
Už Atlanto teigia, kad Ukrainoje JAV kariauja su Rusija
„The New York Times“ (NYT) paskelbė didelį tyrimą apie slaptą JAV vaidmenį Ukrainos operacijose prieš Rusiją. Svarbiausi punktai:[1]
2022 metų pavasarį du Ukrainos generolai su diplomatų priedanga atvyko į Visbadeną slaptai misijai. Buvo sukurta operatyvinė grupė ,,Dragon“, kuri perduodavo Ukrainai duomenis apie taikinius ne tik fronte, bet ir Rusijos teritorijose.
JAV, iš amerikiečių karinės bazės teritorijos Visbadene, kasdien teikdavo koordinačių informaciją apie Rusijos ginkluotąsias pajėgas. Nuo 2022 metų JAV praktiškai kontroliavo kiekvieną salvinės ugnies raketų sistemos HIMARS šūvį.
Taip pat nuo 2022 metų JAV pradėjo teikti žvalgybos duomenis Kijevui smūgiams į Rusijos Juodosios jūros laivyno laivus. CŽV nuo 2022 metų rudens vykdė aktyvią karinių Kijevo veiksmų koordinaciją Krymo pusiasalyje.
Nuo 2024 metų JAV kariškiai padėjo Kijevui organizuoti smūgius į Rusijos teritorijos gilumą.
Neįvardintas vienos iš Europos žvalgybų vadovas, leidiniui teigė, kad buvo apstulbęs, kai sužinojo, kaip giliai JAV yra įsivėlusi į karą.
Leidinys NYT teigia, kad į Kursko sritį Ukraina įsiveržė slapta nuo amerikiečių, jų neinformuodami. Taip Ukraina pažeidė susitarimą ir supykdė Vašingtoną. Kursko operaciją slapta kuravo Anglija ir žvalgybos agentūra MI 6.
Šiuo metu JAV ir Ukraina patiria moralinę bendradarbiavimo krizę, dėl išsiskyrusio požiūrio į taikos derybas.
Nuo 2008 metų, kai NATO viešai pirmą kartą deklaravo apie ketinimus įtraukti Ukrainą ir Sakartvelą į NATO, viešai buvo teigiama, kad tai daroma dėl Ukrainos saugumo.
Nuo 2014 metų, kai Vakarų nacionalistinė ideologija buvo pradėta diegti Kijeve ir rusakalbėje rytų Ukrainoje, kai NATO kariniai patarėjai ir instruktoriai jau nuo 1991 metų kūrė ir formavo Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, o nuo 2014 metų Ukraina pradėta masiškai ginkluoti NATO šalių ginkluote, pasigirdo perspėjimai, kad JAV rengia Ukrainą tiesioginiam karui su Rusija.
JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija ir nacionalinės žvalgybos agentūra, pripažino, kad Ukrainos karas yra Džo Baideno (Joe Biden) ir JAV demokratų partijos sukeltas proksi karas tarp JAV ir Rusijos.
Šiuo atveju svarbūs yra keli aspektai: vieta, publikacijos laikas, šios žinutės turinys bei adresatas
Komentuodamas NYT straipsnį, politologas Algis Krupavičius pabrėžė, kad svarbūs yra trys aspektai.
„Vieta – tai yra, kodėl straipsnis pasirodė NYT, publikacijos laikas ir šios žinutės turinys bei adresatas.
Priminsiu, kad NYT yra liberalų ir prodemokratų laikraštis jau daugelį dešimtmečių, kuris nuolat palankiai atsiliepia apie demokratų partijos politiką. Tačiau šį kartą viskas išėjo gerokai priešingai – publikuotas detalus, politiškai jautrus tyrimas apie JAV įsitraukimą į slaptą Ukrainos karą. Žvelgiant istoriškai, NYT buvo tas, kuris 1971 m. paskelbė vadinamuosius Pentagono dokumentus, kurie atskleidė JAV dalyvavimą Vietnamo kare nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
Pentagono dokumentai sukėlė milžinišką rezonansą, o NYT tapo tuo leidiniu, kuris skelbė slaptus dokus ir įslaptintą informaciją. Su dabartiniu tekstu jis užima tam tikrą vidurio poziciją tarp paramos demokratų politikai ir žurnalistų pareigos atskleisti paslaptis.
Patį straipsnį galima vertinti kaip strateginės informacijos nutekinimą, nes atskleista daug detalių, jis yra informatyvus, o paskelbta informacija nėra paneigta. Be to, strateginės informacijos nutekinimas, nebejotinai, turi kelis tikslus“, – pabrėžė specialistas.
Kodėl dabar ir kam skirta?
Kalbėdamas apie publikacijos laiką, A. Krupavičius priminė, kad pasaulis gyvena derybų dėl taikos nuotaikomis.
„Tekstas parodo kiek giliai į karą įsitraukusios JAV ir netiesiogiai formuoja nuostatą, kad nepaisant įsitraukimo į konfliktą, Amerikos remiama pusė nėra laiminti. Dėl to reikia ieškoti kitų alternatyvų, kuriomis gali tapti paliaubos ir derybos. Laiko požiūriu tokiu tekstu stiprinimas derybų diskursas, – toliau situaciją analizavo politologas. – Žinios straipsnyje daugialypės ir skirtos skirtingoms auditorijoms, tačiau viena svarbiausių žinių ta, kad tekstas palaiko D. Trampo naratyvą. Jo dedamosios – Rusijos ir Ukrainos konfliktas yra Dž. Baideno karas. JAV įsitraukusios į jį kaip į konfliktą svetimomis rankomis.
Dž. Baidenas ir demokratai vykdė netiesioginį karą, kuris gali virsti Trečiu pasauliniu karu. Straipsnyje yra nemažai vietos, kur dėstomos aplinkybės dėl galimo branduolinio ginklo panaudojimo.
Dar vienas naratyvo elementas – J. Bidenas melavo, bet pats viską organizavo. Tai palanku D. Trampui, kuris gali viešai žadėti sustabdyti kartą, neleisti jo valdyti specialiosioms tarnyboms, bendrauti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kaip su sau lygiu lyderiu ir pozicionuoti save kaip taikos prezidentą.“
Specialistas atkreipė dėmesį, kad straipsnis atskleidžia ir tam tikrus prieštaravimus.
„JAV iki šiol neigia tiesioginį dalyvavimą kare, nors kontroliuoja daugybę karinių operacijų – žvalgybinę informaciją, taikinių nustatymą ir t.t.
NYT nori parodyti, kad Dž. Baideno veiksmai buvo kontroliuojami, o JAV reguliavo dalį karinių veiksmų – padėjo nustatyti taikinius Kryme, veikti prieš Juodosios jūros laivyną ir pan., bet nesugebėjo suvaldyti ukrainiečių kai šie surengė Kursko operaciją.
Viena iš žinių yra ir Rusijai – Vakarai ir JAV ekskalvo konfliktą. Ukraina pasinaudota kaip mūšio lauku, o JAV, ypač D. Trampo prezidentavimo laikotarpiu, nesiekia didelio karo ir plačios eskalacijos.
Taip pat tai yra signalas ukrainiečiams – jūs priklausote nuo JAV sprendimų, Vašingtonas kontroliuoja Ukrainos galią ir gebėjimus, dėl to neturite veikti vienašališkai. Šiame kontekste geriausia iliustracija yra Kursko operacija, kuri vertinama kaip neapgalvota, nes rengta slaptai nuo JAV.
Dar vienas, ukrainiečiams svarbus, aspektas – Amerikos visuomenė tokio straipsnio pagalba rengiama galimoms nuolaidoms, kurias Ukraina turės priimti norėdama stabdyti konfliktą ir siekti taikos“, – apibendrino specialistas.
Išverstą į lietuvių kalbą „The New York Times“ straipsnių seriją galite rasti čia:
„The New York Times“: Slapta Amerikos dalyvavimo Ukrainos kare istorija
„The New York Times“: Slapta Amerikos dalyvavimo Ukrainos kare istorija (1)
„The New York Times“: Slapta Amerikos dalyvavimo Ukrainos kare istorija (2)
„The New York Times“: Slapta Amerikos dalyvavimo Ukrainos kare istorija (4)