Suprasti akimirksniu
  • Technologijų kompanijos toliau cenzūruoja neparankius JAV politikus
  • Žodžio laisvė negali būti veikiama politinių srovių
  • R. F. Kenedis jaunesnysis: netipinis demokratų kandidatas, galintis tapti rimtu konkurentu J. Bidenui
Šaltiniai
JFK
R. F. Kenedis jaunesnysis yra buvusio JAV prezidento Dž. F. Kenedžio sūnėnas. History in HD/Unsplash nuotrauka

Technologijų kompanijos toliau cenzūruoja neparankius JAV politikus

JAV politikas Robertas F. Kenedis jaunesnysis, 2024 m. demokratų kandidatas į prezidentus, pareiškė, kad platforma „YouTube“ pašalino vaizdo įrašą su juo interviu. Tai jau antrasis toks platformos sprendimas, mat praėjusią savaitę „YouTube“ taip pat pašalino R. F. Kenedžio jaunesniojo ir komentatoriaus Jordano Petersono interviu. Šis interviu, platformos atstovų teigimu, buvo pašalintas dėl politiko pareiškimų: interviu metu jis teigė, kad cheminės medžiagos, esančios vandens tiekimo sistemoje, siejamos su lyties disforijos paplitimu[1].

Tuo tarpu apie pastarąjį cenzūros atvejį, kai buvo pašalintas jo pokalbio su „New York Post“ žurnalistu Alua Guartu vaizdo įrašas, R. F. Kenedis jaunesnysis pranešė tviteryje ir pavadino situaciją „politinės cenzūros aktu“.

„Žmonės kėlė didelį triukšmą dėl to, kad Rusija neva manipuliuoja informacija, siekdama paveikti prezidento rinkimus. Ar neturėtume sunerimti, kai tą patį daro milžiniškos technologijų korporacijos? Kai pramonė ir vyriausybė taip glaudžiai susijusios, nėra didelio skirtumo tarp „privačios“ ir „vyriausybinės“ cenzūros. Laisvo žodžio slopinimas staiga nėra gerai, kai jis pavedamas privačioms korporacijoms, kontroliuojančioms viešąją erdvę“, – teigė politikas[2].

R. F. Kenedis jaunesnysis nevengia kritikos technologijų, ypač socialinės žiniasklaidos platformoms, dėl jų bendradarbiavimo su vyriausybe cenzūruojant kitokias nuomones. Jis teigė palaikantis Elono Musko poziciją dėl žodžio laisvės ir teigia, kad technologijų lyderiai turėtų užtikrinti žodžių laisvės apsaugą, nes „kuo daugiau laisvės turime, tuo daugiau galimybių galime sukurti“[3].

Žodžio laisvė negali būti veikiama politinių srovių

JAV diskusijos apie žodžio laisvę itin aktualios tapo po to, kai pernai rudenį socialinės žiniasklaidos milžinės tviterio valdymą perėmė milijardierius E. Muskas. Jis teigia esantis aktyvus žodžio laisvės propaguotojas, o tokius savo žodžius jis vėliau pagrindė drauge su nepriklausomais žurnalistais atskleidęs garsiuosius tviterio failus, įrodančius plataus masto vyriausybinę cenzūrą.

Tuomet kilo diskusijos, ar ir kokia cenzūra gali būti toleruojama, o kada – tai yra griežtas žmogaus laisvių ir teisių pažeidimas. Teisės ekspertai ragina prisiminti JAV Konstitucijos Pirmąją pataisą, kuri įtvirtina laisvę reikšti savo nuomonę[4]. Joje teigiama: „Kongresas neturi teisės priimti įstatymų, kuriais būtų ribojama žodžio laisvė“.

Tai reiškia, kad žodžio laisvė priklauso visiems, gyvenantiems Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nėra taikoma nei kitų tautų, nei JAV žmonių ar įmonių tarpusavio santykiams. Kitaip tariant, situacijoje, kurioje nedalyvauja JAV vyriausybė, Pirmoji pataisa nėra taikoma. Taigi, Pirmoji pataisa kartu užtikrina ir verslo laisvę apriboti tam tikrą informaciją, pavyzdžiui, apriboti tame pačiame tviteryje skelbiamus komentarus ar vaizdo įrašus.

JAV Aukščiausiasis Teismas yra padaręs išvadą, kad teisė laisvai reikšti savo nuomonę yra labai svarbi, todėl ji gali būti ribojama tik ribotomis aplinkybėmis. Nuomonės, požiūriai ir įsitikinimai, kurie kartais grindžiami įrodytais faktais, hipotetinėmis teorijomis ar net melu, yra tai, ką teisininkai vadina „idėjų rinka“. Panašiai kaip ir komercinėje rinkoje, idėjų rinkoje konkuruoja visi produktai, tačiau tikimasi, kad išliks tik geriausi.

Pirmosios pataisos teisė laisvai kalbėti kaip naudojimasis prigimtinėmis žmonių teisėmis nereiškia, kad viskas, ką kas nors kur nors sako, yra moraliai priimtina. Nepaisant to, net ir kontraversiško pobūdžio kalbai toliau taikoma Pirmosios pataisos apsauga, o kiekvienas asmuo turi nuspręsti, kaip jo moralė leidžia jam kalbėti.
R. F. Kenedis jaunesnysis yra buvusio JAV prezidento Dž. F. Kenedžio sūnėnas. History in HD/Unsplash nuotrauka
R. F. Kenedis jaunesnysis yra buvusio JAV prezidento Dž. F. Kenedžio sūnėnas. History in HD/Unsplash nuotrauka

R. F. Kenedis jaunesnysis: netipinis demokratų kandidatas, galintis tapti rimtu konkurentu J. Bidenui

Atsižvelgiant į Pirmosios pataisos aktualumą šių dienų Amerikoje, R. F. Kenedžio jaunesniojo cenzūravimas gali būti rimtas žodžio laisvės pažeidimas. Juk asmens nuomonė bei pozicija, kad ir kokia ji bebūtų, gali ir turi būti išgirsta. Be to, politikas yra vienas iš demokratų kandidatų į JAV prezidentus, o jo reitingai pastaruoju metu auga. Tai rodo, kad jo nuomonės – aktualios daliai amerikiečių ir turėtų būti prieinamos visiems.

R. F. Kenedis jaunesnysis apie savo kandidatūrą 2024 m. prezidento rinkimuose paskelbė balandžio mėnesį. Didelei daliai amerikiečių jis yra žinomas tik dėl savo giminystės sąsajų: jis yra 35-ojo JAV prezidento Džono F. Kenedžio sūnėnas ir buvusio generalinio prokuroro Roberto F. Kenedžio sūnus.

R. F. Kenedis jaunesnysis 2016 m. prezidento rinkimuose rėmė demokratų atstovę Hillary Clinton, tačiau, regis, tuo jo santykiai su demokratų partija ir baigiasi. Kita vertus, pats politikas yra pripažinęs, kad nėra tipinis kandidatas ir atskleidė, kad dažnai laikosi prieštaringų pažiūrų.

„Nesu idealus kandidatas į prezidentus. Nesu iš tų žmonių, kurie sakė, kad turiu būti atsargus, nes vieną dieną atsidursiu Baltuosiuose rūmuose“, – sakė R. F. Kenedis jaunesnysis.

Tokia jo pozicija patinka nemenkai daliai rinkėjų, o jo rėmėjų retas pastaraisiais mėnesiais sparčiai augo. Praėjus mažiau nei dviem mėnesiams po to, kai paskelbė apie savo kandidatūrą, jis jau sulaukė beveik 20 proc. demokratų palaikymo: birželio mėnesį „The Economist“ ir „YouGov“ atliktos apklausos duomenimis, jo grynasis palankumo reitingas siekė daugiau nei 19 proc[5].

Įdomu tai, kad R. F. Kenedis jaunesnysis dažnai laikosi atokiau nuo vyraujančių demokratų partijos pažiūrų. Pavyzdžiui, jis žada griežtinti JAV-Meksikos pasienio kontrolę ir teigia, kad dabartinė migracijos politika sukūrė „humanitarinius mirties spąstus“. Jo teigimu, negali egzistuoti šalis, kuri negali apsaugoti savo sienų, ypač jeigu kalba eina apie JAV.

Jis taip pat atvirai kritikuoja abiejų partijų toleruojamą „beatodairišką pinigų spausdinimą“, kuris, jo nuomone, sukuria iliuziją, kad „didžiulės federalinės išlaidos nieko nekainuoja, tačiau galiausiai tai tampa dovana turtingiesiems ir pražūtis viduriniąjai ir žemesniajai klasėms“.

R. F. Kenedis jaunesnysis jau anksčiau teigė, kad COVID-19 pandeminiai ribojimai buvo išpuolis prieš konstitucines teises, kuriam trūko bet kokio mokslinio ar net demokratinio proceso. Dėl pandemijos valdymo ir net masinių karantinų R. F. Kenedis jaunesnysis kaltina D. Trumpą, kuriuo „isterija buvo blogiausias dalykas, kurį jis padarė ir niekas jo dėl to nelaiko atsakingu“.

Jau ne vienerius metus jis yra ir aktyvus vakcinų kritikas, anksčiau net teigęs, kad skiepai turi sąsajų su autizmu. Tiesa, neseniai jis patikslino savo poziciją šiuo klausimu.

„Nesu ir niekada nebuvau nusiteikęs prieš skiepus. Visada sakiau, kad pasisakau už saugias vakcinas ir patikimą mokslą, taip pat už reguliavimo agentūras, kuriose nėra interesų konfliktų ir finansinių ryšių su farmacijos pramone. Kalbant apie tai, kad esu sąmokslo teoretikas, pasakykite, kur aš suklydau. Parodykite man ką nors, ką pasakiau ir kas, jūsų manymu, yra faktiškai klaidinga arba nepagrįsta įrodymais“, – neseniai sakė R. F. Kenedis jaunesnysis[6].

Kalbėdamas apie savo politiką ir nuostatas, R. F. Kenedis jaunesnysis teigia, kad jo pažiūros yra tokios pačios kaip jo tėvo ir garsiojo dėdės.

Jo teigimu, demokratų partija turi grįžti prie savo pagrindinių problemų: pagalbos tvirtai vidurinei klasei, rasinio teisingumo ir pilietinių ir darbuotojų teisių apsaugos, aplinkos apsaugos, pasipriešinimo korporacijų vykdomai reguliavimo agentūrų kontrolei, pasipriešinimo valdžios korupcijai, sąžiningos valdžios reikalavimo, paramos žodžio laisvei, kūno autonomijai ir medicinos laisvei, pasisakymo už taiką, prieš karą ir tvirto pasipriešinimo kariniam-pramoniniam kompleksui.

Jis teigia pritariantis savo dėdės Dž. F. Kenedžio požiūriui dėl vyriausybės paslapčių.

„JAV vyriausybė turi milijardą dokumentų, pažymėtų slaptumo žyma "visiškai slaptai". Tai per daug. Slaptumas, kaip pažymėjo mano dėdė, yra nesuderinamas su demokratija“, – sako demokratų kandidatas į prezidentus.

R. F. Kenedis jaunesnysis taip pat žada, kad jei bus išrinktas prezidentu, jis paviešins JAV vyriausybinių agentūrų sukauptą informaciją apie NSO. Jo teigimu, mintis, kad šioje visatoje galime būti ne vieni, yra jaudinanti ir įdomi, o toks patvirtinimas turėtų suvienyti visus šios planetos žmones.