Suprasti akimirksniu
  • Moteris pametė sugulovų skaičių – tačiau gyvenimas pakrypo kita linkme
  • Pažeidžiamiausi Lietuvos visuomenės nariai pasižymi traumomis ir priklausomybėmis, atvedančiomis prie prostitucijos lovio
  • Ir visada galima atrasti kelią į šviesią ateitį
Šaltiniai

Moteris pametė sugulovų skaičių – tačiau gyvenimas pakrypo kita linkme

Prostitucijos žabangai itin painūs: kartais į juos žmonės patenka vedini nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių ir „greitų pinigų“ motyvų, tačiau tam tikrais atvejais į šį kelią atveda klampūs aplinkinių, siekiančių pasipelnyti, kėslai; baigtis savo ruožtu dažniausiai būna tragiška arba verta atspirties ir iš po sniego kyšančio naujo gyvenimo impulso.

Ashley Huffman atvirai pasakoja, kad nors dirbant prostitute neteko atlikti partnerių suvestinės, užgyventos per kelis dešimtmečius, ji džiaugiasi, jog iš naujo atrado laimę rašydama knygas[1]. Stebėtis greičiausiai nederėtų, kadangi begalinė patirčių jūra kiekvieno iš mūsų gyvenimus nuspalvina slapčiausiomis svajomis, suvokimais ir iš naujo sužibančiais talentais, padabindama idiliška individualios egzistencijos spalva.

Buvusi prostitutė liudija: „Iškeitusi gyvenimą gatvėje į rašytojos karjerą iš naujo atradau neramią prasmę“.

Du dešimtmečius dirbusi sekso paslaugų teikėja, taip pat kovojusi su priklausomybe nuo narkotikų ir alkoholio, 38 metų A. Huffman iš Ohajo (JAV) pagaliau atrado savo gyvenimą, ir šiuo metu užsidirba pragyvenimui rašydama knygas. Tačiau tam reikėjo akis į akį susidurti su viduje esančiais demonais.

Moteris pametė sugulovų skaičių – tačiau gyvenimas pakrypo kita linkme. Socialinių tinklų nuotrauka
Moteris pametė sugulovų skaičių – tačiau gyvenimas pakrypo kita linkme. Socialinių tinklų nuotrauka

Pažeidžiamiausi Lietuvos visuomenės nariai pasižymi traumomis ir priklausomybėmis, atvedančiomis prie prostitucijos lovio

Sekso darbas, dar vadinamas seniausia pasaulyje profesija, laikomas patraukliu ir lengvu būdu greitai gauti pinigų tiems, kurie turi problemų dėl priklausomybės nuo narkotikų ar alkoholio. Visgi tai tas pats būdas, skatinantis šias ydas vešėti[2].

Daugelis žmonių – ne tik Lietuvoje, bet ir svečiose šalyse – linkę „teisėjauti“ ir matyti kasdienybę konkurencijos pritvinkusiomis akimis, linčiuodami neproduktyviuosius (bedarbius), o ypatingai turinčius priklausomybių ir gyvenančius pasiramstant socialinėmis lengvatomis. Todėl nenuostabu, kad pažeidžiamiausi visuomenės nariai parduoda save gatvėse arba internete[3].

Dėl to susidaro mirtinas ratas, nes narkomanams bei žmonėms, turintiems rimtų psichikos sveikatos problemų, kyla pavojus tapti sekso paslaugų teikėjais, kad galėtų finansuoti savo priklausomybes, o sekso paslaugų teikėjams kyla didesnė psichikos sveikatos problemų ir priklausomybės nuo narkotikų rizika dėl nuolatinio bendravimo su nusikaltėliais bei narkotikų prekeiviais, šmėžuojant prievartos grėsmėms. Sakysite: „Tokie įvykiai – tik tolimo kaimyno troboje“?

Tiesa ta, kad įpratome ne tik neigti kraugeriškus aplinkinių veiksmus, bet ir sąmoningai nuo jų atsiriboti.

Akivaizdus to pavyzdys atskleistas Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro pagalba, kurio epicentre boluoja 45 metų vyriškis, dešimtmetį prievartavęs tris dukras, kai šioms buvo vos 4-5 metai. Sudėtinga atpasakoti, kas dėjosi nuošalaus Lietuvos kaimo mediniame namelyje, tačiau aukų liudijimai apie oralinį, analinį prievartavimą, tvirkinimą, vyro nuolatinį masturbavimąsi pastarųjų akivaizdoje, mušimą, daiktų daužymą bei girtavimą galėtų pretenduoti į populiariausių siaubo filmų scenarijus. Guodžia tai, jog nors mergaitėms nustatytas potrauminio sutrikimo sindromas, būklė pamažu gerėja.

Kita vertus, tai neuždangsto Lietuvos piliečių teises globojančių instancijų spragų, padriku būdu tiriančių gilumines brutalių įvykių priežastis, neužkertant kelio tolimesniam jų tendencingumui. Šiuo atveju vaikų teisės „nematė“, jog viename kambarėlyje miega 4 žmonės 2 lovose, kaip ir neužuodė mėnesiais nepraustų kūnų kvapo. (Turbūt reikėtų tarti „ačiū“ sistemai, leidžiančiai iškrypėliams siausti nebaudžiamiems.)

Dar viena bėda – pasaulietiniu mastu – ta, jog policija beveik garantuotai traktuoja prostituciją kaip kriminalinę, o ne sveikatos problemą. Todėl ne visada tikėtina, kad pastarieji imsis kokių nors veiksmų, padėsiančių ištrūkti iš sekso paslaugų teikimo grandinės; veikiau uždarys tokį asmenį kuriam laikui ir vėl išmes į gatvę su abstinencijos simptomais. Tai didžiulė opa, nuo kurios skauda sielą ir bado paširdžius, ištremiant tokius asmenis iš „normaliųjų“ gretų.

Ir visada galima atrasti kelią į šviesią ateitį

Tarp piktnaudžiavimo narkotikais ir sekso paslaugų yra nuoseklus ryšys. Seksualinis darbas ir psichikos sveikatos problemos taip pat labai susijusios, nes pažeidžiami žmonės lengva ranka išnaudojami sutenerių, prekeivių žmonėmis ar viešnamių savininkų. Kita vertus, tai užburtas ratas: dėl streso, nerimo, seksualinės prievartos ir kitų priežasčių sekso paslaugų teikėjams dažnai išsivysto psichikos sveikatos sutrikimai.

A. Huffman vaikystės namai nepanašėjo į ramybės uostą. Kai pastaroji gimė, jos mama atliko 18 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Tačiau praėjus keliems mėnesiams po išėjimo į laisvę 1987 m. ji mirė. Ir nors biologinis moters tėvas tebėra gyvas, iki pat paauglystės A. Huffman augino seneliai iš motinos pusės.

„Netrukus po to, kai senelis mirė nuo plaučių vėžio, išvykau gyventi pas tetą ir dėdę, kurie turėjo du vyresnius sūnus. Mano dėdė visada buvo apsvaigęs nuo narkotikų, o į jo namus bet kuriuo paros metu atvykdavo suteneriai ir reikalaudavo pinigų už prostitutes, kurioms jis nesumokėjo. Teta visuomet būdavo girta, todėl prie mūsų durų dažnai stoviniuodavo policija“, – toksišką aplinką mena A. Huffman.

Norėdama užpildyti tuštumą, ši pradėjo vilioti vyresnius vyrus, su kuriais susipažindavo pokalbių svetainėse, netrukus „persikeldama“ į gatvę, nuo realybės bėgdama svaigindamasi heroinu, fentaniliu bei alkoholiu.

Sueižėję gyvenimo puslapiai liudija, jog A. Huffman pastojo per savo 14-ąjį gimtadienį – iš karto po to, kai ją išprievartavo „pirmoji meilė“. Vis dėlto kad yra nėščia, sužinojo tik trečiajame trimestre, todėl abortas nebuvo išeitis.

„Išeitį“ pastaroji rado kiek vėliau, atidavusį trejų metų sūnų Kameroną įvaikinimui, manydama, kad jis geriau gyvens augdamas stabilesnėje šeimoje. Deja, likus kelioms dienoms iki 20-ojo gimtadienio jis atsidūrė apygardos kalėjime dėl kaltinimo žmogžudyste. Dabar jam 24 metai ir jis atlieka bausmę iki gyvos galvos. Be Kamerono pastaroji turi dar keturis vaikus: septyniolikmetę Janessą ir tris jaunesnius vaikus, kuriuos globoja jos buvęs vyras.

Kalbėdama apie savo dienas, kai dirbo prostitute, A. Huffman pripažino turėjusi tiek lytinių santykių, kad sunku suskaičiuoti – skaičius galimai viršija 16 000 klientų, iš kurių buvo imta 1 000 JAV dolerių už 30 minučių trunkančią sekso paslaugą. Ir tuomet išaušo lemtingoji diena... Nors dalį žmonių įkalinimo įstaigos ir jose tvyranti amoralumo aura paverčia dar didesniais nusikaltėliais, A. Huffman, kalinčios už narkotikus, atveju patirtis virto išsivadavimu: iš kalėjimo kameros ji grįžo kitokia.

Pritardama posakiui „Nuo likimo nepabėgsi“, A. Huffman šiuo metu laimingai gyvena su savo žmona ir dukra Janessa, apie šią istoriją periodiškai primindama savo 1,8 mln. sekėjų, kurie, pradėjus dalytis spalvinga praeitimi pandemijos metu, nesustabdomai auga. Ryški influencerė ir dviejų knygų autorė žino: svarbu informuoti moteris, norinčias pradėti savo karjerą sekso paslaugų srityje apie traumas bei mirtinus pavojus. Anot jos, lemtis daliai iš mūsų iš tikrųjų negailestinga, tačiau dabartinis kelias gali virsti dirva tauresnei ateičiai arba nunešti pragaru grįstais takais.

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
rehabclinic.org.uk. Sex Work, PTSD, Trauma & Addiction rehabclinic.org.uk
3.arrow_upward