Suprasti akimirksniu
  • Mityba pagal Mėnulio fazes diktuoja, kada reikalingas protarpinis badavimas
  • Mėnulio kalendorius padės prisiminti, ką valgyti per pilnatį ar jaunatį
  • Pagrindinis Mėnulio dietos planas remiasi į organizmo valymą vandeniu ir sultimis
  • Ilgesnis Mėnulio dietos variantas reikalauja atidžiai stebėti visas Mėnulio fazes
  • Mėnulio poveikis žmogui pastebėtas jau seniai
  • Tai būdas, kaip meta svorį garsenybės, tarp kurių – Madonna, Demi Moore ir kitos
  • Mėnulio dietos rezultatai gali džiuginti, tačiau tokia mityba tinka ne kiekvienam
Šaltiniai
Mėnulio dieta
Mėnulio dieta reikalauja atsižvelgti į Mėnulio kalendorių. Ganapathy Kumaro/Unsplash nuotrauka

Mityba pagal Mėnulio fazes diktuoja, kada reikalingas protarpinis badavimas

Nuolat besikeičiančiame dietų pasaulyje atsiranda vis naujos tendencijos, patraukiančios tų žmonių dėmesį, kurie ieško veiksmingų būdų atsikratyti nereikalingų kilogramų. Viena iš tokių gan įdomių mitybos koncepcijų yra Mėnulio dieta, pasižyminti reikalavimu maitintis atsižvelgiant į Mėnulio fazes.

Ją išbandę žmonės tvirtina, jog taip įmanoma kontroliuoti savo svorį ir per gan trumpą laiką numesti net keletą kilogramų. Tad siūlome atidžiau susipažinti su mityba pagal Mėnulį, išsiaiškinant esminius principus, galimą naudą, trūkumus ir efektyvumo įrodymus.

Mėnulio dieta yra svorio metimo būdas, kuris smarkiai susijęs su Mėnulio kalendoriaus ciklais. Šios dietos šalininkai mano, kad tam tikros Mėnulio fazės turi įtakos organizmo medžiagų apykaitai ir virškinimo procesams. Pasak jų, dylantis ar pilnėjantis Mėnulis tiesiogiai susijęs su svorio augimu ar kritimu, todėl labai svarbu savo mitybą pritaikyti pagal šio dangaus kūno diktuojamą laiką.

Iš kur atsirado tokia koncepcija veikiausiai nėra sunku atspėti, kadangi Mėnulis daro reikšmingą įtaką visai mūsų planetai. Jis laikomas vienu iš labiausiai mus veikiančių dangaus kūnų, kuris taip pat yra arčiausiai Žemės.

Nuo seno įvairias gėrybes auginę žmonės pasikliaudavo Mėnuliu ir žinojo, jog virš žemės derlių brandinančius augalus reikia sėti per jaunatį, o žemėje tarpstančius šakniavaisius - Mėnuliui jau dylant. Net ir šiandien žemdirbiai pasikliauna gamtos ciklais ir Mėnulio ciklais. O Mėnulio svarba yra tokia didelė, jog jis netgi daro įtaką vandens judėjimui ir potvyniams.

Didžioji dalis žmogaus organizmo irgi sudarytas iš vandens, tad akivaizdu, jog apgalvojant Mėnulio dietą buvo nuspręsta, jog Mėnulis turėtų daryti didelę įtaką ne tik Žemei, bet ir žmogui. Kai kurie žmonės tvirtina, jog toks valgymo modelis padeda užtikrinti, jog vyktų optimizuotas svorio metimas. Tad tinkamai laikantis dietos pagal Mėnulio fazes, galima greitai sulieknėti, o rezultatai nebus trumpalaikiai.

Tiesa, reikia nusiteikti, jog tam tikrais momentais bus reikalingas protarpinis badavimas, o tai gali būti priimtina, saugu ir sveika ne kiekvienam. Todėl prieš pradedant šią ar bet kurią kitą dietą, svarbu pasikonsultuoti su dietologu.

Mėnulio kalendorius padės prisiminti, ką valgyti per pilnatį ar jaunatį

Mėnulio dietos planas nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nors tokiai mitybai būtina atsižvelgti į tai, ką rodo Mėnulio kalendorius, tačiau įpratus orientuotis pagal šio dangaus kūno fazes, viskas tampa gan paprasta. Beje, būtent dėl didelio dėmesio pilnačiai ir kitoms Mėnulio fazėms, šis mitybos būdas dar kartais vadinamas vilkolakio dieta.

Egzistuoja daug šio lieknėjimo būdo variacijų, tačiau įprastai tiesiog reikia kelias dienas per mėnesį išvalyti organizmą su skysčiais, o kitu laiku maitintis pagal tam tikrą režimą. Du pagrindiniai Mėnulio dietos variantai yra skirstomi į pagrindinį ir ilgesnį[1].

Per pilnatį reikėtų vartoti tik skysčius. Jugoslocos/Unsplash nuotrauka
Per pilnatį reikėtų vartoti tik skysčius. Jugoslocos/Unsplash nuotrauka

Pagrindinis Mėnulio dietos planas remiasi į organizmo valymą vandeniu ir sultimis

Pagal pagrindinį Mėnulio dietos planą[2] per pilnatį arba jaunatį reikia vartoti tik skysčius. Tam tinka vanduo ar šviežiai spaustos sultys. Jei geriamos sultys, galima rinktis ne tik vaisių, bet ir daržovių sultis, tad taip lengviau gauti įvairesnių vitaminų.

Žinoma, išgyvenimas vartojant vien skysčius nevyksta per visą pilnatį ar jaunatį. Vartoti vien vandenį ir sultis reikia tik pirmą parą. Pirmosios 24 valandos tampa itin svarbiomis, nes tuo metu iš organizmo šalinami visi toksinai. Drauge turėtų kristi ir svoris – per parą galima netekti 3-4 kilogramų.

Tiesa, daugelis specialistų tvirtina, jog nukritęs svoris tėra iš kūno pasišalinantis skysčių perteklius. Tą patvirtina ir faktas, jog šviežios sultys pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis. Beje, dėl šios priežasties reikėtų atsižvelgti, ką veiksite per badavimui skirtą parą. Juk vargu ar norėsite laikytis šlapimą varančios dietos, jei žinosite, kad neturėsite dažno priėjimo prie tualeto.

Ilgesnis Mėnulio dietos variantas reikalauja atidžiai stebėti visas Mėnulio fazes

Išplėstinė Mėnulio dietos versija paprastai susideda iš visų Mėnulio fazių stebėjimo, t. y. svarbiomis tampa ne tik pilnatis ar jaunatis, bet ir delčia bei priešpilnis. Tad mitybos planas skirstomas į tokias fazes:

  • Pirmoji fazė. Jos metu atliekamas pagrindinis Mėnulio dietos planas. T. y., badaujama 24 valandas vartojant tik vandenį ar šviežiai spaustas sultis. Ši fazė atliekama per pilnatį.
  • Antroji fazė. Mėnuliui pradėjus dilti, tikima, jog skatinama detoksikacija ir perteklinio vandens šalinimas iš organizmo. Šiuo laikotarpiu drauge su kietu maistu reikėtų išgerti apie 8 stiklines vandens. Taip maitintis reikėtų visas dylančio Mėnulio dienas.
  • Trečioji fazė. Manoma, jog jaunatis daro didelę įtaką organizmui. Per pirmąją parą ir vėl reikia badauti, vartojant tik skysčius. Taip pat siūloma gerti žaliąją arbatą, nes ji esą maksimaliai padidina valomąjį šios fazės poveikį.
  • Ketvirtoji fazė. Mėnuliui ir vėl pradėjus pilnėti, pradeda didėti ir žmonių potraukis maistui, tad reikia ypač vengti saldumynų ir riebalų. Tikima, jog geriant skysčius tarp 15 ir 17 val. galima lengviau suvaldyti potraukį maistui ir jaustis sotiems, nors įprastai artėjant vakarui užklumpa didelis noras užkandžiauti. Be to, nerekomenduojama valgyti po 18 valandos.

Mėnulio poveikis žmogui pastebėtas jau seniai

Nors vis dar diskutuojama, ar ši dieta iš tiesų duoda realios naudos ir ar svoris nekrenta tiesiog dėl sumažėjusio kalorijų kiekio, Mėnulio poveikis žmogui stebimas jau daugybę metų. Jau seniai pastebėta, kad jautrūs žmonės reaguoja į Mėnulio fazes: per pilnatį sukyla emocijos, darosi sunku susikaupti ar užmigti.

Jei pažvelgsime į mokslinius tyrimus, tai buvo pastebėtas ryšys tarp širdies operacijų ir Mėnulio fazių. Pasirodo, jog atlikus operaciją per pilnatį, gali sumažėti pooperacinis laikotarpis ligoninėje ir padidėti išgyvenamumas, lyginant su kitu laiku atliktomis operacijomis[3].

Netgi buvo pastebėtas ryšys tarp menstruacijų ciklų ir Mėnulio. Didžiosios Britanijos dietologų asociacijos atstovė Jeanette Crosland sakė[4]:

„Yra tam tikrų įrodymų, kad kai kuriais menstruacinio ciklo taškais susilaiko skysčiai, todėl kituose ciklo taškuose šis skystis sumažės. Tačiau ne kiekviena moteris bus tame pačiame ciklo taške, kai ateis pilnatis.“

Tai būdas, kaip meta svorį garsenybės, tarp kurių – Madonna, Demi Moore ir kitos

Kai kurie Mėnulio dietos entuziastai sako, jog šio mitybos būdo gerumą įrodo faktas, kad ne viena pasaulinio lygio žvaigždė taipogi maitinosi pagal Mėnulio fazes. Žmonės tiki, kad jeigu taip valgo net pačios didžiausios garsenybės, kurių išvaizda yra bene pagrindinis uždarbio ir šlovės šaltinis, tokia dieta negali nuvilti.

Žinoma, su tokiais išvedžiojimais galima nesutikti, nes žvaigždės yra lygiai tokie patys žmonės kaip ir visi, o tai reiškia, jog jos ne sykį klysta ar pasirenka netinkamus savo kūnui dalykus. Tačiau teiginys, jog kai kurios garsenybės išties išmėgino šią dietą ir netgi tuo džiaugėsi, visgi yra teisingas.

Daugybė skirtingų šaltinių mini, jog vilkolakio dietą išmėgino puikiai žinoma aktorė Demi Moore ir netgi pop muzikos legenda Madonna[5]. Jų kūno linijų pavydi tikrai ne vienas, todėl daug kas nusprendžia išmėginti mitybą pagal Mėnulį vien dėl garsenybių paminėjimo.

Tačiau reikėtų nepamiršti, jog tiek D. Moore, tiek Madonna ne sykį ėmėsi labai drastiškų ir anaiptol ne itin sveikų dietų, tad vien jų patarimais geriau nepasikliauti. Pavyzdžiui, Madonna seniau laikėsi vieno griežto mitybos plano, pagal kurį per dieną galima suvartoti vos 500 kalorijų, o D. Moore kurį laiką vadovavosi skysčių dietos principais.

Mėnulio dietos rezultatai gali džiuginti, tačiau tokia mityba tinka ne kiekvienam

Aiškinama, jog Mėnulio dieta padeda greitai atsikratyti kelių kilogramų. Dianos Polekhinos/Unsplash nuotrauka
Aiškinama, jog Mėnulio dieta padeda greitai atsikratyti kelių kilogramų. Dianos Polekhinos/Unsplash nuotrauka

Kalbant apie Mėnulio dietos rezultatus, daug kur minima, jog vos per pirmąsias dienas gali nukristi net 3-4 kilogramai. Vėliau kritimas, žinoma, sulėtėja ir labai priklauso nuo konkrečios fazės, antsvorio lygio ir kitų individualių aspektų.

Be to, reikėtų atsižvelgti į savo sveikatos būklę, nes Mėnulio dieta netinka tam tikrais atvejais. Pavyzdžiui, ji netinkama nėščiosioms daug fiziškai dirbantiems žmonėms arba tiems, kurie turi skrandžio problemų ar dėl kokių nors kitų priežasčių negali užsiimti protarpiniu badavimu.

Nereikėtų pamiršti ir galimų šalutinių poveikių: nuovargio, galvos svaigimo, pablogėjusios nuotaikos ar net alpimo. Tikrai ne kiekvienas žmogus gali iškęsti visą dieną be jokio maisto, tad tokia sulčių dieta turėtų būti išmėginta tik gerai apgalvojus savo sprendimą.

O ir reali Mėnulio dietos nauda vis dar tebėra diskusijų klausimas. Šis mitybos būdas sulaukė nemažai kritikos dėl savo panašumo į detoksikacines dietas ir išpopuliarėjimą tik todėl, kad buvo paminėtos kelios garsenybės.

Kritikai tvirtina, jog nėra aiškių mokslinių įrodymų, kad ilgalaikėje perspektyvoje svoris krenta dėl Mėnulio pokyčių, o ne elementaraus kalorijų sumažėjimo[6]. Net ir tie specialistai, kurie pripažįsta, kad Mėnulis gali turėti įtakos žmogaus organizmui, žiūri skeptiškai į mitybos kaitą pagal šį dangaus kūną. Pavyzdžiui, žinomo žurnalo „Women's Health“ patariamosios tarybos narė komentavo[7]:

„Poveikis nėra toks didelis, kad iš tikrųjų reikėtų permąstyti, kaip valgote skirtingu mėnesio laiku. <...> Badavimas nėra pati protingiausia mintis – jis gali priversti jus persivalgyti, o vilkolakio dietos teiginiai, kad per dieną galite numesti iki šešių kilogramų, tiesiog nėra realūs.“

Tad prieš išmėginant šią dietą reikėtų gerai pamąstyti ir pasitarti su dietologu bei savo gydytoju. Galbūt drauge rasite daug sveikesnį, paprastesnį ir labiau tinkantį mitybos planą. Juk apstu tokių dietų, kurių nauda jau yra įrodyta moksliškai, pavyzdžiui keto dieta ar paleo dieta.