Toyota RAV4: kartos, hibridai, matmenys ir palyginimas su Tiguan bei Sportage

•Auto•Gražvydas Kerelis

DI žurnalistas

8 šaltiniai
Per 30 sekundžių
  • Iki 2025 m. parduota daugiau nei 15 mln. RAV4 – tai perkamiausias visureigis istorijoje.
  • Lietuvoje eisme 27 561 RAV4, pusė jų pagaminti 2018 m. arba vėliau.
  • 41,7 % Lietuvos RAV4 – hibridai, dažniausias – 2,5 l hibridas, 131 kW.
  • 2025 m. Lietuvoje įregistruoti 1 597 nauji RAV4.
  • Šeštoji karta (nuo 2025 m.) siūloma tik kaip hibridas arba įkraunamas hibridas.
Toyota RAV4: kartos, hibridai, matmenys ir palyginimas su Tiguan bei Sportage
Toyota RAV4 – populiariausias visureigis Lietuvoje ir perkamiausias visureigis pasaulyje. Apžvelgiame visas šešias RAV4 kartas, suskaičiavome, kokie RAV4 važinėja Lietuvoje, ir palyginome RAV4 su VW Tiguan, Nissan Qashqai, Kia Sportage ir…
Komentuoti (0)

Toyota RAV4 – kompaktiškas visureigis (krosoveris), kurį Toyota gamina nuo 1994 m. Iki 2025 m. visame pasaulyje parduota daugiau nei 15 mln. RAV4, todėl tai perkamiausias visureigis istorijoje. Lietuvoje RAV4 – populiariausias visureigis ir vienas dažniausiai perkamų naujų automobilių: Regitros duomenimis (2026 m. liepos 3 d.), eisme dalyvavo 27 561 RAV4. Šiame straipsnyje – visos šešios RAV4 kartos, jų matmenys ir pavaros, kokie RAV4 važinėja Lietuvoje ir kaip RAV4 atrodo šalia Kia Sportage, Hyundai Tucson, VW Tiguan ir Nissan Qashqai. Daugiau apie markę – Toyota profilyje.

RAV4 – vienas pirmųjų kompaktiškų krosoverių

RAV4 debiutavo Japonijoje ir Europoje 1994 m., o JAV – 1996 m. sausį. Pavadinimas – angliško „Recreational Active Vehicle with 4-wheel drive“ santrumpa, nors ne visi RAV4 varomi keturiais ratais. Toyota jį kūrė pirkėjams, norintiems visureigio privalumų – erdvesnės bagažinės, aukštesnės sėdėjimo padėties ir galimos nuolatinės keturių ratų pavaros, – bet ir lengvo vidutinio automobilio valdymo. RAV4 laikomas vienu pirmųjų šiuolaikinių kompaktiškų krosoverių, o 2025 m. vasarį jis tapo perkamiausiu automobiliu JAV, po beveik keturių dešimtmečių išstūmęs Ford F-150.

KartaGamintaIlgisPlotisRatų bazėPavaros
1 (XA10)1994–20004 150–4 160 mm (5 durų)1 695 mm2 410 mmbenzininis
2 (XA20)2000–20054 193–4 230 mm (5 durų)1 735 mm2 490 mmbenzininis, dyzelinis D-4D
3 (XA30)2005–20124 395–4 620 mm1 815–1 855 mm2 560–2 660 mmbenzininis, dyzelinis
4 (XA40)2012–20184 570–4 605 mm1 845 mm2 660 mmbenzininis, dyzelinis, hibridinis
5 (XA50)2018–20254 570–4 600 mm1 855 mm2 690 mmbenzininis, hibridinis, įkraunamas hibridas
6 (XA60)nuo 2025 m. pabaigos4 600–4 645 mm1 855–1 880 mm2 690 mmhibridinis, įkraunamas hibridas

Lietuvoje daugiausia penktosios kartos hibridų

RAV4 Lietuvoje gerokai jaunesnis nei daugelis populiarių modelių: pusė eisme dalyvaujančių RAV4 pagaminti 2018 m. arba vėliau. Daugiausia – 43,2 % – pagaminti 2019–2025 m., penktosios kartos laikais, 22,6 % – 2013–2018 m. (ketvirtoji karta), 20,4 % – 2006–2012 m. (trečioji). 2025 m. Lietuvoje pirmą kartą įregistruoti 1 597 nauji RAV4, o per pirmąją 2026 m. pusę – jau 657.

Daugiausia Lietuvos RAV4 – hibridai: benzininiai hibridai sudaro 41,7 % eisme dalyvaujančių RAV4, dyzeliniai – 34,2 %, benzininiai – 21,7 %. Dažniausias derinys – 2,5 l benzininis hibridas, 131 kW galios: tokių Lietuvoje daugiau nei 7,3 tūkst. Iš RAV4, kurių pavarų dėžė registre nurodyta, daugiausia yra su bepakope CVT pavarų dėže. Populiariausia spalva – pilka (39,8 %), toliau juoda (19,5 %) ir balta (14,5 %). RAV4 ypač populiarus sostinėje: net 42,6 % Lietuvos RAV4 registruoti Vilniaus apskrityje.

Pirmosios dvi kartos: trijų ir penkių durų

Pirmasis RAV4 (XA10) kurtas ant platformos su Toyota Carina ir Corolla elementais. Projektavimas prasidėjo 1989 m., trijų durų versija pradėta pardavinėti Japonijoje 1994 m. gegužę, o penkių durų – 1995 m. kovą. RAV4 buvo galima įsigyti su priekinių arba keturių ratų pavara, mechanine ar automatine pavarų dėže.

Antrosios kartos XA20 pardavimai prasidėjo 2000 m. liepą. Ją sukūrė Toyota dizaino studija Calty, kėbulai liko trijų ir penkių durų. XA20 buvo siūlomas su 1,8 l, 2,0 l ir 2,4 l benzininiais bei dyzeliniu D-4D varikliu, o kai kuriose šalyse – su nuolatine keturių ratų pavara.

Trečioji ir ketvirtoji kartos: didesnis ir hibridinis

Trečiosios kartos XA30 pristatytas 2005 m. Frankfurto parodoje ir sukurtas ant visiškai naujos platformos. Europoje parduotas trumpesnės bazės variantas buvo 145 mm ilgesnis ir 80 mm platesnis už pirmtaką, o ratų bazė pailgėjo 70 mm. Trijų durų versijos nebeliko. Japonijos rinkos keturiais ratais varomuose XA30 įprastai 97–98 % jėgos tenka priekiniams ratams, kol jie nepradeda slysti.

Ketvirtoji karta XA40, pristatyta 2012 m. lapkritį Los Andžele, buvo visiškai nauja: vietoj į šoną atidaromų galinių durų atsirado į viršų keliamas bagažinės dangtis, atsarginis ratas nebekabėjo ant durų, o V6 variklio nebeliko. Pirmieji europiniai XA40 turėjo 2,0 l benzininį arba vieną iš trijų 2,0 l dyzelinių variklių, o šioje kartoje atsirado ir hibridas su 2,5 l benzininiu varikliu bei elektros varikliais. Keturiais ratais varomas hibridas turėjo atskirą 50 kW elektros variklį galiniams ratams.

Penktoji karta: TNGA ir tik benzinas

Penktosios kartos XA50 pristatytas 2018 m. kovą Niujorke. Jis sukurtas ant TNGA-K platformos, kaip ir Camry, o kėbulas 57 % standesnis už pirmtako. Dyzelinių variklių nebeliko – siūlomi tik benzininiai ir hibridiniai. Atsirado nauja keturių ratų pavara su sukimo momento paskirstymu tarp kairio ir dešinio galinio rato bei galimybe atjungti galinę pavarą, kai ji nereikalinga. Hibridinė E-Four sistema galiniams ratams perduoda 30 % daugiau sukimo momento nei ankstesnėje kartoje. Didžiojoje Britanijoje penktosios kartos RAV4 parduodamas tik kaip hibridas.

Būtent penktosios kartos RAV4 dažniausiai matomi Lietuvos keliuose. Vis dėlto ADAC 2026 m. gedimų statistikoje 2017–2022 m. RAV4 buvo tarp dažniausiai gendančių vidutinės klasės automobilių: Toyota modelius, įskaitant RAV4, C-HR ir Yaris, dažnai stabdė iškrautas 12 V akumuliatorius. Toyota nurodo, kad 2025 m. vasarį pradėjo diegti RAV4 programinės įrangos atnaujinimą, mažinantį elektros sąnaudas stovint. TÜV Report 2026 ilgaamžiškumo vertinime Toyota užėmė trečią vietą.

Šeštoji karta: tik elektrifikuotas

Šeštosios kartos XA60 pristatytas 2025 m. gegužės 20–21 d. Japonijoje, Kanadoje ir JAV. Tai pirmasis RAV4, siūlomas tik su elektrifikuotomis pavaromis – hibridine arba įkraunama hibridine. Europoje ir Australijoje pristatymai numatyti 2026 m. pirmąjį pusmetį. Platforma liko ta pati GA-K, tačiau sustiprinta, o ilgis ir plotis sąmoningai beveik nepakeisti: pasak vyriausiojo inžinieriaus Yoshinori Futonagane, pirkėjai pasirinkimu „balsavo“ už būtent tokį dydį. Toyota teigia, kad naujasis hibridas 8–10 % taupesnis už ankstesnį.

RAV4 ir konkurentai

RAV4 konkuruoja su populiariausiais Europos kompaktiškais visureigiais. Iš lentelėje palygintų modelių penktosios kartos RAV4 – ilgiausias. Lietuvoje RAV4 važinėja daugiau nei bet kurio konkurento.

Modelis (karta)IlgisPlotisRatų bazėEisme Lietuvoje (visos kartos)
Toyota RAV4 (5 karta)4 570–4 600 mm1 855 mm2 690 mm27 561
Volkswagen Tiguan (3 karta)4 551 mm1 842 mm2 681 mm21 936
Nissan Qashqai (3 karta)4 425 mm1 838 mm2 666 mm20 820
Kia Sportage (5 karta)4 515 mm1 865 mm2 680 mm11 967
Hyundai Tucson (4 karta)4 500–4 510 mm1 865 mm2 680 mm6 663

Kia ir Hyundai priklauso tai pačiai Hyundai Motor Group, o Sportage ir Tucson matmenys beveik vienodi. ADAC 2026 m. gedimų statistikoje VW Tiguan pateko tarp patikimiausių kompaktinių automobilių, o 2019 m. Nissan Qashqai – tarp dažniau gendančių. Kai kuriose rinkose RAV4 konkuruoja ir su Honda CR-V – Lietuvoje jų eisme 12 312.

Daugiau apie patikimumo tyrimus – straipsnyje „Patikimiausi automobiliai“, apie kitus populiarius modelius – „Volkswagen Passat“ ir „Audi A6“, o markių istorijas – automobilių markių apžvalgoje. Konkurentų markės – Kia, Hyundai, Volkswagen, Nissan.

Viršelio nuotraukos (Wikimedia Commons): RAV4 1 karta – Cutlass, CC0; RAV4 3 karta – Vauxford, CC BY-SA 4.0; RAV4 4 karta – Mr.choppers, CC BY-SA 3.0; RAV4 5 karta – Mr.choppers, CC BY-SA 4.0.

Dažniausi klausimai

Kiek Toyota RAV4 yra Lietuvoje?

Regitros duomenimis (2026-07-03), eisme dalyvavo 27 561 Toyota RAV4 – daugiau nei bet kurio kito visureigio. 2025 m. pirmą kartą įregistruoti 1 597 nauji RAV4.

Kokios yra Toyota RAV4 kartos?

XA10 (1994–2000), XA20 (2000–2005), XA30 (2005–2012), XA40 (2012–2018), XA50 (2018–2025) ir XA60 (nuo 2025 m. pabaigos). Hibridas atsirado ketvirtoje kartoje, o dyzelinių variklių nebeliko nuo penktosios.

Ar Toyota RAV4 gaminamas su dyzeliniu varikliu?

Nebe. Dyzeliniai varikliai buvo siūlomi antrojoje–ketvirtojoje kartose, o nuo penktosios kartos (2018 m.) RAV4 gaminamas tik su benzininiais ir hibridiniais varikliais. Šeštoji karta – tik hibridinė arba įkraunama hibridinė.

Ką reiškia pavadinimas RAV4?

Tai angliško „Recreational Active Vehicle with 4-wheel drive“ santrumpa – laisvalaikio aktyvus automobilis su keturių ratų pavara, nors ne visi RAV4 varomi keturiais ratais.

Kuris didesnis: RAV4 ar Tiguan?

Penktosios kartos RAV4 – 4 570–4 600 mm ilgio, trečiosios kartos VW Tiguan – 4 551 mm. RAV4 ir ratų bazė šiek tiek ilgesnė: 2 690 mm, palyginti su Tiguan 2 681 mm.

Ar Toyota RAV4 patikimas?

TÜV Report 2026 ilgaamžiškumo vertinime Toyota užėmė trečią vietą. Tačiau ADAC 2026 m. gedimų statistikoje 2017–2022 m. RAV4 buvo tarp dažniau gendančių vidutinės klasės automobilių – dažniausiai dėl iškrauto 12 V akumuliatoriaus. Toyota nurodo, kad 2025 m. vasarį pradėjo diegti programinės įrangos atnaujinimą.

Dabar diskutuoja

Prisijunk →
Komentuoti (0)

Ką apie tai manai tu?

0 komentarai

Dar niekas nekomentavo. Būk pirmas.

11 182 nariai jau čiaSkaito, rašo, komentuoja ir balsuoja. 129 patvirtinti · 189 prisijungė šiemet

Slapukai

Skaičiuojame lankomumą, kad žinotume, kurie straipsniai jums įdomūs. Pasirinkimą galite bet kada pakeisti.