Šiauliuose ligoninės skyriuje jau nėra gydytojų
Sveikatos reforma jau neša savo gardžius vaisius. Regioninėse ligoninėse kai kurie skyriai jau dirba be gydytojų. Štai Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) Moters ir vaiko klinikoje veikiantis Reabilitacijos skyrius liko be gydytojų, jame dirba tik slaugytojos ir pagalbinis personalas. Ligoninės vadovai sako, kad kitaip nebus, o ir didelės bėdos, kad nėra nei vieno gydytojo, nemato – esą ligoniai be pagalbos vis tiek neliks.
Skyriuje iki šiolei dirbo du gydytojai. Vienas darbą paliko jau anksčiau, o vedėja ir dar viena gydytoja – šiomis dienomis. Ir tai jokia naujiena šiai ligoninei – dar pernai dėl mažų atlyginimų vienu metu iš darbo išėjo net aštuoni traumatologai. RŠL pavaduotoja medicinai Aira Mečėjienė savo ruožtu sako, kad ligoninėje situacija stabili.
„Darbas gali būti organizuojamas visaip pagal esamą situaciją. Būdavo vienaip, dabar bus kitaip. Yra vienas reabilitacijos skyrius, gydytojas gali tiek viename, tiek kitame pastate vykdyti savo funkcijas“, – sako pašnekovė.
„Gydytojas Steikūnas dirba ir viskas yra užtikrinama. Nėra tokių dalykų, kad nebūtų kam išleisti atostogų. Buvome susitikę su slaugos administratoriais ir su koordinatoriumi, visi klausimai aptarti ir vyksta bendrąja tvarka. Nieko čia neįvyko“, – priduria pavaduotoja[1].
Kėdainių ligoninėje vasarą nebuvo nei vieno ginekologo
Su panašiomis problemomis susiduria ir kita regioninė – Kėdainių ligoninė. Čia nelikus Ginekologijos ir akušerijos skyriaus moterys turi susitaikyti su tuo, kad vasarą gali likti ir be ginekologo apžiūros, mat kas atostogauja, kas šiaip nedirba.
Po Akušerijos ir ginekologijos skyriaus reorganizavimo Kėdainių ligoninėje liko tik vienas ginekologo etatas, kuris yra išdalintas keturiems gydytojams. O šie visi sugebėjo atostogauti vienu metu.
Tuometinė ligoninės vadovė Edita Vaškevičienė, privalanti planuoti gydytojų atostogų grafikus taip, kad pacientai neliktų be paslaugų, dėl to pernelyg nesuka sau galvos ir didelės problemos nemato – esą viena ginekologė anksčiau grįš iš atostogų ir problema išsispręs – bent dalinai paslaugų teikimas bus atnaujintas.
O šia situacija susidomėjus rajono politikams, paaiškėjo ir tai, kad kėdainiškiams ilgą laiką buvo kabinami „makaronai ant ausų“ bandant juos įtikinti, kad dauguma šio krašto moterų gimdo Kaune, todėl esą čia Akušerijos ir ginekologijos skyrius ir nereikalingas[2].
Biržų ligoninėje nedirbo ištisas skyrius
Vasarą, kai medikai atostogauja, kai kurios ligoninės apskritai nesudėtingai išsprendžia medikų trūkumo problemą: tiesiog uždaro ištisus skyrius. Tiesa, laikinai.
Žinoma, tai nei kiek nepalengvina dalios gyventojams, kuriems tuo metu reikia medikų pagalbos.
Biržų ligoninės Vaikų ligų skyrius vieną vasaros mėnesį apskritai nedirbo, nes atostogavo. Tai ypač atsiliepė tėvams ir vaikams, kuriems buvo reikalingos sveikatos pažymos ugdymo įstaigoms. O ir netikėtai vaikui sunegalavus savaitgalį, tėvams reikėjo kreiptis į Panevėžio medikus, kurie yra už 60 kilometrų.
Miesto poliklinikoje dirba dvi pediatrės, viena iš jų netrukus atostogaus. Suprantama, kad gydytojai nori atostogauti taip pat vasarą, ir tokią teisę jie turi, tačiau ligoninės vadovybė niekaip nepasirūpino, kad būtų, kas tuos atostogaujančius medikus pavaduotų. O gal tiesiog nebeįmanoma rasti medikų, kurie sutiktų dirbti regioninėse ligoninėse?
„Poliklinikoje kažkokia netvarka. Priregistruoti vaiką gydytojų konsultacijai neįmanoma. Paskambinusi į registratūrą sužinojau, kad mano dukros gydytoja nebedirba, o mums paskirta kita gydytoja, kuri netrukus išeis atostogų. Patarė skambinti kito mėnesio pabaigoje ir tik tada registruotis vizitui. Įprastai profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas vyksta iki rugsėjo, bet dabar aišku, kad iki rugsėjo net pas gydytoją nepateksime, turbūt teks laukti dar kelis mėnesius. Jeigu mokykla reikalaus pažymėjimo, ką tada daryti?“– anuomet skundėsi biržietė Brigita[3].
Krenta ne tik regioninės ligoninės
Tačiau ne tik regionai kenčia nuo netinkamai sureguliuotos sveikatos priežiūros sistemos.
Nuo sausio pirmosios dienos sujungus Klaipėdos jūrininkų, Palangos reabilitacijos ir Klaipėdos universitetines ligonines, paskirtas naujas vadovas ir nauji šios bendros, jungtinės ligoninės dalininkai. Vienas jų – sveikatos apsaugos ministerija.
Ir nors apie sujungimą kalbėta jau seniai, o iš sujungimo viltasi teigiamų pokyčių, realybė atrodo gerokai liūdnesnė. Paaiškėjo, kad ligoninės finansai kone kritiškoje būklėje.
„Šių metų pradžioje buvo viešai pagarsinta Klaipėdos universiteto ligoninės preliminari pajamų ir išlaidų sąmata už 2023 metus – ji siekia minus 9 mln. eurų. Didžiąją dalį sudaro išlaidos darbo užmokesčiui, kuris buvo nustatytas viename iš filialų 2022 m. pabaigoje“, – tokia informacija savo socialiniame tinkle dalinasi buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Pranešime teigiama, kad darbo užmokesčio mažinti jau nebėra kaip, o ligoninėje ir taip trūksta medikų.
„Tai po šito valdančiųjų marazmo, griaunant universitetinę mediciną, spėju, kad bus sugriauta ir tai, kas buvo iki tol. Išsilakstys medikai, gydymo įstaiga neteks teisės teikti tam tikras paslaugas. Tai sukels dar didesnes finansines problemas, o pacientams teks paslaugų važiuoti labai toli“, – sako A. Veryga[4].