Suprasti akimirksniu
  • E. Muskas atskleidžia skandalingos H. Bideno istorijos dokumentus
  • Informacija tviteryje buvo blokuojama
  • Respublikonai ir dešiniųjų pažiūrų amerikiečiai sveikina šį E. Musko ėjimą
  • Tiesos slėpimas – didžiųjų technologijų kompanijų problema
  • Istoriją slopina kairioji žiniasklaida ir socialinių tinklų kompanijos
Šaltiniai
Tviteris
Tviteryje atskleidžiami sensacingi faktai. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka

E. Muskas atskleidžia skandalingos H. Bideno istorijos dokumentus

Elonas Muskas JAV politinėje padangėje kursto aistras atskleisdamas tviterio darbuotojų vidinius susirašinėjimus, kuriuose fiksuotos diskusijos apie JAV prezidento Joe Bideno sūnaus Hunterio Bideno asmeninio kompiuterio dokumentų skandalą, kilusį per 2020 m. JAV prezidento rinkiminės kampanijos įkarštį.

Penktadienį naujasis tviterio vadovas paskelbė seriją tviterio žinučių, kuriose atskleidė vidaus dokumentus apie tai, kaip bendrovė elgėsi su naujienų straipsniu apie H. Bideną, blokuodama žmonėms galimybę rašyti tviterio žinutes ir tiesiogines žinutes apie tai[1]. Paskelbtuose dokumentuose taip pat atskleidžiama sumaištis, kilusi kompanijos viduje reaguojant sensacingą „New York Post“ straipsnį[2].

„Twitter“ žinutėje „New York Post“ žurnalistas ir straipsnio apie H. Bideną autorius Mattas Taibbi atskleidė, kad iš tviterio šaltinių gavo tūkstančius vidaus dokumentų. E. Muskas jau anksčiau žadėjo atskleisti ankstesnes kompanijos vidaus aktualijas ir pažadėjo, kad tviterio failai bus paviešinti, nes „visuomenė turi teisę žinoti apie praeities diskusijas“. 

M. Taibbi, kalbėdamas apie paviešintus dokumentus aštriai kritikavo tai, kaip ankstesnė tviterio vadovybė sprendė situaciją ir vadovavo bendrovei. M. Taibbi, ilgametis žurnalistas, dabar rašantis informacinį forumą, garsėja provokuojančiu stiliumi ir spalvingais posakiais. Su E. Musku tviteryje jis ilgai palaikė draugiškus santykius.

Istorija apie H. Bideną Ameriką sukrėtė 2020 m. spalį, likus kelioms savaitėms iki prezidento rinkimų tarp J. Bideno ir tuometinio prezidento Donaldo Trumpo.

Informacija tviteryje buvo blokuojama

Nutekinti H. Bideno kompiuterio failai, kurie atskleidė chaotišką jo asmeninį gyvenimą ir verslo sandorius užsienyje, taip pat tviterio elgesys su informacijos nutekinimu pastaruosius dvejus metus buvo nuolatinių ginčų objektas.

Iš pradžių tviteris blokavo nuorodas į „New York Post“ reportažus ir net neleido naudotojams dalintis jomis privačiose žinutėse. Iš pradžių tą darė remdamasis savo politika dėl įsilaužimų ir pavogtos medžiagos, tačiau po kelių dienų pakeitė savo poziciją.

Kai „New York Post“ atsisakė ištrinti tviterio žinutę apie šią istoriją, tviteris daugiau nei dviem savaitėms sustabdė leidinio paskyrą, o 2020 m. spalio 30 d., jau gerokai vėliau, kai panaikino kitus su šia istorija susijusius apribojimus, sustabdymą atšaukė. Po to tuometinis tviterio generalinis direktorius Jackas Dorsey pareiškė, kad apgailestauja dėl platformos sprendimo cenzūruoti šią istoriją.

Per rinkiminės kampanijos debatus po pirmosios „Post“ publikacijos tuometinis kandidatas J. Bidenas reportažą susiejo su Rusijos įtaka rinkimams ir teigė, kad atskleista informacija esą turi visus klasikinius Rusijos informacinės operacijos požymius.

Tuometinis D. Trumpo nacionalinės žvalgybos direktorius Johnas Ratcliffe'as sakė, kad nėra jokių įrodymų, bylojančių, jog šios istorijos buvo Rusijos dezinformacijos kampanijos rezultatas.

Žiniasklaida nutylėjo svarbią informaciją. Absolutvision/Unsplash nuotrauka
Žiniasklaida nutylėjo svarbią informaciją. Absolutvision/Unsplash nuotrauka

Respublikonai ir dešiniųjų pažiūrų amerikiečiai sveikina šį E. Musko ėjimą

E. Muskui ėmus viešinti galimai specialiai nuslopintą informaciją, netrukus Atstovų Rūmų priežiūros komiteto pirmininku tapsiantis respublikonas Jamesas Komeris teigė, kad tviterio dokumentai įrodo, jog prezidento J. Bideno kampanija siekė nuslėpti istoriją apie H. Bideno nešiojamąjį kompiuterį ir kad būsimi komiteto tyrimai bus nukreipti į prezidentą, o ne į jo sūnų.

J. Komerio teigimu, demokratams turėtų kilti problemų dėl to, kodėl jie taip išsigando istorijos apie nešiojamąjį kompiuterį. Politikas pabrėžia, kad J. Bidenas melavo amerikiečiams apie savo dalyvavimą prekiaujant įtaka savo šeimai ir šešėliniuose verslo sandoriuose.

„Sausio mėnesį, kai užimsiu tavo senąsias Atstovų Rūmų priežiūros komiteto pirmininko pareigas, galiu pažadėti, kad kiekvienas tviterio darbuotojas, dalyvavęs slopinant Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją, turės galimybę atvykti į Kongresą ir paaiškinti savo veiksmus Amerikos žmonėms. Tai buvo didžiulė istorija... Bet ši istorija tik prasideda“, – teigia J. Komeris[3].

Teksaso valstijos senatorius Tedas Cruzas taip pat sureagavo į naujieną apie tviterio dokumentus ir pareiškė, kad „kairieji nekenčia laisvės“, lygindamas Amerikos liberalus su Kinijos komunistų partijos diktatoriais[4].

Būsimasis Atstovų Rūmų teismų komiteto pirmininkas respublikonas Džimas Džordanas, kuris tikėtina, vadovaus 2020 m. prezidento rinkimų kišimosi tyrimo priežiūrai Atstovų Rūmuose pareiškė, jog tiesos slopinimas buvo didžiųjų technologijų, didžiųjų žiniasklaidos priemonių ir didžiosios vyriausybės sąmokslas siekiant apriboti, kas gali būti laikomas žurnalistu, ir apriboti informaciją, kurią žmonės gali matyti.

„Pažiūrėkite, ką per pastarąsias 24 valandas nutyli didžiosios technologijos, didžioji žiniasklaida ir didžioji vyriausybė dėl Hunterio Bideno istorijos. Šis įstatymo projektas kodifikuotų juokingus dalykus, kurie įvyko 2020 m. spalį, kai jie nuslėpė tą istoriją. Ir manau, kad galima pateikti patikimą argumentą, kad iš tiesų tai turėjo įtakos rinkimams, ir jei ne tai, J. Baidenas nebūtų prezidentas“, – teigė Dž. Džordanas.

Iš tiesų, E. Muskui prabilus apie nuslopintos informacijos atskleidimą, dalis didžiųjų JAV žiniasklaidos kanalų į naujieną reagavo vangiai. Liberalioji žiniasklaida ir toliau nutyli H. Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją. Tyli ir tokie naujienų kanalai kaip „New York Times“, „Washington Post“ ar CNN[5].

Tiesos slėpimas – didžiųjų technologijų kompanijų problema

Kaip teigia istoriją atskleidęs žurnalistas M. Taibbi, anksčiau tviteris ėmėsi nepaprastų veiksmų, kad užgniaužtų šią istoriją, pašalindamas nuorodas ir skelbdamas įspėjimus, kad ji gali būti nesaugi, netgi užblokavo jos perdavimą tiesiogine žinute, priemone, kuri iki tol buvo skirta tik kraštutiniams atvejams, pavyzdžiui, vaikų pornografijai.

Pats E. Muskas teigia, kad tuo metu tviteris buvo naudojamas kaip „faktinė Demokratų partijos galia“, ir kad buvusi tviterio verslo kultūra faktiškai eksportavo savo politiką į likusį pasaulį.

„Dabar akivaizdu, kad tviteris laikui bėgant susidūrė su iššūkiu, ir apskritai manau, kad tai yra socialinės žiniasklaidos problema, t. y., žinote, tai yra skaitmeninės technologijos, kurioms reikia parašyti daug programinės įrangos, ir jos tarsi išeina iš Silicio slėnio, beveik visos jos išeina iš Silicio slėnio, išskyrus „Snap“, kuri yra Los Andžele... Bet iš tikrųjų jos yra San Francisko moralinės sistemos eksportas į Žemę. Tai gana didelis ir problemiškas dalykas“, – apie platesnio masto problemą kalbėjo E. Muskas.

Istoriją slopina kairioji žiniasklaida ir socialinių tinklų kompanijos

Pasak 2020 m. „New York Post“ straipsnio, Ronas Johnsonas ir Chuckas Grassley paskelbė ataskaitą, kurioje nurodoma, kad su H. Bidenu susijusi įmonė 2014 m. iš Rusijos milijardierės Jelenos Baturinos gavo 3,5 mln. dolerių. 

Ataskaitą citavęs kompiuterių technikas Džonas Polas Mak Izaokas pastebėjo, kad H. Baideno nešiojamajame kompiuteryje esanti informacija prieštarauja ankstesniems prezidento J. Bideno teiginiams, kad jis niekada neturėjo verslo sandorių užsienyje su savo sūnumi. Nešiojamojo kompiuterio dokumentai įrodė priešingai.

H. Baideno nešiojamajame kompiuteryje buvo elektroninių laiškų, signalizuojančių, kad J. Bidenas 2015 m. vyko į vakarienę su Ukrainos dujų kompanijos „Burisma Holdings“ vadovu Vadimu Požarskiu, kuris, kaip pranešama, sumokėjo H. Bidenui 1 mln. dolerių už tai, kad jis dirbo jo valdyboje, kai tuometinis viceprezidentas J. Bidenas vadovavo prezidento Barako Obamos administracijos politikai Ukrainoje.