- Maisto dažiklis E122 suteikia raudoną spalvą, bet gali sukelti alergiją
- Azorubino neigiamas poveikis įtikino kelias šalis uždrausti jo naudojimą
- Norint išvengti kenksmingų maisto priedų, svarbu skaityti etiketes ir rinktis mažai apdirbtą maistą
Maisto dažiklis E122 suteikia raudoną spalvą, bet gali sukelti alergiją
Parduotuvės raibsta nuo įvairiausių maisto produktų, kurie savo dailia išvaizda ir ryškiomis spalvomis gundo vartotojus kuo plačiau atverti pinigines. Deja, dauguma iš jų yra pilni maisto priedų apie kuriuos dažnas pirkėjas nieko nežino, nors sintetinių medžiagų miksas gali pakenkti sveikatai. Vienas iš tokių priedų yra E122, dar žinomas kaip azorubinas arba karmoizinas.
Tai yra sintetinis raudonas dažiklis, kurį XX amžiaus pradžioje atrado vokiečių chemikas Heinrichas Caro. Nuo tada ši medžiaga pamažu populiarėjo ir tapo maistiniu dažikliu, naudojamu daugelyje pasaulio šalių. Tam, kad maisto produktai įgautų patrauklią raudoną spalvą, jis dedamas į įvairius gaiviuosius gėrimus, padažus, uogienes, saldumynus, aromatizuotą lydytą sūrį, konservuotas raudonos spalvos daržoves, džiovintus vaisius ir daržoves, kramtomąją gumą, aromatizuotus vyno produktus ir t. t.. E122 dažiklis naudojamas ir kosmetikos gaminių spalvai išgauti bei farmacijoje, kad būtų nudažyti kai kurie vaistiniai preparatai.
Taigi, azorubino gali būti kone visur, nors jau yra žinoma, kad ši medžiaga gali sukelti alerginę reakciją, sustiprinti astmos simptomus ir netgi turėti įtakos vaikų hiperaktyvumui. Būtent todėl yra svarbu atidžiau rinktis prekes ir pasistengti kuo rečiau pirkti maisto produktus, kuriuose yra E122.
Azorubino neigiamas poveikis įtikino kelias šalis uždrausti jo naudojimą
E122 dažiklis jau ne sykį buvo tirtas moksliniuose eksperimentuose, bet kol kas europinės institucijos toliau įsitikinusios, jog yra per mažai svarių žalos įrodymų, kad šis maisto priedas būtų visam laikui pašalintas iš maisto gamybos. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, E122 nėra draudžiamas ir maisto produktų gamintojai jį toliau sėkmingai naudoja. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) tiesiog yra nustačiusi, jog saugi E122 paros norma yra 4 mg vienam kūno svorio kilogramui. Tačiau kai kuriuose maisto produktuose ši riba būna viršijama, o ir patys žmonės neretai nesigilina į etiketes, taip suvartodami didesnį maisto priedo kiekį.
Kai kurie moksliniai tyrimai atskleidė, kad E122 gali būti žalingas žmonių sveikatai, ypač tuo atveju, jei vartojamas dideliais kiekiais. Būtent dėl visų esamų įrodymų azorubinas jau uždraustas kai kuriose šalyse. Dar 2008 metais Jungtinės Karalystės Maisto standartų agentūra (FSA) paragino gamintojus per kiek mažiau nei dvejus metus savanoriškai pašalinti E122 ir dar penkis dažiklius ir siūlė, jog lygiai taip pat pasielgtų ir Europos Sąjunga[1]. O nuo 2010 metų JK šis dažiklis yra išvis nebenaudojamas.
Švedija, JAV, Norvegija, Kanada ir Japonija bei kai kurios kitos šalys taip pat draudžia azorubiną[2][3]. Ši medžiaga priskiriama prie kancerogenų, galinčių sukelti vėžį[4]. Iš tiesų azodažikliai jau daugiau nei 60 metų garsėja savo kancerogeninėmis savybėmis[5] ir yra susiję su šlapimo pūslės vėžiu.
Kadangi azorubinas yra azodažiklis, jis gali sukelti alergijos simptomus žmonėms, kurie negali toleruoti salicilatų. O salicilatams priskiriamas aspirinas, įvairūs kiti nesteroidiniai uždegimą slopinantys vaistai. Tad didelė tikimybė, jog aspirinui jautrus asmuo patirs alerginę reakciją, jei vartos maisto produktus, kuriuose yra E122.
Tokiu atveju gali atsirasti bėrimas, niežulys, virškinimo dirginimas, pykinimas, galvos skausmas ar svaigimas. Sergantiems astma šis dažiklis taip pat gali sustiprinti astmos simptomus. Tad žmonės, sergantys bronchine astma ar netoleruojantys priešuždegiminių vaistų bei karščiavimą mažinančių vaistų, turėtų būti ypač atsargūs vartodami produktus, kurių sudėtyje yra E122 dažiklio.
Šio maistinio priedo neturėtų vartoti ir vaikai, kadangi nuo jo gali sumažėti vaikų gebėjimas susikaupti ir padidėti hiperaktyvumas[6]. Tuo tarpu pašalinus E122 iš vaikų mitybos gerokai pagerėja vaikų elgesys, jiems nebe taip ryškiai pasireiškia dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromas (ADHD)[7].
Be jau minėtų neigiamų reiškinių taip pat buvo pastebėtas vandens susilaikymas audiniuose[8]. Be to, azorubinas neigiamai veikia antinksčių žievę, skatina slogos atsiradimą ir neryškų matymą[9] Tad akivaizdu, jog yra pakankamai priežasčių stengtis kuo labiau sumažinti E122 vartojimą.
Norint išvengti kenksmingų maisto priedų, svarbu skaityti etiketes ir rinktis mažai apdirbtą maistą
Deja, pilnai pabėgti nuo visų kenksmingų maisto priedų vargu ar įmanoma. Tačiau galima pasistengti atidžiau skaityti etiketes ir rinktis tuos maisto produktus, kuriuose yra kuo mažiau dažiklių ir kitų priedų. Tai ypač svarbu turint mažamečių vaikų ar patiems būnant linkusiems į įvairias alergijas.
Be to, reikėtų rinktis kuo mažiau apdirbtą maistą ir verčiau gaminti patiekalus namuose nei pirkti jau pagamintus pusfabrikačius, uogienes, konservuotus vaisius, daržoves ir panašiai. Žinoma, tai atims daugiau laiko, tačiau gamindami namuose dažnu atveju galite sutaupyti, o taip pat tausosite savo sveikatą.
E122 dažiklį maisto produktuose galėtų pakeisti įvairios alternatyvos: paprika, burokėlių ekstraktas ir kiti. Dėl susirūpinimo, jog azorubinas gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, kai kurie gamintojai iš tiesų pereina prie saugesnių alternatyvų. Bet kol šis sintetinis dažiklis nėra oficialiai uždraustas, daugybė kompanijų ir toliau sėkmingai jį naudoja, kaip ir dažiklį E120, dažiklį E110 ir kitus.