Suprasti akimirksniu
  • Feisbuke – iš koto verčiantis premjerės komentaras A. Širinskienei
  • Aštrų apsižodžiavimą iššaukė įtampa dėl ankstesniojo I. Šimonytės skundo
  • Tokie žodžiai ir išsireiškimai – įprasta ministrės pirmininkės retorika?
  • A. Širinskienė dabar gali apskųsti ir pačią premjerę
Šaltiniai
Feisbukas
Visuomenę nustebino premjerės komentaras feisbuke. Thought Catalog/Unsplash nuotrauka

Feisbuke – iš koto verčiantis premjerės komentaras A. Širinskienei

Premjerės Ingridos Šimonytės ir parlamentarės Agnės Širinskienės konfliktas įgauna pagreitį. Ne kartą aštriais komentarais besisvaidžiusios politikės dabar savo nesutarimus bei skirtingas pozicijas viešai demonstruoja ir socialiniuose tinkluose, kur premjerė pasitelkė net aukščiausio lygio šalies vadovams abejotinai tinkamą retoriką: tėškė, kad A. Širinskienė „maudosi šūde“.

Vos prieš kelias dienas Lietuvos žiniasklaida bei visa viešoji erdvė mirgėjo naujienomis apie tikrą skandalą sukėlusį ir cirku tapusį visuomenininko ir komiko Olego Šurajevo pasirodymą Seime. Šio asmens elgesiu su parlamentarais, rodoma nepagarba svarbiausiai mūsų valstybės institucijai ir demonstruojamu nebaudžiamumu pasipiktinusi A. Širinskienė O. Šurajevą pavadino iš Seimo balkono šūkavusiu „premjerės patarėju“.

Po tokių teiginių pati I. Šimonytė kolegę apskundė etikos sargams, tačiau po paskutiniojo politikių apsižodžiavimo feisbuke skundo sulaukti gali jau pati premjerė. Internautai ir socialiniuose tinkluose aktyvūs piliečiai greitai susidomėjo premjerės žodžiais, skirtais A. Širinskienei. Vieni sunkiai patikėjo, kad komentaras apie „maudymasi šūde“ yra tikras, kiti – apgailestavo, kad mūsų valstybėje politikai, regis, neturi jokio atskaitingumo prieš rinkėjus.

Aštrų apsižodžiavimą iššaukė įtampa dėl ankstesniojo I. Šimonytės skundo

Politiniu atžvilgiu priešingose barikadų pusėse stovinčios politikės paskutiniųjų dienų nesutarimus dėl O. Šurajevo vizito Seime, tai sekusių A. Širinskienės komentarų apie patarėjus bei premjerės skundo, ketvirtadienio vakarą perkėlė į socialinių tinklų erdvę – feisbuką.

Diskusija prasidėjo nekaltai ir net neturėjo tiesioginio sąryšio su politikių ankstesniais konfliktais. Feisbuke žurnalistės Jūratės Damulytės paskyroje vyko diskusija, kurioje buvo kalbama apie kitą pastaruoju metu plačiai diskutuotą temą – Vilniaus universiteto (VU) dėstytojos, doc. dr. Jolantos Mažylės persekiojimą bei mobingą.

Primename, kad yra teigiama, jog VU Komunikacijos fakulteto, Žurnalistikos bakalauro studijų programų komiteto nariams suorganizavus posėdį, buvo aptartas dėstytojos J. Mažylės elgesys. Tai vyko po to, kai dėstytoja davė interviu alternatyviajam naujienų kanalui „OpTV“, kuriame laidas kuria Rūta Janutienė.

Į J. Damulytės feisbuko paskyroje vykusią diskusiją įsitraukė ir Seimo narė A. Širinskienė. Ji, prisimindama jai pateiktą premjerės skundą, ironiškai brūkštelėjo tokį komentarą:

„Aha, kaip supratau, tai rytoj bus Šimonytės skundas Seimo etikos sargams, kad ir Širinskienė OpTv lankosi.“
Su lygiai tokia pačia ironija parlamentarei atsakė ir R. Janutienė:
„Beje, nepamirškite, kad rytoj filmuojam“[1].

Į tai A. Širinskienė atsakė toliau plėtodama skundo pateikimo istoriją:

„Jei neuždarys Premjerės prašymu. Nes žinot, ji naktimis dėl manęs sprendimus priiminėja. Skundus siuntinėdama po instancijas. Etikai bent jau skundą nakties metu gavo.“

R. Janutienė į tokį Seimo narės komentarą atsakė kritika I. Šimonytei:

„Premjerė ne pirmą kartą neskiria, kas svarbu, o kas – ne labai.“

A. Širinskienė tuomet atsakė, kad jos manymu, premjerei svarbiau „pastukalint Širinskienę“:

„Visokie RRF milijonai, atidėti ES pinigų mokėjimai, pramiegota mokesčių reforma – ne taip svarbu, nakties darbo neverti. Dar metus kitus palauks, nes ir taip jau turėjo būt įgyvendinti užvakar“, – rašė Seimo narė.

J. Damulytė, kurios paskyroje ir virė diskusija, apeliuodama į situaciją dėl VU dėstytojos, brūkštelėjo komentarą, kuriame teigiama, kad „visada galima pasiskųst dėl mobingo, niekinimo ir persekiojimo“.

Į tai atsakė A. Širinskienė, teigdama, kad dėl jos asmeniui skiriamo dėmesio ji jaučiasi pagerbta.

„Tiesiog matau Šimonytę, triūsiančią nakties metu prie man dedikuoto skundo. Trečias valstybėj žmogus tiek laiko dedikuoja. Čia ne kiekvienam.“

Galiausiai į tai sureagavo ir pati premjerė. Ji pateikė tokį iškalbingą komentarą:

„Šūde maudytis yra Jūsų asmeninis pasirinkimas, nors ir kas vakar tą darykit, jeigu Jums malonu. Skundo nesitikėkit, nes dar nebuvo, kad žinočiau, ką tuose tyruose savo lakštingalos balsu suokiat. Bet patarėjų mano malonėkit nebūtais dalykais nekaltint.“

Tiesioginio I. Šimonytės atsako sulaukusi parlamentarė A. Širinskienė pateikė ir savąjį:

 „Gerą vakarą, Gerbiama Premjere. Tikrai ačiū, kad surandat laiko mano kukliam asmeniui ir dar naktimis. Kaip ne kaip 21 val. 11 min. Bet Jūs pailsėkit žinokit, nes pervargimas tikrai negerai. O to simptomas - kad jau kartais susigalvotų dalykų ir realybės neatskiriat. Suprantu, juolab, kad savaitė buvo sunki ir Šurajevas šitaip dar susimovė visą reikalą pagadindamas.“
Premjerės komentaras feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
Premjerės komentaras feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17

Tokie žodžiai ir išsireiškimai – įprasta ministrės pirmininkės retorika?

Socialiniuose tinkluose neilgai trukus buvo atkreiptas dėmesys ne tiek į faktą, kad premjerė sureagavo į A. Širinskienės komentarus, tačiau į tai, kokią leksiką ir bendravimo stilių pasitelkdama ji tai padarė.

Akivaizdžiai nustebusi tokiais premjerės žodžiais pati Seimo narė A. Širinskienė rašė, kad I. Šimonytės leksika bendraujant su Seimo nariais yra „toli siekianti“.

„Skundą vieną nakties metu jau kaip ir gavau. Ką jau ten dabar nesitikėkit... Bet Gerbiamos Premjerės leksika bendraujant su Seimo nariais tai toli siekianti. Kaip ir jos Šurajevo“, – feisbuke rašė A. Širinskienė[2].

Vėliau politikė pridėjo, kad yra sunku surasti kitą valstybę, kur vienas iš valstybės vadovų parlamento narį „naktimis facebooke kolioja“.

Nustebę ir sutrikę dėl premjerės komentaro akivaizdžiai buvo ir daugelis interneto vartotojų. Vieni pabrėžė, kad tiesiog neranda žodžių ir sunkiai įtiki premjerės bendravimo kultūra.

Piliečių komentarai feisbuke.
Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
Piliečių komentarai feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17

Kiti visgi pastebėjo, kad nėra kuo stebėtis: juk premjerė bei konservatorių partija noriai bendrauja ir su tokiomis asmenybėmis kaip O. Šurajevas, kuris aktyviai prekabiauja prie dalies Seimo narių[3].

G. Furmanavičiaus komentaras feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
G. Furmanavičiaus komentaras feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
„Ar galioja kokios nors Valstybės tarnautojų elgesio taisyklės? Ar tiek daug viduje turi to š..., kad per kraštus lipa?“, – klausė dalis feisbuko vartotojų.

Tuo tarpu kiti pasitelkė humorą:

„Premjerė, jopapa! Gal Olegas iš jos profilio rašo?“

Dalis situaciją vertino neutraliai, tačiau pripažino, kad komentarai apie „maudymasi šūde“ tikrai galėjo būti korektiškai nutylėti, tačiau buvo pasirinkta kitaip.

Piliečių komentarai feisbuke.
Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
Piliečių komentarai feisbuke. Feisbuko ekrano nuotrauka 2023-03-17
„Pasikarščiavus, galima daug prišnekėt, bet rašant, galima gi paslėpt savo stačiokiškumą. Obettačiau, jeigu esi skaitęs tik vieną čekų rašytojo knygą, nerandi jokių kitų tinkamų žodžių neapykantai ir nemeilei išreikšt“.

A. Širinskienė dabar gali apskųsti ir pačią premjerę

Regis, kad po šio politikių pabendravimo feisbuke situacija tarsi apsisuko 360 laipsnių kampu ir yra grįžtama prie tos pačios skundų temos. Tačiau dabar, labai tikėtina, kad skundą etikos sargams teiks jau pati A. Širinskienė. O tai padaryti leidžia ir ankstesnė Seimo narių komunikacijos praktika, ir pats Politikų etikos kodeksas.

Šiame kodekse yra išskiriamas tinkamas politiko bendravimo pavyzdys, be kita ko, pažymima, kad politikas turėtų elgtis padoriai ir deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų jo ar institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui.
Pažymimas ir pavyzdingumas, kai politikas privalo deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų[4].

Tikriausiai nekyla abejonių, kad premjerės komentarai ne tik gali pakenkti pačio Lietuvos ministro pirmininko posto reputacijai bei autoritetui, tačiau kartu neatitinka ir bendrosios visuomenės etikos normų.

Jeigu A. Širinskienė teiks skundą dėl premjerės, jį nagrinėti turėtų speciali etikos komisija. Politiko elgesio tyrimas gali būti pradėtas, kai yra bent vienas iš šių pagrindų: fizinio ar juridinio asmens skundas apie valstybės politiko galimai padarytą šiame kodekse nustatytų valstybės politikų elgesio principų ar nuostatų pažeidimą arba kai, visuomenės informavimo priemonėse paskelbta pagrįsta informacija apie valstybės politiko galimai padarytą pažeidimą. 

avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Jūratė Damulytė. Jūratės Damulytės feisbuko įrašas Facebook.com
2.arrow_upward
Agnė Širinskienė. Agnės Širinskienės feisbuko įrašas Facebook.com
3.arrow_upward
Gintaras Furmanavičius. Gintaro Furmanavičiaus feisbuko įrašas Facebook.com