Suprasti akimirksniu
  • Sintetinį dažiklį E107 leidžiama naudoti tik nedideliais kiekiais
  • Dažiklio E107 poveikis sveikatai: siejamas su hiperaktyvumu, alergijomis ir gali būti genotoksiškas
  • Natūralūs produktai gali būti puikūs sintetinių dažiklių pakaitalai, tačiau ir toliau naudojami E107, E104 ir kiti
Šaltiniai
Geltonasis 2G
Geltonasis 2G naudojamas konditerijoje ir kitose maisto pramonės šakose. American Heritage Chocolate/Unsplash nuotrauka

Sintetinį dažiklį E107 leidžiama naudoti tik nedideliais kiekiais

Maitindamiesi parduotuvėse randamais maisto produktais, gerdami įvairius vaistus ar naudodami kosmetiką, nuolatos susiduriame su įvairiomis žmonių išrastomis medžiagomis. Viena iš tokių medžiagų yra ir geltonasis 2G, mums geriau žinomas kaip E107. Tai yra maisto dažiklis, kuris jau daugelį metų naudojamas įvairiose pramonės šakose. Tačiau bėda ta, jog E107 dažiklis gali turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai, todėl geriau jo vengti ar vartoti ypač saikingai.

Šis sintetinis azodažiklis buvo sukurtas XIX amžiaus pabaigoje ir iš pradžių naudotas kaip tekstilės dažiklis. Tik kiek vėliau jis pateko ir į maisto pramonę.

Dabar geltonasis 2G dažniausiai naudojamas maisto pramonėje, siekiant suteikti geltoną spalvą įvairiems produktams, įskaitant gaiviuosius gėrimus, desertus, kepinius, energetinius gėrimus ir konditerijos gaminius. Be to, jis dažnai naudojamas kosmetikos gaminiuose, tokiuose kaip muilai ir losjonai, taip pat pasitelkiamas farmacijoje, siekiant nudažyti vaistinius preparatus.

Dažiklis E107 naudojamas maisto pramonėje daugelyje šalių. Tačiau šio dažiklio naudojimas palengva mažėja, nes didėja susirūpinimas saugumo ir galimo poveikio sveikatai klausimais. Europos Sąjungoje šiuo metu leidžiama naudoti E107 tam tikrų kategorijų maisto produktuose, pavyzdžiui, gaiviuosiuose gėrimuose, neviršijant 150 mg/kg.

Tiesa, kai kurios šalys jau spėjo uždrausti šį dažiklį. E107 draudžiamas[1]:

  • Austrijoje,
  • Norvegijoje,
  • Švedijoje,
  • Jungtinėje Karalystėje,
  • Šveicarijoje,
  • Japonijoje,
  • JAV.

Dažiklio E107 poveikis sveikatai: siejamas su hiperaktyvumu, alergijomis ir gali būti genotoksiškas

Geltonasis 2G kelia didelį susirūpinimą dėl galimo žalingo jo poveikio. Deja, tyrimų apie šio dažiklio poveikį sveikatai ir galimus ilgalaikius pokyčius organizme yra vos keliolika[3]. O tuo pasinaudojant, E107 ir toliau yra legalus daugelyje valstybių[2].

Kai kurie tyrimai susiejo geltonąjį 2G su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant hiperaktyvumą, alergijas ir astmą[4]. Be to, Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) jį klasifikavo kaip galimą kancerogeną žmonėms. Kancerogeninį poveikį įrodo ir keli tyrimai su pelėmis, kurie atskleidė, kad E107 sukėlė DNR pažeidimus ir padidino vėžio riziką[5][7].
E107 naudojamas net ir farmacijoje. Thought Catalog/Unsplash nuotrauka
E107 naudojamas net ir farmacijoje. Thought Catalog/Unsplash nuotrauka

Be to, kai kurie žmonės gali būti jautresni žalingam E107 poveikiui nei kiti. Pavyzdžiui, žmonės, kurie yra jautrūs tam tikriems maisto priedams, taip pat tie, kurie serga astma ar alergija, gali patirti ryškesnių nepageidaujamų reakcijų į geltonąjį 2G[6]. Tai ypač aktualu asmenims, kurie yra jautrūs aspirinui.

Buvo užfiksuotas atvejis, kai pacientas patyrė anafilaksinį šoką (sunkią alerginę reakciją) po to, kai vartojo maistą, kuriame buvo geltonojo 2G[8]. Žinoma, tai pavienis atvejis, tačiau vis tiek keliantis klausimų dėl dažiklio saugumo ir poveikio žmogui.

Šis dirbtinis dažiklis taip pat siejamas su padidėjusiu vaikų hiperaktyvumu[9][10]. Tad produktų su E107 geriausia neduoti mažamečiams arba pasistengti, jog tokio maisto jie suvartotų kuo mažiau. Tačiau kai kurios vartotojų gynimo grupės ir sveikatos ekspertai teigia, kad net ir mažos dažiklių dozės gali būti nepakankamos žmonių sveikatai apsaugoti.

Vienas iš pagrindinių problemų, susijusių su E107, yra ta, kad jame yra medžiagos, vadinamos 4-metilimidazolu (4-MEI), kuris yra žinomas gyvūnų kancerogenas[11]. Nors manoma, kad 4-MEI kiekis E107 sudėtyje yra palyginti mažas, kai kurie tyrimai rodo, kad net nedideli šios medžiagos kiekiai gali padidinti vėžio riziką.

2007 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) peržiūrėjo geltonojo 2G saugą ir padarė išvadą, kad dėl dabartinio jo naudojimo lygio jis nekelia susirūpinimo. Tačiau šis vertinimas buvo kritikuojamas dėl to, kad buvo remiamasi pasenusiais tyrimais ir neatsižvelgta į galimą ilgalaikį poveikį.

Atsižvelgiant į galimą riziką, susijusią su E107, daugelis sveikatos ekspertų rekomenduoja apriboti jo vartojimą arba jo vengti. Jei nerimaujate dėl šio priedo buvimo jūsų maiste, būtinai atidžiai perskaitykite produktų etiketes ir rinkitės gaminius, kuriuose nėra geltonojo 2G ar kitų dirbtinių dažiklių. Be to, reikėtų įsidėmėti, jog ne ką geresni yra ir kiti sintetiniai dažikliai. Reikėtų vengti tokių dažiklių kaip dažiklis E102 ir dažiklis E104.

Natūralūs produktai gali būti puikūs sintetinių dažiklių pakaitalai, tačiau ir toliau naudojami E107, E104 ir kiti

Dažiklis E107 naudojamas gėrimų gamyboje. Juano Manuelio Giraldo Grisaleso/Unsplash nuotrauka
Dažiklis E107 naudojamas gėrimų gamyboje. Juano Manuelio Giraldo Grisaleso/Unsplash nuotrauka

Žinoma, maisto pramonės atstovai gali sakyti, jog E107 yra nepakeičiamas ir neįmanoma jo pašalinti iš maisto produktų, jei norime turėti šviesiai geltoną spalvą. Tačiau yra net keletas sveikesnių pasirinkimų. E107 pakaitalai gali būti šie:

  • Ciberžolė. Natūralus geltonas pigmentas yra gaunamas iš ciberžolės augalo šaknies. Jis dažniausiai naudojamas kario patiekaluose ir turi priešuždegiminių savybių. Ciberžolė gali būti naudojama norint suteikti geltoną spalvą tokiems produktams kaip garstyčios, padažai ir užpilai.
  • Šafranas. Tai yra dar vienas natūralus geltonas pigmentas, galintis pakeisti dirbtinius dažiklius. Jis turi ryškų skonį ir aromatą ir dažniausiai naudojamas Viduržemio jūros regiono ir Artimųjų Rytų virtuvėje. Šafranas gali būti naudojamas ryžių patiekalams, sriuboms, troškiniams ir suteikia jiems ryškiai geltoną spalvą.
  • Anatas. Tai yra natūralus oranžinės-raudonos spalvos pigmentas, gaunamas iš urlijos medžio sėklų. Jis yra švelnaus skonio ir dažniausiai naudojamas Lotynų Amerikos ir Karibų jūros virtuvėje. Anatas gali būti naudojamas suteikti geltoną spalvą sūriui, sviestui ir margarinui.
  • Paprika. Tai yra natūralus raudonas pigmentas, gaunamas iš sumalus raudonąją papriką. Jis yra dūminio, saldaus skonio ir dažniausiai naudojamas vengrų ir ispanų virtuvėje. Paprika gali būti naudojama norint suteikti geltoną ar raudoną spalvą tokiems maisto produktams kaip vištienos, žuvies, bulvių patiekalai.

Taigi, yra net keletas natūralių ir sveikų alternatyvų, kurias galima naudoti vietoj E107, kad maisto produktai būtų geltoni. Šios alternatyvos ne tik suteikia produktams spalvos, bet ir kai kuriais atvejais duoda papildomos naudos sveikatai. O tuo tarpu E107 reikėtų vengti lygiai taip pat kaip ir kitų sintetinių dažiklių, kurie žinomi dėl galimo neigiamo poveikio žmogui.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Healthy Food Near Me. E107 Yellow 2G Healthy Food Near Me
3.arrow_upward
PubMed. Yellow 2G PubMed
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Carolina Soares Horta de Souza, Joan Marie Chapman, et. al. Genotoxic and cytotoxic potential of food azodyes: preclinical safety assessment using the in vivo micronucleus assay Brazilian Journal of Development
6.arrow_upward
Petra Amchova, Hana Kotolova, Jana Ruda-Kucerova. Health safety issues of synthetic food colorants Regulatory Toxicology and Pharmacology
7.arrow_upward
9.arrow_upward
Mitchell A. Cheeseman. Artificial Food Color Additives and Child Behavior Environmental Health Perspectives
11.arrow_upward