Slovėnija grąžins pinigus tiems piliečiams, kurie buvo nubausti dėl COVID-19 taisyklių pažeidimo

Korona linija, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
COVID-19
Pasaulyje vis dažniau kompensuojamos baudos už COVID-19 pažeidimus. Timo Fosterio/Unsplash nuotrauka

Slovėnija kompensuos visas už COVID-19 pažeidimus piliečiams skirtas baudas

Slovėnijos vyriausybė neseniai patvirtino įstatymo projektą, kuriuo bus sustabdytas COVID-19 pandemijos taisyklių įgyvendinimo užtikrinimo procesas, pagal kurį, karantino ribojimams nusižengę piliečiai buvo baudžiami piniginėmis baudomis[1].

Slovėnijas Konstitucinis Teismas jau anksčiau šias taisykles buvo pripažinęs prieštaraujančiomis šalies Konstitucijai. Dabar, kai COVID-19 plitimas tiek Slovėnijoje, tiek ir daugelyje pasaulio vietų jau yra visiškai suvaldytas, naujoji slovėnų vyriausybė savo rinkimų kampanijos metu įsipareigojusi sustabdyti visas pažeidimų nagrinėjimo procedūras ir grąžinti visas baudas, imasi darbo.

Teisingumo ministrė Dominika Švarc-Pipan jau pristatė kelis mėnesius rengtą įstatymo projektą. Pagal jį visi vykstantys baudų nagrinėjimo procesai bus oficialiai ir galutinai sustabdyti, visi baudas už COVID-19 nusižengimus jau sumokėję asmenys atgaus visus pinigus, duomenys apie pažeidimus bus automatiškai ištrinti iš viešųjų registrų.

Kalbėdama apie ankstesnės vyriausybės darbą ir jos požiūrį į COVID-19 pandemijos valdymą, teisingumo ministrė pabrėžė, kad pačioje pandemijos pradžioje valdžia iš tiesų susidūrė su dideliu neapibrėžtumu ir turėjo veikti greitai, kad priimtų padėti galinčias kontrolės priemones, tačiau D. Švarc-Pipan teigimu, jomis buvo kėsinamasi į judėjimo laisvę ir susirinkimų teisę.

„Tačiau – ir tai labai svarbu – tokios priemonės turi atitikti pagrindinius konstitucinės tvarkos ir teisinės valstybės principus. Krizė negali ir neturi būti dingstis juos pažeisti“, – teigia ministrė.

Nuo 2020 m. kovo mėnesio iki 2022 m. gegužės, pagal Slovėnijos teisės aktus, kurie vėliau buvo pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai, buvo pradėta daugiau kaip 62 000 teisinių procedūrų, o piliečiams paskirtos baudos siekė 5,7 mln. eurų.

Apie 30 proc. arba 1,7 mln. eurų vertės baudų jau buvo sumokėta, likusios baudos vis dar nesumokėtos, jų vykdymas buvo sustabdytas iš karto po to, kai naujoji vyriausybė pradėjo eiti pareigas.

Daugėja atsiprašymų dėl COVID-19 laikotarpiu paskirtų baudų

Pastaraisiais mėnesiais, kai COVID-19 pandemija ir su ja visą pasaulį užgriuvę ribojimai bei kontrolė grimzta į užmarštį, vis daugiau valstybių vyriausybių skuba atsitraukti nuo savo anksčiau plačiai taikytos drakoniškos persekiojimo politikos.

Dar praėjusių metų pabaigoje Kanados, garsėjusios itin griežta koronaviruso ribojimų praktika, Albertos regiono pirmininkė Danielle Smith prakalbo apie būtinybę nuo persekiojimo bei diskriminacijos apsaugoti tuos, kurie nebuvo pasiskiepiję nuo COVID-19. Politikė nevakcinuotus žmones net pavadino „labiausiai diskriminuojama visuomenės grupe“.

Kito Kanados regiono Ontarijo Vakarų Nipisingo miesto tarybos narė Anne Tessier taip pat prabilo apie koronaviruso ribojimus bei pareiškė apgailestavimą dėl dalies valdžios sprendimų.

Tuo tarpu Žemutinėje Austrijos žemėje vietos valdžia paskelbė atlyginsianti piliečiams skirtas finansines baudas dėl įvairių pandeminių ribojimų. Šiuo tikslu regiono vyriausybė net įsteigė 30 mln. eurų fondą. Pagal šį planą taip pat numatyta nutraukti neskiepytų žmonių diskriminaciją ir bet kokią skiepų reklamą.

Australijoje baudas už koronaviruso metu padarytus nusižengimus atšaukti privertė Aukščiausiasis Teismas

Tuo tarpu Australijoje Naujojo Pietų Velso vyriausybė neseniai buvo įpareigota atšaukti daugiau kaip 29 tūkst. už COVID-19 pažeidimus skirtų užsilikusių baudų. Toks sprendimas priimtas po to, kai dar praėjusių metų pabaigoje vietinė vyriausybė jau buvo priversta atšaukti maždaug 33 tūkst. baudų, kurių vertė siekė apie 30 mln. dolerių[2].

Atšaukti dar beveik tris dešimtis tūkstančių baudų privertė Naujojo Pietų Velso Redferno teisės centro (angl. Redfern Legal Centre) iškelta byla. Būtent jos nagrinėjimo metu Aukščiausiasis Teismas suabejojo vyriausybės teisės aktų taikymo principais.

Šios bylos metu daugiausia dėmesio buvo skiriama kelių konkrečių piliečių, kuriems pandemijos metu buvo skirtos baudos, situacijoms nagrinėti.

Vienas iš ieškovų buvo Rohanas Pankas, kuris 2021 m. rugpjūtį buvo nubaustas už tai, kad tiesiog sėdėjo parke, esančiame už 1 km nuo jo namų, darydamas trumpą pertraukėlę nuo mankštos. Tuomet tai nebuvo laikoma karantino pažeidimu.

Aukščiausio Teismo nurodymas Naujojo Pietų Velso vyriausybei atšaukti likusias COVID-19 pažeidimų baudas priimtas atsižvelgiant ir į dar praėjusiais metais paskelbtą sensacingą informaciją.

Tuomet paviešinta, kad šios Australijos valstijos vyriausybė slapta siūlė, kad vaikai nuo 10 metų galėtų būti įtraukti į nemokamų darbų programą tam, kad jie galėtų kompensuoti savo baudas.

Jungtinėje Karalystėje baudomis už COVID-19 pažeidimus taikytasi į labiausiai pažeidžiamas visuomenės grupes

Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje neseniai atliktas koronaviruso pandemijos laikotarpį nagrinėjęs tyrimas atskleidė, kad daugiausia baudų už COVID-19 taisyklių pažeidimus buvo paskirta jau tuomet, kai Anglijoje buvo paskelbtas trečiasis karantinas. Baudomis taip pat labiausiai buvo siekiama apriboti pačias pažeidžiamiausias visuomenės grupes.

Edinburgo universiteto tyrėjai atskleidė, kad per visą karantino laikotarpį, įvertinus demografinius aspektus, daugiausia baudų buvo skirta vyrams ir jaunesniems žmonėms; 18-24 metų amžiaus asmenys buvo baudžiami bent keturis kartus dažniau nei kitų amžiaus grupių asmenys.
Trys ketvirtadaliai baudų buvo išduoti baltaodžiams, tačiau baudų gavėjai dažniau gyveno vienoje iš labiausiai ekonomiškai silpnų Anglijos arba Velso regionių[3].

Tyrimą atlikę mokslininkai išsiaiškino, kad didžioji dalis paskirtų baudų buvo už judėjimo apribojimo nevykdymą arba dalyvavimą viešuose susirinkimuose.

Dauguma nuobaudų susilaukę Jungtinės Karalystės piliečių karantino laikotarpiu gavo tik vieną baudą ir tik 4,4 proc. gavo dvi arba daugiau baudų.

Vidutinė vienos baudos kaina buvo 100 svarų sterlingų, tačiau ji išaugo iki 500 svarų sterlingų tiems, kurie gavo daugiau nei vieną baudą.

COVID-19
COVID-19 nebelaikomas ekstremalia grėsme visuomenės sveikatai. Martino Sanchezo/Unsplash nuotrauka

COVID-19 nebelaikomas ekstremalia grėsme visuomenės sveikatai

Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) gegužės 5 d. paskelbė, kad COVID-19 nebėra ekstremali visuomenės sveikatai situacija. Nors PSO šią žinią paskelbė su dideliu optimizmu, globali visuomenė ir toliau yra raginama pernelyg neatsipalaiduoti.

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pareiškė, kad sprendimas skelbti ekstremaliosios visuomenės sveikatos situacijos dėl COVID-19 pabaigą nebuvo priimtas lengvai, tačiau pastaruosius metus PSO Nepaprastųjų situacijų komitetas kruopščiai nagrinėjo duomenis, o daugiau kaip 12 paskutinių mėnesių pandemija rodė visiško lėtėjimo tendencijas[4].

Kaip pagrindinius veiksnius, padėjusius suvaldyti viruso plitimą T. A. Ghebreyesusas įvardijo „per rekordiškai trumpą laiką sukurtas, labai veiksmingas vakcinas“, kurios leido sumažinti mirčių ir leido padėti suvaldyti sveikatos priežiūros įstaigų apkrovos mastus.

Vis dėlto, PSO vadovas ir toliau ragina elgtis atsargiai bei kviečia pažadėti, kad daugiau panašių klaidų, kurios buvo padarytos koronaviruso pandemijos metu, nekartosime.

„Turime pažadėti sau, savo vaikams ir anūkams, kad daugiau niekada nedarysime tokių klaidų. Ši patirtis turi pakeisti mus visus į gerąją pusę. Ji turi mus dar labiau paskatinti ryžtingiau įgyvendinti viziją, kurią tautos turėjo 1948 m., kai įkūrė PSO – užtikrinti aukščiausius įmanomus sveikatos standartus visiems žmonėms“, – pažymi PSO vadovas.