikti su šalies gyventojais, ar ne.
Tačiau dar prieš penkerius metus tokias pat susitikinėjimo su rinkėjais aplinkybes, dar tik kandidatas į prezidentus G. Nausėda aštriai kritikavo.
Jis ne kartą peikė tuometinį premjerą ir taip pat kandidatą į prezidentus Saulių Skvernelį, teigė, kad šis rinkimų kampanijai naudoja Vyriausybės resursus, o žmonėms sudėtinga atskirti, kur yra kandidatas, o kur – premjeras. Tačiau dabar ši kritika bumerangu grįžta pačiam G. Nausėdai ir net premjerei Ingridai Šimonytei.
G. Nausėdos atmintis prasta: kritikavo S. Skvernelį, o dabar taip pat elgiasi pats
2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu G. Nausėda buvo bedarbis: taip jis save apibūdino neseniai kalbėdamas apie skandalingą Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrusios Seimo komisijos išvadą.
„Jokių uždavinių aš niekam negalėjau dalinti, nes buvau paprastas pilietis, bedarbis Gitanas Nausėda, kuris nusprendė dalyvauti prezidento rinkimuose“, – komentuodamas galimai dalintus savo nurodymus VSD sakė prezidentas.
Nors toks pareiškimas gali skambėti beveik komiškai, iš tiesų prieš penkerius metus esminė G. Nausėdos profesija buvo kandidatas į Lietuvos Respublikos postą. Savo darbą SEB banke jis buvo palikęs dar 2018 m. ir visus pajėgumus metė būtent rinkimams.
Galbūt dėl to jį ypač piktino tuometinio Vyriausybės vadovo, premjero ir taip pat kandidato į prezidentus S. Skvernelio situacija. Juk šis visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukdavo kasdien eidamas ministro pirmininko pareigas, o laisvu metu – jau prakalbėdavo ir rinkimų retorika.
Vienu atveju G. Nausėda net teigė, kad rinkimai būtų sąžingesni jei S. Skvernelis pasitrauktų iš premjero posto.
„Tai klausimas, į kurį jis turėtų atsakyti pats. Bet tam tikra prasme naudojimasis visu resursu, kurį suteikia premjero pareigos, turiu galvoje organizacinį, žiniasklaidos resursą, kadangi dėmesys žiniasklaidoje yra praktiškai garantuotas pačios premjero pozicijos, manau, kad sąžiningesni rinkimai būtų tuomet, jei premjeras trauktųsi iš savo pareigų“, – komentavo G. Nausėda[1].
Kitame interviu G. Nausėda irgi kvestionavo S. Skvernelio likimą premjero poste ir visų administracinių bei viešųjų ryšių resursų naudojimą savo rinkiminei kampanijai.
„Tai sukelia labai didelę abejonę žmonėms, kurie nebesupranta, kur jūs esate kandidatas ir kur jūs esate premjeras“, – kreipdamasis į S. Skvernelį teigė G. Nausėda.
https://www.facebook.com/100000055390102/videos/407421665362354/
VRK tuomet net gavo piliečių skundą dėl to, kad S. Skvernelis naudojosi tarnybine padėtimi, kai išvykos Rusnėje metu, susitikime su gyventojais paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose.
Apie šį vizitą buvo išplatintas įprastinis pranešimas žiniasklaidai, o žurnalistai nušvietė ne tik premjero vizitą, bet ir jo žinią apie rinkimus. Vis dėlto, VRK konstatavo, jog nepakanka duomenų įrodyti, kad politikas taip pasinaudojo savo tarnybine padėti[2].
Dabar, praėjus penkeriems metams viskas apsisuko ratu, tačiau kritikuojamas yra jau pats G. Nausėda, aktyviai lankydamasis šalies regionuose, bendruomenėse, savivaldybėse ir mokyklose, tačiau konkrečiai taip ir nenurodydamas, ar tai daro kaip dabartinis šalies vadovas, ar kaip tas, kuris siekia juo būti dar vieną kadenciją.
Pastebėjęs šią situaciją vienas iš kandidatų į prezidentus ir vienas labiausiai tikėtinų G. Nausėdos konkurentų antrajame rinkimų ture Ignas Vėgėlė dėl to net kreipėsi į VRK[3].
Save prezidento rinkimuose išsikėlęs advokatas įsitikinęs, kad G. Nausėdos vizitai į regionus yra akivaizdus įstatymų pažeidimas.
„Prezidentas važiuoja su valstybės eskortu, valstybės lėšomis, reklama apie susitikimus su gyventojais platinama nemokamai arba, kitaip tariant, valstybės lėšomis. Sales ir visus kitus dalykus prezidentas, kiek man yra žinoma, taip pat gauna nemokamai. Taigi, mano įsitikinimu, trečias mėnuo sistemiškai vyksta Rinkimų kodekso pažeidimas“, – atkreipė dėmesį I. Vėgėlė .
Kritikos G. Nausėdos kelionės po Lietuvą negaili ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ iškeltas kandidatas Giedrimas Jeglinskas. Pasak j, prezidentas savo rinkiminę kampaniją vykdo naudodamas mokesčių mokėtojų lėšas.
„Aš tikrai matau problemą. Prezidento dviveidiškumas yra daugiau negu akivaizdus. Jis pats prieš penkerius metus yra kritikavęs premjerą Saulių Skvernelį, kad jis prezidento kampanijos metu į Lietuvą žiūri per kortežo langą. O šiandieną jis vykdo visą savo prezidentinę kampaniją mokesčių mokėtojų sąskaita“, – sako G. Jeglinskas.
Ne tik G. Nausėda: I. Šimonytė eina ir premjerės pareigas, ir siekia tapti prezidente
Tačiau beveik analogiškos kritikos gali sulaukti ne tik G. Nausėda, bet ir premjerė I. Šimonytė. Nors ji neorganizuoja tiek daug išvykų po Lietuvą, tačiau dėl savo pareigų viešojoje erdvėje yra gerokai labiau pastebima nei kiti kandidatai. Tai yra akcentuojama tiek pačių piliečių, tiek kitų kandidatų.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas G. Jeglinskas ragino tiek prezidentą, tiek ir premjerę išsklaidyti abejones viešai pateikiant informaciją apie pastarojo laikotarpio vizitus.
„Siūlau tiek prezidentui, tiek premjerei viešai pateikti informaciją, kiek vizitų turėjo prieš dvejus metus po Lietuvą ir kiek jų vyksta dabar, mokesčių mokėtojų pinigais. Ir neabejotinai pamatysime didžiulį skirtumą“, – teigė G. Jeglinskas.
Laisvės partijos kandidatas prezidento rinkimuose, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas taip pat atkreipė dėmesį, kad administracinio resurso naudojimas rinkimuose yra tiek prezidento, tiek ir premjerės problema.
„Administracinio resurso naudojimas rinkimuose, kada žmonės eina atitinkamas pareigas, visada yra problema. Tai nėra vien tik prezidento G. Nausėdos, bet ir premjerės problema“, – teigė D. Žalimas.
Pati konservatorių kandidatė I. Šimonytė sako, kad rinkiminei kampanijai ketina išeiti atostogų: tą ji padarys nuo balandžio 22 d. Kiek laiko ji atostogaus ir skirs prezidentinės kampanijos nuostatų pristatymui – dar nėra aišku[4].
Anksčiau sulaukusi raginimų rinkiminės kampanijos metu pasitraukti iš Vyriausybės vadovės pareigų, I. Šimonytė teigė, kad tokio poreikio nemato ir pažymėjo, kad nesiruošia rinkimų kampanijos metu naudotis Vyriausybės ištekliais.
Vis dėlto, ir šioje situacijoje galima pastebėti tam tikrą pasikartojimą. Juk 2019 m. rinkimuose tie patys konservatoriai lygiai taip kritikavo ministrą pirmininką S. Skvernelį dėl galimo jo interesų painiojimo, aktyviai ragino trauktis jį iš pareigų[5].
„Žodis – ne žvirblis. Istorija su prezidento kampanija apsisuko. Ir dabar, demonstruodami savo aukštą standartą, pažiūrėsime, ar tuos žingsnius padarys patys. Vadovaujantis ta logika, kuri buvo beveik prieš penkerius metus išsakyta, premjerė turėtų pasitraukti iš pareigų ar laikinai išeiti tam laikotarpiui, nesinaudoti tarnybiniais automobiliais, Vyriausybės resursais, labai aiškiai skirti laiką, kada ji yra premjerė, kada kandidatė“, – dabar sako S. Skvernelis.