Kaip pagerinti savo libido natūraliai?

Afrodiziakas, Mityba, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Santykiai
Seksualinis potraukis kuria arba žlugdo santykius. Rdne stock project/ Pexels nuotrauka

Šiame tekste informacija yra skirta asmenims, ne jaunesniems nei 18 metų amžiaus. Skaitydami šį tekstą Jūs patvirtinate, kad esate ne jaunesni ir prisiimate visą atsakomybę už šios informacijos poveikį.

Lytinis potraukis: kas tai ir kas veikia jo silpnėjimą

Lytinis potraukis, taip pat žinomas kaip libido, yra neatsiejama žmogaus biologijos ir psichologijos dalis. Tai reiškia natūralų potraukį ar norą užsiimti seksualine veikla. Dažnai tai laikoma bendros sveikatos ir gerovės rodikliu. Įvairūs veiksniai, nuo hormonų iki psichologinių problemų, gali turėti įtakos šiam gyvybiškai svarbiam žmogaus seksualumo aspektui. Tačiau svarbu pažymėti, kad lytinis potraukis gali svyruoti ir labai skirtis tarp asmenų[1].

Lytinis potraukis arba libido kyla dėl sudėtingos biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių sąveikos. Biologiškai lytiniai hormonai (vyrų testosteronas ir moterų estrogenas) ir neurotransmiteriai yra labai svarbūs valdant mūsų libido. Psichologiniu požiūriu žmogaus psichinė būsena vaidina svarbų vaidmenį seksualinės veiklos troškime. Stresas, nerimas, depresija ir santykių dinamika gali turėti įtakos bendram mūsų libido.

Testosteronas, kurį gamina tiek vyrai, tiek moterys, laikomas pagrindiniu hormonu, skatinančiu mūsų lytinį potraukį. Nors vyrai gamina daugiau testosterono, moterų seksualinis potraukis taip pat yra susijęs su jų testosterono kiekiu, nors organizmas turi daug mažiau jo. Dėl padidėjusio testosterono kiekio kraujyje gali padidėti seksualinis potraukis.

Libido veikia tiek psichinė būsena tiek santykis su savimi ir antra puse

Sociokultūriniu požiūriu požiūris į seksą, visuomenės lūkesčiai, auklėjimas, religiniai įsitikinimai ir gyvenimo patirtis gali turėti įtakos asmens lytiniam potraukiui. Pavyzdžiui, asmuo, kuris buvo užaugintas neigiamai pažiūrėjus į seksą, gali turėti mažesnį lytinį potraukį dėl kaltės ar gėdos jausmo, susijusio su seksualinėmis mintimis ar veiksmais.

Veiksniai, galintys neigiamai paveikti libido yra įvairūs ir priklauso tiek nuo būsenos fiziškai tiek nuo požiūrio į partnerį ar net meilės sau pačiam. Įvairūs veiksniai gali sumažinti arba neigiamai paveikti lytinį potraukį. Juos galima plačiai suskirstyti į fizinius, psichologinius ir gyvenimo būdo veiksnius.

Libido
Potraukis gali pasikeisti dėl hormonų ar net sveikatos bėdų. Katie Salerno/ Pexels nuotrauka

Fiziniai veiksniai lemia libido pokyčius ir juos ne visada kontroliuojame

  • Hormoninis disbalansas: Hormoniniai pokyčiai gali labai paveikti libido. Moterims menopauzės metu ir po nėštumo atsiranda hormoniniai pokyčiai, dėl kurių sumažėja lytinis potraukis[2]. Vyrams mažas testosterono kruajyje kiekis, dažnai atsirandantis dėl senėjimo ar sveikatos būklės, gali sumažinti libido.
  • Medicininės sąlygos: Kelios sveikatos problemos gali turėti įtakos lytiniam potraukiui. Tai diabetas, širdies ligos, neurologinės ligos ir kai kurios vėžio rūšys. Bet kuri liga, galinti paveikti nervų sistemą, įskaitant smegenis, gali paveikti libido, nes seksualinis atsakas apima sudėtingą smegenų, hormonų, nervų ir kraujagyslių sąveiką.
  • Vaistai: Yra žinoma, kad tam tikri vaistai, ypač antidepresantai ir vaistai nuo traukulių, mažina libido. Be to, kai kurie vaistai nuo aukšto kraujospūdžio, kontraceptinės tabletės ir net nereceptiniai antihistamininiai vaistai gali turėti įtakos lytiniam potraukiui.
  • Piktnaudžiavimas medžiagomis: Ilgai vartojant narkotikus ar alkoholį, gali sumažėti lytinis potraukis, nes šios medžiagos gali sutrikdyti organizmo gebėjimą palaikyti hormonų pusiausvyrą ir neigiamai paveikti psichinę sveikatą.

Psichologiniai veiksniai valdo mus, mūsų nuotaikas, kartais net libido

  • Psichikos sveikatos sutrikimai: Tokios sąlygos kaip depresija ar nerimas gali sumažinti seksualinį potraukį. Su šiomis sąlygomis susijęs protinis išsekimas ar abejingumas dažnai sumažina susidomėjimą seksu ir intymumu ar tiesiog atima norą būti su partneriu ar turėti intymų ryšį su kitu žmogumi.
  • Stresas: Didelis streso lygis gali tiesiogiai paveikti lytinį potraukį. Stresas skatina kortizolio, hormono, padedančio organizmui valdyti stresines situacijas, gamybą. Tačiau ilgalaikis padidėjęs kortizolio kiekis gali sukelti hormonų pusiausvyros sutrikimą, o vėliau libido mažėjimą.
  • Santykių problemos: Konfliktai, pasitikėjimo problemos, nepasitenkinimas, bendravimo trūkumas ir kitos santykių problemos gali prisidėti prie sumažėjusio lytinio potraukio. Seksualinis potraukis dažnai apima tam tikrą emocinio intymumo lygį.

Gyvenimo būdo veiksniai, kuriuos galime kontroliuoti, turi reikšmės ir hormonų veiklai

  • Miego trūkumas: Reguliarus miego trūkumas gali sukelti nuovargį ir energijos trūkumą, o tai gali neigiamai paveikti lytinį potraukį. Pavargęs kūnas neveikia taip kaip turėtų ir neišnaudoja viso potencialo.
  • Prasta mityba ir mankšta: Dieta ir mankšta gali turėti įtakos hormonų pusiausvyrai ir bendrai nuotaikai, kurie abu yra labai svarbūs sveikam libido. Persivalgymas, nepakankamas valgymas ar netinkama mityba gali lemti žemą libido. Kartais net ir dieta, mityba, kurios laikotės gali paveikti hormonus. Keto dieta ar panaši mityba atsisakanti angliavandenių žinoma tiek teigiamai tiek neigiamai veikianti lytinius hormonus, priklausomai nuo hormonų balanso.
  • Laiko ar privatumo trūkumas: Daugeliui suaugusiųjų dėl gyvenimo šurmulio gali trūkti laiko ar privatumo seksualinei veiklai, todėl laikui bėgant sumažėja seksualinis potraukis.

Svarbu atsiminti, kad menkas lytinis potraukis savaime nėra problema

Sutrikęs libido nėra problema. Tai dalykas, kurį veikia keli veiksniai ir seksualinis potraukis priklauso nuo daugelio dalykų, kurie verčia jį svyruoti. Tai kelia susirūpinimą tik tada, kai tai sukelia stresą arba jei asmuo ar pora yra nepatenkinti situacija. Lytinis potraukis natūraliai skiriasi tarp individų ir laikui bėgant gali keistis, todėl būtina suprasti ir gerbti šį skirtumą[3].

Pirmas žingsnis sprendžiant susirūpinimą dėl lytinio potraukio yra nustatyti galimas pagrindines priežastis, tokias kaip išvardytos aukščiau. Konsultacijos su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju gali padėti tiksliai nustatyti bet kokias fizines problemas, turinčias įtakos lytiniam potraukiui, pavyzdžiui, hormonų disbalansą ar vaistų poveikį. Panašiai psichikos sveikatos specialistas gali padėti spręsti psichologines žemo libido priežastis, tokias kaip stresas ar depresija.

Atviras, nuoširdus bendravimas su savo partneriu apie seksualinius troškimus ir rūpesčius taip pat gali būti neįkainojamas sprendžiant libido problemas. Daugeliu atvejų medicininio gydymo, gyvenimo būdo pokyčių ir psichologinės paramos derinys gali būti veiksmingas gerinant lytinį potraukį.

Atminkite, kad lytinio potraukio svyravimas yra visiškai normalus dalykas, todėl verta kreiptis pagalbos, jei nerimaujate dėl savo lytinio potraukio. Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei turite problemų dėl lytinio potraukio, ypač jei tai sukelia nerimą arba neigiamai veikia jūsų gyvenimo kokybę.

Egzistuoja net ir sveikatos būklės, susijusios su mažu libido

Kai kuriems vyrams erekcijos sutrikimas, savotiška vyrų seksualinė disfunkcija, galiausiai gali sukelti libido praradimą. Dažni veiksniai, susiję su erekcijos disfunkcija, yra senėjimas, nutukimas, aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis, skydliaukės ligos, rūkymas, diabetas, neramių kojų sindromas, prostatos vėžys, obstrukcinė miego apnėja ir širdies ligos[4].

Tiesą sakant, kai kurie tyrimai rodo, kad vyrų, turinčių žemą testosterono kiekį, erekcijos sutrikimas, mažas lytinis potraukis ir sumažėjęs lytinių santykių dažnis koreliuoja su didele 10 metų širdies ir kraujagyslių ligų rizika. O moterų seksualinė disfunkcija taip pat gali sukelti sumažėjusį libido, kuris gali būti susijęs su gimdos fibroma, endometrioze, nutukimu, aukštu kraujospūdžiu ar menopauze.

Tam tikrų vaistų, pvz., hormoninių kontraceptinių tablečių (hormonų terapijos forma) ir vartojamų nuotaikos sutrikimams gydyti, vartojimas taip pat gali sumažinti kai kurių moterų libido. Tad jei susiduriate su lytinio potraukio sutrikimais, nesate vieni. Daugelis žmonių, tiek vyrų, tiek moterų, patiria lytinio potraukio svyravimus įvairiais savo gyvenimo momentais.

Tokie veiksniai kaip santykių iššūkiai, stresas, nuovargis ar net pagrindinė sveikatos būklė gali sumažinti jūsų seksualinį apetitą. Pasigilinkime į libido prigimtį ir atraskime praktinių būdų, kaip sustiprinti lytinį potraukį. Libido arba lytinis potraukis yra esminis žmogaus seksualinio elgesio aspektas, kuris gali būti sustiprintas įvairiais būdais, kai kuriais atvejais net per 24 valandas.

Tačiau ilgalaikiai sprendimai nėra vienos nakties vaistas. Miegas, dieta ir mankšta yra esminiai šio proceso elementai. Šie komponentai ne tik atjaunina jūsų kūną ir mažina streso lygį, bet ir prisideda prie bendros savijautos, reikšmingai paveikdami jūsų seksualinį potraukį.

Ryšys
Poros santykiai ir artumas gali lemti ir libido aktyvumą. Min An/ Pexels nuotrauka

Libido stiprinimas keičiant mitybą ir gyvenimo būdą yra įmanomas

Cinko įtraukimas į savo mitybą gali žymiai pagerinti libido, ypač jei jis buvo vangus. Pasak daktarės Sara Brewer, knygų apie santykius ir geresnį seksą autorės, cinko trūkumas gali turėti įtakos jūsų organizmo testosterono gamybai, todėl sumažėja entuziazmas. Maisto produktai, kuriuose gausu cinko, yra jūros gėrybės, grūdai, pupelės ir ankštiniai augalai.

Nors retkarčiais išgerta taurė vyno gali padėti nustatyti nuotaiką, per didelis alkoholio vartojimas gali būti priešingas. Niukaslio universiteto tyrimai rodo, kad per didelis alkoholio vartojimas gali pakenkti sėklidžių ląstelėms, gaminančioms testosteroną. Nuotaika taip pat turi įtakos lytiniam potraukiui: apie 30% lytinio potraukio praradimo atvejų sukelia depresija ir sezoninis afektinis sutrikimas[5].

Pagerinkite savo nuotaiką valgydami maistą, kuriame gausu serotonino, pavyzdžiui, bananus ar brazilinius riešutus. Stresas gali stipriai slopinti libido. Užsiimkite streso valdymo veikla ir apsvarstykite galimybę paprašyti savo partnerio masažo prieš miegą. Psichologas daktaras Eamonas McGannas aiškina: „Nuolatinė įtampa be palengvėjimo gali pristabdyti seksualinį potraukį“.

Numatymas taip pat gali sustiprinti libido. Iš anksto suplanuokite laiką intymiam susitikimui su savo partneriu, kad padidintumėte jaudulį. Norėdami pasiruošti mylėjimosi nakčiai, jums reikės ištvermės. Tris kartus per savaitę po 20–30 minučių užsiimkite nedidelio poveikio aerobiniais pratimais, tokiais kaip bėgimas, plaukimas, lipimas laiptais ir irklavimas. Tai gali padėti ugdyti ištvermę neperkraunant kūno.

Išmokite kontroliuoti savo ejakuliaciją nutraukdami masturbaciją prieš pat pasiekdami kulminaciją. Gydytoja Helen Kaplan, knygos „Kaip įveikti priešlaikinę ejakuliaciją“ autorė, siūlo šią praktiką, kad padėtų kontroliuoti susijaudinimo lygį.

Gyvenimo būdo tyrimas atskleidė, kad vyrai, sergantys miego apnėja, patiria mažesnį testosterono kiekį, todėl sumažėja seksualinis aktyvumas ir lytinis potraukis. Kiti tyrimai parodė, kad tiems, kurie miega tik penkias valandas per naktį, testosterono lygis sumažėja iki 15%. Be to, nustatyta, kad rūkymas neigiamai veikia spermos gamybą ir judėjimą. 2022 m. atliktas tyrimas parodė, kad dabartiniai rūkaliai dažniau nei nerūkantieji patyrė erekcijos disfunkciją (ED).

Patarimai norintiems sustiprinti savo seksualinį potraukį natūraliai

  • Reguliari mankšta: Treniruotės ne tik suteikia energijos, bet ir leidžia jaustis labiau geidžiamais. Reguliarus fizinis aktyvumas gali padidinti susijaudinimą, o reguliariai sportuojantys žmonės dažnai jaučiasi patogiau savo kūnui, o tai gali padėti jų seksualiniam gyvenimui.
  • Mesti rūkyti: Cigarečių rūkymas gali turėti neigiamos įtakos žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemai, o tai gali turėti įtakos ir seksualiniam gyvenimui. Dėl rūkymo sumažėjusi kraujotaka gali sutrikdyti vyro gebėjimą pasiekti erekciją ir taip pat sumažinti moters lytinį potraukį.
  • Stenkitės išlaikyti sveiką svorį: Kai kurie mokslininkai antsvorį ir nutukimą sieja su mažu lytiniu potraukiu ir kitais veiksniais, susijusiais su vaisingumo sumažėjimu. Sveiko svorio palaikymas gali pagerinti žmogaus lytinį potraukį tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
  • Apribokite kofeino suvartojimą: Nors šiek tiek kofeino gali pagerinti jūsų nuotaiką ir energiją, per didelis kiekis gali sukelti nerimą, o tai gali sumažinti jūsų libido. Stenkitės apriboti kofeino turinčių gėrimų, įskaitant kavą ir arbatą, vartojimą.
  • Reguliariai atlikite patikrinimus: Reguliarūs sveikatos patikrinimai gali padėti diagnozuoti ir gydyti bet kokias sveikatos ligas, kurios gali turėti įtakos jūsų seksualiniam gyvenimui. Tokios sąlygos kaip hormonų disbalansas, diabetas ir širdies ligos gali turėti įtakos libido.
  • Suvalgykite šokolado: Dažniau pasimėgaukite šokoladu, nes jis ir figos, bananai, avokadai veikia libido. Toks maistas suteikia vitaminų ir mineralų, padeda kraujotakai ir padeda išlaikyti sveiką seksualinį potraukį. Šokoladas padeda su seratoninu ir geros nuotaikos hormonais.
  • Nepamirškite papildų ir žolelių: Jei norite padėti sau ir partneriui galite gamindami naudoti baziliką, česnaką, nes šie produktai padeda su kruajotakos skatinimu. Ginko biloba ekstraktas irgi gelbsti su erekcijos sutrikimais ir menopauzės simptomais. Probiotikai taip pat padeda su menopauzės simptomais ir gerina organizmo veiklą.
  • Atviras bendravimas su savo partneriu: Atviras ir nuoširdus pokalbis apie savo norus ir bet kokias seksualines problemas gali padėti sustiprinti jūsų libido. Tai taip pat gali sustiprinti jūsų santykius ir paskatinti geresnį jūsų ir jūsų partnerio supratimą.
  • Visada skirkite dėmesio hidratacijai: Geras drėkinimas yra svarbus bendrai sveikatai, be to, jis gali turėti naudos jūsų seksualiniam gyvenimui. Gerkite pakankamai vandens. Dehidratacija gali sukelti fizinį diskomfortą sekso metu, o geriant daug vandens taip pat gali padėti detoksikuoti organizmą.
  • Laikykitės subalansuotos mitybos: Dieta, kurioje gausu liesų baltymų, nesmulkintų grūdų, vaisių ir daržovių, gali pagerinti kraujotaką ir ištvermę, pagerinti seksualinę veiklą.
  • Praktikuokite sąmoningumą: Sąmoningumas tai praktika geriau suvokti tai, ką jaučiate ir jaučiate šiuo metu, be aiškinimo ar sprendimo. Dėmesingumo praktikavimas sekso metu, taip pat prieš seksą, gali padėti įveikti su seksualine veikla susijusį nerimą.
  • Patikrinkite savo vaistus: Kai kurie vaistai gali paveikti jūsų libido. Jei pastebėjote lytinio potraukio sumažėjimą pradėjus vartoti naują vaistą, pasitarkite su gydytoju. Gali būti alternatyvų, kurios turi mažiau įtakos jūsų libido.

Tai, kaip jūs suvokiate savo kūną, gali tiesiogiai paveikti jūsų seksualinę patirtį

Neigiamas savęs suvokimas, nesveika mityba ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali atgrasyti jus nuo užsiimti seksu ir juo mėgautis. Sveikatos draudimo bendrovės atlikta apklausa parodė, kad dėl žemos savigarbos 46% britų bijo sportuoti, o 33% pranešė, kad tai turėjo įtakos jų seksualiniam gyvenimui. Todėl svarbu puoselėti sveiką kūno įvaizdį ir išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą, kad galėtumėte mėgautis stipriu lytiniu potraukiu.

Seksualinis potraukis arba libido yra neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, daranti įtaką santykiams, savigarbai ir bendrai gerovei. Tačiau lytinio potraukio svyravimai nėra neįprasti ir gali turėti įtakos tiek moterims, tiek vyrams. Priešingai tam tikriems visuomenės įsitikinimams, lytinio potraukio problemos nėra išskirtinės vyrams. Daugelis visų amžiaus grupių moterų taip pat susiduria su libido problemomis.

Remiantis Amerikos seksualinės sveikatos asociacijos duomenimis, maždaug trečdalis moterų nuolat kovoja su mažu seksualiniu potraukiu, o kai kurie smailės dažniausiai būna hormoninių pokyčių, pavyzdžiui, po nėštumo ir menopauzės, laikotarpiais. Palyginimui, Klivlando klinika teigia, kad apie 20% vyrų tam tikru gyvenimo momentu patiria menką seksualinį potraukį. Šių procentų skirtumas rodo, kad lytinio potraukio problemos iš tiesų yra dažnos abiem lytims, nors šiek tiek labiau paplitusios moterims[6].

Tačiau verta paminėti, kad šiai statistikai įtakos gali turėti skirtingi visuomenės lūkesčiai ir spaudimas diskutuojant apie seksualines problemas. Kalbant apie mažo lytinio potraukio gydymą, moterų ir vyrų metodai gali labai skirtis, dažnai dėl sudėtingo seksualinio potraukio pobūdžio, kuris apima fizinius, psichologinius ir santykių veiksnius. Moterims veiksmingas gydymo planas dažnai yra skirtas įvairioms žemo lytinio potraukio priežastims. Rekomendacijos dažniausiai apima lytinį švietimą, konsultacijas ir kartais vaistų ar hormonų terapiją.

Libido pokyčiai
Potraukis ir noras visada priklauso nuo daugiau veiksnių. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Lytinis švietimas ir konsultavimas, vaistai ir kiti metodai libido skatinimui

Pasikonsultavę su sekso terapeutu ar konsultantu, turinčiu patirties sprendžiant seksualines problemas, moterys gali susidoroti su mažu lytiniu potraukiu. Terapinė intervencija dažnai apima mokymą apie seksualinį atsaką ir metodus, rekomenduojamą skaitymo medžiagą ar pratimus poroms. Į santykius orientuotas konsultavimas taip pat gali paskatinti padidėjusį intymumo ir troškimo jausmą.

Kalbant apie mažą lytinį potraukį, labai svarbu peržiūrėti esamus vaistus, nes kai kurie vaistai gali sukelti seksualinį šalutinį poveikį. Antidepresantai, tokie kaip paroksetinas ir fluoksetinas, gali sumažinti lytinį potraukį, todėl perėjimas prie kitokio tipo antidepresantų, tokių kaip bupropionas, gali pagerinti seksualinį potraukį. Be to, gydytojai gali skirti libido skatinančius vaistus, tokius kaip Flibanserin, kasdien prieš miegą vartojama piliulė arba Bremelanotide, injekcija, suleidžiama prieš numatomą seksualinę veiklą.

Hormonų terapija, įskaitant gydymą estrogenais ir testosteronu arba makšties įdėklus, pvz., prasteroną, siekiama palengvinti menopauzės urogenitalinio sindromo (GSM) simptomus, tokius kaip makšties sausumas ar susitraukimas. Šios procedūros gali padaryti seksą patogesnį ir taip sustiprinti troškimą bei bendrą pasitikėjimą savimi ir partneriu.

Vyrams, gydant žemą libido, dažniausiai siekiama spręsti pagrindines ligas, tokias kaip mažas testosterono kiekis arba erekcijos sutrikimas. Testosterono pakaitinė terapija yra dažniausiai rekomenduojamas gydymas vyrams, kurių testosterono kiekis yra mažas. Erekcijos disfunkcijos atvejais dažniausiai skiriami tokie vaistai kaip sildenafilis, tadalafilis ir vardenafilis.

Nepaisant didelio moterų lytinio potraukio problemų paplitimo, visuomenės dialogai ir tyrimai istoriškai daugiau dėmesio skyrė vyrų seksualinei disfunkcijai. Šis šališkumas pamažu keičiasi, vis labiau pripažįstama moterų seksualinė sveikata ir atsiranda išsamesnių moterų gydymo būdų. Vis dėlto reikia daug nuveikti siekiant iškelti diskusijas apie moterų seksualinę sveikatą ir kovojant su susijusiomis stigmomis. Libido sutrinka abiems poros pusėms ir tai taisyti naudojantis preparatus ar mitybos pokyčius yra skatinama.