Ką valgyti ir ką daryti, kad sezoninės alergijos simptomai kankintų mažiau?
Šyla oras ir bunda gamta. Daugeliui tai reiškia ir nemalonius alergijų simptomus. Keičiantis metų laikui, kai geltonos žiedadulkių dulkės padengia viską, kas matoma, nuo sezoninių alergijų kenčiantys žmonės gali jausti baimę. Nesibaigiantis čiaudulys, akių niežėjimas, gerklės skausmas ir sloga gali varginti ir alinti. Tai trukdo ir kasdieniams darbams, ir malonumams.
Tačiau yra būdų, kaip sustiprinti savo imuninę sistemą ir sušvelninti alergijos simptomus. Vienas iš būdų –pakeisti mitybą ir vengti tam tikrų maisto produktų, kurie gali sustiprinti alergijos simptomus[1].
Svarbu atkreipti dėmesį ir į keletą esminių alergijos valdymo būdų. Reguliarus namų ir drabužių valymas, prausimasis po dušu iškart po to, kai įeinate į vidų, gali padėti išvengti žiedadulkių plitimo jūsų namuose. Nosies skalavimas, kai sūriu vandeniu praplaunamos nosies landos, taip pat gali padėti pašalinti žiedadulkes ir dulkes, kurios galėjo patekti į šnerves. Svarbus ir drabužių viduje keitimas grįžus iš lauko bei dažnesnis rankų bei veido plovimas.
Tiems, kurie ieško ilgalaikio sprendimo, vertėtų apsvarstyti galimybę atlikti alergijos tyrimus ir taikyti imunoterapiją. Alergijos tyrimas gali padėti nustatyti, į kokius konkrečius alergenus reaguojate, o imunoterapija gali būti labai veiksmingas būdas ilgainiui sustiprinti organizmo imunitetą tiems alergenams[2].
Įdomu tai, kad daugelis maisto produktų, galinčių sukelti alergijos simptomus, yra riešutai, vaisiai ir kiti natūralūs maisto produktai, randami gamtoje.
Per patį alergijos sezono piką organizmas gamina specifinį augalinį baltymą, kuris padeda kovoti su žiedadulkių alergijos simptomais. Tačiau šis baltymas gali sukelti kryžminę reakciją su žiedadulkėmis, kai yra derinamas su tam tikrais maisto produktais. Todėl šių maisto produktų vengimas alergijos sezono piko metu gali padėti sušvelninti simptomus.
Jei esate alergiški žiedadulkėms, reiktų vengti kai kurių maisto produktų
Riešutai, pavyzdžiui, migdolai, graikiniai ir lazdyno riešutai gali pasunkinti alergijos simptomus. Neturėtumėte valgyti ir daug šviežių vaisių, pavyzdžiui, obuolių, kriaušių, persikų ir vyšnių. Reiktų vengti ir žalių arba nepakankamai termiškai apdorotų daržovių, pavyzdžiui, salierų, morkų ir cukinijų.
Medus gali trukdyti kasdien kenčiant nuo alergijos. Nors jis yra natūralus saldiklis, jame taip pat gali būti žiedadulkių, kurios gali sustiprinti alergijos simptomus. Net ir nepastebimos mažiausios likusios žiedadulkių dalelės veikia ir taip silpną organizmą.
Svarbu pažymėti, kad ne visi žiedadulkėms alergiški žmonės reaguoja į minėtus maisto produktus. Tačiau jei pastebėjote, kad suvalgius kurio nors iš jų alergijos simptomai paūmėja, geriausia alergijos sezono metu jų vengti.
Tinkama mityba yra labai svarbi norint palaikyti optimalią sveikatą. Sezonines alergijas galima valdyti ir sušvelninti išsiugdžius gerus mitybos įpročius.
Pirma, kiekvieną rytą gerkite žaliąją arbatą. Žaliojoje arbatoje yra natūralių antihistamininių medžiagų, kurios, kaip įrodyta, mažina alergines reakcijas.
Antra, žiedadulkių sezono metu venkite valgyti maisto produktus, kuriuose gausu prieskonių. Jų sukeliamos reakcijos, tokios kaip akių, nosies, burnos sloga ir pan. priklauso tai pačiai alergijų šeimai ir gali sustiprinti simptomus.
Trečia, Viduržemio jūros regiono dieta gali padėti įveikti kvėpavimo takų alergijas, įskaitant astmą. Manoma, kad švaraus ir šviežio maisto, įtraukto į šią dietą, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, pupelių, neskaldytų grūdų, žuvies ir alyvuogių aliejaus, valgymas padeda sušvelninti simptomus.
Galiausiai savo mityboje vartokite mažiau druskos. Reguliariai vartojant mažiau druskos, gali pagerėti plaučių funkcija. Didelė dalis druskos gaunama iš perdirbtų maisto produktų, kurių reikėtų vengti. Norėdami dar labiau sumažinti suvartojamos druskos kiekį, patiekalams pagardinti naudokite šviežias žoleles ir prieskonius.
Pakeisti įpročiai padeda įveikti nemalonius pojūčius
Geri mitybos įpročiai gali turėti teigiamos įtakos sezoninių alergijų poveikiui. Kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo dabartinės sveikatos būklės, turėtų stengtis valgyti įvairius paprastus, neperdirbtus maisto produktus, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, neskaldytus grūdus ir sveikus riebalus bei kuo mažiau vartoti pridėtinės druskos.
Be to, kad mityba būtų tvari ir visapusiška, į savo racioną įtraukite konkrečių alergiją slopinančių maisto produktų, kurie gali dar labiau padėti valdyti alergijas. Tai gali būti įvairūs produktai.
- Atogrąžų vaisiai, kuriuose gausu vitamino C ir bromelaino. Tai cheminės medžiagos, kurios gali padėti palengvinti simptomus, kuriuos sukelia astma[3].
- Riebios žuvys, kuriose gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip įrodyta, labai sumažina alergijos simptomus.
- Svogūnai, turintys kvercetino, natūralios cheminės medžiagos, mažinančios natūralią organizmo reakciją į alergenus.
- Vietinis medus, kuriame yra žiedadulkių, gali taip pat ir padėti priprasti prie alergeno. Nedidelėmis dozėmis vartojant medų ištisus metus, jis gali padėti žmonėms sustiprinti imunitetą sezoninių alergijų poveikiui. Tada jis nebus toks erzinantis.
- Jogurtas, kuris yra natūralus probiotikų šaltinis, galintis padėti asmenims mažiau reaguoti į alergenus, ypač vaikams, kuriuos veikia žiedadulkės.
Tinkama mityba yra raktas į optimalios sveikatos palaikymą ir sezoninių alergijų valdymą. Įgiję gerus mitybos įpročius ir į savo racioną įtraukę alergiją slopinančių maisto produktų, galite sušvelninti alergijos simptomus ir jaustis geriau.
Alergijų sezonas yra sunkus vis didesnei daliai žmonių
Tyrimų duomenimis, iki 2100 m. alergijos žiedadulkėms sezonas gali prasidėti 40 dienų anksčiau ir trukti 19 dienų ilgiau, o metinis žiedadulkių kiekis gali būti nuo 40 % iki 200 % didesnis už pradinį lygį. Todėl Bryce Wylde, pirmaujantis funkcinės medicinos ekspertas, siūlo keletą mitybos patarimų, padėsiančių sušvelninti simptomus[4].
Ekspertas aiškina, kad žiedadulkės, dulkės ir pleiskanos skatina imunines ląsteles, vadinamas putliosiomis ląstelėmis, išskirti histaminus. Histamino užduotis yra atsikratyti varginančių alergenų, tačiau tai darydamas jis dažnai sukelia savo pačių chaosą, nes yra susijęs su įprastais alergijos simptomais.
Tyrėjai teigia, kad mitybos pakeitimas gali labai padėti sutramdyti čiaudulį, slogą, gerklės perštėjimą ar niežtinčias akis, kurios vargina daugelį žmonių alergijos sezono metu. Mokslininkai teigia, kad strategijų derinys, įskaitant homeopatinius preparatus, gali padėti suaktyvinti jūsų organizmo gynybinius mechanizmus ir išspręsti pagrindinę problemą.
Turi būti balansas tarp mitybos, antihistamininių vaistų vartojimo bei savęs stebėjimo
Maisto produktai, kuriuose yra daug augalinių sterolių, flavanolių ir kitų augalinės kilmės junginių, gali būti geriausi alergijos kamuojamų žmonių sąjungininkai. B. Wylde siūlo mažinti cukraus ir perdirbtų maisto produktų vartojimą bei rinktis ryškiaspalvius vaisius ir daržoves, taip pat sveikus riešutus ir sėklas, ekologišką jautieną ir ekologišką vištieną.
Reikia žinoti ir ko vengti. Daugelis sveikų maisto produktų, pavyzdžiui, fermentuoti ir marinuoti produktai, brandintas sūris, baklažanai, avokadai, pomidorai, alyvuogės, pupelės, citrusiniai ir džiovinti vaisiai, perdirbta mėsa ir alkoholis gali sustiprinti sezonines alergijas.
Kai kuriuose maisto produktuose yra baltymų, panašių į esančius žiedadulkėse, todėl jų valgymas gali pabloginti jūsų simptomus. Pavyzdžiui, jei esate alergiškas medžių žiedadulkėms, kartu su kitais maisto produktais ir prieskoniais galite turėti kryžminę reakciją į obuolius, slyvas, morkas, salierus ir bulves.
Jei jūsų alergija kyla dėl žolių žiedadulkių, venkite melionų, apelsinų, pomidorų ir žemės riešutų. Rudenį sergantiems ambrozijos alergija gali niežėti burną ir sutrikti virškinamojo trakto veikla valgant bananus, melionus, cukinijas ir agurkus.
Tačiau tyrėjai pažymi, kad vis tiek galite valgyti šiuos sveikus maisto produktus, troškindami daržoves arba ruošdami vaisius šiltame kompote, kuris padeda suskaidyti baltymus, todėl mažiau tikėtina, kad jie sukels alerginę reakciją.
Viskas labai individualu ir reikia pasitarti su medicinos ekspertais bei išsitirti konkrečius alergijos sukėlėjus.