Balandžio 1-osios pokštas, galintis gerokai paploninti piniginę

Lietuva, TeisėPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
112
Melagingi skambučiai numeriu 112 – juokai, kainuojantys brangiai. cottonbro studio / Pexels nuotrauka

Balandžio 1-oji – tai diena, kai daugelis leidžia sau pajuokauti

Tačiau yra vietų, kur pokštai net ir tokią dieną nepriimtini. Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris 112 – viena jų. Kiekvienas skambutis čia gali reikšti realų pavojų, o melagingi skambučiai užima telefono linijas ir gali lemti skaudžias pasekmes – pavėluotą pagalbą tiems, kuriems jos iš tiesų reikia.

Nors tyčinis Bendrojo pagalbos centro trukdymas yra administracinis nusižengimas, skambučių operatoriai kasdien susiduria su situacijomis, kai vietoje pagalbos prašymų girdi juokelius ar melagingus pranešimus. Kai kurie asmenys, siekdami dėmesio socialiniuose tinkluose, tyčia skambina numeriu 112 ir transliuoja savo skambučius internete. Vienas iš tokių atvejų nutiko praėjusių metų spalį.

Internetinio turinio kūrėjas melagingai skambino bendruoju pagalbos telefonu 112

Tuomet internetinio turinio kūrėjas, turintis dešimtis tūkstančių sekėjų, skambino numeriu 112 net tris kartus. Pirmojo skambučio metu jis pranešė apie tariamą užpuolimą Vilniaus Jeruzalės mikrorajone, tačiau gauti vietos nustatymo duomenys rodė, kad jis yra visai kitoje vietoje – Viršuliškėse. Operatorė iš karto įtarė, kad skambutis melagingas ir pažymėjo tai policijai perduotame pranešime. Po to sekė dar du trukdantys skambučiai, kai buvo apsimetama lietuviškai nekalbančiu asmeniu, juokaujama.

Bendrasis pagalbos centras kreipėsi į policiją, pateikdamas skambinusio asmens telefono identifikacinį numerį (IMEI kodą), skambučių garso įrašus, vietos nustatymo duomenis ir kitą informaciją. Po administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo šių metų vasario pabaigoje iš Marijampolės kilusiam asmeniui buvo skirta 550 eurų bauda.

Deja, tai ne vienintelis atvejis, kai dėmesio bet kokia kaina siekiantys veikėjai trukdo skubiosios pagalbos tarnybų darbą

Socialiniuose tinkluose, ypač „TikTok“, yra ir daugiau asmenų, kurie šokdina skubiosios pagalbos tarnybas tiesioginių transliacijų metu skambindami numeriu 112.

Todėl primename, kad tyčinis Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymas gali užtraukti baudą iki 200 eurų, o melagingas skubiosios pagalbos tarnybų iškvietimas gali kainuoti iki 2000 eurų. Jei pranešama apie visuomenei ar valstybinės reikšmės objektui gresiantį pavojų, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė, numatanti net laisvės atėmimą iki vienerių metų.

Bet kuriuo atveju verta prisiminti, kad melagingas skambutis numeriu 112 gali kainuoti daugiau nei baudą – jis gali kainuoti gyvybę. Būkite atsakingi.

Parengta remiantis pagd.lrv.lt.