Suprasti akimirksniu
  • Superžvaigždė odos priežiūroje, retinolis, padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažina raukšles
  • Retinolis turi šveičiamąjį poveikį odos paviršiui ir gali padėti pagerinti jos tekstūrą
  • Vitaminas A, atrodo, žinomas, bet iš kur kilo retinolio naudojimo mada
  • Retinolis tapo pagrindine odos priežiūros produktų dalimi dėl savo daugialypės naudos
  • Kaip mūsų odą veikia retinolis?
  • Pavojus naudojant retinolio produktus ir šalutinis poveikis
  • Nenaudojant SPF produktų kol veikia retinolis galima pažeisti odos barjerą
  • Retinolis ir jo augalinės kilmės, mažiau dirginantis pusbrolis, bakučiolis
  • Bakučiolio privalumai: geresnė tolerancija ir aktyvaus ingrediento stabilumas
  • Pasirinkimas tarp bakučiolio ir retinolio produkcijos vartotojų rankose
  • Retinolis prieš tretinoiną: stiprumo ir šaltinio klausimas
  • Receptinis ir nereceptinis prieinamumas lemia populiarumą
  • Nepaisant skirtumų, retinolis ir tretinoinas turi keletą bendrų odos priežiūros privalumų
  • Retinolio papildai vartojami ir per burną
  • Privalumai: retinolio gėrimas negali pažeisti odos hidrolipidinio barjero
Šaltiniai
Retinolio prepratai
Veido priežiūroje retinolis išpopuliarėjo paskutiniais metais. Polina Kovaleva/ Pexels nuotrauka

Superžvaigždė odos priežiūroje, retinolis, padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažina raukšles

Retinolis, paprastai žinomas kaip vitaminas A1, yra esminis komponentas, kuris atlieka lemiamą vaidmenį atliekant įvairias fiziologines funkcijas. Šis daugelį užduočių atliekantis ingredientas sulaukė didelio dėmesio kosmetikos ir odos priežiūros pramonėje dėl savo puikių galimybių kovoti su odos senėjimu ir pagerinti odos sveikatą.

Retinolis yra riebaluose tirpus vitaminas, kurio natūraliai randama įvairiuose maisto produktuose, daugiausia gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip kepenys, žuvų taukai, kiaušiniai ir pieno produktai. Jis taip pat gali būti gaunamas iš tam tikrų vaisių ir daržovių, ypač tų, kuriuose gausu beta karotino, provitamino A tipo karotinoido, kurį organizmas gali paversti retinoliu[1].

Retinolis priklauso retinoidų šeimai, junginių, gautų iš vitamino A, grupei, įskaitant retinilo palmitatą, tinklainę ir retinoinę rūgštį. Tarp šių retinoidų retinolis užima ypatingą vietą dėl savo prieinamumo, veiksmingumo ir saugumo. Molekuliniu požiūriu retinoliui būdinga ciklinė alkoholio struktūra, leidžianti jį paversti kitomis vitamino A formomis, kurių reikia organizmui.

Jis gerai žinomas dėl savo vaidmens palaikant sveiką regėjimą, palaikant imuninę sistemą, skatinant ląstelių augimą ir diferenciaciją bei prisidedant prie odos sveikatos. Retinolis nepašalina negyvų odos ląstelių, kaip tai daro daugelis kitų brandžiai odai skirtų aktyvių produktų. Vietoj to, mažos molekulės, sudarančios retinolį, patenka giliai po epidermiu (išoriniu odos sluoksniu) į jūsų dermą, vidurinį odos sluoksnį[2].

Patekęs į šį vidurinį odos sluoksnį, retinolis padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus. Tai padeda padidinti elastino ir kolageno gamybą, o tai sukuria putlumo efektą, kuris gali padėti so problemomis kaip smulkios linijos ar išsiplėtusios poros. Nors retinolis kartais taip pat naudojamas gydyti spuogus ir susijusius randus, sunkūs spuogai paprastai gydomi receptiniais retinoidais kartu su kitais vaistais, kurie padeda kovoti su uždegimu ir bakterijomis.

Retinolis turi šveičiamąjį poveikį odos paviršiui ir gali padėti pagerinti jos tekstūrą

Retinolis yra pamėgtas ir populiarus dėl savo poveikio odos būklei. Jis naudojamas kaip vaistas gydantis raukšles ir randus, hiperpigmentaciją. Tačiau kyla klausimas kaip jis gydo. Retinolis visų pirma naudojamas šioms odos ligoms gydyti:

  • smulkios linijos
  • raukšles
  • saulės dėmės ir kiti saulės žalos požymiai, kartais vadinami fotosenėjimu
  • netolygi odos tekstūra
  • melasma ir kitos hiperpigmentacijos rūšys.

Norėdami pasiekti geriausių rezultatų naudodami odos priežiūros produktą, kurio sudėtyje yra retinolio, naudokite jį kiekvieną dieną. Gali praeiti kelios savaitės, kol pastebėsite reikšmingų patobulinimų. Tačiau tai medžiaga prie kurios riekia priprasti. Juolab kai yra įvaraus stiprumo retinolio produktų.

Retinolio serumai gali būti įvairaus stiprumo. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka
Retinolio serumai gali būti įvairaus stiprumo. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Vitaminas A, atrodo, žinomas, bet iš kur kilo retinolio naudojimo mada

Retinolio supratimas ir naudojimas vystėsi šimtmečius. Vitamino A nauda pirmą kartą buvo pripažinta senovės Egipte, kur buvo atrasta, kad tam tikri maisto produktai gali išgydyti naktinį aklumą. Tačiau vitaminas A buvo moksliškai nustatytas ir suprastas tik XX amžiaus pradžioje[3].

1913 m. du amerikiečių tyrinėtojai Elmeris McCollumas ir Marguerite Davis atrado riebaluose tirpią maistinę medžiagą, kuri iš pradžių buvo pavadinta riebaluose tirpiu faktoriumi A. Ši maistinė medžiaga praėjusio amžiaus 2 dešimtmetyje buvo pervadinta į vitaminą A, o retinolį, jo alkoholio formą, 1931 m. nustatė šveicarų chemikas Paulas Karreris.

Vėlesniais metais mokslininkai toliau tyrė ir klasifikavo retinoidus pagal jų biologinį aktyvumą. Šeštojo dešimtmečio pabaigoje ir aštuntojo dešimtmečio pradžioje retinoinė rūgštis, stiprus retinolio darinys, buvo pradėta naudoti kaip vietinis spuogų gydymas. Būtent tuo metu mokslininkai atrado, kad retinoinė rūgštis taip pat gali pagerinti odos tekstūrą ir pigmentaciją, todėl buvo galima ieškoti retinoidų senėjimo tikslais.

Retinolio naudojimo pradininkas odos priežiūroje buvo daktaras Albertas Kligmanas, dermatologas, kuris spuogams gydyti iš pradžių naudojo retinoinę rūgštį, vadinamą tretinoinu. Jis pastebėjo, kad tretinoinas ne tik pašalina spuogus, bet ir sumažino raukšles, išbluko tamsias dėmes ir pagerino odos tekstūrą. Dėl šių stebėjimų 1986 m. buvo sukurtas ir FDA patvirtintas tretinoinas, kaip pirmasis retinoidas, skirtas fotosenėjusiai odai gydyti.

Tačiau tretinoinas gali sukelti odos dirginimą, paraudimą ir lupimąsi, o tai apribojo jo naudojimą. Dėl to tyrėjai atkreipė dėmesį į retinolį, švelnesnę ir nereceptinę alternatyvą, kuri odoje gali virsti retinoine rūgštimi ir suteikia panašią naudą su mažesniu šalutiniu poveikiu.

Retinolis tapo pagrindine odos priežiūros produktų dalimi dėl savo daugialypės naudos

Jis skatina kolageno, baltymo, suteikiančio odai tvirtumo ir struktūrą, gamybą ir mažina kolagenazės, kolageną skaidančio fermento, gamybą. Tai padidina bendrą odos stangrumą ir elastingumą, sumažina raukšles ir smulkias linijas. Retinolis taip pat pagreitina ląstelių apykaitą, procesą, kai senos odos ląstelės pakeičiamos naujomis[4].

Tai gali padėti atkimšti poras, sumažinti spuogus, suvienodinti odos atspalvį ir suteikti lygesnę bei spindinčią veido spalvą. Be to, retinolis parodė daug žadančių rezultatų gydant hiperpigmentaciją, išsklaidydamas melanino granules ir sumažindamas melanino gamybą. Retinolis, atlikdamas daugybę funkcijų, ir toliau išlieka svarbiu odos sveikatos ir senėjimo valdymo agentu.

Pastaraisiais dešimtmečiais retinolis tapo viena iš labiausiai vertinamų odos priežiūros ir sveikatos sudedamųjų dalių dėl savo plačios naudos. Jis yra esminis odos fiziologijos, regėjimo, imuniteto ir bendros gerovės komponentas. Retinolis pasirodė esąs superžvaigždė odos priežiūros pramonėje dėl savo gebėjimo kovoti su senėjimo požymiais, pagerinti veido spalvą ir palaikyti bendrą odos sveikatą.

Kaip mūsų odą veikia retinolis?

Raukšlių mažinimas: Retinolis skatina kolageno, pagrindinio baltymo, suteikiančio odai struktūrą, gamybą. Su amžiumi kolageno gamyba sulėtėja, todėl atsiranda raukšlių ir oda suglemba. Skatindamas kolageno gamybą, retinolis padeda sumažinti raukšlių atsiradimą, gerina odos elastingumą ir skatina stangresnę, jaunatviškesnę veido spalvą[5].

Odos atnaujinimas: Retinolis padeda keisti odos ląsteles, iš esmės skatina naujų odos ląstelių augimą ir padeda atsikratyti senų. Tai gali pagerinti odos tekstūrą, sumažinti spuogus ir skaistesnę bei spindinčią veido spalvą.

Hiperpigmentacijos gydymas: Hiperpigmentaciją, kuriai būdingos tamsios dėmės ar netolygus odos atspalvis, galima veiksmingai valdyti naudojant retinolį. Jis padeda slopinti melanino, pigmento, atsakingo už odos spalvą, gamybą ir skatina tolygesnę, subalansuotą veido spalvą.

Spuogų atsiradimo valdymas: Pagreitindamas ląstelių apykaitą, retinolis gali padėti atkimšti poras, kuri yra pagrindinė spuogų priežastis. Tai kartu su priešuždegiminėmis savybėmis daro jį galingu ingredientu gydant spuogus.

Pavojus naudojant retinolio produktus ir šalutinis poveikis

Nors retinolio nauda yra plačiai pripažįstama ir giriama, labai svarbu žinoti apie galimą jo šalutinį poveikį ir galimus pavojus, kuriuos jis gali kelti odos barjerui, ypač per daug ar netinkamai naudojant. Nepaisant to, kad retinolis yra švelnesnė vitamino A forma, palyginti su receptiniais retinoidais, tokiais kaip tretinoinas, jis vis tiek gali sukelti šalutinį poveikį, ypač pirmą kartą įtraukus į odos priežiūros rutiną arba vartojant per daug. Šie šalutiniai poveikiai gali būti:

  • Dirginimas: Vienas iš dažniausiai pasitaikančių retinolio šalutinių poveikių yra odos dirginimas. Tai gali pasireikšti kaip paraudimas, sausumas, pleiskanojimas ar deginimo pojūtis, ypač pirmosiomis naudojimo savaitėmis.
  • Jautrumas šviesai: žinoma, kad retinolis daro odą jautresnę saulės UV spinduliams. Tai gali padidinti saulės nudegimo, priešlaikinio senėjimo ir odos vėžio riziką. Todėl labai svarbu kasdien naudoti apsaugos nuo saulės priemones, kai naudojate produktus, kurių sudėtyje yra retinolio.
  • Valymas: kai pirmą kartą pradėsite vartoti retinolį, galite patirti odos „išsivalymo“ periodą, kai spuogai pablogėja, kol jie nepagerėja. Taip yra todėl, kad retinolis pagreitina ląstelių apykaitą, todėl esami spuogai gali greičiau atsirasti.
  • Alerginė reakcija: retais atvejais kai kuriems asmenims gali pasireikšti alerginė reakcija į retinolį, dėl kurios gali pasireikšti stiprus paraudimas, patinimas ar dilgėlinė.

Nenaudojant SPF produktų kol veikia retinolis galima pažeisti odos barjerą

Odos barjeras, arba stratum corneum, yra atokiausias odos sluoksnis, apsaugantis nuo aplinkos agresorių ir neleidžiantis prarasti transepiderminio vandens. Sveiko hidrolipidinio odos barjero palaikymas yra labai svarbus bendrai odos sveikatai.

Retinolis, ypač didelėmis koncentracijomis arba dažnai vartojamas, gali pažeisti odos barjerą ir sukelti būklę, vadinamą sutrikusia barjerine funkcija. Kai tai atsitiks, oda gali prarasti drėgmę, o tai gali sukelti sausumą ir dehidrataciją. Jis taip pat gali tapti jautresnis dirgikliams, alergenams ir aplinkos žalai, todėl padidėja jautrumas ir uždegimas.

Be to, pažeistas barjeras gali sutrikdyti odos mikrobiomą, naudingų mikroorganizmų bendruomenę, gyvenančią odos paviršiuje. Sutrikusi mikrobioma gali sukelti odos ligas, tokias kaip spuogai, rožinė ir egzema. Atsižvelgiant į šį galimą šalutinį poveikį ir poveikį odos barjerui, svarbu retinolį naudoti atsakingai.

Pradėkite nuo mažesnės koncentracijos, palaipsniui didinkite naudojimo dažnumą ir visą dieną derinkite su gera apsauga nuo saulės. Be to, odos maitinimas drėkinamaisiais ir barjerą palaikančiomis sudedamosiomis dalimis, pvz., keramidais, hialurono rūgštimi ir niacinamidu, gali padėti neutralizuoti galimai neigiamą retinolio poveikį ir skatinti sveikesnę odos barjerą. Visada būtina naudoti apsaugos nuo saulės priemones naudojant aktyvius ingredientus savo odos priežiūrai[6].

Nors retinolis gali būti labai naudingas odai, jį reikia naudoti atsargiai ir atsargiai. Norint saugiai ir veiksmingai panaudoti šio galingo ingrediento galią, labai svarbu suprasti galimą šalutinį poveikį ir poveikį odos barjerui. Jei pasireiškia bet kokios sunkios ar nuolatinės nepageidaujamos reakcijos, geriausia nutraukti vartojimą ir pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros arba odos priežiūros specialistu.

Priemonės su aktyviai ingredientais dirgina odą, tad reikia saulės apsaugos. Moose photos/ Pexels nuotrauka
Priemonės su aktyviai ingredientais dirgina odą, tad reikia saulės apsaugos. Moose photos/ Pexels nuotrauka

Retinolis ir jo augalinės kilmės, mažiau dirginantis pusbrolis, bakučiolis

Retinolis jau seniai karaliauja odos priežiūros srityje dėl savo įrodytų senėjimą stabdančių ir veido odą gerinančių savybių. Tačiau naujas varžovas, bakuchiol, pasirodė kaip perspektyvi alternatyva tiems, kurių oda blogai toleruoja retinolį. Retinolis, vitamino A darinys, paprastai gaunamas iš gyvulinės kilmės maisto produktų, tokių kaip kepenys, žuvų taukai, kiaušiniai ir pieno produktai. Be to, jis gali būti gaminamas iš specifinių vaisių ir daržovių, kuriuose gausu beta karotino.

Kita vertus, bakučiolis yra augalinis junginys, išgautas iš Psoralea corylifolia arba Babchi augalo sėklų ir lapų. Šis augalas turi ilgą istoriją tradicinėje Ajurvedos ir Rytų medicinoje. Bakuchiol kilęs iš gamtos, augalo, kuris kilęs iš įvairių Azijos dalių, įskaitant Indiją. Jis dėl savo gydomųjų savybių šimtmečius buvo tradicinės medicinos pagrindas.

Babchi augalo sėklose ir lapuose gausu bakučiolio. Šis galingas junginys sulaukė dėmesio šiuolaikinėje odos priežiūros priemonėje dėl savo retinolio tipo privalumų, tačiau be šalutinio poveikio, todėl jis yra puikus pasirinkimas jautrios odos savininkams.

Kalbant apie odos toleranciją ir galimą dirginimą, bakuchiolis ir retinolis turi labai skirtingus profilius[7]. Norint pasirinkti tinkamiausią odos priežiūros ingredientą, atsižvelgiant į individualius odos tipus ir jautrumą, labai svarbu suprasti šiuos skirtumus. Retinolis, vitamino A darinys, savo reputaciją odos priežiūros srityje užsitarnavo pirmiausia dėl veiksmingumo skatinant ląstelių apykaitą.

Tačiau šis stiprus ingredientas taip pat žinomas dėl galimo šalutinio poveikio, ypač tiems, kurių oda jautri arba tiems, kurie dar nepažįstami retinoidais. Šis šalutinis poveikis gali būti paraudimas, sausumas, lupimasis ir deginimo pojūtis, ypač pradiniame naudojimo etape. Be to, retinolis gali padaryti odą jautresnę UV spinduliuotei, todėl dieną reikia kruopščiai naudoti apsaugos nuo saulės priemones.

Bakučiolio privalumai: geresnė tolerancija ir aktyvaus ingrediento stabilumas

Bakučiolis, nors ir teikia panašią naudą kaip retinolis, yra daug švelnesnis odai. Jį gerai toleruoja visų tipų oda, įskaitant ir jautriausią. Bakuchiol paprastai nesukelia dirginimo, paraudimo ar lupimo, susijusio su retinolio vartojimu, todėl tai tinkama alternatyva tiems, kuriems retinolis atrodo per griežtas.

Kitas pagrindinis bakuchiol pranašumas, palyginti su retinoliu, yra jo stabilumas saulės šviesoje. Nors retinolis yra jautrus šviesai ir gali suirti veikiamas saulės spindulių, todėl sumažėja veiksmingumas ir galimas odos jautrumas, bakuchiol neturi šio pažeidžiamumo. Dėl šio stabilumo bakuchiol galima naudoti tiek dienos, tiek nakties odos priežiūros rutiną, nesijaudinant dėl saulės sukelto skilimo ar jautrumo.

Ir retinolis, ir bakuchiolis pasižymi trokštamu gebėjimu skatinti ląstelių apykaitą, padeda odai atsikratyti senų ląstelių ir palengvina naujų atsiradimą. Šis veiksmas prisideda prie gaivesnės, skaistesnės ir jaunatviškesnės veido odos. Retinolis veikia jungdamasis prie retinoidų receptorių odos ląstelėse, o tai skatina kolageno gamybą, mažina smulkių linijų ir raukšlių atsiradimą bei gydo spuogus, atkimšdamas poras.

Jo veiksmingumas yra gerai dokumentuotas, dešimtmečius trukę tyrimai patvirtina jo, kaip stiprios senėjimą stabdančios sudedamosios dalies, vaidmenį. Bakuchiol, kartais vadinamas „augaliniu retinoliu“, taip pat demonstruoja į retinolį panašų aktyvumą. Tačiau tikslus jo veikimo mechanizmas nėra visiškai suprantamas.

Atrodo, kad jis veikia moduliuodamas retinoidus surišančius ir signalizuojančius baltymus, siūlydamas panašią senėjimą stabdantį naudą kaip ir retinolis. Jo papildomos priešuždegiminės ir antibakterinės savybės taip pat gali prisidėti prie galimo veiksmingumo gydant spuogus.

Pasirinkimas tarp bakučiolio ir retinolio produkcijos vartotojų rankose

Lyginant bakuchiolį ir retinolį, tampa akivaizdu, kad kiekvienas ingredientas turi savo stipriąsias ir galimus trūkumus. Retinolis yra išbandytas ir tikras ingredientas, kurio veiksmingumą patvirtina dešimtmečius trukę tyrimai, tačiau kai kuriems žmonėms, ypač turintiems jautrią odą, jis gali būti per stiprus ir dirginantis.

Kita vertus, bakuchiol yra švelnesnė alternatyva, turinti panašią naudą, mažiau šalutinių poveikių ir daugiau lankstumo, kai jį galima naudoti. Tačiau svarbu pažymėti, kad, nors ir perspektyvus, bakučiolio tyrimai nėra tokie platūs, kaip ir retinolio.

Galų gale pasirinkimas tarp bakuchiolio ir retinolio priklauso nuo individualaus odos tipo, tolerancijos ir asmeninių pageidavimų. Kaip visada, patartina pasikonsultuoti su dermatologu arba odos priežiūros specialistu, kad pasirinktumėte geriausią jūsų unikalius odos poreikius.

Bakučiolis yra daug stabilesnis už retinolį. Alesia Kozik/ Pexels nuotrauka
Bakučiolis yra daug stabilesnis už retinolį. Alesia Kozik/ Pexels nuotrauka

Retinolis prieš tretinoiną: stiprumo ir šaltinio klausimas

Odos priežiūros srityje retinolis ir tretinoinas yra gerbiami dėl savo nepaprasto gebėjimo spręsti įvairias odos problemas, įskaitant spuogus, hiperpigmentaciją ir senėjimo požymius. Nors jie kilę iš tos pačios šeimos, retinoidai, vitamino A dariniai, priimant sprendimus dėl odos priežiūros labai svarbu suprasti jų skirtingas savybes[8].

Retinolis ir tretinoinas, nors ir giminingi, labai skiriasi stiprumu ir stiprumu. Retinolis, nereceptinis variantas, yra vitamino A forma, natūraliai randama tam tikruose gyvūninės kilmės maisto produktuose. Dėl savo riebaluose tirpumo jis kaupiasi organizme. Šis saugomas retinolis kepenyse gali būti paverstas tretinoinu, atliekančiu įvairias biologines funkcijas.

Kita vertus, tretinoinas yra stipresnė, koncentruota retinolio forma. Šis stiprumo skirtumas iš esmės įtakoja jų vaidmenį odos priežiūroje. Nors retinolis yra populiarus įvairių nereceptinių odos priežiūros produktų ingredientas, stipresnio tretinoino paprastai galima įsigyti tik su receptu, nes jis yra stipresnis ir gali sudirginti odą.

Receptinis ir nereceptinis prieinamumas lemia populiarumą

Retinolio ir tretinoino stiprumo skirtumas taip pat lemia jų prieinamumą. Retinolio pagrindu pagaminti produktai yra lengvai prieinami daugumoje vaistinių ir net bakalėjos parduotuvių. Retinolio koncentracija šiuose gaminiuose gali skirtis ir ne visada gali būti nurodyta ant pakuotės. Paprastai patariama pradėti nuo mažesnės koncentracijos ir palaipsniui didinti, jei reikia, atsižvelgiant į odos toleranciją.

Retinolio naudojimas turėtų būti laipsniškas ir pradedant nuo 0,2 procentų koncentracijos bei naudojimo kartą per savaitę. Retinolio produktus galima įsigyti laisvai ir tai nepriklauso nuo koncetracijos. Didžioji dalis produktų su iki 1 procento stiprumo retinoliu prieinami kosmetikos parduotuvėse. Priešingai, tretinoinui dėl padidėjusio stiprumo reikia recepto. Dėl didelio stiprumo jis yra tinkamiausias pasirinkimas gydant sunkesnes odos ligas, kurios nepakankamai reaguoja į lengvai prieinamo retinolio produktus.

Tiek retinolis, tiek tretinoinas yra veiksmingi vietiniai įvairių odos ligų gydymo būdai. Jie dažniausiai naudojami spuogams, melasmai, saulės dėmėms, kepenų dėmėms, smulkioms raukšlėms ir saulės komedonams gydyti. Tačiau, gydytojo nurodymu, receptinis tretinoinas taip pat gali būti naudojamas gydant įvairesnes odos ligas, įskaitant bazinių ląstelių karcinomą, plokščiųjų ląstelių karcinomą, ūminę promielocitinę leukemiją (APL), folikulinę keratozę (Darier ligą) ir psoriazę. Tokiais atvejais laisvai nusiperkamo retinolio gali nepakakti.

Nepaisant skirtumų, retinolis ir tretinoinas turi keletą bendrų odos priežiūros privalumų

  • Spuogų gydymas: įrodyta, kad abu jie yra labai veiksmingi gydant spuogus dėl jų gebėjimo atkimšti poras ir sumažinti uždegimą.
  • Anti-senėjimo palaikymas: Nuo 1970-ųjų retinoidai buvo pripažinti dėl jų gebėjimo suvienodinti odos atspalvį ir sumažinti smulkias raukšleles. Jie skatina glotnesnę, jaunatviškesnę išvaizdą.
  • Kolageno gamyba: tiek retinolis, tiek tretinoinas skatina kolageno gamybą, o tai pagerina odos elastingumą, mažina raukšles ir skatina sveikesnę veido spalvą.

Nors jie teikia panašią naudą, tretinoino poveikis yra stipresnis ir greičiau veikiantis dėl didesnio stiprumo. Tačiau šis padidėjęs stiprumas taip pat gali sukelti padidėjusį odos jautrumą arba sudirginimą. Tai nėra produktas, kuris universaliai gali tikti visiems.

Retinolį galima vartoti ir geriamuoju pavidalu. Polina Tankilevitch/ Pexels nuotrauka
Retinolį galima vartoti ir geriamuoju pavidalu. Polina Tankilevitch/ Pexels nuotrauka

Retinolio papildai vartojami ir per burną

Skeptikai gali šaipytis iš naujojo retinolio gėrimo. Tai gali atrodyti kaip triukas, nes šiuo metu retinolis yra madingas kaip stiprus odos priežiūros ingredientas, žinomas dėl raukšlių šalinimo, spuogų valymo ir hiperpigmentaciją koreguojančių savybių. Kadaise jo buvo galima įsigyti tik pagal dermatologo receptus, dabar retinolio galima įsigyti be recepto mažų dozių kremuose ir didelės dozės serumuose.

O įmonės pristato ir pirmuosius geriamus retinolio produktus. Kiekviename geriamo +retinolio, naujausio „Dirty Lemon“ gėrimų asortimento papildymo, buteliuke kartu su populiariomis formulėmis, tokiomis kaip anglis ir kolagenas, yra patentuotas „pro-retinolių“ ir antioksidantų mišinys. Taip teigiama pranešime spaudai, produktą, kurio kaina yra 45 JAV doleriai už šešių gėrimų dėklą, sukūrė „Dirty Lemon“ tyrimų ir plėtros komanda, kad oda atrodytų jaunatviškai, sumažintų smulkių raukšlių atsiradimą ir paskatintų natūralų kolageno gamybą[9].

Buvo tikima, kad FDA tai atmes kaip nesąmonę, bet stebėtina, kad to nepadarė. Tai tampa labiau suprantama, kai pagalvoji, kad retinolis yra gaunamas iš vitamino A, kuris yra nepaprastai naudingas organizmui. Tai galingas antioksidantas, padedantis išvengti laisvųjų radikalų ir aplinkos veiksnių sukeliamos žalos ir ją panaikinti. Vitaminas A taip pat stiprina imuninę sistemą, gerina regėjimą ir gerina odos sveikatą.

Taigi kuo skiraisi morkų sultys nuo retinolio? Pagrindinis skirtumas yra dviejose vitamino A kategorijose: beta karoteno ir retinoidų. Tyrėjai paaiškina, kad vitamino A forma, esanti morkose ir kituose vaisiuose bei daržovėse, yra beta karotinas, vitamino A pirmtakas. Kūnas turi paversti šešis vienetus beta karotino, kad gautų vieną vienetą retinolio, o tam reikia nemažas kiekis morkų.

Štai kodėl „Dirty Lemon“ naudoja pro-retinolius, vitamino A formą, gautą iš „retinilo esterių“, kuriuos organizmas lengviau metabolizuoja. Tai panašu į tai, kaip veikia vietiniai retinolio produktai. Dr. Adarsh Vijay Mudgil, Niujorko klinikos medicinos direktorius, paaiškina, kad retinoliai turi būti paverčiami retino rūgštimi, kad jie turėtų teigiamą poveikį odai. Nepriklausomai nuo to, ar jis naudojamas lokaliai, ar nurijus, pavertimas retinoine rūgštimi yra esminis žingsnis.

Privalumai: retinolio gėrimas negali pažeisti odos hidrolipidinio barjero

Dar laukiama išsamesnių tyrimų. Tikėtini rezultatai panašūs į mažos dozės vietinio poveikio priemonę: lygesnė, putlesnė, skaistesnė oda su sveiku švytėjimu. Daktaras Brodskis aiškina, kad jis skatina fibroblastų, atsakingų už kolageno sintezę ir tvirtų, sveikų odos ląstelių atnaujinimą, gamybą. Pro-retinoliai taip pat pagerina deguonies tiekimą ir kraujotaką, padeda pašalinti toksinus, kad išvaizda būtų jaunatviškesnė ir pagerėtų odos tonusas.

Tačiau lieka neaišku, kiek „Dirty Lemon“ gėrimo reikėtų suvartoti, kad būtų pastebėti pastebimi rezultatai. Įmonė teigia, kad patobulinimai gali būti pastebimi maždaug po dviejų savaičių, tačiau individualūs laiko intervalai gali skirtis. Neabejotinas geriamojo retinolio pranašumas, palyginti su vietiškai naudojama versija, yra šalutinio poveikio sumažėjimas.

Retinolio kremai yra žinomi dėl to, kad sukelia dirginimą, paraudimą, lupimąsi ir jautrinimą, todėl odai prireikia savaičių, kad prisitaikytų. Taip yra todėl, kad oda metabolizuoja ingredientą ir paverčia jį retinoine rūgštimi. Tačiau geriamos formos ingredientas metabolizuojamas virškinant, o tai reiškia, kad odos barjeras išlieka nepakitęs. Tiems, kurie nesiryžo išbandyti tradicinio retinolio, nes nerimauja dėl dirginimo (pvz., jautrios odos žmonės), geriamasis variantas gali būti labiau toleruojamas. Produkto gamintojai sutinka, kad retinolio vartojimas gali būti švelnesnis pasirinkimas.

Jame yra odai sveikų ingredientų, kuriuose gausu antioksidantų, tokių kaip ananasų sultys, imbieras ir hibisko žiedai. Tai sritis, kurioje retinolis pranoksta tipišką serumą. Gydytojo natūropato teigimu, vietinis antioksidantų naudojimas yra naudingas, tačiau antioksidantų turtinga dieta yra dar svarbesnė kovojant su toksinais. taip pat, šis retinolio gėrimas yra skanus, primenantis suaugusių vaisių punšą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Do retinoids really reduce wrinkles? Health. Harvard medical reports
2.arrow_upward
Retinol Clevelandclinic. Medical tips
3.arrow_upward
Clare Wightman. How Does Retinol Work on the Skin? Healthline. Nutrition and health tips
5.arrow_upward
Lauren Valenti. 6 Essential Things to Know Before Using Retinol and Retinoids Vogue. Fashion and beauty
7.arrow_upward
8.arrow_upward
Alan Carter. What’s the Difference Between Retinol and Tretinoin? Healthline. Nutrition and health tips
9.arrow_upward