Suprasti akimirksniu
  • E110 dažiklis naudojamas maistui, nors buvo sukurtas kaip tekstilės dažiklis
  • Galima E110 žala verčia sunerimti: gali sukelti alergiją, skrandžio sutrikimus, padidėjusį hiperaktyvumą
  • Išvengti maisto dažiklių galima skaitant etiketes ir renkantis sveiką mitybą
Šaltiniai
Dažiklis E110
E110 gali daryti neigiamą įtaką organizmui. An_vision/Unsplash nuotrauka

E110 dažiklis naudojamas maistui, nors buvo sukurtas kaip tekstilės dažiklis

Parduotuvėse galima rasti daugybę skirtingų maisto produktų, tačiau visada svarbu atkreipti dėmesį į tai, ką perkame. Etikečių skaitymas ir žinojimas, ką reiškia tam tikri pavadinimai, gali išgelbėti nuo nepageidaujamų šalutinių poveikių ir pablogėjusios sveikatos. Pavyzdžiui, daugybėje maisto produktų galima rasti sintetinius dažiklius, o dažnai jie siejami su įvairiomis sveikatos problemomis. Vienas iš tokių yra saulėlydžio geltonasis FCF, europinėse etiketėse žymimas kaip E110.

E110 yra iš naftos gaunamas maisto dažiklis, dažniausiai naudojamas maisto pramonėje. Jis pasitelkiamas norint suteikti ryškiai oranžinę-geltoną spalvą įvairiems maisto produktams, tad su šiuo dažikliu galite susidurti kone kiekviename žingsnyje. Jis naudojamas gaiviesiems gėrimams, desertams, saldumynams, užkandžiams, konservuotiems vaisiams, padažams ir t. t.[1]. Be to, jo būna ir prezervatyvuose, kosmetikoje bei vaistuose, tad jei ir nenaudojate E110 su maistu, jo net nežinodami galite gauti kartu su medikamentais.

Įdomu tai, jog saulėlydžio geltonasis FCF iš pradžių nebuvo skirtas maistui. Jis pirmą kartą buvo susintetintas XIX amžiuje ir buvo naudojamas kaip šilko ir vilnos dažiklis. Vėliau, šeštajame dešimtmetyje, jis buvo patvirtintas naudoti maisto produktuose Jungtinėse Valstijose ir nuo tada pamažu buvo patvirtintas kaip saugus maisto dažiklis daugelyje kitų pasaulio šalių. Šiandien tai yra vienas iš dažniausiai naudojamų maisto dažiklių, tačiau vis netyla klausimai dėl šio priedo saugumo. O keli moksliniai tyrimai įrodė, kad jis gali turėti žalingą poveikį žmonių sveikatai.

Galima E110 žala verčia sunerimti: gali sukelti alergiją, skrandžio sutrikimus, padidėjusį hiperaktyvumą

Kalbos apie dažiklio E110 žalą netyla jau daug metų, tačiau jis tebėra plačiai naudojamas, nes vis dar trūksta daugiau tyrimų, kurie būtų pakankamai išsamūs ar apimtų didesnes tiriamųjų grupes. Šiuo metu oficialiai kartojama, jog naudojant saulėlydžio geltonąjį FCF itin mažais kiekiais, jis nėra genotoksiškas, kancerogeniškas bei tokiu atveju neišsivysto toksiškumas. Tačiau net ir tokios kalbos kelia daug abejonių būtent todėl, kad tam trūksta mokslinių įrodymų, o jau esami tyrimai su gyvūnais yra aptikę toksiškumo įrodymų.

Būtina pažymėti ir tai, jog E110 uždraustas kai kuriose valstybėse. Pavyzdžiui, jis buvo uždraustas Norvegijoje[2] ir Švedijoje[3], nes žinoma, kad E110 sukelia dilgėlinę, alergijas, nosies užgulimą, inkstų navikus, DNR pažeidimus, hiperaktyvumą, pilvo ir galvos skausmus, migreną, vėmimą, pykinimą, hormonų pokyčius. Nepaisant to, jog Europos Sąjungos institucijos vis dar tvirtina, kad saulėlydžio geltonasis FCF yra saugus naudojant mažais kiekiais, akivaizdu, jog kai kurioms šalims pakako turimų mokslinių įrodymų, kad galvotų priešingai.

E110 dedamas ir į gėrimus. Chinho Le Duco/Unsplash nuotrauka
E110 dedamas ir į gėrimus. Chinho Le Duco/Unsplash nuotrauka

Kalbant apie mokslinius įrodymus, E110 siejamas su vaikų hiperaktyvumu ir elgesio problemomis. Puikiai žinomame moksliniame žurnale „The Lancet“ buvo paskelbtas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad vartojant dirbtinius maisto dažiklius, įskaitant ir E110, padidėjo vaikų hiperaktyvus elgesys[4]. Neigiamą poveikį vaikų elgesiui nustatė ir išsamią mokslinių tyrimų apžvalgą apie sintetinius dažiklius pateikę mokslininkai[5].

Beje, saulėlydžio geltonasis FCF taip pat gali turėti įtakos jau subrendusiam organizmui. Atlikus tyrimus su suaugusiomis pelėmis, išaiškėjo, kad joms vartojant didesnį E110 kiekį, sumažėjo pelių smegenų bendrasis tūris, taip pat sumažėjo neuronai, padidėjo nerimas ir dėl to pasikeitęs elgesys, atsirado erdvinės atminties praradimas[6].

Dažiklis E110 siejamas su alerginėmis reakcijomis. Žinoma, jos pasireiškia ne visiems žmonėms, tačiau Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) duomenimis, buvo gauta pranešimų apie žmonių alergines reakcijas į E110, įskaitant odos bėrimus ir astmos priepuolius[7]. Jis taip pat gali padidinti žarnyno uždegimo riziką[8].

Tyrimai su žuvimis atskleidė, kad kuo daugiau E110 gavo žuvų kiaušinėliai ir lervos, tuo didesnė buvo žala. Iš pradžių nebuvo pastebėta pokyčių, tačiau didinant dozę mažėjo lervų dydis, atsirado deformacijos, keitėsi širdies plakimas, o galiausiai embrionai išvis žuvo. Tad mokslinį tyrimą atlikę specialistai mano, jog tai yra tiesioginis įrodymas, kad E110 yra toksiškas vystymuisi[9].

Šis dažiklis gali būti genotoksiškas, t. y., gali pažeisti DNR. Tai buvo pastebėta atliekant įvairius tyrimus su pelėmis. Pavyzdžiui, viename tyrime saulėlydžio geltonasis FCF neigiamai paveikė kepenų ir inkstų funkcijas, pakeitė jų struktūrą[10]. O kitame tyrime taip pat pastebėtas galimas genotoksinis potencialas, nes buvo pastebėti įvairūs DNR pažeidimai pelių kepenyse[11].

Išvengti maisto dažiklių galima skaitant etiketes ir renkantis sveiką mitybą

Geriausia gaminti maistą patiems ir vengti maisto produktų, kuriuose yra E110. Alexanderio Milso/Unsplash nuotrauka
Geriausia gaminti maistą patiems ir vengti maisto produktų, kuriuose yra E110. Alexanderio Milso/Unsplash nuotrauka

Vienintelis būdas apsisaugoti nuo alergijų, skrandžio problemų ir kitų šalutinių poveikių, kuriuos gali sukelti tokie maisto priedai kaip E110, yra itin atsargus maisto produktų pasirinkimas. Nors neįmanoma išvengti visų dažikliais nuspalvintų maisto produktų, bet etikečių skaitymas gali padėti smarkiai sumažinti suvartojamą dažiklių kiekį. Tai ypač svarbu kalbant apie vaikus ar asmenis, kuriems jau buvo pasireiškusi alerginė reakcija ar kitos sveikatos problemos.

Jei norite išvengti E110 ir panašių maisto priedų, pateikiame keletą patarimų:

  • Skaitykite etiketes. Visada atkreipkite dėmesį į ingredientų sąrašą ant maisto pakuočių, kad patikrintumėte, ar juose nėra E110 ir kitų nepageidaujamų maisto priedų. Deja, su įvairiu neigiamu poveikiu siejami ir kiti maisto dažikliai, pavyzdžiui, dažiklis E107, dažiklis E104 ir dažiklis E102.
  • Rinkitės pilnavertį maistą. Vietoj jau paruoštų produktų ar nesveikų užkandžių geriau rinkitės šviežius vaisius ir daržoves, liesą mėsą ir nesmulkintus grūdus. Taip ne tik išvengsite įvairių maisto priedų, bet ir rūpinsitės savo kūnu, mat tokiuose maisto produktuose gausu maistinių medžiagų, kurios yra naudingos sveikatai.
  • Gaminkite nuo nulio. Gamindami maistą galėsite kontroliuoti naudojamus ingredientus ir išvengti nepageidaujamų maistinių dažiklių. Skoniui suteikti naudokite natūralius ingredientus, pvz., žoleles ir prieskonius, o ne dirbtines kvapiąsias medžiagas.
  • Rinkitės natūralias maisto dažiklių alternatyvas. Jei nesate tikri kas galėtų padėti sukurti norimą spalvą, tiesiog pagalvokite apie įvairius prieskonius ar daržoves, kurios pasižymi ir dažomosiomis savybėmis. Pavyzdžiui, natūralios E110 alternatyvos yra ciberžolė, burokėlių sultys ir šafranas. Šie natūralūs maisto dažikliai nėra siejami su sveikatos problemomis ir gali būti naudojami įvairiuose receptuose.

Nors maisto priedų, tokių kaip E110, vengimas gali būti naudingas jūsų sveikatai, svarbu atsiminti, kad ne visi maisto priedai yra kenksmingi. Kai kurie iš jų yra būtini norint išsaugoti maistą ir užtikrinti jo saugumą, naudojant ar saugant ilgesnį laiką. Todėl labai svarbu priimti pagrįstus sprendimus ir rasti pusiausvyrą tarp kenksmingų priedų vengimo ir būtinų priedų vartojimo, kurių paprasčiausiai negalime išvengti.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Food Additives. Sunset Yellow (E110) – FD&C Yellow 6 Food Additives
5.arrow_upward
Petra Amchova, Hana Kotolova, et. al. Health safety issues of synthetic food colorants Regulatory Toxicology and Pharmacology
9.arrow_upward
11.arrow_upward
Mohamed Yassin Ali, Gamal Mohamedin Hassan, et. al. In vivo genotoxicity assessment of sunset yellow and sodium benzoate in female rats Drug and Chemical Toxicology