- „Pfizer“ pristato dar vieną GLP-1 tipo vaistą svoriui mesti, kuris veikia per pus greičiau nei „Ozempic“
- Dar vienas preparatas, sukuriantis dirbtinį sotumo jausmą
- GLP-1 grupės preparatų galia: apetito slopinimas per žarnyno hormonų moduliaciją
- GLP-1 tipo vaistai sukėlė revoliuciją nutukimo ir diabeto valdymo srityje, bet vis dar yra iššūkių
- Didėjanti nutukimo krizė Jungtinėse Valstijose skatina ieškoti išeičių
- Nutukimas turi įtakos ne tik atskiriems asmenims, bet ir visai visuomenei
- Reikalingos bendros pastangos kovojant su nutukimu valstybėje
„Pfizer“ pristato dar vieną GLP-1 tipo vaistą svoriui mesti, kuris veikia per pus greičiau nei „Ozempic“
„Pfizer“ geriamasis svorio metimo vaistas, klinikinių tyrimų metu prilygstantis išpopuliarėjusiam „Ozempic“, teikia vilčių. Semagliutido preparatai dabar užvaldo antraštes ir net tampa spekuliacijų tema kai garsios moterys atsikrato didelio kiekio antsvorio labai greitai. Tai tapo lieknėjimo paslaptimi ir degalais kalboms, kad toks lieknėjimo būdas tapo net madingu, nepasveriant pavojaus sveikatai.
Neseniai atliktas recenzuojamas tyrimas atskleidė daug žadančius „Pfizer“ geriamojo svorio metimo vaisto danugliprono rezultatus, kurie parodė panašų svorio mažėjimo lygį, palyginti su plačiai pripažintu injekciniu vaistu „Ozempic“[1]. Antrosios fazės klinikinio tyrimo rezultatai parodė, kad per 16 savaičių laikotarpį statistiškai reikšmingai sumažėjo įvairių danugliprono dozių vartojusių pacientų kūno svoris.
Šis tyrimas atskleidžia „Pfizer“ vaisto, kaip efektyvaus geriamojo gydymo būdo lieknėjant, potencialą, kuris yra pranašesnis už dažnas injekcijas. Klinikiniame tyrime dalyvavo 411 suaugusiųjų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, kuriems du kartus per dieną geriamas danuglipronas arba placebas[2].
Tyrimo metu nustatyta, kad pacientams, vartojusiems 120 miligramų arba 80 miligramų danugliprono, pastebimai sumažėjo svoris. Vidutiniškai 120 miligramų versiją vartoję pacientai per 16 savaičių laikotarpį numetė apie 10 kilogramų. Šie rezultatai rodo, kad danuglipronas gali būti toks pat veiksmingas kaip ir „Ozempic“ svorio mažinimo požiūriu, nepaisant to, kad skiriasi dozių dydžiai.
Dar vienas preparatas, sukuriantis dirbtinį sotumo jausmą
Atlikus 3 fazės klinikinį tyrimą su „Ozempic“, kuriuo leidžiama gydyti cukrinį diabetą ir kuris neregistruotai vartojamas svoriui mažinti, paaiškėjo, kad suaugusieji, kartą per savaitę vartojantys 1 miligramo injekcijos versiją, per 30 savaičių vidutiniškai numetė 9,9 kg. Kitas vaistas „Wegovy“ patvirtintas lėtiniam svorio valdymui, parodė dar didesnį svorio mažėjimą. Atlikus 3 fazės tyrimą, suaugusieji, vartojantys 2,4 miligramo „Wegovy“ kas savaitę, per 68 savaites vidutiniškai numetė apie 33 kg.
Naujas „Pfizer“ prepratas ir kiti vaistai kaip „Ozempic“ priklauso vaistų, vadinamų į gliukagoną panašaus peptido-1 agonistais, grupei. Šie vaistai imituoja hormono, vadinamo GLP-1, kuris gaminamas žarnyne ir signalizuoja smegenims, kada žmogus yra sotus, poveikį[3].
Be to, jie padeda valdyti 2 tipo cukrinį diabetą, skatindami insulino išsiskyrimą iš kasos ir taip mažindami cukraus kiekį kraujyje. „Pfizer“ įžengimas į svorio metimo vaistų rinką suteikia naują galimybę asmenims, ieškantiems geriamojo gydymo.
Tai gali būti naudinga pacientams, kurie nori išvengti dažnų injekcijų. Tačiau ekspertai perspėja, kad pavojingas tokios mados poveikis yra, kad bus įtvirtinta pavojinga dietų kultūra, idealizuojanti svorio metimą ir lieknumą. Nors tokie vaistai kaip „Ozempic“ išpopuliarėjo, kai kurie pacientai pranešė apie sunkumus kontroliuojant svorio atsistatymą nutraukus jų vartojimą.
„Pfizer“ pristato alternatyvą injekciniam preparatui, kurio poveikis dėl didesnės dozės pagreitina svorio metimą, bet tai gali būti ir pavojaus sukūrimas. Tęsiant šios srities mokslinius tyrimus ir plėtrą, labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp veiksmingo nutukimo gydymo ir sveiko požiūrio į kūno svorį bei bendrą savijautą skatinimo.
GLP-1 grupės preparatų galia: apetito slopinimas per žarnyno hormonų moduliaciją
Nutukimo paplitimas ir su juo susijusios sveikatos komplikacijos visame pasaulyje pasiekė nerimą keliantį lygį. Todėl mokslininkai ir medikai įnirtingai ieško įvairių būdų, kaip kovoti su šia epidemija. Vienas iš intriguojančių metodų yra vaistų, imituojančių žarnyno hormoną 1 į gliukagoną panašų peptidą (GLP-1), galios panaudojimas apetitui slopinti ir svoriui reguliuoti[4].
GLP-1 sulaukė didelio dėmesio dėl savo gebėjimo reguliuoti apetitą, gerinti glikemijos kontrolę ir skatinti svorio mažėjimą. GLP-1 yra peptidinis hormonas, kurį išskiria distalinės plonosios ir storosios žarnos L ląstelės. Pagrindinis jo vaidmuo yra reguliuoti gliukozės homeostazę skatinant insulino sekreciją, slopinant gliukagono išsiskyrimą ir lėtinant skrandžio tuštinimąsi.
GLP-1 taip pat veikia smegenis, ypač pagumburį, kur slopina apetitą ir sukelia sotumo jausmą, todėl sumažėja maisto suvartojimas. GLP-1 mimetikai yra sintetiniai analogai, atkartojantys endogeninio GLP-1 poveikį. Prisijungdami prie GLP-1 receptoriaus, šie vaistai suaktyvina signalinę kaskadą, sukeldami įvairų fiziologinį poveikį. Pagrindiniai mechanizmai, kuriais GLP-1 mimetikai slopina apetitą, yra šie:
- uždelstas skrandžio ištuštinimas: GLP-1 mimetikai sulėtina skrandžio tuštinimąsi, todėl padidėja sotumo jausmas ir sumažėja alkio pojūtis,
- sustiprinti sotumo signalai: šie vaistai skatina sotumo hormonų, tokių kaip peptidas YY (PYY), išsiskyrimą virškinamajame trakte, skatindami sotumo jausmą ir mažindami maisto suvartojimą,
- centrinės nervų sistemos poveikis: GLP-1 receptoriai pagumburyje atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant apetitą. GLP-1 mimetikai aktyvuoja šiuos receptorius, todėl sumažėja apetitas ir padidėja energijos sąnaudos.
Svorio reguliavimas. GLP-1 grupės vaistais pasižymėjo dideliu veiksmingumu skatinant nutukusių asmenų svorio mažėjimą. Klinikiniai tyrimai parodė, kad šie vaistai, vartojami kartu su gyvenimo būdo pokyčiais, lemia reikšmingą ir ilgalaikį svorio mažėjimą. Tačiau vaistas, pasirodo, turi daugiau teigiamo poveikio ir kitoms būklėms:
- 2 tipo cukrinis diabetas: GLP-1 mimetikai taip pat pasižymi dideliu gliukozės kiekį mažinančiu poveikiu. Skatindami insulino sekreciją ir slopindami gliukagono išsiskyrimą, jie gerina glikemijos kontrolę pacientams, sergantiems 2 tipo diabetu. Šie vaistai turi papildomą privalumą – nesukelia hipoglikemijos, kuri yra dažnas daugelio tradicinių antidiabetinių vaistų šalutinis poveikis,
- širdies ir kraujagyslių nauda: naujausi tyrimai atskleidė, kad GLP-1 mimetikai gali būti naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai, nes mažina didelių nepageidaujamų širdies ir kraujagyslių įvykių riziką pacientams, sergantiems nustatytomis širdies ir kraujagyslių ligomis,
- nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (NAFLD): GLP-1 mimetikai teikia vilčių gydant NAFLD - ligą, glaudžiai susijusią su nutukimu ir atsparumu insulinui. Šie vaistai gali pagerinti kepenų fermentų koncentraciją, sumažinti riebalų kiekį kepenyse ir potencialiai sulėtinti kepenų ligos progresavimą.
GLP-1 tipo vaistai sukėlė revoliuciją nutukimo ir diabeto valdymo srityje, bet vis dar yra iššūkių
Iššūkiai, kuriuos mokslininkai siekia įveikti lydi tyrimus ir vaistų gamintojus. GLP-1 mimetikai šiuo metu yra prieinami kaip injekciniai preparatai, o tai gali riboti pacientų atitiktį. Nors ir pristatomi nauji geriamieji vaistai, reikalingi išsamūs tyrimai. Šiuo metu stengiamasi sukurti geriamuosius preparatus, kurie galėtų suteikti tokią pačią terapinę naudą, tačiau būtų patogesni pacientams.
Mokslininkai tiria galimą sinergetinį poveikį derinant GLP-1 mimetikus su kitais vaistais, veikiančiais skirtingus apetito reguliavimo mechanizmus. Toks metodas gali padėti pasiekti geresnių svorio mažinimo rezultatų[5].
Taip pat svarbu pasverti ilgalaikį poveikį ir šalutines reakcijas. Nors GLP-1 mimetikai paprastai yra gerai toleruojami, duomenys apie ilgalaikį saugumą vis dar tobulinami. Būtina tęsti tyrimus, kad būtų galima visapusiškai suprasti jų galimą šalutinį poveikį ir saugumo profilį.
GLP-1 mimetikai yra proveržis apetito reguliavimo, svorio valdymo ir gliukozės kontrolės srityje. Išnaudodami natūralius mechanizmus, šie vaistai siūlo daug žadančią galimybę kovoti su nutukimu, diabetu ir susijusiais medžiagų apykaitos sutrikimais.
Atliekami moksliniai tyrimai ir būsimi pokyčiai gali padėti patobulinti ir išplėsti GLP-1 grupės vaistų klinikinį taikymą, suteikiant veiksmingas ir saugias gydymo galimybes asmenims, kovojantiems su svorio metimu ir medžiagų apykaitos ligomis.
Didėjanti nutukimo krizė Jungtinėse Valstijose skatina ieškoti išeičių
Nutukimas Jungtinėse Amerikos Valstijose tapo didele visuomenės sveikatos problema, o jo paplitimas pasiekė epidemijos mastą. Šios didėjančios krizės pasekmės neapsiriboja vien tik asmens sveikata, bet daro poveikį visai visuomenei. Sprendžiant šią daugialypę problemą labai svarbu suprasti nutukimo priežastis, pasekmes ir galimus nutukimo problemos sprendimo būdus.
Imtis šių preparatų kaip „Ozempic“ ar „Wegovy“, kurie suteikia greitus rezultatus nėra išeitis. Per pastaruosius kelis dešimtmečius nutukimo rodikliai Jungtinėse Valstijose nuolat augo. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, daugiau kaip 40 % suaugusių amerikiečių ir apie 20 % vaikų bei paauglių yra nutukę. Šie nerimą keliantys statistiniai duomenys rodo, kad būtina skubiai šalinti pagrindinius šią epidemiją lemiančius veiksnius[6].
Daugybė veiksnių lemia didelį nutukimo paplitimą Jungtinėse Valstijose.
- Nesveika mityba: vis dažniau vartojamas kaloringas ir maistinių medžiagų stokojantis maistas, pavyzdžiui, greitas maistas, saldūs gėrimai ir perdirbti užkandžiai. Tokia mityba, kurioje gausu pridėtinio cukraus, nesveikų riebalų ir rafinuotų angliavandenių, skatina svorio augimą ir nutukimą.
- Sėdimas gyvenimo būdas: šiuolaikinė technologijų pažanga, kartu su darbo ir laisvalaikio veiklos pokyčiais lėmė sėslesnį gyvenimo būdą. Mažesnis fizinis aktyvumas ir daugiau laiko praleidžiama prie ekranų skatina svorio augimą ir nutukimą.
- Aplinkos veiksniai: aplinkos veiksniai: aplinka turi įtakos elgesiui, susijusiam su maisto pasirinkimu ir fiziniu aktyvumu. Tam tikrose vietovėse ribotos galimybės įsigyti sveiko maisto už prieinamą kainą, taip pat saugių ir prieinamų vietų fiziniam aktyvumui trūkumas neproporcingai veikia mažesnes pajamas gaunančias bendruomenes.
Nutukimas susijęs su įvairiais pavojais sveikatai ir komplikacijomis. Nutukimas didina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos, antrojo tipo diabetas, hipertenzija, tam tikrų rūšių vėžys ir kvėpavimo takų sutrikimai. Šios ligos yra didelė našta sveikatai ir prisideda prie ankstyvo mirtingumo.
Nutukimas yra susijęs su padidėjusia psichikos sveikatos sutrikimų, įskaitant depresiją, nerimą ir žemą savivertę, rizika. Su nutukimu susijusi socialinė stigma dar labiau apsunkina šiuos sunkumus, todėl blogėja gyvenimo kokybė ir didėja socialinė izoliacija.
Ekonominės nutukimo sąnaudos yra didelės: sveikatos priežiūros išlaidos, sumažėjęs produktyvumas ir pablogėjusi sergančiųjų gyvenimo kokybė. Šios išlaidos yra didelė našta tiek atskiriems asmenims, tiek visai visuomenei.
Nutukimas turi įtakos ne tik atskiriems asmenims, bet ir visai visuomenei
Sveikatos priežiūros sistemos įtampa pila žibalo į šią ugnį. Didėjantis nutukimo paplitimas didina sveikatos priežiūros paslaugų naudojimą, įskaitant hospitalizacijas, vaistų vartojimą ir sveikatos priežiūros išlaidas. Pandemijos metu įvairūs ligoniai buvo apleisti dėl sergančiųjų kiekio ir būklės rimtumo. Tai apsunkina sveikatos priežiūros sistemą ir riboja išteklius kitoms svarbioms sveikatos problemoms spręsti.
Nutukimas daro didelį poveikį vaikams ir paaugliams, nes turi įtakos jų bendrai gerovei ir mokymosi rezultatams. Vaikų nutukimas gali lemti nepalankias socialines ir mokymosi sąlygas, taip įtvirtinant nelygybės ciklą. Tėvų ir vaikų švietimas apie sveikatą ir nutukimo pavojų nėra vertinamas tinkamai. Dėl to maitinimosi sveikai svarba nėra akcentuojama nuo mažens.
Nutukimas neproporcingai veikia tam tikras gyventojų grupes, įskaitant rasines ir etnines mažumas bei žemesnio socialinio ir ekonominio statuso asmenis. Šie skirtumai išryškina sudėtingą socialinių, ekonominių ir aplinkos veiksnių, kurie lemia nutukimą, sąveiką.
Nutukimo epidemijos problemai spręsti reikia visapusiško požiūrio, apimančio įvairias suinteresuotąsias šalis, įskaitant asmenis, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, politikos formuotojus ir maisto bei gėrimų pramonę. Labai svarbu didinti informuotumą apie sveikos mitybos įpročius, fizinį aktyvumą ir nutukimo riziką. Išsamios sveikatos švietimo programos turėtų būti skirtos įvairaus amžiaus žmonėms, pabrėžiant sveikų įpročių svarbą visą gyvenimą.
Pastangos turėtų būti sutelktos į galimybių gauti įperkamo, maistingo maisto, ypač bendruomenėse, kuriose jo trūksta, didinimą. Tai reiškia, kad reikia skatinti ūkininkų turgelius, bendruomenių sodus ir remti iniciatyvas, kuriomis sveikesnio maisto produktai tiekiami į vietoves, kuriose nėra maisto prekių parduotuvių.
Reikalingos bendros pastangos kovojant su nutukimu valstybėje
Labai svarbu skatinti sveiką gyvenseną ir judėjimą, kuris gali pagelbėti kovojant su antsvoriu. Saugūs parkai, dviračių takai ir poilsio vietos gali paskatinti žmones gyventi aktyviau. Labai svarbu fizinį aktyvumą įtraukti į mokyklas, darbo vietas ir bendruomenes.
Politikos pokyčiai irgi reikalingi. Įgyvendinant politiką, kuria skatinama sveikesnė maisto aplinka, pavyzdžiui, ribojant nesveiko maisto rinkodarą vaikams, nustatant valgiaraščių ženklinimo reikalavimus ir skatinant rinktis sveikesnį maistą, galima daryti didelę įtaką nutukimo rodikliams mažinti.
Bendros pastangos bendruomenėse ir visuomenėje gali padėti kovoje su gyvybes pasiglemžiančiu nutukimu šalyje. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, bendruomenės organizacijų, mokyklų ir politikos formuotojų partnerystė yra labai svarbi įgyvendinant veiksmingas nutukimo prevencijos ir intervencijos strategijas. Toks bendradarbiavimas gali sukurti palankią ir tvarią aplinką, kad žmonės galėtų rinktis sveikesnius sprendimus.
Didėjantis nutukimo lygis Jungtinėse Amerikos Valstijose yra daugialypė ir neatidėliotina visuomenės sveikatos problema. Šiai problemai spręsti reikia visapusiško ir bendro požiūrio, nukreipto į įvairius nutukimą lemiančius veiksnius, įskaitant mitybą, fizinį aktyvumą ir aplinkos poveikį. Teikdami pirmenybę prevencijai ir informavimui, galime siekti sumažinti nutukimo paplitimą, pagerinti asmens sveikatos būklę ir sukurti sveikesnę visuomenę visiems.