Suprasti akimirksniu
  • „Ozempic“ – vaistas, skirtas gydyti 2 tipo diabetą
  • Socialiniuose tinkluose susikūrė „Ozempic“ svorio metimo grupės 
  • „Ozempic“ šalutiniai poveikiai
  • Kol vartojo „Ozempic“, visą laiką sirgo
  • Metė „Ozempic“ vartojimą dėl per didelio širdies susitraukimų dažnio
  • Ozempic vartojimas skatina greitesnį veido senėjimą
  • Kas organizme nutinka staiga nustojus vartoti „Ozempic“?
  • Vaisto veiksmingumas priklauso nuo jo vartojimo teisingumo 
  • Maisto ir medicinos pramonė pelnosi iš sergančių žmonių
  • Ėmė trūkti diabetikams reikalingų vaistų
Šaltiniai
Vaistai ir injekcijos
Jau ir Lietuvoje diabetikams sunku gauti vaistų, kurie ne pagal paskirtį naudojami staigiam svorio metimui. Diana Polekhina/Unsplash nuotrauka

„Ozempic“ – vaistas, skirtas gydyti 2 tipo diabetą

Ar dar yra likusios bent kokios sveiko proto ribos siekiant tobulo kūno? Tam, kad turėtų ekranuose ir žurnalų viršeliuose idealizuojamą figūrą, moterys nevengia save alinti ne tik įvairiausiomis dietomis, bet ir išbando pačius netikėčiausius svorio metimo būdus, besaikiai lieja prakaitą sporto salėse ar susigalvoja net ir pavojingų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei svorio mažinimo variantų. Vienas iš jų – vaisto „Ozempic“ naudojimas ne pagal paskirtį: daugelis jį vartojusių žmonių sako, kad tai padėjo jiems numesti svorio.

„Ozempic“ yra injekcinis vaistas nuo 2 tipo diabeto, pagamintas iš semagliutido. Semagliutidas yra sintetinė žmogaus GLP-1 (į gliukagoną panašaus baltymo) versija, kuris sumažina cukraus kiekį kraujyje ir paskatina insulino gamybą. Taip pat sulėtina virškinimą, dėl to ilgiau jaučiamas sotumo jausmas. Nors vaisto gamintojas „Novo Nordisk“ įspėja, kad „Ozempic“ nepatvirtintas lėtiniam svorio valdymui, gydytojai vis dažniau skiria jį ne pagal paskirtį, t. y. kad padėtų tiems, kurie susiduria su nutukimu, numesti svorio[1].

„Ozempic“ yra injekcinis vaistas, kuris iš pradžių buvo skirtas 2 tipo diabetui gydyti, bet dėmesio centre atsidūrė dėl netinkamo naudojimo kaip svorio mažinimo priemonė, suteikianti greitus rezultatus. Karolina Grabowska/Pexels nuotrauka
„Ozempic“ yra injekcinis vaistas, kuris iš pradžių buvo skirtas 2 tipo diabetui gydyti, bet dėmesio centre atsidūrė dėl netinkamo naudojimo kaip svorio mažinimo priemonė, suteikianti greitus rezultatus. Karolina Grabowska/Pexels nuotrauka

Pavyzdžiui, sklando gandai, jog Kim Kardashian, norėdama tilpti į Marilyn Monroe suknelę 2022 m. „Met Gala“ renginyje, taip pat vartojo minėtus vaistus[2].

Socialiniuose tinkluose susikūrė „Ozempic“ svorio metimo grupės 

Vis tik nepaisant aukštos „Ozempic“ kainos (apie 950 JAV dolerių per mėnesį), juo susivilioja ir paprasti žmonės, norintys turėti gražią figūrą. O tam pasitarnauja ir patrauklūs vaizdo įrašai, reklamos socialiniuose tinkluose „Tik Tok“, „Instagram“ ir t.t.[2]

Anekdotiniais tapę vaizdo įrašai šimtų milijonų peržiūrų sulaukė ne tik „Tik Tok“ programėlėje. Informacijos paieška apie „Ozempic“ kaip greitą svorio metimo priemonę, taip pat išaugo ir „Google“ paieškos sistemoje[3].

Nuo tada, kai 2018 m. pradžioje buvo išleistas JAV, „Ozempic“ tapo geidžiamu Holivudo žvaigždžių preparatu. Socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“, yra sukurta specialių „Ozempic“ svorio metimo grupių, kurios vienija dešimtis tūkstančių narių. Šie skelbia nuotraukas prieš svorio metimą vartojant „Ozempic“ ir po jo, dalijasi patarimais, pavyzdžiui, į kurią kūno vietą atlikti injekcijas (kai kurie sako, kad į ranką ar koją ir tai neva gali padėti išvengti pykinimo)[2].

„Ozempic“ šalutiniai poveikiai

Tačiau ne visi yra pametę galvas ir tobulos figūros siekia bet kokia kaina. Yra ir kritikuojančių tokį neatsakingą ir pavojingą vaisto vartojimo būdą.

Amerikiečių komikė Chelsea Hundler praėjusį mėnesį „Critics’ Choice Awards“ apdovanojimų metu atkreipė dėmesį į išaugusį „Ozempic“ susidomėjimą kaip svorio metimo priemonę.

„Tai yra akių dūmimas, kai bando jus įtikinti, kad visa tai yra netiesa, kad klystate – sakė Handler. – Kad ir, pavyzdžiui, įžymybės sako, jog numetė svorio gerdamos vandenį, bet iš tikrųjų taip yra todėl, kad jos visos vartoja „Ozempic“. Net mano namų tvarkytoja vartoja šiuos vaistus“[3].

Visose paramos grupėse ir socialinės žiniasklaidos komentaruose atrodo, kad vienas klausimas yra tabu: kas atsitiks, jei nustosite vartoti „Ozempic“? Anna Shvets/Pexels nuotrauka
Visose paramos grupėse ir socialinės žiniasklaidos komentaruose atrodo, kad vienas klausimas yra tabu: kas atsitiks, jei nustosite vartoti „Ozempic“? Anna Shvets/Pexels nuotrauka

Vis tik, kaip rodo praktika, „Ozempic“ ne visada yra tokia panacėja, kokia ji yra laikoma. Kai kurios moterys teigė, kad patyrė nenutrūkstamą vėmimą; kita sakė, kad jos širdies susitraukimų dažnis buvo toks stiprus, kad net pažadino ją naktį iš miego. O kai kurių specialistų teigimu, net ir numanoma vaisto nauda gali būti trumpalaikė: nustoję vartoti vaistus, greičiausiai vėl priaugsite svorio.

Anna Toonk, 42 metų moteris iš Niujorko, serga diabetu, turi viršsvorio. Todėl norėdama pagerinti sveikatą bei numesti svorio, ji, perskaičiusi „New York Times“ apie „Ozempic“ daromus stebuklus, apsilankė pas endokrinologą ir pasidomėjo apie minėtą vaistą.

„Jis mane perspėjo, kad tai nebus smagu“, – sakė ji.

Kol vartojo „Ozempic“, visą laiką sirgo

Pragaras prasidėjo. A. Toonk pradėjo kassavaitines 0,25 miligramo injekcijas, ketindama padidinti jas iki vieno miligramo. Būtent tada dauguma pacientų, pasak gydytojų, pastebi didesnį svorio mažėjimą.

„Visą savaitę neturėjau energijos, nuolat pykino, vėmiau“, – patirtimi dalijosi ji.

Vietoj to, kad sustabdytų „Ozempic“ vartojimą, A. Toonk paprašė savo gydytojo dozę padidinti iki 0,50 miligramų.

„Norėjau greičiau pastebėti rezultatą: pagerėjusią sveikatą dėl diabeto ir pagražėjusį kūną po „Ozempic“, – sakė ji.

Moters gydytojas dozę padidino, o tada viskas susiklostė tikrai blogai. Ji visą laiką taip sirgo, kad per savo 42-ąjį gimtadienį norėjo matyti tik vienintelį žmogų – savo mamą. Tą naktį A. Toonk vėl vėmė, o mama jai pasakė: „Tu negali taip gyventi“.

A. Toonk gydytojas nesiryžo išrašyti vaistų kokteilio, kad palengvintų jai simptomus.

„Pasidalinau, kaip man sekasi, o jis pasakė: „Taip, šios klasės vaistai turi blogą šalutinį poveikį“, o toks jo pasakymas nuskambėjo maždaug taip: „Na, sustorėjai. Taigi, taip, gali būti nemalonu vartoti šį vaistą.“

Artėjant rugsėjo kelionei į Italiją, A. Toonk patyrė persilaužimą.

„Supratau, kad yra blogesnių dalykų, nei būti storam, – sakė ji. – Blogiausia, kas gali būti, yra noras visą laiką bartis.“

Ji nutraukė „Ozempic“ vartojimą ir išvyko į Italiją be vaistų. Tačiau moteris, nustojusi vartoti „Ozempic“, pastebėjo dar vieną jo šalutinį poveikį.

„Manau, reikia maždaug penkių savaičių, kol vaistai pasišalina iš organizmo, aš jaučiau, kaip jie palieka mano kūną, – pasakojo ji. – Vartojant „Ozempic“, mano menstruacijos buvo keistos, bet, kai tik pasiekiau penkių savaičių ribą, prasidėjo pačios gausiausios menstruacijos mano gyvenime.“

Metė „Ozempic“ vartojimą dėl per didelio širdies susitraukimų dažnio

Kitiems žmonėms, vartojantiems minėtą vaistą, pasireiškia ne tik virškinamojo trakto, bet ir kitokie šalutiniai poveikiai.

Pavyzdžiui, 32 metų Mila Clarke, kuri serga latentiniu autoimuniniu (LADA) cukriniu diabetu ir tvarko diabeto bendruomenėje gerai žinomą tinklaraštį, sakė, kad jai pavyko greitai numesti svorio, bet labiausiai ją išgąsdino, kiek mažai ji norėjo valgyti.

„Kartais išgerdavau stiklinę vandens ir būdavau soti visai dienai“, – sakė ji.

Atsižvelgus į pykinimą, vidurių užkietėjimą, viduriavimą ir kitas galimas problemas, „Ozempic“ ne visada yra tokia panacėja, kokia ji yra laikoma. Nataliya Vaitkevich/Pexels nuotrauka
Atsižvelgus į pykinimą, vidurių užkietėjimą, viduriavimą ir kitas galimas problemas, „Ozempic“ ne visada yra tokia panacėja, kokia ji yra laikoma. Nataliya Vaitkevich/Pexels nuotrauka

Per mėnesį ji įveikė kitus šalutinius poveikius, tokius kaip pykinimas ir rūgšties refliuksas. Tačiau per savaitę nuo vaisto vartojimo pradžios ji vis sulaukdavo išmaniojo laikrodžio perspėjimų dėl per didelio širdies susitraukimų dažnio.

Moteris teigia apie tai kalbėjo su savo gydytoju, kuris iš pradžių sakė, kad tai tikriausiai buvo nerimas, nes jis manė, kad širdies plakimas nėra dokumentuotas kaip „Ozempic“ šalutinis poveikis. Vis tik po poros mėnesių M. Clarke metė vartoti vaistus.

„Jaučiau, kaip stipriai krūtinėje plaka mano širdis, – sakė ji. – Buvo sunku kvėpuoti. Nuo šių širdies plakimų buvau pažadinta vidury nakties. Ir aš tiesiog nebeištvėriau.“

Vėliau ji išgirdo, kad ir kiti žmonės patyrė šiuos simptomus.

„Džiaugiuosi, kad pasiryžau atsisakyti „Ozempic“ vartojimo ir mano gydytojas mane palaikė, nes nuo širdies priepuolio neseniai mirė mano mama“, – teigė Clarke.

Pasak vaisto gamintojo „Novo Nordisk“, „Ozempic“ gali šiek tiek padidinti širdies susitraukimų dažnį. Klinikinių tyrimų metu tai pasireiškė „mažiau nei vienam procentui pacientų“, – sakė „Novo Nordisk“ atstovas pridurdamas, kad širdies susitraukimų dažnio padidėjimas „nebuvo susijęs su neigiamu poveikiu širdies ir kraujagyslių sistemos rezultatams“[2].

Ozempic vartojimas skatina greitesnį veido senėjimą

Vasario viduryje socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo ir dar viena grotažyme pažymėta frazė „Ozempic veidas“ (angl. „Ozempic face“). Šią sąvoką sukūrė Niujorko dermatologas, medicinos mokslų daktaras Paulas Jarrodas Frankas. Jos reikšmė – šalutinis vaisto poveikis, skatinantis greitą svorio kritimą, dėl kurio veidas greičiau pasensta, oda suglemba, tampa išsekusi. Tačiau plastikos chirurgas iš Niujorko dr. Davidas Shaferis įsitikinęs, jog čia nieko blogo ar neįprasto nėra, o toks terminas sugalvotas žiniasklaidos, siekiant šokiruoti ir atkreipti dėmesį.

„Senstant ir metant svorį dažnai prarandame ir veido svorį, todėl oda tampa laisvesnė, ne tokia elastinga, – sako dr. D. Shaferis. – „Ozempic“ vartojimo atveju tai taip pat nėra kažkas specifinio. Bet koks svorio metimo būdas sukeltų tą pačią problemą.“ [4]

Kitas plastikos chirurgas iš Los Andželo dr. Jasonas Emeris taip pat antrina kolegai.

Visai neseniai, pradėjus diskusijas apie „Ozempic“ vartojimą, atsirado terminas – „Ozempic veidas“ (angl. „Ozempic face“). Joeyy Lee/Unsplash nuotrauka
Visai neseniai, pradėjus diskusijas apie „Ozempic“ vartojimą, atsirado terminas – „Ozempic veidas“ (angl. „Ozempic face“). Joeyy Lee/Unsplash nuotrauka

„Esant bet kokiems kraštutinumams numetant ar priaugant svorio, keičiasi ir veido išvaizda. Tų pacientų, kurie vartoja „Ozempic“, senėjimo požymius pastebime greičiau, nes daug svorio numetama per labai trumpą laiką“, – sakė dr. J. Emeris.

Ir vis dėlto, nors pastarosiomis savaitėmis padaugėjo anekdotinių situacijų apie „Ozempic veidą“, daugelis žmonių vis dar nori išbandyti vaistą dėl daug žadančio jo poveikio[3].

Kas organizme nutinka staiga nustojus vartoti „Ozempic“?

Nors anksčiau minėta moteris pasakojo, jog „Ozempic“ vartojimo nutraukimo pasekmes pajuto po maždaug penkių savaičių, tačiau Šiaurės Karolinos medicinos mokyklos universiteto Endokrinologijos ir medžiagų apykaitos skyriaus vadovė dr. Janice Jin Hwang sakė, kad pacientai Ozempic ar Wegovy vartojimo nutraukimo poveikį tikriausiai pastebės maždaug po savaitės.

O Amerikos diabeto asociacijos vyriausiasis mokslo ir medicinos pareigūnas dr. Robertas Gabbay pridūrė: „Kaip ir bet kuris vaistas, nustojus jį vartoti, jis nustoja veikti. Kai žmonės staiga nutraukia semaglutido vartojimą, gliukozės kiekis kraujyje vėl padidėja. Pacientai, sergantys cukriniu diabetu, gali jausti neryškų matymą, nuovargį ir pernelyg didelį troškulį bei šlapinimąsi – simptomus, dėl kurių jiems ir buvo diagnozuotas diabetas. Kai kurie gali netgi patekti į greitosios pagalbos skyrių nuo išsekimo, dažnai dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje. Žmonės taip pat gali tapti jautresni mielių ar kitoms grybelinėms infekcijoms, kurios yra susijusios su padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje“.

Dr. J.J. Hwang taip pat sakė, kad, nustojus vartoti semaglutidą, gydytojai dažnai bando kitus gydymo būdus, kad padėtų kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje diabetu sergantiems pacientams, pavyzdžiui, metforminą ar insuliną, tačiau naujų vaistų pritaikymas pacientams ir jų vartojimo plano sudarymas bei derinimas gali užtrukti, kol bus atrastas tinkamiausias variantas[5].

Vaisto veiksmingumas priklauso nuo jo vartojimo teisingumo 

Nors „Ozempic“ yra skirtas tiems, kurie serga 2 tipo cukriniu diabetu, jis taip pat skiriamas ne pagal paskirtį tiems, kurie kenčia nuo nutukimo. Tačiau, specialistų teigimu, kartą per savaitę atliekama injekcija ilgainiui gali vėl paskatinti svorio prieaugį, jei jie bus vartojami netinkamai.

Dietologė Alicia Allen pabrėžė, kad šie vaistai gali būti naudingi, kai jie naudojami teisingai.

„Manau, kad tai labai gera, galinga priemonė, padedanti žmonėms suprasti blogus jų mitybos įpročius. Taip pat tiems, kurių per didelis svoris yra dėl medicininių problemų, dažnai dietos ir mankštos nepakanka, – sakė A. Allen. – Nors tiek dietos, tiek mankštos yra svarbūs gyvenimo būdo pokyčiai, tačiau tokie vaistai kaip „Ozempic“ ir „Wegovy“ padeda žmonėms padaryti juos šiek tiek tvaresnius.“ [6]

O dr. J. Emeris dalijasi štai tokia savo praktine patirtimi: „Žmonės pastebi svorio kritimą iš karto, kartais per pirmąsias dvi ar tris savaites, vidutiniškai apie 10 svarų (apie 5 kg). Turiu klientų, kurie per šešis mėnesius numetė beveik 100 svarų (apie 50 kg).“

Tačiau, kaip teigė gydytojas, be galimo šalutinio poveikio sveikatai, kai vaistas vartojamas ne pagal paskirtį, kitas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį – galimas „yo-yo“ efektas vartojančiojo svoriui.

„Jei nekeisite gyvenimo būdo, nutraukę vaistų vartojimą galite vėl priaugti svorio. Vaistas turi būti vartojamas kartu su dieta, mankšta, papildais ir ilgalaikiu gyvenimo būdo keitimu“, – kolegės A. Allen žodžius patvirtino dr. J. Emeris[3].

Gydytojas dr. Sudeepas Singhas teigia, kad tik 25 procentai jo pacientų išlaiko svorį po to, kai iš organizmo išnyko semaglutidai.

„Tie, kurie keičia mitybą, reguliariai mankštinasi, vartoja vaistus ir daro tai, ką turi daryti, gali jų nebevartoti, – sako jis. – Tačiau daugelis pacientų turi grįžti prie vaistų.“ [2]

Bariatrinės chirurgijos (chirurginis nutukimo gydymas) specialistės Elizabeth Hannos teigimu, problemų iškyla tada, kai žmonės vaistus vartoja nereguliariai. Paprastai jie turėtų būti naudojami visą gyvenimą, bet nustojus tai daryti gali atsirasti „perviršio efektas“, kai žmonės priauga visą numestą svorį arba net ir daugiau[6].

Maisto ir medicinos pramonė pelnosi iš sergančių žmonių

Antidiabetinės injekcijos naudojimas svorio metimui be recepto sukėlė susirūpinimą valgymo sutrikimų labdaros organizacijoms Jungtinėje Karalystėje, kurios tai pavadino „užtaisytu ginklu“. Čia injekcinius vaistus galima įsigyti internetu net nesikreipiant į gydytoją.

Kaip sakė Didžiosios Britanijos Nacionalinio valgymo sutrikimų centro direktorė Deanne Jade: „Tai tarsi įteikti užtaisytą ginklą valgymo sutrikimų turintiems žmonėms. Kai tu vartoji tokius stiprius vaistus kaip šie, tu žaidi su ugnimi“.

JAV „Ozempic“ vartojimo atvejai ne 2 tipo diabeto gydymui, o svorio metimui taip pat gana dažna ir opi problema. Tai pripažįsta ir Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų pramonės atstovas Calley Meansas, kuris sako, jog „Ozempic“ istorija „mano nuomone, šiuo metu yra didžiausias skandalas šalyje“.

Anot jo, „prognozuojama, kad tai bus brangiausias vaistas Amerikos istorijoje. Mes ketiname išleisti trilijonus šiam vaistui. Tačiau būtų daug pigiau vaikus maitinti tik sveiku maistu“.

Anksčiau C. Meansas teigė: „Tik neseniai buvo rekomenduota kiekvienam nutukusiam ir antsvorio turinčiam šios šalies žmogui, vyresniam nei 12 metų, gauti vaistą nuo nutukimo. Tačiau tai yra injekcija visam gyvenimui – ant šio vaisto etiketės parašyta, kad gali būti rimtų ir nežinomų medžiagų apykaitos pasekmių, jei nutrauksite vaisto vartojimą. Aš manau, kad svarbiausia suprasti, jog apleidome sveikatą kiekvienoje srityje nuo farmacijos iki medicinos mokyklų, ligoninių. Vaistų pramonė tiesiog uždirba pinigus iš sergančių žmonių intervencijų“.

C. Meansas priėjo išvadą, kad „žmonės vis labiau serga“, o kovodami su maisto pramonės finansuojama informacija, padeda „pasipelnyti medicinos pramonei“[7].

Ėmė trūkti diabetikams reikalingų vaistų

„Ozempic“ yra semaglutido prekės ženklas, kuris mažina cukraus kiekį kraujyje, padidindamas insulino kiekį. Ekspertai teigia, kad tai gali pakeisti nutukusių žmonių gyvenimą, tačiau tai nėra licencijuota diabetu nesergantiems žmonėms.

Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų pramonės atstovas Calley Meansas prognozuoja, kad „Ozempic“ bus brangiausias vaistas Amerikos istorijoje. Nataliya Vaitkevich/Pexels nuotrauka
Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų pramonės atstovas Calley Meansas prognozuoja, kad „Ozempic“ bus brangiausias vaistas Amerikos istorijoje. Nataliya Vaitkevich/Pexels nuotrauka

Dėl vaisto populiarumo atsirado jo trūkumas, o tai kelia susirūpinimą, kad diabetikai negalės gauti jiems reikalingų vaistų[8].

Vaistas dabar toks populiarus, kad tiesiogine prasme jo neužtenka. Šiuo metu trūksta tiek „Ozempic“, tiek „Wegovy“, kito semaglutido, kuris debiutavo praėjusią vasarą ir yra Amerikoje patvirtintas suaugusiems, sergantiems lėtiniu nutukimu[2].

„Ozempic“ gamintojo „Novo Nordisk“ atstovas sakė: „Nors „Novo Nordisk“ pripažįsta, kad visi licencijuoti vaistus skiriantys gydytojai gali pasirinkti paskirti gydymą ne pagal paskirtį ar patvirtintus kitus naudojimo parametrus, „Novo Nordisk“ tam jokiu būdu nepritaria. Pacientų saugumas yra mūsų prioritetas“. Taip pat įmonė pridūrė, kad stengiasi stabilizuoti „Ozempic“ tiekimą 2 tipo diabetikams[8].

Anot įmonės, ji rimtai žiūri į vaistų trūkumą ir vien 2022 m. investavo 1,6 mlrd. JAV dolerių (1,5 mlrd. eurų), kad padidintų savo gamybos pajėgumus. Bendrovės pasaulinės gamybos įmonės dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, kad pasivytų „didesnę nei tikėtasi“ paklausą, rašoma „ Novo Nordisk“ pranešime[1].