- Greipfrutų dieta padės per savaitę netekti 2-4 kilogramų
- Greipfrutų dietos savaitės planas negali apsieiti be greipfrutų prieš kiekvieną valgį
- Greipfrutai naudingi sveikatai, nes padeda stiprinti imuninę sistemą
- Greipfrutų dietos trūkumai: kilogramai gali grįžti, o dietos laikymasis – tik savaitei
- Greipfrutų dietos atsiliepimai iš specialistų lūpų: gali padėti, bet stebuklo nelaukite
Greipfrutų dieta padės per savaitę netekti 2-4 kilogramų
Jei ieškojote lengvo būdo greitai numesti svorio, galbūt girdėjote apie greipfrutų dietą. Ši dieta gyvuoja dar nuo 1930-ųjų ir kasmet sulaukia nemažai sekėjų, norinčių vos per savaitę atsikratyti 3-4 kilogramų. Ji kartais taip pat vadinama Holivudo dieta[1].
Toks neįprastas mitybos planas išpopuliarėjo dėl daugybės teigiamų atsiliepimų, tačiau vis dar kyla klausimų, ar greipfrutų dieta sveika ir tikrai veikia. Tad siūlome susipažinti su svarbiausiais faktais, įskaitant ir greipfrutų dietos privalumus bei trūkumus.
Greipfrutų dietos pagrindas, žinoma, yra greipfrutai. Jos metu kasdien reikia valgyti greipfrutą ar gerti jo sultis. Tačiau tai nereiškia, jog vartojami vien greipfrutai, nes jie pasitelkiami tik kaip priemonė, kuri padeda mažinti alkio jausmą. Taip suvalgoma mažiau kitų produktų bei lengviau numetami keli kilogramai.
Tai pigi dieta, nes iš esmės be greipfrutų pirkimo kažkokių papildomų produktų pirkti nereikia ir galima išsiversti su tuo, kas buvo valgoma ir prieš tai. Tiesa, greipfrutai patinka ne visiems. Bet jei norite numesti nepageidaujamus kilogramus ir domina tokios vieno produkto dietos, siūlome išmėginti kitus populiarius mitybos būdus. Pavyzdžiui, daug gerų atsiliepimų turi agurkų dieta ir obuolių dieta.
Greipfrutų dietos savaitės planas negali apsieiti be greipfrutų prieš kiekvieną valgį
Galima rasti skirtingų greipfrutų dietos variacijų, tačiau kiekviena iš jų pasižymi kasdieniu šių vaisių vartojimu prieš kiekvieną valgį. Visiškai nesvarbu, kaip vartosite greipfrutą, nes tinka tiek pats vaisius, tiek greipfrutų sultys. Tačiau būtina suvalgyti vaisių ar gerti sultis prieš valgį arba kartu su juo. Klasikinė greipfrutų dieta susideda iš šių aspektų:
- reikia stengtis valgyti liesą mėsą, kiaušinius, neriebius pieno produktus, kad būtų gautas pakankamas kiekis baltymų,
- svarbu valgyti nekrakmolingas daržoves, tokias kaip brokoliai, špinatai, šparaginės pupelės,
- reikia mažinti cukraus ir angliavandenių vartojimą (įskaitant ryžius, makaronus ir bulves),
- rekomenduojama vengti tokių maisto produktų kaip baltieji svogūnai ir salierai,
- galima saikingai vartoti sveikų riebalų šaltinius, pvz., riešutus ir sėklas,
- prieš kiekvieną valgį arba valgio metu būtina suvalgyti greipfrutą arba išgerti greipfrutų sulčių,
- didelė dalis greipfrutų dietos variantų taip pat rekomenduoja sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį,
- kiekvieną dieną reikia išgerti 8 stiklines vandens ir tik 1 puodelį kavos,
- rekomenduojama nebevalgyti po septintos valandos vakaro, o jei kankina alkis, tuomet suvalgyti tik greipfrutą,
- valgyti reikėtų kas penkias valandas.
Tiesa, kadangi yra daug skirtingų greipfrutų dietos variantų, geriausia rinktis tai, kas labiausiai tinka individualiu atveju. Pavyzdžiui, jei vienam žmogui yra paprasta sumažinti kalorijų kiekį, kitam tai gali pasirodyti pernelyg sunki užduotis. Be to, didelis kalorijų deficitas gali sukelti silpnumo pojūtį, galvos skausmą ar svaigulį ir kitus negalavimus, tad protingiau būtų labiau subalansuoti mitybą, o ne badauti.
Greipfrutų dieta savaitei galėtų atrodyti taip:
- Pirmadienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas ar jo sultys, 2 virti kiaušiniai, arbatos arba kavos puodelis be cukraus.
Pietūs: 1 greipfrutas, puodelis daržovių sultinio ar daržovių sriubos su 2 džiūvėsėliais.
Vakarienė: 1 greipfrutas, garinta ar ant grotelių kepta žuvis, žalių daržovių salotos su citrinos sultimis, 20 g juodos duonos ar duonos traškučių, žaliosios arbatos puodelis be cukraus. - Antradienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas ar jo sultys, avižiniai dribsniai su razinomis, maltais riešutais ir liesu jogurtu arba pienu.
Pietūs: 1 greipfrutas ir daržovių salotos su citrinos sultimis, arbatos arba kavos puodelis be cukraus.
Vakarienė: 1 greipfrutas, virta ar ant grotelių kepta vištiena, 2 pomidorai, žalioji arbata be cukraus. - Trečiadienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas ar jo sultys, arbatos arba kavos puodelis be cukraus, 2 gabalėliai lieso kumpio.
Pietūs: 1 greipfrutas ir 50 g sūrio ar 150 g neriebios varškės, arbatos arba kavos puodelis be cukraus.
Vakarienė: 1 greipfrutas, virtos darba troškintos daržovės, arbatos puodelis. - Ketvirtadienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas ar jo sultys, 2 virti kiaušiniai, arbatos arba kavos puodelis be cukraus.
Pietūs: 1 greipfrutas, žalios daržovės arba kopūstų salotos ir virta vištiena.
Vakarienė: 1 greipfrutas, virta ar ant grotelių kepta mėsa, žalios salotos su citrinos sultimis, žalioji arbata. - Penktadienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas, 2 virti kiaušiniai, arbata su citrina.
Pietūs: 1 greipfrutas ir daržovių salotos su citrinos sultimis, arbatos arba kavos puodelis be cukraus.
Vakarienė: 1 greipfrutas, garinta ar ant grotelių kepta žuvis, žalių daržovių salotos su citrinos sultimis, 20 g juodos duonos ar duonos traškučių, žaliosios arbatos puodelis be cukraus. - Šeštadienis.
Pusryčiai: 1 greipfrutas, avižiniai dribsniai su razinomis ir riešutais, arbatos puodelis su citrina.
Pietūs: 1 greipfrutas, didelė porcija salotų su citrinos sultimis, 1 riekelė juodos duonos, arbatos puodelis be cukraus.
Vakarienė: 1 greipfrutas, ant grotelių kepta arba virta mėsa, žaliosios salotos ir arbatos puodelis be cukraus. - Sekmadienis.
Pusryčiai: vaisių salotos, kuriose būtų ir greipfrutas, kavos arba žaliosios arbatos puodelis be cukraus.
Pietūs: 1 greipfrutas, didelė salotų porcija ir garuose virta žuvis.
Vakarienė: 1 greipfrutas, jautienos didkepsnis, pomidorų salotos ir arbatos puodelis be cukraus.
Greipfrutai naudingi sveikatai, nes padeda stiprinti imuninę sistemą
Didelis šios dietos privalumas, jog sportas nėra būtinas, kad pavyktų atsikratyti kelių kilogramų. Kadangi organizmas patiria kalorijų trūkumą, nepageidaujamas svoris ir taip linkęs kristi. Todėl greipfrutų dieta nesportuojantiems skamba išties patraukliai.
Be svorio metimo, greipfrutų dieta taip pat gali būti naudinga sveikatai. Greipfrutai yra geras vitamino C ir kitų antioksidantų šaltinis. Viename vaisiuje yra daugiau nei 60 proc. rekomenduojamos vitamino C paros normos. Šių vaisių valgymas gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą organizme.
Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad greipfrutai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį. Šių vaisių vartojimas susijęs su didesniu magnio, kalio ir maistinių skaidulų pasisavinimu, todėl gali padėti apsisaugoti nuo širdies ligų ir insulto.
Galiausiai, kadangi greipfrutų dietos metu kasdien valgomi greipfrutai ir stengiamasi suvartoti mažiau kitų maisto produktų, tai yra savotiškas organizmo valymas. Tad nors tokia dieta nėra ilgalaikis sprendimas, ji vis tiek gali būti naudinga.
Greipfrutų dietos trūkumai: kilogramai gali grįžti, o dietos laikymasis – tik savaitei
Greipfrutų dietos entuziastai teigia, jog greipfrutai praturtinti tam tikrais fermentais, kurie padeda lengviau deginti riebalus, jei šie vaisiai valgomi dar prieš pradedant skanauti kitus maisto produktus. Visgi, tokia dieta nėra ilgalaikė. Jos galima laikytis 7-12 dienų, o tada būtina padaryti nors kelių mėnesių pertrauką, jog organizmas nebūtų pernelyg alinamas.
Be to, pagrindiniai greipfrutų dietos minusai – baigus šią dietą svoris gali ir vėl grįžti į prieš tai buvusį, o taip greitai numesti daugiau nei 2-4 kilogramus irgi neišeis. Tad greipfrutų valgymas tinkamas nebent tiems asmenims, kurie nori per trumpą laiką atsikratyti kelių kilogramų, nes artėja didelė šventė, o drabužiai, kaip tyčia, pasidarė ankštoki.
Jei bandytumėte laikytis greipfruto dietos ilgiau ir siektumėte tokiu būdu numesti daug kilogramų, rizikuotumėte pakenkti savo organizmui. Juk nežinia kas gali nutikti, jei kūnas ilgą laiko tarpą liktų neaprūpintas reikalingiausiomis medžiagomis.
Reikėtų pažymėti ir tai, jog vaistų vartojimas ir greipfrutai dažnai irgi yra nesuderinami dalykai. Greipfrutai padidina vaistų poveikį ir taip gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, tad prieš pradedant valgyti šiuos vaisius pirmiausia reikia pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku. Greipfrutų negalima valgyti kartu su kai kuriais vaistais nuo kraujospūdžio, cholesterolio ir kitais.
Greipfrutų dietos atsiliepimai iš specialistų lūpų: gali padėti, bet stebuklo nelaukite
Amerikiečių dietologė ir mitybos specialistė Kathleen Zelman perspėja, jog greipfrutas nėra stebuklingas vaisius, kuris degina riebalus be jokių žmogaus pastangų. Tiesa, ji pabrėžia, kad tyrimų metu buvo pastebėtas teigiamas poveikis, tačiau tai veikiausiai susiję su greipfrutų suteikiamu sotumo jausmu, dėl kurio suvalgoma mažiau maisto[2]:
„Buvo atlikti keli greipfrutų ir svorio metimo tyrimai. Viename, nutukę žmonės, kurie 12 savaičių prieš valgį suvalgė pusę greipfruto, numetė daugiau svorio nei tie, kurie nevalgė ir negėrė jokių greipfrutų produktų. Gali būti, kad greipfrutuose esantis vanduo padeda jaustis sotiems, o tada valgote mažiau. Bet jei tikitės, kad greipfrutas ištirpdys riebalus, nusivilsite.“
Specialistė sako, jog geresnis būtų ilgalaikis mitybos pakeitimas į sveikesnę, labiau subalansuotą nei trumpalaikė greipfruto dieta. Deja, greitas bandymas numesti svorio dažniausiai baigiasi greitu kilogramų grįžimu vos tik nustojama laikytis tokio tipo dietų.
Panašiai šneka ir dietologė Lauren Sullivan[3]. Ji sako, jog greipfrutai yra sveikas maistas, tačiau nereikia tikėtis kažkokios magijos. Bet kadangi greipfrutus sudaro maždaug 88 proc. vandens, žmogus greičiau pajunta sotumo jausmą, valgo mažiau ir todėl pastebi krentančius kilogramus.
Be to, vienas JAV mokslininkų atliktas tyrimas su pelėmis davė gan įdomių rezultatų. Pelės buvo maitinamos riebiu maistu, tačiau daliai jų vietoj vandens buvo duodama greipfrutų sulčių. Pastarosios priaugo net 18 proc. mažiau svorio nei tos pelės, kurios gėrė vandenį. Taip pat jų kraujyje buvo aptikta mažiau gliukozės.
Taigi, jei norite greitai numesti svorio, greipfrutų dieta gali būti naudinga. Tačiau geriausia į greipfrutus žiūrėti kaip į maistingus vaisius, kurie gali praturtinti įprastą mitybą, sumažinti alkio pojūtį ir taip padėti laikytis sveikos mitybos principų. Tuo tarpu jei norite ilgiau išlaikyti tinkamą mitybą ir numesti daugiau kilogramų, rekomenduojama pradėti sportuoti ir rinktis ilgalaikius sveikos mitybos planus. Be to, prieš keičiant savo mitybą rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju ar mitybos specialistu.