Lenkijoje – nemokami vaistai vaikams ir senjorams
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasirašė įstatymą dėl nemokamų vaistų vaikams ir senjorams. Naujoji pataisa apima vaistus, specialios mitybos maisto produktus ir medicinos prietaisus. Dėl šio teisinio pakeitimo nuo rugsėjo 1 dienos nemokamus vaistus galės gauti vaikai, jaunimas iki 18 metų ir vyresni nei 65 metų senjorai[1]. Iki pataisos pasirašymo tik vyresni nei 75 metų asmenys turėjo teisę nemokamai gauti tam tikrus Sveikatos apsaugos ministerijos išvardytus vaistus[2].
Šia proga prezidentūroje įvyko iškilmingas akto pasirašymas. Lenkijos Respublikos prezidentas sakė, kad labai džiaugiasi, jog buvo parengtas aktas, kuriuo plečiamas gavėjų, galinčių gauti nemokamų vaistų, sąrašas. A. Duda įsitikinęs, jog toks dalykas kaip vaistai vaikams ar senjorams yra svarbus šalies kokybiško pragyvenimo lygio klausimas, kurio nevalia ignoruoti.
Prezidentas taip pat pažymėjo, kad pastangos, jog vaistai būtų prieinamesni tiems, kuriems jų labiausiai reikia, prasidėjo prieš kelerius metus. Pirmasis įstatymas šiuo klausimu buvo priimtas Lenkijoje po to, kai prieš kelerius metus valdžią perėmė partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS). Politikai nedelsdami suteikė galimybę vyresniems nei 75 metų žmonėms ir nėščioms moterims gauti nemokamų vaistų[3]. A. Duda sakė, kad džiaugiasi galėdamas tęsti šeimų paramos politiką. Praplėsti nemokamų vaistų sąrašą buvo vienas iš valdančiosios partijos priešrinkiminių pažadų.
Prezidentas pridūrė, kad šio akto pasirašymas yra gyventojų saugumo klausimas, mat paliečia sveikatos apsaugos sferą. A. Duda išreiškė viltį, jog įstatymų pakitimai taps stipria parama visiems, kuriems ypač reikalingi vaistai ir finansinė parama, nes pablogėjusi sveikata šeimoms atsieina didžiulius pinigus ir tada yra reikalinga stipri šalies pagalba savo piliečiams.
Sveikatos ministrė Katarzyna Sojka pažymėjo, jog nemokamų vaistų programa buvo labai teigiamai sutikta senjorų tarpe. Ji džiaugėsi, kad dabar į programą buvo įtraukti ir jauniausi šalies gyventojai. Tiesa, tikslus pilnai kompensuojamų vaistų sąrašas dar nėra paskelbtas, tačiau tai bus padaryta artimiausiomis dienomis.
Numatoma, kad programa galės naudotis maždaug 16 milijonų lenkų, o jos kaina atsieis apie 2,4 milijardo zlotų (540 milijonų eurų) per metus. Kai nemokami vaistai priklausė tik vyresniems nei 75 metų asmenims, tokia lengvata galėjo pasinaudoti maždaug 4 milijonai lenkų. Be to, vaistų, kurie taps nemokami, skaičius padidės beveik dvigubai – iki 4 tūkstančių[4].
Lenkija sustabdė ligonių privatizavimo procesą ir kelia finansavimą sveikatos priežiūros sektoriui
Be to, Lenkijoje sparčiai vykdoma sveikatos priežiūros sektoriaus stiprinimo politika. Vietoj to, kad politikai gailėtų pinigų gydytojams ar naujausiai įrangai, valdantieji skiria rekordiškai dideles sumas išlaikyti puikiai veikiančias ligonines ir net nebando diskutuoti, ar skiriama biudžeto dalis nėra per didelė. Ministras pirmininkas Mateuszas Morawiecki sakė:
„Sveikatos priežiūra yra sritis, kurioje lėšų niekada nebus per daug. Ir reikia paminėti, kad anksčiau jų būdavo labai mažai. Tuo metu, kai 2015 metais perėmėme vadeles, visos sveikatos priežiūros išlaidos buvo 77 mlrd. USD. Šiemet, po aštuonerių metų, jau virš 160 mlrd., o kitais metais planuojame 190 mlrd. Kas bent šiek tiek susiduria su sveikatos paslaugomis, skaičiavimais ar ekonomija, mato, kad tai per daug proporcingas padidėjimas.“
Jis pridūrė, kad tai investicija į geresnį piliečių gyvenimą.
Premjeras taip pat pabrėžė, kad per savo valdymą jie ženkliai padidino gydytojų ir slaugytojų skaičių. Anot jo, vis daugiau žmonių studijuoja medicinos universitetuose, o užsienyje dirbę gydytojai mielai grįžta dirbti į savo šalį. Be to, politikas griežtai pasisakė prieš ligoninių komercializavimą ar privatizavimą ir teigė, jog dabartinei valdžiai pavyko sustabdyti pražūtingus procesus:
„Sustabdėme kai kurių ligoninių komercializavimą ir net privatizavimą, nes žinojome, kad tai kelias į niekur. Prekyba lenkų sveikata nėra gera perspektyva Lenkijos visuomenei.“
Tuo tarpu Lietuvoje – didžiulis vaistų deficitas, trūksta gydytojų ir lėšų
Tuo tarpu Lietuvos gyventojams telieka pavydėti teigiamų pokyčių Lenkijoje. Mūsų šalyje pastaruoju metu vyksta visiškai priešingi procesai, dėl kurių daugelis pradeda nerimauti, kas laukia ateityje. Kreiva sveikatos reforma, vėluojančios lėšos ir kiti netinkami politikų sprendimai užtikrino, kad sergantiesiems tenka nepatogiai vykti į didmiesčius, jog sulauktų pagalbos, o eilės pas gydytojus darosi vis ilgesnės, nors yra daugybė laisvų mokamų laikų. Be to, ištisi skirtingų ligoninių skyriai lieka be specialistų, nes medikai masiškai išeina iš darbo.
O kol Lenkijoje vaikai vaistus gaus nemokamai, Lietuvos gyventojai gali „mėgautis“ atvirkštiniu procesu – medikamentų trūkumu, prasidėjusiu dar praėjusių metų pabaigoje. Tuo metu daugybė tėvų nerasdavo net elementariausių vaikiškų vaistų temperatūrai mušti. Net ir didmiesčiuose buvo juntamas akivaizdus paracetamolio trūkumas, o ištikus ligai negelbėdavo net ir internetinės parduotuvės[5]. Tėvai, nebeturėdami kitos išeities, imdavo dozuoti suaugusiems skirtą paracetamolį.
Be to, ėmė trūkti vieno antibiotiko, dėl kurio tėvai net ryždavosi keliauti į kitus miestus ir miestelius, kol galiausiai aptikdavo nors vieną pakuotę. Tas pats nutiko ir su vaistu, skirtu apsisaugoti nuo astmos simptomų. O vėliau prie deficitinio sąrašo prisidėjo daug kitų medikamentų: vaistai kraujospūdžiui, cukraligei gydyti, taip pat siauro spektro antibiotikai. Nors vaistų trūkumas iš pradžių buvo grindžiamas trumpalaikiu tiekimo sutrikimu, tačiau ta pati problema niekur nedingo net ir po kelių mėnesių.
Tad kol Lenkija stiprina sveikatos priežiūros sektorių smarkiai didindama jam skiriamas lėšas, pritraukia vis daugiau naujų gydytojų ir slaugytojų bei pradeda siūlyti nemokamus vaistus, Lietuva greitai ritasi žemyn. Farmacininkai netgi sako, jog tokio didelio vaistų stygiaus Lietuvoje nebuvo mažiausiai 10 metų,[6] o kai kurioms ligoninėms katastrofiškai trūksta daugybės svarbių specialistų.