Suprasti akimirksniu
  • Ponso 4R naudojamas išgauti įvairias spalvas
  • E124 žala – itin rimta: neigiama įtaka smegenims, vaikų hiperaktyvumas ir padidėjusi vėžio rizika
  • E124 maisto priedas yra uždraustas kai kuriose šalyse
Šaltiniai
E124
E124 dedamas ir į mėsos gaminius. Alleno Rado/Unsplash nuotrauka

Ponso 4R naudojamas išgauti įvairias spalvas

Kiekvieną į parduotuvę užsukusį pirkėją bandoma suvilioti ryškiais atspalviais. Spalvoti želė desertai, ryškūs guminukai, saldūs gėrimai, dailūs konditerijos gaminiai ir kiti maisto produktai traukia akį ir daugeliui sunku praeiti pro tokias prekes – ypač vaikams. Žmogaus kūnas taip jau sudėliotas, jog rega siunčia tam tikrus signalus smegenims, o šios sukelia reakciją.

Pavyzdžiui, raudona gaminio spalva gali priminti braškes ir atmintyje atgaivins ne tik jų nepakartojamą skonį, bet ir aromatą. O citriną primenanti geltona spalva gali išprovokuoti seilių gamybą, tarsi iš tiesų valgytumėte citrinos skilteles. Ryškių saldumynų ir kitų produktų paslaptis labai paprasta – jie sukurti taip, kad patrauktų dėmesį, tačiau tam naudojami maistiniai dažai, kurie gali kenkti sveikatai.

Vienas iš tokių dažiklių yra E124. Tai sintetinis tamsiai raudonos spalvos maistinis dažiklis, plačiai naudojamas maisto pramonėje, siekiant pagerinti įvairių produktų spalvą. Nors pasitelkus E124 maistas gali atrodyti patrauklesnis, jo istorija yra prieštaringa dėl galimo žalingo poveikio žmonių sveikatai. Kai kurios šalys netgi spėjo uždrausti šią medžiagą, nors Europos sąjungoje E124 ir toliau sėkmingai naudojamas.

E124 taip pat žinomas tokiais pavadinimais kaip ponso 4R (Ponceau 4R), raudonasis ponso arba košenilio raudonasis A (Cochineal Red A). 1881 metais jį pirmą kartą susintetino vokiečių chemikas Carlas Gräbe. Iš pradžių E124 buvo gaunamas iš akmens anglių dervos, tačiau šiandien jis gaminamas iš naftos.

Ši sintetinė spalva plačiai naudojama maisto pramonėje nuo šeštojo dešimtmečio. E124 dažiklis naudojamas ne tik atskirai, bet ir maišant su kitais, nes atveria įvairių atspalvių paletę. Pavyzdžiui, pridėjus oranžinės spalvos (tam tinka E110 dažiklis) išgaunama ruda spalva, o sumaišius su mėlyna – violetinė. Tad neretai vartojame maisto produktus, kuriuose yra net keli naudos sveikatai neduodantys dažikliai.

E124 žala – itin rimta: neigiama įtaka smegenims, vaikų hiperaktyvumas ir padidėjusi vėžio rizika

E124 gali neigiamai veikti vaikų protinį vystymąsi ir kelti hiperaktyvumą. Rosso Sokolovskio/Unsplash nuotrauka
E124 gali neigiamai veikti vaikų protinį vystymąsi ir kelti hiperaktyvumą. Rosso Sokolovskio/Unsplash nuotrauka

Šią sintetinę spalvą galima rasti kone visur. E124 plačiai naudojamas konditerijoje, gėrimų gamyboje, jo būna net ir konservuotuose vaisiuose. Vaikai su džiaugsmu griebia ryškiaspalvius saldainius ar guminukus, tačiau juose apstu dažiklių.

O perkant tokius iš pažiūros nieko su itin ryškiomis spalvomis nesusijusius maisto produktus kaip žuvies ar mėsos gaminiai, iš pieno gaminami desertai, taip pat varškės gaminiai, irgi neretai galima išvysti, jog etiketėje nurodytas E124. Net ir vaistai bei vitaminai gali būti nudažyti pasitelkiant sintetinius dažiklius, nes kas norės vartoti neįdomias baltas tabletes, kai galima rinktis oranžines, geltonas ar raudonas?

E124, kaip ir dauguma kitų dažiklių, taip pat dedamas į nevalgomus, bet dažnai naudojamus produktus: kosmetikos gaminius, skystus ploviklius (šampūnus, skystą muilą, dušo želę, vonios putas). Jei susidomėjote šilko ar vilnos prekėmis, jos irgi veikiausiai buvo nudažytos pasitelkiant E124.

Visgi, nepaisant plataus naudojimo, E124 žala žinoma jau ne vienerius metus ir kone kasmet vis daugėja nerimą keliančių įrodymų. Šis maisto priedas jau yra įtrauktas į maisto dažiklių, didinančių vaikų hiperaktyvumą, sąrašą[1]. Hiperaktyvumą skatina ir daug kitų dažiklių, pavyzdžiui, E102 ir E122.

Šis cheminis komponentas taip pat gali neigiamai veikti mažamečių vaikų smegenų vystymąsi[2]. O jie labiausiai linkę pasiduoti ryškių spalvų magijai ir vargu ar gali praeiti pro šalį, kai mato ryškiaspalvius saldumynus. Būtent todėl tėvai turėtų atidžiai stebėti, kokį maistą perka savo atžaloms ir geriau rinktis natūralesnius gaminius bei kuo dažniau ruošti maistą patys.

Negana to, buvo pastebėtas ryšys tarp šios sintetinės spalvos ir graužikams atsiradusių navikų. Tiesa, oficialiai vis dar aiškinama, jog nepakanka įrodymų, kad būtų galima drąsiai teigti, jog E124 sukelia piktybinius navikus. Tačiau vis daugiau tyrimų rodo, jog ilgalaikis E124 poveikis yra išties rimtas ir susijęs su padidėjusia vėžio rizika.

Be jau išvardintų problemų ponso 4R maisto priedas gali sukelti alergines reakcijas ar iššaukti stipresnius astmos priepuolius. Kai kuriems asmenims šis komponentas gali būti toks stiprus alergenas, jog pavartojus didesnį kiekį iššaukia anafilaksinį šoką. Todėl įvairių alergijų turintys, aspirino netoleruojantys ar astma sergantys žmonės turėtų būti itin atidūs ir skaityti maisto produktų etiketes.

E124 maisto priedas yra uždraustas kai kuriose šalyse

E124 naudojamas sukuriant įvairias spalvas. Serghei Savchiuco/Unsplash nuotrauka
E124 naudojamas sukuriant įvairias spalvas. Serghei Savchiuco/Unsplash nuotrauka

Europos maisto saugos tarnyba vis dar nepripažįsta, jog E124 maisto dažiklis yra pernelyg žalingas ir jį būtina uždrausti visoje Europos sąjungoje. 2009 metais ši tarnyba iš naujo peržiūrėjo su ponso 4R poveikiu sveikatai susijusius tyrimus, bet vis tiek liko prie tos pačios nuomonės, jog šis dažiklis yra pakankamai saugus. Visgi, nepaisant tvirtinimų, jog nereikia nerimauti dėl E124 žalos, Europos maisto saugos tarnyba kažkodėl sumažino priimtiną per parą su maistu gaunamą normą nuo 4 iki 0,7 mg vienam kūno masės kilogramui.

Be to, būtina pažymėti, kad kai kurios šalys jau ne vienerius metus yra oficialiai pripažinusios ponso 4R žalą. JAV, Suomijoje, Norvegijoje ir kai kuriose kitose šalyse E124 įtrauktas į draudžiamų medžiagų sąrašą kaip kancerogenas, galintis išprovokuoti vėžį[3]. Deja, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos sąjungos valstybėse, šis maisto priedas ir toliau sėkmingai naudojamas – tereikia etiketėse nurodyti, jog jis gali kelti hiperaktyvumą ir neigiamai veikti vaikų gebėjimą susikaupti.

Kodėl patys maisto produktų gamintojai neskuba atsisakyti ponso 4R? Šio komponento patrauklumas maisto gamintojams slypi jo savybėse. E124 yra atsparus karščiui, nebijo saulės spindulių, užšalimo, sterilizavimo, pasterizavimo ir aušinimo. Jis išlaiko produkto spalvą bet kokiomis aplinkybėmis, todėl toks maisto dažiklis tinka kone visiems produktams ir visoms jų laikymo sąlygoms.

Jei reikėtų paminėti, kokia yra E124 nauda organizmui, nepavyktų rasti nė vienos. Jis dedamas į maistą tik tam, kad produktas atrodytų reprezentatyvus. Ir tai yra ne kas kita, kaip rinkodaros žingsnis, kurį atlieka gamintojai, norintys parduoti kuo daugiau savo gaminių.

Tad būtinai atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir geriate. Skirkite kelias sekundes susipažinti su etiketėje nurodytais priedais. Jei tarp naudotų medžiagų yra tokie maisto dažikliai kaip E124, verta atsisakyti produkto ir pasiieškoti sveikesnio, arba tokį maistą valgyti su saiku.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Rosalin Ryan. Always read the label... The Guardian
3.arrow_upward