
„Ozempic“ ir „Wegovy“ gali sulaukti konkurento, nes naujo preparato tyrimų rezultatai stebina
Pasaulį sudrebino svorio kontrolei skirti vaistai, daugiausiai naudojami diabeto pacientų cukraus kraujyje normoms palaikyti, kurie sukėlė staigaus lieknėjimo madą. Tokie preparatai kaip „Ozempic“ ir „Wegovy“ tapo mada ir net sukėlė vaistų krizę kai preparatų pradėjo trūkti rimties pacientams, kurie naudoja injekcijas kaip diabeto kontrolės vaistą[1].
Taip nutiko būtent todėl, kad lieknėjimo kulto užvaldyti žmonės suskubo gauti vaistus ir iššlavė lentynas vaistinėse. Apie „Ozempic“ ir kitus šio tipo vaistus žiniasklaida taip ir nenustojo kalbėti. Be šio skandalo su vaistų trūkumu atsiranda vis naujų įžvalgų, tyrimų ar net siaubingų šalutinių reakcijų. Preparatai veikia panašiu principu ir ne vienas gamintojas siekia išleisti tokius preparatus į rinką, tad konkurencija auga.
Tačiau mažiau kalbama apie pavojus ir šalutinį poveikį, nors ir kilo ne vienas skandalas dėl lieknėjimui naudojamų vaistų saugumo. Konkurencija tarp tokių vaistų, kurie padeda greitai atsikratyri antsvorio ar išlikti lieknais nekeičiant mitybos ar gyvenimo būdo įpročių tik auga.
Panašu, kad gamintojų konkurencija tik didės. Dabar patvirtinti tyrimų su pelėmis rezultatai, kurie parodė žaidimą keičiančius pozityvius pokyčius. Pelės liko lieknomis net valgydamos riebų maistą. Jei šis naujas vaistas bus sėkmingai išbandytas su žmonėmis, jis gali tapti iššūkiu dabartiniams rinkos lyderiams[2].
Preparatas neleido pelėms priaugti svorio net valgant riebalus ir saldumynus
„Ozempic“ ir „Wegovy“ turėtųpajusti didesnę konkurenciją, nes ją gali sudaryti naujas produktas, kuris parodė daug žadančių rezultatų išlaikant peles lieknas, net jei jos buvo maitinamos daug riebalų turinčia vakarietiška dieta. Atlikus novatorišką tyrimą paaiškėjo, kad naujas svorio metimo vaistas, vadinamas CPACC, padėjo pelėms išlaikyti liekną kūno sudėjimą, net jei jos maitinosi daug riebalų ir cukraus turinčia dieta.
Teksaso universiteto Sveikatos mokslų centro San Antonijuje mokslininkai nustatė, kad CPACC neleido pelėms priaugti svorio, nes pagerino medžiagų apykaitos gebėjimą veiksmingai skaidyti riebalus ir cukrų. Žiniasklaida pranešė, kad ekspertai deda daug vilčių į šią tabletę kaip į dar vieną kovos su nutukimu priemonę, galinčią leisti žmonėms mėgautis jų mėgstama mityba nesirūpinant pasekmėmis sveikatai ar ankštais drabužiais.
Vaistas veikia reguliuodamas magnio srautą mitochondrijose, ląstelės komponente, atsakingame už energijos gamybą ir kalorijų deginimą. Magnio perteklius ląstelėse gali trukdyti mitochondrijoms gaminti energiją, tačiau sumažinus baltymo kodo geną MRS2, kuris kontroliuoja magnio srautą pelėse, į ląsteles patenkančio magnio kiekis buvo sumažintas iki minimumo[3].
Šis metodas skatina medžiagų apykaitą, todėl bandomosios žiurkės, 20 savaičių laikydamosi dietos su dideliu riebalų kiekiu ir CPACC, išliko lieknos, o jų cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje, palyginti su kontroline grupe, sumažėjo. Pelėms, negavusioms vaisto, bet besilaikančioms tos pačios dietos, padidėjo kūno riebalų kiekis.
Magnio ląstelėse ryšys su svorio augimu: įtaka energijos gamybai
Nutukimo ir magnio ryšys susijęs su organizmo ląstelių procesais, kuriuose įvairūs pagrindiniai elementai, įskaitant natrį, kalcį, magnį ir kalį, atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveiką medžiagų apykaitą. Pavyzdžiui, kalcis stiprina kaulus, o magnis kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje ir padeda baltymų sintezei. Tačiau šių elementų pusiausvyros sutrikimas gali sutrikdyti medžiagų apykaitą.
Mokslininkai, tyrinėję žinduolių svorio augimo ląstelines priežastis, pastebėjo, kad kai ląstelėse magnio buvo daugiau nei reikia, ląstelių energijos gamyba buvo apsunkinta. Remiantis išvadomis, per didelis magnio kiekis trikdo ląstelių mitochondrijų veiklą, todėl jose kaupiasi riebalai. Šis riebalų kaupimasis prisideda prie svorio didėjimo ir potencialiai gali sukelti širdies ir kepenų ligas[4].
Vaisto, vadinamo CPACC, tyrimas teikia vilčių spręsti šią problemą. Vartojant naują preparatą pelėms, maitintoms nesveika vakarietiška dieta, jos ne tik numetė svorio ir tapo lieknesnės. Dar vienas teigiamas rezultatas buvo faktas, kad jų kepenys buvo mažiau pažeistos cukraus prisotinto maisto. Tai gerokai sumažino kepenų ar širdies komplikacijų riziką.
Tyrėjai komentavo, kad sumažinus mitochondrijų magnio kiekį, sušvelnėja žalingas ilgalaikės stresą keliančios dietos poveikis. Atsižvelgdami į šiuos daug žadančius rezultatus, mokslininkai entuziastingai tęsia CPACC poveikio tyrimus, tikėdamiesi, kad ilgainiui jis gali tapti svarbia priemone kovojant su nutukimu ir su juo susijusiais pavojais sveikatai.
Laukiama žalios šviesos, leidžiančios tyrimus su žmonėmis
Teksaso universiteto tyrimų vadovas daktaras Madesh Muniswamy teigė, kad po trumpo gydymo vaistu pelės numetė svorio ir visos tapo liesos. Jis pabrėžė, kad vaistas gali sumažinti širdies ir kraujagyslių bei kepenų vėžio riziką, ir išreiškė pasiryžimą toliau jį tobulinti. Tai būtų ne tik svorio kontrolės vaistas, bet ir kitų ligų riziką mažinantis preparatas. Neaiškūs šalutiniai vaisto poveikiai, bet tolesni tyrimai yra daug žadantys.
Pasak tyrime dalyvavusio doktoranto Traviso Madariso, šis vaistas, derinamas su nedidelėmis gyvenimo būdo korekcijomis, gali tapti žaidimo pokyčiu tiems, kurie stengiasi numesti svorio. T. Madaris pabrėžė, kad CPACC veikimo būdas skiriasi nuo esamų svorio metimo vaistų, tokių kaip „Ozempic“ ir „Wegovy“, kurie daugiausia dėmesio skiria insulino reakcijai.
Kitas žingsnis būtų sukurti tablečių versiją, kuri apribotų magnio patekimą į ląsteles, nes pašalinti MRS2 geną žmonėms neįmanoma. Iš esmės tai leistų žmonėms numesti svorio naudojant CPACC, nekeičiant mitybos. Tyrimas rodo, kad vaistas galėtų ir paskatinti svorio metimą, ir sušvelninti blogą nesveikos mitybos poveikį. Tyrėjai pateikė patento paraišką ir planuoja artimiausiais metais pradėti bandymus su žmonėmis.
T. Madaris patikslino, kad tai galėtų būti ankstyva intervencija tiems, kurie yra ant nutukimo slenksčio, ir kartu su tradiciniais patarimais sportuoti ir sveikai maitintis pasiūlyti prevencinę priemonę. Tačiau jis pažymėjo, kad pirmiausia reikia atlikti daugiau bandymų su graužikais, nes komanda pradeda kurti geriamąją vaisto versiją.