PSO paskelbė: atėjo COVID-19 ekstremalios padėties pabaiga

Medicina, PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
COVID-19 pabaiga
PSO skelbia COVID-19 ekstremalios padėties pabaigą. Fusion Medical Animation/Unsplash nuotrauka

Pasaulio sveikatos organizacija atšaukė ekstremalią padėtį

Jau ne vieną mėnesį daugelis žmonių gyvena įprastą gyvenimą, užmiršę apie visus COVID-19 karantinus, raginimus kuo greičiau skiepytis dar viena koronaviruso vakcina ir laikytis griežtų suvaržymų. Galimybių pasai, žiaurus žmonių skirstymas į skiepytus ir neskiepytus, reikalavimai, jog net mažamečiai vaikai kiaurą dieną sėdėtų su kaukėmis, o atsisakantys skiepų sveiki darbuotojai tiesiog nedirbtų, dabar skamba kaip užmarštimi tapęs košmaras. Tačiau iki šiol COVID-19 oficialiai vis dar buvo laikoma globalia pandemija, dėl kurios buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Visgi, penktadienį pagaliau net ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad atėjo koronaviruso nepaprastosios padėties pabaiga ir ši liga nebėra laikoma pasauline sveikatos krize.

PSO Tarptautinių sveikatos taisyklių nepaprastųjų situacijų komitetas ketvirtadienį aptarė pandemiją savo 15-ajame posėdyje dėl COVID-19, o PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sutiko, kad laikas oficialiai užbaigti koronaviruso pandemiją. Jis teigė, jog jau daugiau nei metus pandemija vis traukėsi[1]:

„Ši tendencija daugeliui šalių leido sugrįžti į tokį gyvenimą, kokį žinojome prieš COVID-19. Vakar 15-ąjį kartą susirinko nepaprastųjų situacijų komitetas ir man rekomendavo paskelbti tarptautinio masto visuomenės sveikatos ekstremalios situacijos pabaigą. Aš priėmiau šį patarimą.“

PSO paskelbė koronaviruso protrūkį tarptautine visuomenės sveikatos ekstremalia situacija dar 2020 metų sausio mėnesį. O po maždaug 6 savaičių COVID-19 buvo pradėtas vadinti pandemija.

COVID-19 suvaržymai ne sykį kirtosi su žmogaus teisėmis ar tinkama sveikatos priežiūra

Paskelbus tarptautinę ekstremalią situaciją, sudaromas susitarimas tarp šalių, kad būtų laikomasi PSO rekomendacijų dėl nepaprastosios padėties valdymo. Kiekviena šalis savo ruožtu skelbia savo ekstremalią visuomenės sveikatos situaciją, kuri užtvirtinama deklaracijomis, turinčiomis teisinę reikšmę. Šalys jas naudoja siekdamos suvaldyti išteklius ir įvesti taisykles, kad taip esą palengvintų krizę.

COVID-19 suvaržymai
Dėl koronaviruso žmonės patyrė daugybę suvaržymų ir reikalavimų. Romano Grachevo/Unsplash nuotrauka

Ką tai atnešė Lietuvai ir didžiajai daliai kitų valstybių, veikiausiai puikiai prisimena dauguma žmonių. Dėl vykdytų suvaržymų, didelio susirgusiųjų kiekio, nuolatinio nenoro dalintis pilna informacija, vykdytų reikalavimų paskiepyti didžiąją dalį visuomenės ir kitų aspektų, pastarieji keleri metai buvo virtę tikra pasauline suirute.

Žlugo daugybė verslų, išryškėjo nepasitikėjimas politikais, medicinos atstovais ir skiepais, o visuomenė tapo ypač susiskaldžiusi. Negana to, koronavirusas nusinešė daug gyvybių, o oficialių skaičių, kiek gyvybių buvo paaukota ar kiek žmonių patyrė sveikatos problemų dėl vakcinų bei karantino padarinių, apskritai sunku rasti.

Nuolat iškyla vis daugiau informacijos apie šalutinius COVID-19 vakcinos efektus ir abejotiną veiksmingumą, tad veikiausiai nereikia stebėtis, jog pandemijos laikotarpiu žmonės ne tik kariavo socialiniuose tinkluose, bet ir vyko protestai prieš vakcinas, galimybių pasus ir kitas pandemijos valdymo priemones. Lietuvoje, kaip žinia, irgi ne visi buvo pasidavę spaudimui: pavyzdžiui, „Gustuko Picerija“ atsisakė naudotis galimybių pasu, kaip ir daug kitų verslų, nepanorusių prisidėti prie žmonių skirstymo bei skaldymo.

Per šį laikotarpį išryškėjo ir daug kitų problemų. Išaugo smurtas ir skurdas šeimose, padaugėjo sergančiųjų psichinėmis ir psichologinėmis ligomis. Seniau Lietuva ir taip atsidurdavo tarp savižudybių ir depresijos pirmūnių, tačiau nuolatinė socialinė distancija, skurdas, priverstinis ilgalaikis buvimas vienuose namuose su alkoholį vartojančiais, pakelti ranką mėgstančiais artimaisiais, dar labiau paaštrino situaciją. Be to koronavirusas turėjo neigiamą poveikį švietimui ir tai gali reikšti, kad padarinius jausime dar daug metų į priekį.

PSO aiškina, kad nuo koronaviruso mirė mažiausiai 20 mln., bet šaltinių nepateikia

COVID-19 vakcinos
COVID-19 vakcinos daugelį žmonių pavertė skiepų skeptikais. Danieliaus Schludi/Unsplash nuotrauka

Visgi, nepaisant naujausio pareiškimo apie ekstremalios situacijos pabaigą, PSO teigia, jog COVID-19 ir toliau plinta, virusas sėkmingai mutuoja ir išlieka pasauline grėsme. Tam, jog pasaulis pernelyg neatsipalaiduotų ir nepamirštų apie koronavirusą ir visas griežtas, dažnai nelogiškas ar net grėsmę sveikatai kėlusias priemones, PSO priminė, jog kas savaitę nuo viruso miršta tūkstančiai, o milijonai kenčia nuo ilgalaikių ligos padarinių.

Tiesa, vis dar nenorima kalbėti apie tai, kiek ilgalaikių ar net mirtimi pasibaigusių atvejų nutiko ne dėl paties viruso, o dėl su pandemija susijusių padarinių: vakcinų, išaugusių depresijos ir smurto artimoje aplinkoje atvejų ir panašiai. Vietoj to, PSO vadovas tik pažymėjo, jog veikiausiai nuo koronaviruso mirė mažiausiai 20 milijonų žmonių, o ne 7 milijonai, kaip kad teigiama oficialiose ataskaitose. Iš kur rado ar sugalvojo tokius net 14 milijonų didesnius skaičius, jis visgi nepasidalino.

Įdomu ir tai, jog daugiausiai mirčių nuo COVID-19 užfiksuota ten, kur esą buvo geriausia pasiruošta medicininiu atžvilgiu, tiek priežiūra, tiek vakcinomis. Tarp tokių šalių yra JAV ir Didžioji Britanija. Tuo tarpu Afrikoje užregistruotų mirčių skaičius sudaro vos 3 % viso pasaulio koronaviruso mirčių[2].

PSO tvirtina: COVID-19 gali bet kada grįžti ir pasaulis turi pasirašyti pandemijos sutartį

Nors net PSO pripažįsta, kad šiuo metu koronavirusas kelia daug mažesnį susirūpinimą nei prieš tai, organizacijos vadovai suskubo priminti, kad COVID-19 gali bet kada grįžti su trenksmu. Arba dar blogiau – vietoj jo atsiras naujas virusas, nes esą dažniausiai viena pandemija pasibaigia tada, kai prasideda nauja pandemija. PSO ekstremalių situacijų vadovas dr. Michael’as Ryanas sakė:

„Vis dar egzistuoja grėsmė visuomenės sveikatai, ir mes visi tai matome, kiekvieną dieną kalbant apie šio viruso evoliuciją, jo buvimą visame pasaulyje, jo nuolatinę raidą ir nuolatinį pažeidžiamumą mūsų bendruomenėse, tiek visuomenės pažeidžiamumą, tiek amžiaus pažeidžiamumą, apsaugos pažeidžiamumų ir daug kitų dalykų. Taigi, mes pilnai tikimės, kad šis virusas ir toliau plis, bet tai yra pandemijų istorija. Daugeliu atvejų pandemijos tikrai baigiasi, kai prasideda kita pandemija. Žinau, kad tai baisi mintis, bet tokia yra pandemijų istorija.“

Dr. Maria Van Kerkhove, PSO COVID-19 techninė vadovė irgi antrino tokioms mintims, sakydama, jog nesvarbu, kad COVID-19 krizės fazė baigėsi, tačiau liga vis tiek lieka ir greitu metu neišnyks:

„Nors nesame krizės režime, negalime sumažinti apsaugos. Epidemiologiškai šis virusas ir toliau kels bangas. Tikimės, kad turime įrankius, užtikrinančius, kad būsimos bangos nesukeltų sunkesnių ligų, nesukeltų mirties bangų, ir mes galime tai padaryti naudodami turimus įrankius. Tiesiog turime įsitikinti, kad sekame virusą, nes jis ir toliau vystysis.“

Be to, dr. M. Ryanas pridūrė, jog valstybių vadovai ir kiti lyderiai privalo nuspręsti, kaip ateityje bus susiduriama su panašiomis grėsmėmis sveikatai. PSO ekstremalių situacijų vadovas prasitarė, jog šiuo metu šalys aktyviai derasi dėl pandemijos sutarties, kurioje būtų nurodyta, kaip reikėtų elgtis panašiais atvejais. Nors tokia sutartis veikiausiai nebūtų teisiškai įpareigojanti vykdyti visų joje išvardintų aspektų, žinant, kaip iki šiol klusniai PSO nurodymus vykdė valstybės, tikėtina, jog taip pat vykdytų ir šią sutartį.

PSO vadovas neatmeta tikimybės, kad ateityje reikės skelbti ekstremalią situaciją ir imtis dar griežtesnių priemonių

Koronavirusas
PSO perspėja, kad po koronaviruso gali ateiti kita pandemija. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas teigė, kad prireikus nedvejodamas sušauks dar vieną ekstremaliųjų situacijų komiteto posėdį ir vėl paskelbs pasaulinę ekstremalią situaciją sveikatos srityje, jei ateityje smarkiai padaugėtų Covid-19 atvejų ar mirčių. Jis aiškino:

„Covid-19 paliko ir toliau palieka gilius randus mūsų pasaulyje. Tie randai turi būti laikomi nuolatiniu priminimu apie galimą naujų virusų atsiradimą su pragaištingomis pasekmėmis.“

Panašu, jog PSO vadovas mano, kad kitą sykį privalome reaguoti greičiau, rimčiau ir su džiaugsmu skubėti užsidaryti bei dar greičiau skiepytis eksperimentiniais skiepais:

„Viena iš didžiausių COVID-19 tragedijų yra ta, kad taip neturėjo būti. Turime įrankius ir technologijas, kad galėtume geriau pasiruošti pandemijoms, jas aptikti anksčiau, greičiau į jas reaguoti ir pranešti apie jų poveikį. Tačiau pasauliniu mastu dėl koordinavimo, teisingumo ir solidarumo trūkumo tos priemonės nebuvo naudojamos taip efektyviai, kaip galėjo būti. Turime pažadėti sau, savo vaikams ir anūkams, kad daugiau niekada nedarysime tokių klaidų.“

Remiantis PSO duomenimis, nuo pandemijos pradžios patvirtinta daugiau nei 765 milijonai Covid-19 atvejų. Teigiama, jog beveik 7 milijonai žmonių mirė. Europoje iš viso patvirtinta daugiausia atvejų, tačiau daugiausia mirčių pranešta Amerikoje. Maždaug 1 iš 6 visų mirčių buvo JAV. Dabar COVID-19 atvejai ir mirčių skaičius yra mažiausias per trejus metus.