Suprasti akimirksniu
  • Į Lietuvą atvyksta garsus leftizmo kritikas Mattiasas Desmetas
  • Diktatūros ištakos – kolektyvinė hipnozė
  • M. Desmetas sulaukia aršios leftistų kritikos
Šaltiniai
Mattiasas Desmetas
Mattiasas Desmetas. Pranešimo autoriaus nuotrauka

Į Lietuvą atvyksta garsus leftizmo kritikas Mattiasas Desmetas

Gegužės 9–11 d. Lietuvoje viešės Gento universiteto (Belgija) klinikinės psichologijos profesorius, psichoterapeutas Mattiasas Desmetas. Vakarų skaitytojams jis žinomas kaip drąsių, skirtingų šalių leftistinės valdžios atstovus papiktinusių įžvalgų apie šiuolaikines politines tendencijas bei covido režimą autorius, o jo knyga, išleista ir lietuvių kalba, „Totalitarizmo psichologija“ tapo pasauliniu bestseleriu.

Diktatūros ištakos – kolektyvinė hipnozė

Knygoje M. Desmetas aiškina, kad totalitarizmas nėra atsitiktinis reiškinys ir neatsiranda vakuume. Anot profesoriaus, diktatūros ištakos yra tam tikros rūšies kolektyvinė psichozė. Šis M. Desmeto apibendrinimas vadinamas masių formavimosi teorija.

Knygoje „Totalitarizmo psichologija“ profesorius rašo, jog pasaulį apėmė pavojingas reiškinys – kolektyvinės hipnozės tipas, kai vyriausybių tyčia skatinama gyventojų vienatvė, kurstomas nerimas ir baimė užleidžia vietą cenzūrai ir netgi pastūmėja nekritiškų, ideologijos palaužtų žmonių mases veikti prieš savo pačių interesus, pavyzdžiui, pritarti paprasčiausių laisvių, privatumo suvaržymui. Pasak autoriaus, uždominuoja vienintelis, sutelktas krizės naratyvas, draudžiantis kitokią nuomonę.

Kadangi šiandien tai tampa vėl itin aktualia ir jautria tema net ir vadinamosiose senosiose demokratijose, M. Desmetas skiria daug dėmesio jos analizei ir atskleidžia, kokie žingsniai priveda prie sąlygų vešėti totalitarizmui, lygina XX a. garsiausius diktatūros vedlius bei jų metodikas su pastaruoju metu atgyjančiu, tik kitokias visuomenės kontrolės formas ir pretekstą joms naudojančiais režimais.

M. Desmetas sulaukia aršios leftistų kritikos

Dėl savo aštrių, valdžioms nepalankių pasisakymų M. Desmetas susilaukė pasipriešinimo, jis pradėtas dergti kaip sąmokslo teorijų skleidėjas. Nepaisant pavienių neigiamų reakcijų ir kliudymų kai kur platinti jo parašytas knygas, M. Desmeto darbai buvo aptarinėjami viso pasaulio žiniasklaidoje, taip pat tokiuose žurnaluose kaip „Forbes“.

Interviu su M. Desmetu žiūrėjo milijonai žmonių pas įvairius „Youtube“ kanalo turinio kūrėjus ir televizijos pokalbių šou. Apie psichologijos profesoriaus teorijas dokumentinį filmą sukūrė tarptautinė režisierių komanda: Alainas Grootaersas, Cedrickas Van Bockelis ir Markas Sandersas.

Abejingas M. Desmeto knygai „Totalitarizmo psichologija“ neliko amerikiečių politikas Robertas Francis Kennedis jaunesnysis. „M. Desmetas pažadina daugybę žmonių, kad jie suprastų, kokioje pavojingoje vietoje dabar esame, ir puikiai išdistiliuoja, kaip čia atsidūrėme“, – teigė R. F. Kennedis.

M. Desmetas yra pelnęs mokslininko karjerai reikšmingų apdovanojimų, pavyzdžiui, 2018 m. jis buvo apdovanotas Psichoanalitinės psichoterapijos asociacijos įrodymais pagrįstų psichoanalitinių atvejų tyrimo prizu, o 2019-iais – Nyderlandų psichoterapijos asociacijos Wimo Trijsburgo prizu.

M. Desmetą pranešimų skaityti mielai kviečia įtakingi pasaulio politikai. Antai 2023-iais M. Desmetas dukart pranešimus skaitė ES Parlamente, šių metų vasarį autorius kalbėjo JAV Senate senatoriaus Rono Johnsono kvietimu, neseniai jis pranešimus skaitė Rumunijos Parlamente bei Islandijoje, o gegužę lankysis Lietuvoje.

Gegužės 9 d. 15:30 val. M. Desmetas svarbiausias savo knygos „Totalitarizmo psichologija” išvadas pristatys spaudos konferencijoje Lietuvos Respublikos Seime. Į ją svečiai galės patekti iš anksto užsiregistravę.

Gegužės 9 d. 18:00 val. M. Desmetas susitiks su skaitytojais Vilniaus mokytojų namuose, Baltoji salė. 

Gegužės 10 d. 17 val. M. Desmetas skaitys pranešimą Klaipėdos universitete „Studlendas“.

Renginiai visiems atviri ir nemokami. Vietoje galima bus įsigyti M. Desmeto knygą „Totalitarizmo psichologija“ su autoriaus autografu.

Totalitarizmo psichologija. Knygos viršelio nuotrauka
Totalitarizmo psichologija. Knygos viršelio nuotrauka

Leidykla „Žara“

Tel. pasiteirauti:

+370 687 44786

+370 616 55388