Nemokamų vietų pas specialistus paieška – lyg adatos ieškojimas šieno kupetoje
Pastaruoju metu galima išgirsti vis daugiau nerimą keliančių naujienų apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą. Deja, masiniai gydytojų išėjimai iš darbo ar kalbos, kad reikia išvis atsisakyti nemokamo gydymo nėra vieninteliai šaukštai deguto, kurie pastaraisiais mėnesiais kartina Lietuvos gyventojų ateitį sveikatos klausimais. Vasaros mėnesiais savo atžalas pas įvairius specialistus norėję nuvesti tėvai skundžiasi, jog tai padaryti nemokamai, greitai ir sklandžiai – kone neįmanoma misija.
Štai kaunietė mama Rasa (aut. past. tikrasis vardas žinomas) susisiekė su 77.lt ir pranešė, jog Kaune mažamečiui neįmanoma patekti pas reikiamus gydytojus. Moteris piktinosi, jog poliklinikos užsipildo savo kalendoriukus mėnesiams į priekį, tačiau iš tiesų jos būna tuščios, o pati nemokamo registravimosi pas specialistus sistema paprasčiausiai neveikia.
Kaunietė Rasa pastebėjo, jog nepaisant to, kad nemokamų vietų dažnu atveju neįmanoma rasti net ir porą mėnesių į priekį, poliklinikose apstu mokamų laikų pas tuos pačius specialistus:
„Ir dar pilna palikta mokamų laikų. Tai nafik jie mokami, jei sveikatos paslaugos nemokamos? Šiems laikų yra, o nemokamoms paslaugoms tas pats medikas neturi laiko?“
Nors moteris dar birželio mėnesį mėgino rasti laisvą laiką savo atžalai, paskambinus į Kauno polikliniką buvo pasiūlytas tik rugsėjo mėnuo. Registratorė taip pat siūlė tiesiog nuolat skambinti, teiraujantis ar neatsirado laisvų laikų ankstesniu metu ir reguliariai prašytis priimti pas reikiamą specialistą asmeniškai.
Žinoma, tokia padėtis anaiptol netenkina mažamečius auginančių tėvų, nes nuolat budėti prie telefono, kai dar reikia eiti į darbą, tikrai nėra gera išeitis. Be to, vaikai lieka be reikalingų sveikatos patikrų, kurias reikia praeiti dar prieš prasidedant mokslo metams.
Gydymo įstaigose apstu mokamų laikų, kol siuntimus turintys vaikai priversti laukti po kelis mėnesius
Paradoksalu, kad kol darželiai ir mokyklos rugsėjo mėnesį bara tėvus dėl laiku neatliktos sveikatos apžiūros bei nenori, jog tokie iki galo gydytojų nepatikrinti vaikai lankytų mokymo įstaigas, poliklinikose per visą vasarą neįmanoma patekti pas specialistus. Kaunietė atkreipė dėmesį, kad gydytojai vasarą atostogauja po mėnesį laiko, tačiau nėra patogiai siūlomi kiti dirbantys specialistai, o laisvus laikus tenka gaudyti per skirtingus gydytojus bei skirtingomis dienomis.
Bet net ir vargais negalais užregistravus visus vaikus, lieka tikimybė, kad vizitas taip ir neįvyks:
„Galiausiai paskambina, sako: čia tvarkys kabinetą tą dieną, tai persirašykit kitai dienai.“
Ir iš tiesų – patikrinus elektroninę registracijos pas specialistus sistemą, joje galima rasti daugybę laisvų laikų pas įvairius gydytojus. Tačiau esminė problema – beveik visi laikai yra mokami. Tereikia plačiai atverti piniginę ir įvairaus plauko specialistų dėmesys yra prieinamas kone kasdien, o tuo tarpu siuntimą turintiems pacientams tenka laukti ilgose, kai kuriais atvejais net iki pusmečio trunkančiose eilėse.
Pavyzdžiui, norint nuvesti mažametį pas oftalmologą Kauno miesto poliklinikos Pramonės pr. 31 įsikūrusiame padalinyje, nėra nė vieno laisvo laiko per visą rugsėjo mėnesį. Artimiausia įmanoma data – tik spalio 3 diena, nors šiandien yra rugpjūčio 16 diena. Tuo tarpu sutikus susimokėti už apžiūrą, laisvų laikų apstu kiekvieną rugsėjo mėnesio dieną ir netgi galima pasirinkti sau patogiausią valandą.
Kodėl šie laikai nepaskirstomi siuntimus turintiems, bet laiku apžiūros negalintiems gauti pacientams? Matyt, nemokama sveikatos priežiūra, už kurią iš tikrųjų brangiai susimokame kiekvieną mėnesį, iš tiesų tampa vis mažiau efektyvi. Norint greitos ir tinkamos sveikatos priežiūros, tenka atverti piniginę, taip iš esmės dar sykį susimokant už tai, kas ir taip turėtų priklausyti esant draustiems privalomuoju sveikatos draudimu.
Registracija pas gydytojus – nepatogi ir nelanksti pacientų atžvilgiu
Kaunietė Rasa anaiptol nėra vienintelė, kuri susidūrė su šia problema. Daugybė Lietuvos gyventojų įvairiuose skirtinguose miestuose ir miesteliuose skundžiasi dėl ilgų eilių ir vis sunkesnio priėjimo net ir prie tokių įprastų specialistų kaip oftalmologas ar odontologas.
Negana to, gydymo įstaigos yra labai nelanksčios pacientų atžvilgiu. Pavyzdžiui, viena Feisbuko naudotoja dalinosi savo patirtimi, jog oftalmologo Santarų klinikose teko laukti net pusmetį. Tačiau paskyrus vizitą ir sužinojus, jog laikas visiškai netinka dėl to, kad net nebus tą dieną Lietuvoje, buvo pasiūlyta tiesiog iš naujo stoti į eilę ir iš naujo gauti siuntimą iš šeimos gydytojo, nes senasis nebegalios. O tai reiškia, kad laukimas prasitęstų dar mažiausiai kelis mėnesius, nes iš pradžių tektų registruotis pas šeimos gydytoją, o po to iš naujo stoti į oftalmologo laukiančių pacientų eilę.
Vartotoja skundėsi, kad buvo pasiūlyta tiesiog stoti į eilės galą ir vėl laukti pusę metų. O galiausiai dar ir gauta SMS žinutė, jog vizitas atšauktas, nes esą pacientas atsisakė apsilankymo, kadangi paslauga nebeaktuali/jos nebereikia.
Vargu ar kas mėnesį mokėdami už tai, kad gautų nemokamą sveikatos priežiūrą, Lietuvos gyventojai ją įsivaizduoja būtent taip – su mėnesiais trunkančiu laukimu, varginančiais skambučiais ir nusivylimu, kai galiausiai taip ir nepavyksta patekti pas specialistus. Kol turint daug pinigų ar juos iš paskutiniųjų sukrapštant gydytojai prieinami iš karto, likusieji pacientai yra pasmerkti laukti, nervintis ir galbūt laiku taip ir negauti reikiamos medikų pagalbos.