- Kandidatas į prezidentus R. F. Kenedis jaunesnysis skelbia karą CŽV
- CŽV manipuliacijos ir kontrolė nėra pramanas: tai įrodo operacija „Mockingbird“
- R. F. Kenedis jaunesnysis perspėja: operacija „Mockingbird“ toliau tęsiama, ji vykdoma ir pasauliniu mastu
- Ėjimas prieš CŽV gali kainuoti gyvybę
Kandidatas į prezidentus R. F. Kenedis jaunesnysis skelbia karą CŽV
JAV prezidento rinkimai vyks jau kitų metų lapkritį, o tai reiškia, kad apie savo prezidentines ambicijas prabilę kandidatai, dabar jau visu pajėgumu užkuria rinkiminės kampanijos mašiną. Ne išimtis ir Robertas F. Kenedis jaunesnysis – netradicinis demokratų partijos kandidatas, iš savo konkurentų išsiskiriantis neįprasta retorika ir politinėmis pažiūromis.
R. F. Kenedis jaunesnysis, regis, gyveno daugybę gyvenimų. Buvo aplinkosaugos teisininkas, rašytojas, atsidavęs tėvas ir palaikantis Holivudo aktorės Cheryl Hines vyras, aktyvus kovotojas prieš skiepus bei konspiracinių teorijų šalininkas[1]. Juk jis pats aktyviai remia idėją, kad jo dėdę – 35-ąjį JAV prezidentą Johną F. Kenedį nužudė CŽV.
Galbūt kiek neįprasta ir tai, kaip R. F. Kenedis jaunesnysis ilgą laiką gudriai laviruoja tarp skirtingų politinių barikadų pusių. Štai, aštuntajame dešimtmetyje jis kartu su Rogeriu Ailesu filmavosi dokumentiniame filme apie gamtą, 2000 m. jis aktyviai agitavo už Hillary Clinton, o savo šeimą yra skraidinęs ir privačiu Donaldo Trumpo lėktuvu. Pandemijos metu jis susitiko su respublikonu Floridos gubernatoriumi aptarti COVID-19 apribojimų, tačiau dabartinį Amerikos vadovą Joe Bideną laiko artimu šeimos draugu jau 40 metų.
Tokių skirtingų patirčių, hobių bei domėjimosi sričių derinys sukūrė ir jo politinę ideologiją. Dabar R. F. Kenedis jaunesnysis entuziastingai kalba apie laikus, kai šalies vandenys nebuvo užteršti, farmacijos kompanijos nekenkė vaikam, biologiniai ginklai neturėjo šansų sunaikinti žmonijos, o žmonės iš tiesų galėjo pasitikėti valdžia. Visa tai jis nori atkurti tapęs JAV prezidentu.
O pasiekti šio tikslo jis bando visais įmanomais būdais, pavyzdžiui, mesdamas visas kortas ant stalo ir drąsiai pareikšdamas, kad CŽV aktyviai kontroliuoja ir valdo JAV žiniasklaidą, kuri daro įtaką visuomenės nuomonei, valdžios politikai ir sprendimų priėmimui. Be to, apie tai R. F. Kenedis jaunesnysis kalba net neatmetęs galimybės, jog dėl to gali būti pašalintas tos pačios CŽV agentų.
CŽV manipuliacijos ir kontrolė nėra pramanas: tai įrodo operacija „Mockingbird“
R. F. Kenedis jaunesnysis teigia, kad JAV CŽV vis dar vykdo operaciją „Mockingbird“. Ši operacija iš tiesų egzistavo ir buvo slaptas JAV vyriausybės planas, vykdytas CŽV. Operacija buvo siekiama į Amerikos žiniasklaidą ir priedangos organizacijas įdiegti proamerikietišką propagandą[2].
Nuo šeštojo dešimtmečio CŽV pradėjo samdyti ir sudarinėti sutartis su studentais ir žiniasklaidos atstovais, kad šie rašytų melagingas istorijas arba pagražintų JAV vyriausybei palankias istorijas.
Pavyzdžiui, 1961 m. balandžio mėnesį nepavykus invazijai į Kiaulių įlanką, laikraštis „The New York Times“ paskelbė straipsnį, kuriame teigė, kad Kubos ir Sovietų Sąjungos agentai Gvatemaloje rengia komunistų partizanus kovai prieš Jungtines Valstijas. Straipsnyje buvo teigiama, kad tai kelia didelę komunistų grėsmę Vakarams, todėl JAV turi imtis ryžtingų atsakomųjų veiksmų.
Tačiau vėliau paaiškėjo, kad ši istorija buvo paremta melaginga CŽV pateikta informacija, kuri buvo paskleista žiniasklaidoje, siekiant skatinti antikomunistines nuotaikas[4].
Tai ir daugybė kitų panašių įvykių parodo, kad operacija „Mockingbird“ buvo naudojama siekiant manipuliuoti žiniasklaida ir paveikti viešąją nuomonę, kad ji būtų palanki CŽV darbotvarkei.
Pasak autoriaus Alexo Constantino, šeštajame dešimtmetyje apie 3000 samdomų ir pagal sutartį dirbančių CŽV darbuotojų buvo įtraukti į tokią propagandos veiklą.
Tuo tarpu žurnalitas Carlas Bernsteinas, dirbęs su Bobu Woodwardu tiriant Votergeito skandalą, teigė, kad per 25 metus daugiau kaip 400 amerikiečių žurnalistų slapta vykdė CŽV užduotis, susijusias su „Mockingbird“ operacija.
Operacija tęsėsi ilgai. 1967 m. buvo įrodyta, kad net Nacionalinei studentų organizacijai CŽV pervesdavo pinigus festivaliams ir kitiems renginiams. Pasitelkdami netikras bendroves ir paslaptingus rėmėjais, CŽV kūrė didžiulius propagandos kiekius.
Tik 1976 m. neseniai paskirtas CŽV direktorius Džordžas Bušas paskelbė naują politiką: buvo teigta, kad nuo šiol CŽV nemegs jokių mokamų ar sutartinių santykių su jokiais etatiniais ar neetatiniais naujienų korespondentais, akredituotais bet kurioje JAV naujienų tarnyboje, laikraštyje, periodiniame leidinyje, radijo ar televizijos tinkle ar stotyje. Tiesa, tokiame pareiškime buvo pridurta, kad CŽV ir toliau „džiaugsis savanorišku, neapmokamu žurnalistų bendradarbiavimu“.
Operacijos mastai į viešumą iškilo tik 1977 m., kai žurnalistas C. Bernsteinas savo 1977 m. straipsnyje „CŽV ir žiniasklaida“ atskleidė, kad tam tikriems žurnalistams mokėjo tiek JAV vyriausybė, tiek ir pati CŽV: kai kuriems bendradarbiavusiems asmenims už šį darbą buvo mokama iki 500 000 JAV dolerių.
R. F. Kenedis jaunesnysis perspėja: operacija „Mockingbird“ toliau tęsiama, ji vykdoma ir pasauliniu mastu
R. F. Kenedis jaunesnysis teigia, kad dar 2016 m. tuometinis JAV prezidentas Baracas Obama vėl atvėrė duris operacijai „Mockingbird“, taip atšaukdamas iki tol galiojusį propagandos draudimo įstatymą[5].
Demokratų kandidatas į prezidentus teigia, kad dabar CŽV įsikišimo į žiniasklaidą pavyzdžių ypač nestinga: aukšto lygio agentai valdo populiariuosius medijos kanalus, kaip pavyzdį jis pateikia Noah Schlackman, kuris vadovauja „Rolling Stones“, o anksčiau vadovavo „Daily Beast“. „Daily Beast“ dar anksčiau vadovavo Johnas Avalonas, kuris turi gilius ryšius žvalgybos agentūrose. Net „National Geographic“ ar „Nature“, R. F. Kenedžio jaunesniojo nuomone, yra susiję su CŽV. Tai, politiko įsitikinimu, patvirtino ir praėjusių metų pabaigoje pradėti viešinti tviterio failai.
Su galimu CŽV įsitraukimu valdant žiniasklaidą R. F. Kenedis jaunesnysis susidūrė ir asmeniškai. Vos prieš kelis mėnesius jis teigė, kad platforma „YouTube“ pašalino vaizdo įrašą su juo interviu.
Tai buvo jau antrasis toks platformos sprendimas, mat anksčiau „YouTube“ taip pat pašalino R. F. Kenedžio jaunesniojo ir komentatoriaus Jordano Petersono interviu.
Šis interviu, platformos atstovų teigimu, buvo pašalintas dėl politiko pareiškimų: interviu metu jis teigė, kad cheminės medžiagos, esančios vandens tiekimo sistemoje, siejamos su lyties disforijos paplitimu.
„Žmonės kėlė didelį triukšmą dėl to, kad Rusija neva manipuliuoja informacija, siekdama paveikti prezidento rinkimus. Ar neturėtume sunerimti, kai tą patį daro milžiniškos technologijų korporacijos? Kai pramonė ir vyriausybė taip glaudžiai susijusios, nėra didelio skirtumo tarp „privačios“ ir „vyriausybinės“ cenzūros. Laisvo žodžio slopinimas staiga nėra gerai, kai jis pavedamas privačioms korporacijoms, kontroliuojančioms viešąją erdvę“, – tuomet teigė R. F. Kenedis jaunesnysis.
Iš tiesų, jis nėra vienintelis, kalbantis apie medijų kontrolę. Apie JAV agentūrų cenzūrą ne kartą kalbėjo ir milijardierius, technologijų verslininkas Elonas Muskas. Jis neseniai kaltino Valstybės departamento Pasaulinio įsitraukimo centrą (GEC), tuo, kad šis neva yra „didžiausias žaidėjas JAV vyriausybės cenzūros ir manipuliavimo žiniasklaida žaidime“.
O žiniasklaidą kontroliuoja ne tik vyriausybinės JAV agentūros. Prieš keletą metų JAV kraštutinių kairiųjų naujienų svetainės „Mint Press" žurnalistams pavyko rasti informaciją, kuri įrodo, jog filantropas ir verslininkas Bilas Geitsas populiariausioms pasaulio žiniasklaidos priemonėms skiria gausias finansines dotacijas, o dėl to, žiniasklaida tampa šališka.
Tarp žiniasklaidos kanalų, gaunančių nemenkus pinigus iš B. Geitso fondo yra ir CNN, BBC, vokiečių „Der Spiegel" ar prancūzų „Le Monde". Milijardieriaus lėšos keliauja ir į tarptautines žiniasklaidos asociacijas, kurios vienija kelis šimtus skirtingose pasaulio šalyse veikiančių leidinių.
Ėjimas prieš CŽV gali kainuoti gyvybę
Tokios atviros diskusijos apie galimas plataus masto CŽV ir kitų JAV agentūrų manipuliacijas bei kontrolę gali sukelti pavojų pačiam R. F. Kenedžiui jaunesniajam. Būtent taip mano jis pats. Tinklalaidės su Joe Roganu interviu metu, kandidatas į prezidentus teigė, kad turi būti atsargus, jog CŽV jo nepašalintų, nes būtent taip, anot jo, buvo pasielgta su jo dėde J. F. Kenedžiu.
„Turiu būti atsargus. Žinot, aš suvokiu tą pavojų, bet visai negyvenu jo bijodamas. Tačiau nesu kvailas ir imuosi atsargumo priemonių“, – teigė jis[6].
O apklausos rodo, kad galimas pavojus R. F. Kenedžio jaunesniojo tikrai nestabdo. Remiantis paskutinėmis apklausomis, dabartinis JAV prezidentas J. Bidenas, įvertinus pirminių rinkimų apklausų vidurkį, užtikrintai pirmauja demokratų kandidatų gretose.
J. Bidenas turi 65,5 proc. siekiantį palaikymą, tačiau R. F. Kenedis jaunesnysis jau yra sulaukęs maždaug 14,2 proc. palaikymo, kuris vis dar gali augti[7].