Menopauzės simptomus gali palengvinti ir probiotikai

Grožis, Medicina, MitybaDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Probiotikai
Probiotikai padeda palengvinti menopauzės simptomus. George Desipris/ Pexels nuotrauka

Probiotikų veiksmingumas tebėra prieštaringas

Jokio miego. Svorio priaugimas. Karščio bangos. Skamba pažįstamai? Jei taip, jūs patenkate į svarbiausią savo gyvenimo hormoninį perėjimą: menopauzę. Tai reiškia, kad mėnesinės visiškai nutrūks dvylika mėnesių iš eilės. Su menopauze susijęs diskomfortas gali trukdyti daryti tai, ką mėgsti[1].

Menopauzė kai kurioms moterims gali būti sudėtingas metas. Daugelis jų patiria karščio bangas, naktinį prakaitavimą ir kitus simptomus kartu su fiziniais pokyčiais, tokiais kaip svorio padidėjimas, pasikeitusi odos būklė ir naujai atsiradusios problemos.

Simptomai, atsirandantys šiuo pereinamuoju laikotarpiu, kiekvienam žmogui gali skirtis. Kai kuriems žmonėms simptomų gali nebūti, kai kuriems gali pasireikšti lengvi simptomai, o dar kitai grupei moterų pasireiškia pakankamai sunkūs simptomai.

Suprasdami daugybę priežasčių, dėl kurių jūsų organizmas reaguoja į estrogeno sumažėjimą, atsirandantį menopauzės laikotarpiu, galite vienu žingsniu priartėti prie pirmiau minėtų simptomų palengvėjimo. Ir kaip jie veikia temperatūros reguliavimo centrus smegenyse, hormonų svyravimai gali paveikti bakterijas, gyvenančias jūsų makštyje ir žarnyne.

Menopauzės simptomai gali tęstis kelerius metus, o jiems išnykus galite jaustis taip, lyg pasiekėte menopauzės pabaigą. Tačiau patekimas į postmenopauzės stadiją gali sukelti papildomų pavojų sveikatai, pavyzdžiui, osteoporozę ir didesnę riziką dėl širdies ligų. Tačiau, pasirodo, simptomus lengvinti gali probiotikai, kurie tvarkosi su žarnyno bakterijomis ir padeda atstatyti balansą[2].

Gerosios bakterijos
Fermentuotame maiste yra gausu kiekvieno žmogaus organizmui naudingų probiotikų. Alicia Harper/ Pexels nuotrauka

Probiotikai gali padėti išgyventi menopauzę arba palengvinti jos simptomų sunkumą

Bakterijų bendruomenė, žinoma kaip mikrobioma arba flora, gyvena visame kūne, įskaitant žarnyną, makštį ir odą. Flora yra gerųjų ir blogųjų mikroorganizmų mišinys. Būtent ši gėrio ir blogio pusiausvyra prisideda prie jūsų sveikatos, palaikydama visas jūsų sistemos dalis – nuo smegenų iki širdies ir už jos ribų.

Kai mes senstame, hormonų reguliavimas ir žarnyno sveikata yra labai svarbūs, nes jie veikia mūsų imuninę sistemą, smegenų sveikatą, nuotaiką, miegą, odą ir medžiagų apykaitą. Medikai, kurie specializuojasi tirdami moterų hormonų pusiausvyrą ir sveiką senėjimą teigia, kad probiotikai turi daug reikšmės menopauzės lengvinimui.

Menopauzė yra natūralus biologinis procesas, atsirandantis moterims, kai jos pasiekia 40 metų pabaigą arba 50 metų pradžią. Per šį laiką kiaušidės nustoja gaminti kiaušinėlius, todėl sumažėja estrogenų ir kitų hormonų kiekis. Šis hormonų pokytis gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant karščio bangas ir naktinį prakaitavimą, kurie gali trukdyti kasdieniam gyvenimui[3].

Probiotikai yra naudingos bakterijos, kurios gyvena jūsų žarnyne ir padeda palaikyti jūsų žarnyno sveikatą. Tyrimai rodo, kad probiotikai gali turėti teigiamą poveikį menopauzės simptomams, įskaitant karščio bangas ir naktinį prakaitavimą.

Karščio bangas ir naktinį prakaitavimą sukelia pokyčiai pagumburyje, smegenų dalyje, kuri reguliuoja kūno temperatūrą. Estrogenai padeda reguliuoti pagumburio veiklą, tačiau estrogeno gamybos sumažėjimas menopauzės metu gali sutrikdyti šią pusiausvyrą, todėl gali atsirasti vazomotorinių simptomų.

Probiotikai ne tik nuotaikos gerinimui, bet ir tinkamo makšties pH lygio palaikymui

2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad probiotikų vartojimas kartu su papildais, tokiais kaip raudonieji dobilai, gali padėti sumažinti vazomotorinius simptomus. Raudonieji dobilai yra ankštiniai augalai, kuriuose yra izoflavonų, kurie veikia panašiai kaip estrogenai. Tačiau raudonųjų dobilų veiksmingumas mažinant menopauzės simptomus lieka neaiškus.

Probiotikai taip pat gali pagerinti miego kokybę ir nuotaiką, kurie yra kiti dažni menopauzės simptomai. Žarnynas ir smegenys bendrauja tarpusavyje, o jūsų žarnyne esančių bakterijų tipai gali turėti įtakos jūsų nuotaikai. Dėl to ir streasas bei smegenų veikla itin stipriai veikia tokias būkles kaip DŽS.

2020 m. atlikta tyrimų apžvalga parodė, kad probiotinės bakterijos gali pagerinti miego kokybę ir nuotaiką žmonėms, kurie patiria nerimą ir depresiją.

Makšties infekcijos yra dar viena dažna problema menopauzės metu. Dėl estrogenų gamybos trūkumo makštyje gali sumažėti naudingų bakterijų, tokių kaip laktobacilos. Dėl to padaugėti kenksmingų bakterijų. Probiotikai gali padėti išvengti makšties infekcijų, nes skatina naudingų bakterijų augimą ir palaiko sveiką makšties pH lygį[4].

Probiotikai turi teigiamą poveikį menopauzės simptomams, įskaitant karščio bangas, naktinį prakaitavimą, miego kokybę, nuotaiką ir makšties sveikatą. Nors probiotikai paprastai yra saugūs, prieš pradedant vartoti bet kokį naują priedą būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite pagrindinių sveikatos sutrikimų.

Pieno produktai
Bakterijos yra pieno produktuose. Life of pix/ Pexels nuotrauka

Ilgalaikiai menopauzės simptomai yra stipriai veikiami estrogeno: osteoporozė

Osteoporozė yra būklė, kai kaulai tampa silpni ir trapūs, todėl padidėja lūžių rizika. Estrogenų gamybos sumažėjimas menopauzės metu yra pagrindinis osteoporozės vystymosi veiksnys, ypač vyresnėms nei 50 metų moterims.

Kiti veiksniai, galintys prisidėti prie osteoporozės rizikos, yra amžius, gimimo metu nustatyta lytis, rasė, etninė priklausomybė ir bendra sveikatos būklė. Siekiant sulėtinti kaulų retėjimą, rekomenduojama apriboti arba visiškai atsisakyti tabako gaminių, vartoti kalcio ir vitamino D papildus.

Tyrimai taip pat parodė, kad probiotikų įtraukimas į mitybą gali padėti būtent padidinti kaulų mineralų tankį moterims po menopauzės. Perimenopauzė ir menopauzė gali sukelti svorio padidėjimą dėl estrogenų gamybos ir kiaušidžių funkcijos sumažėjimo, dėl to netenkama liesos kūno masės ir pilvo srityje kaupiasi riebalai.

Mankštos trūkumas ir mityba, kurioje gausu riebalų, druskos ir cukraus, taip pat gali prisidėti prie svorio padidėjimo ir padidinti širdies ir kraujagyslių bei medžiagų apykaitos ligų riziką. Emocinis valgymas, kurį sukelia menopauzės sukeltas stresas, gali dar labiau prisidėti prie svorio padidėjimo.

Manoma, kad tam tikros probiotikų padermės pagerina žarnyno gleivinės būklę, mažina uždegimą ir sumažina medžiagų apykaitos ligų riziką. Trumpalaikis probiotikų papildymas gali šiek tiek sumažinti kūno svorį, kūno masės indeksą ir kūno riebalų procentą. Tačiau norint visiškai suprasti galimą probiotikų vaidmenį svorio netekimui, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Menopauzės simptomai skiriasi
Menopauzę moterys pakelia skirtingai. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Menopauzės metu vienoms svoris krenta, o kitoms auga: kaip tvarkytis su tuo

Ar jums atrodo, kad išlaikyti įprastą svorį yra šiek tiek sudėtingiau? Jūs tikrai nesate viena. Palyginti su moterimis prieš menopauzę, moterims po menopauzės padidėja bendras riebalų kiekis ir sumažėja liesos masės. Nutukimas pasireiškia daugiau nei šešioms iš 10 moterų po menopauzės ir yra susijęs su medžiagų apykaitos sutrikimais, padidėjusia atsparumo insulinui rizika ir 2 tipo diabetu.

Be dietos stebėjimo ir reguliarių mankštų nustatymo, neseniai buvo pasiūlyta, kad mikrobiomas gali turėti įtakos menopauzės svorio valdymui. Tiesą sakant, mokslininkai teigė, kad žarnyno mikrobiomos ir estrogeno trūkumo ryšys greičiausiai yra atsakingas už svorio padidėjimą ir lipidų nusėdimą menopauzės metu[5].

Tikslus šio ryšio pobūdis dar nėra visiškai suprantamas, tačiau daugelis tyrimų parodė teigiamą Lactobacillus bakterijų šeimos poveikį svorio padidėjimui menopauzės metu. Moterys, vartojusios jogurtą, kuriame yra probiotikų Lactobacillus fermentum ir Lactobacillus amylovorus, pranešė, kad per šešias savaites kūno riebalai sumažėjo 3–4 %.

Kitas tos pačios šeimos probiotikas, Lactobacillus rhamnosus, padėjo moterims numesti 50 % daugiau svorio nei toms, kurios vartojo placebą. Atsitiktinių imčių tyrime probiotinė Lactobacillus gasseri padermė kai kuriems žmonėms parodė 8,5 % įtakos svorio netekimui, nors tyrimo tikslas buvo ne tik menopauzės varginamos moterys. Šis probiotikas randamas fermentuotuose maisto produktuose.

Probiotikai taip pat buvo pripažinti padedantys sumažinti svorio padidėjimo poveikį. B. lactis yra probiotinė padermė, kuri, kaip nustatyta, skatina tinkamą imuninės sistemos veiklą; imunologinės problemos yra dažna menopauzės svorio padidėjimo pasekmė.

Probiotikų vartojimas su fermentuotu maistu ar papildais paprastai yra gerai toleruojamas, o šalutinis poveikis, pvz., dujų susidarymas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, padidėjęs troškulys ir galvos skausmas, yra laikinas ir lengvas. Pradėjus nuo mažos dozės ir palaipsniui ją didinant, gali sumažėti šalutinio poveikio rizika.

Renkantis probiotinius maisto produktus, perskaičius maisto pakuotes, svarbu ieškoti tokių, kuriuose yra gyvų bakterijų. Tokias detales apie probiotikus ir bakterijas galite matyti ir ant gyvo jogurto produktų pakuočių. Rinkitės produktus ir papildus pasitardami su gydytoju, kad nepraleistumėte kitų organizmo sutrikimų, kuriems nebūtinai padeda didesnis probiotikų vartojimas