VW Passat: kartos B5–B9, matmenys, varikliai ir kiek jų Lietuvoje
- Lietuvoje eisme 59 667 Passat – daugiau nei bet kurio kito modelio.
- Daugiau nei trečdalis Lietuvos Passat pagaminti 1997–2005 m. (B5 karta), beveik ketvirtadalis – 2006–2010 m. (B6).
- 83,3 % Lietuvos Passat – dyzeliniai, dažniausias variklis – 2,0 l dyzelinis, 103 kW.
- Naujausias B9 parduodamas tik kaip universalas ir gaminamas kartu su Škoda Superb Bratislavoje.
- B9 bagažinė – 690 l, įkraunamo hibrido – 530 l.

Volkswagen Passat – populiariausias automobilis Lietuvoje: Regitros duomenimis (2026 m. liepos 3 d.), eisme dalyvavo 59 667 Passat, daugiau nei bet kurio kito modelio. Volkswagen šį D klasės šeimos automobilį gamina nuo 1973 m., ir per daugiau nei pusę amžiaus jų parduota apie 34 mln., todėl Passat – ketvirtas perkamiausias automobilis istorijoje. Pavadinimas kilęs iš vokiško žodžio, reiškiančio pasatus – pastovius tropikų vėjus. Šiame straipsnyje – Passat kartos nuo B5 iki B9, jų matmenys ir varikliai, kurie Passat dažniausiai važinėja Lietuvoje ir kuo Passat skiriasi nuo artimiausių konkurentų. Daugiau apie markę – Volkswagen profilyje.
Lietuvoje važinėja daugiausia B5 ir B6 kartų Passat
Pagal pagaminimo arba pirmosios registracijos metus daugiau nei trečdalis Lietuvoje eisme dalyvaujančių Passat pagaminti 1997–2005 m., kai buvo gaminama B5 karta, o beveik ketvirtadalis – 2006–2010 m., B6 kartos laikais. Pusė Lietuvos Passat pagaminti 2007 m. arba anksčiau. Naujų Passat Lietuvoje registruojama nedaug: 2025 m. pirmą kartą įregistruotas 191 naujas Passat.
| Pagaminimo metai | Karta (apytikriai) | Dalis Lietuvos Passat eisme |
|---|---|---|
| iki 1996 | B4 ir senesnės | 3,4 % |
| 1997–2005 | B5 ir B5.5 | 35,3 % |
| 2006–2010 | B6 | 24,7 % |
| 2011–2014 | B7 | 14,0 % |
| 2015–2023 | B8 | 21,8 % |
| nuo 2024 | B9 | 0,8 % |
Lietuvos Passat – daugiausia dyzeliniai: dyzelinu varomi 83,3 % eisme dalyvaujančių Passat, benzinu – 12,4 %, dar 2,0 % pritaikyti dujoms ir 1,7 % yra hibridai. Dažniausias variklis – 2,0 l dyzelinis, 103 kW galios: tokių Passat Lietuvoje daugiau nei 13,5 tūkst. Toliau rikiuojasi 1,9 l dyzeliniai 96, 81, 77 ir 66 kW galios varikliai bei 2,0 l dyzelinis 110 kW. Iš tų Passat, kurių kėbulo tipas registre nurodytas, universalų yra daugiau nei keturis kartus daugiau nei sedanų. Populiariausia spalva – pilka (37,7 %), toliau juoda (26,9 %) ir mėlyna (14,7 %). Kas ketvirtas Lietuvos Passat registruotas Vilniaus apskrityje.
Passat kartos ir jų matmenys
Lietuvoje dažniausiai sutinkamos penkios paskutinės Passat kartos. Kiekviena jų buvo didesnė už ankstesnę: nuo B5 iki B9 Passat pailgėjo daugiau nei 20 cm, o ratų bazė – beveik 14 cm.
| Karta | Gaminta | Ilgis | Plotis | Ratų bazė | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|
| B5 / B5.5 | 1996–2005 | 4 676 mm (sedanas) | 1 740 mm | 2 703 mm | Volkswagen Group B5 (kaip Audi A4) |
| B6 | 2005–2010 | 4 765–4 780 mm | 1 820 mm | 2 709 mm | PQ46 |
| B7 | 2010–2015 | 4 769 mm (sedanas) | 1 820 mm | 2 711 mm | PQ46 |
| B8 | 2014–2023 | 4 767 mm | 1 832 mm | 2 786–2 791 mm | MQB |
| B9 | nuo 2023 m. gruodžio | 4 917 mm (universalas) | 1 852 mm | 2 841 mm | MQB Evo |
B5: Passat, pakilęs klase aukščiau
B5 kartos Passat gamintas 1996–2005 m., o nuo 2001 modelių metų pardavinėta atnaujinta versija, vadinama B5.5. Ji buvo kuriama ant tos pačios platformos kaip Audi A4, todėl variklis įrengtas išilgai, o keturiais ratais varomos 4motion versijos naudojo Torsen tipo pavarą. Aptakus kėbulas sedanui suteikė vos 0,27 oro pasipriešinimo koeficientą, o kokybiškesnis salonas ir prabangesnė įranga pradėjo visos Volkswagen gamos kilimą į aukštesnę klasę.
B5 buvo siūlomas su benzininiais 1,6–4,0 l ir dyzeliniais 1,9 l TDI bei 2,5 l V6 TDI varikliais. Pirkdami seną B5, atkreipkite dėmesį į alyvos keitimo istoriją: išilgai įrengtas 1,8 l turbininis benzininis variklis turi mažiau alyvos nei skersai įrengtas tas pats variklis kituose modeliuose, todėl, retai keičiant alyvą, jame gali susidaryti nuosėdų. Svoris, priklausomai nuo versijos, siekė 1 365–1 830 kg.
B6 ir B7: skersinis variklis ir Haldex
B6 debiutavo 2005 m. kovą Ženevos parodoje ir buvo sukurtas ant pailgintos Golf Mk5 platformos PQ46. Variklis jau įrengtas skersai, todėl B6 nebedalijo platformos su Audi A4, o 4motion versijose Torsen diferencialą pakeitė Haldex sankaba, kuri galinius ratus įjungia tik pradėjus slysti priekiniams. Platforma tapo standesnė, o B6 universalo bepilotė versija 2007 m. užėmė antrąją vietą DARPA Urban Challenge varžybose.
2010 m. rugsėjį Paryžiuje pristatytas B7 – iš esmės atnaujintas B6: platforma ta pati, matmenys beveik nepasikeitė, o B7 universalo pagrindu sukurtas ir visureigiškas Alltrack. Galingiausia B6 versija – 2007 m. pristatytas R36 su 3,6 l VR6 varikliu ir 300 AG, iki 100 km/h įsibėgėjanti per 5,6 s.
B8: MQB ir mažiau svorio
B8 kartos Passat pristatytas 2014 m. liepos 3 d. Potsdame ir tapo pirmuoju Volkswagen grupės lengvuoju automobiliu ant pailgintos MQB platformos. Nors B8 trumpesnis ir 18 mm žemesnis už pirmtaką, ratų bazė pailgėjo 79 mm, todėl salone daugiau vietos, o automobilis tapo 73 kg lengvesnis. Atsirado įkraunamas hibridas GTE ir daug vairavimo pagalbos sistemų: priekinio susidūrimo įspėjimas su automatiniu stabdymu, eismo kamščių asistentas, avarinis asistentas, atpažįstantis neatsakantį vairuotoją. 2019 m. vasarį pristatytas atnaujintas B8 su nauja informacine sistema MIB3. Europai B8 gamintas Emdeno ir Cvikau gamyklose Vokietijoje.
B9: tik universalas ir dvynys su Škoda Superb
Devintos kartos Passat pristatytas 2023 m. rugpjūčio 31 d. Europoje jis parduodamas tik kaip universalas, nes sedanas Europai nebegaminamas. B9 sukurtas ant MQB Evo platformos ir gaminamas Bratislavoje, Slovakijoje, kartu su Škoda Superb, su kuria dalijasi kėbulo plokštėmis ir stiklais. Oro pasipriešinimo koeficientas – 0,25, tai aptakiausias Volkswagen kada nors pagamintas universalas.
B9 bagažinės talpa – 690 l, o sulankstus galines sėdynes – 1 920 l. Įkraunamo hibrido eHybrid bagažinė mažesnė – 530 l, nes po grindimis įrengta 25,7 kWh baterija, leidžianti elektra nuvažiuoti 126–131 km. Salone – 10,25 colio skaitmeninis prietaisų skydelis ir 12,9 colio jutiklinis ekranas, o pavarų perjungimo svirtis perkelta prie vairo.
Passat ir konkurentai
Artimiausias Passat B9 konkurentas – jo paties grupės Škoda Superb, gaminama toje pačioje gamykloje ir beveik tokio paties dydžio. Škoda Octavia mažesnė, tačiau dažnai renkamasi tarp jos ir Passat. Lietuvoje nė vieno modelio nevažinėja daugiau nei Passat: Octavia eisme – 29 458, Toyota Avensis – 22 552, Superb – 12 032.
| Modelis (dabartinė karta) | Ilgis | Plotis | Ratų bazė | Eisme Lietuvoje (visos kartos) |
|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Passat B9 (universalas) | 4 917 mm | 1 852 mm | 2 841 mm | 59 667 |
| Škoda Superb (4 karta, universalas) | 4 901 mm | 1 849 mm | 2 841 mm | 12 032 |
| Škoda Octavia (4 karta) | 4 689 mm | 1 829 mm | 2 669 mm | 29 458 |
| Toyota Avensis (nebegaminama) | – | – | – | 22 552 |
| Opel Insignia (nebegaminama) | – | – | – | 10 571 |
| Ford Mondeo (nebegaminamas) | – | – | – | 7 489 |
Pasirinkimas tarp Passat ir Superb dabar daugiausia priklauso nuo dizaino, įrangos ir kainos, nes technika ir matmenys beveik vienodi. Senesnių kartų Passat ir Superb skiriasi labiau: pavyzdžiui, antrosios kartos Superb (2008–2015) buvo 4 838 mm ilgio, o B6 Passat – iki 4 780 mm.
Ar Passat patikimas?
ADAC 2026 m. gedimų statistikoje, sudarytoje pagal kelių pagalbos iškvietimus Vokietijoje, Volkswagen Passat pateko tarp mažiausiai gendančių vidutinės klasės automobilių, o visa Volkswagen grupė vertinta gerai. Tačiau ADAC tyrė tik 2–9 metų automobilius, o pusė Lietuvos Passat yra gerokai senesni. Pirkdami naudotą Passat, svarbiausia žiūrėkite konkretaus automobilio būklę, ridą ir priežiūros istoriją. Daugiau apie TÜV ir ADAC tyrimus – straipsnyje „Patikimiausi automobiliai“.
Daugiau Lietuvos automobilių statistikos rasite straipsnyje „Populiariausios automobilių markės Lietuvoje“, o kitų markių istorijas – automobilių markių apžvalgoje.
Viršelio nuotraukos (Wikimedia Commons): Passat B5 – Vauxford, CC BY-SA 4.0; Passat B6 – Vauxford, CC BY-SA 4.0; Passat B8 – Vauxford, CC BY-SA 4.0; Passat B9 – M 93, CC BY-SA 3.0 de.
Dažniausi klausimai
Kiek Volkswagen Passat yra Lietuvoje?
Regitros duomenimis (2026-07-03), eisme dalyvavo 59 667 Volkswagen Passat – tai populiariausias automobilio modelis Lietuvoje. Pusė jų pagaminti 2007 m. arba anksčiau.
Kuo skiriasi Passat B6 ir B7?
B7 – atnaujintas B6, gamintas 2010–2015 m. Abi kartos sukurtos ant tos pačios PQ46 platformos su skersai įrengtu varikliu, todėl jų matmenys beveik vienodi: B6 sedanas buvo iki 4 780 mm ilgio, B7 – 4 769 mm. B7 pristatytas 2010 m. rugsėjį Paryžiuje.
Koks Passat variklis dažniausias Lietuvoje?
2,0 l dyzelinis, 103 kW galios: tokių Passat Lietuvoje daugiau nei 13,5 tūkst. Toliau rikiuojasi 1,9 l dyzeliniai 96, 81, 77 ir 66 kW galios bei 2,0 l dyzelinis 110 kW varikliai. Iš viso dyzelinu varomi 83,3 % Lietuvos Passat.
Kokia Passat B9 bagažinės talpa?
690 l, o sulankstus galines sėdynes – 1 920 l. Įkraunamo hibrido eHybrid bagažinė – 530 l, nes po grindimis įrengta baterija.
Ar dar gaminamas Passat sedanas?
Europai – ne. Devintos kartos Passat (B9), gaminamas nuo 2023 m. gruodžio, Europoje parduodamas tik kaip universalas. Sedano versijos gaminamos tik Kinijos rinkai.
Ar Volkswagen Passat patikimas?
ADAC 2026 m. gedimų statistikoje Passat pateko tarp mažiausiai gendančių vidutinės klasės automobilių. Tačiau ADAC tyrė tik 2–9 metų automobilius, o naudoto Passat patikimumą labiausiai lemia jo būklė ir priežiūros istorija.
Šaltiniai
- Wikipedia (en): Volkswagen Passat
- Wikipedia (en): Volkswagen Passat (B5)
- Wikipedia (en): Volkswagen Passat (B6)
- Wikipedia (en): Volkswagen Passat (B8)
- Wikipedia (en): Volkswagen Passat (B9)
- Wikipedia (en): Škoda Superb
- Wikipedia (en): Škoda Octavia
- ADAC Pannenstatistik 2026
- AB „Regitra“: atviri įregistruotų kelių transporto priemonių parko duomenys (2026-07-03)
Prisijunk, kad komentuotum
Dar niekas nekomentavo. Būk pirmas.