Suprasti akimirksniu
  • Hidrolipidinis odos barjeras: jo funkcijos, svarba, pažeidimai ir atkūrimas
  • Jūsų oda susideda iš sluoksnių, kurių kiekvienas atlieka svarbias funkcijas
  • Kas gali pažeisti odos barjerą?
  • Kaip sužinoti, ar pažeistas odos hidrolipidinis barjeras?
  • Keramidai geriausiai atkuria pažeistą odos hidrolipidinį barjerą
Šaltiniai
Odos priežiūra
Odos barjeras gali būti lengvai pažeidžiamas. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Hidrolipidinis odos barjeras: jo funkcijos, svarba, pažeidimai ir atkūrimas

Odos barjeras yra labai svarbi jūsų odos sveikatos ir išvaizdos dalis, nes ji tarnauja kaip apsauginis skydas nuo aplinkos veiksnių, dirginimo ir uždegimų. Be jo jūsų oda gali būti pažeidžiama, o tai gali sukelti daugybę problemų, įskaitant sausumą, pleiskanojimą, jautrumą ir priešlaikinį senėjimą.

Norint suprasti odos hidrolipidinį barjerą, svarbu žinoti, iš ko jis pagamintas. Raginis sluoksnis, kuris yra pats viršutinis epidermio sluoksnis, yra techninis odos barjero pavadinimas. Jį sudaro korneocitai, kurie yra ląstelės, sudarančios barjero plytas, ir lipidai, kurie yra skiedinys, laikantis ląsteles kartu. Lipidus sudaro įvairios medžiagos, įskaitant keramidus, cholesterolį ir riebalų rūgštis[1].

Išorinis sluoksnis, vadinamas stratum corneum, dažnai apibūdinamas kaip plytų siena. Jį sudaro kietos odos ląstelės, vadinamos korneocitais, kurias sujungia į skiedinį panašūs lipidai. Tai yra jūsų odos barjeras.

Kai jūsų odos barjeras yra sveikas, jis ir veikia kaip barjeras, neleidžiantis prarasti vandens, o tai padeda išlaikyti jūsų odą hidratuotą ir elastingą. Tai taip pat padeda apsaugoti odą nuo dirginančių medžiagų, alergenų ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali sukelti dirginimą ir uždegimą.

Tačiau didžiausią žalą odos barjerui dažnai daro atšiaurių odos priežiūros priemonių naudojimas. Per didelis odos šveitimas, intensyvių rūgščių naudojimas ir džiovinimo sulfatų naudojimas gali pašalinti lipidus, sudarančius barjerą, todėl oda gali būti pažeidžiama ir išsausėja. Štai kodėl svarbu naudoti švelnius, drėkinančius produktus, kurie maitina ir apsaugo odos barjerą[2].

Jūsų oda susideda iš sluoksnių, kurių kiekvienas atlieka svarbias funkcijas

Norint išlaikyti sveiką odos barjerą, būtina naudoti odos priežiūros priemones, kurios palaiko jos funkciją. Ieškokite produktų, kurių sudėtyje yra keramidų, cholesterolio ir kitų lipidų, kurie padeda papildyti barjerą. Taip pat galite naudoti produktus, kuriuose yra drėgmę išlaikančių medžiagų, tokių kaip hialurono rūgštis ir glicerinas, kurie padeda pritraukti ir išlaikyti drėgmę odoje[3].

Hidrolipidinis odos barjeras yra svarbi jūsų odos sveikatos ir išvaizdos dalis. Be jo jūsų oda gali būti pažeidžiama ir išsausėja, o tai gali sukelti daugybę problemų. Naudodami švelnias, maitinančias odos priežiūros priemones, kurios palaiko barjero funkciją, galite padėti išlaikyti sveiką, spindinčią veido spalvą.

Odos ląstelėse rasite keratino ir natūralių drėkinamųjų priemonių. Lipidų sluoksnyje yra:

  • cholesterolio,
  • riebalų rūgščių,
  • keramidų.

Ši fantastiškai plona plytų siena tiesiogine prasme išlaiko jus gyvą. Be jos įvairūs kenksmingi aplinkos toksinai ir patogenai galėtų prasiskverbti į jūsų odą ir sukelti neigiamą poveikį jūsų organizmui. Be odos barjero vanduo iš organizmo išgaruotų ir liktų visiškai dehidratuotas. Jūsų odos barjeras yra būtinas jūsų bendrai sveikatai ir turi būti apsaugotas, kad jūsų kūnas veiktų tinkamai.

Svarbu palaikyti odą drėgną ir pamaitintą. Angela Roma/ Pexels nuotrauka
Svarbu palaikyti odą drėgną ir pamaitintą. Angela Roma/ Pexels nuotrauka

Kas gali pažeisti odos barjerą?

Deja, yra daug dalykų, kurie gali pažeisti jūsų odos barjerą. Aplinkos stresą sukeliančių veiksnių, tokių kaip UV spinduliuotė, tarša ir ekstremalios oro sąlygos, poveikis gali susilpninti barjerą ir padaryti jį labiau pažeidžiamą. Senstant keramidų kiekis mūsų odoje mažėja, o tai gali pakenkti hidrolipidinio barjero gebėjimui išlaikyti drėgmę.

Kasdien jūsų oda apsisaugo nuo daugybės grėsmių, kurių daugelis kyla iš išorės, o kai kurios kyla iš vidaus. Kai kurie išoriniai ir vidiniai veiksniai, galintys turėti įtakos jūsų odos barjerui, yra šie:

  • per drėgna arba per sausa aplinka,
  • alergenai, dirgikliai ir teršalai,
  • per daug saulės poveikio,
  • šarminiai plovikliai ir muilai,
  • stiprių cheminių medžiagų poveikis,
  • per didelis šveitimas arba per didelis plovimas,
  • steroidai,
  • psichologinis sutrikimas,
  • genetiniai veiksniai, dėl kurių gali atsirasti tam tikrų odos ligų, tokių kaip atopinis dermatitas ir psoriazė.

Jūsų odos barjeras yra šiek tiek rūgštus. Šis rūgštingumas (rūgšties apvalkalas) padeda sukurti tam tikrą buferį nuo kenksmingų bakterijų, virusų ir grybelių, kurie gali pažeisti jūsų odą ir sukelti infekcijas bei kitas odos ligas, augimą. Ypač svarbu apsaugoti rūgšties apvalkalą aplink žaizdas, nes odos rūgštingumas yra būtinas daugeliui biologinių sąveikų, vykstančių gijimo proceso metu.

Dažnai jei naudojate retinolį, AHA ar BHA rūgštis, bet pamirštate apie SPF apsaugą nuo saulės kitą dieną po procedūros, greitai pajuntate pasekmes. Po tokio sudirgimo gali išberti mažais, nepūlingais spuogeliais, parausti oda ir padidėti jos jautrumas. Oda tampa jautri temperatūroms ir medžiagoms ženkliai labiau nei įprasta tokiais atvejais.

Jautrumas ir bėrimai ar raudonis gali būti pirmieji hidrolipidinio odos barjero pažeidimo ženklai. Tačiau dažnai odos jautrumą seka ir sausumas, tempimo jausmas, pleiskanojimas. Pajutę bet kokius odos reakcijų pokyčius ir jautrumo padidėjimą, turėtumėte suklusti ir imtis odos atstatymo, pašalindami aktyvias medžiagas iš rutinos minimaliai 5 dienoms arba kol oda atsigaus.

Kaip sužinoti, ar pažeistas odos hidrolipidinis barjeras?

Kai jūsų odos barjeras neveikia tinkamai, jums gali būti labiau linkę išsivystyti šie odos simptomai ir būklės:

  • sausa, pleiskanojanti oda,
  • niežulys,
  • šiurkščios arba pakitusios spalvos dėmės,
  • aknė,
  • jautrios ar uždegimo vietos,
  • bakterinės, virusinės ar grybelinės odos infekcijos.

Kai kurių tipų prausikliai ir mechaniniai šveitikliai bei rūgštinės priemonės gali laikinai pažeisti jūsų odos barjerą. Dažnai tokie dalykai nutinka naudojant retinolį ar stiprias rūgštis. Atkreipkite dėmesį į pH kai naudojate produktus. Dažnai po prausiklio reikia naudoti toniką odos pH atstatymui. Jūsų odos subtilus rūgšties apvalkalas svyruoja apie 4,7 pH. Tačiau kai kurių odos produktų pH gali svyruoti nuo 3,7 iki 8,2.

Tyrėjai rekomenduoja nuvalyti produktą, kurio pH yra nuo 4,0 iki 5,0[4]. Sveiko odos pH palaikymas gali padėti apsisaugoti nuo odos ligų, tokių kaip dermatitas, ichtiozė, spuogai ir Candida albicans infekcijos. Nors ne visi produktai nurodo pH, kai kurie tai daro.

Kaip apsaugoti ir atkurti odos barjerą? Supaprastinkite savo odos priežiūros rutiną. Jei atliekate sudėtingą kasdienį odos režimą, apimantį daugybę produktų, galite netyčia susilpninti odos barjerą. Apsvarstykite galimybę pasikalbėti su dermatologu ar kitu odos priežiūros specialistu, kurie produktai yra būtini ir veiksmingiausi.

Jei šveičiate, atkreipkite dėmesį, kaip jūsų oda reaguoja į jūsų naudojamą metodą. Pasak Amerikos dermatologų akademijos, jautrios odos ir tamsesnio atspalvio žmonės gali norėti naudoti minkštą skudurėlį ir švelnų cheminį šveitiklį.

Keramidų ima trūkti su amžiumi arba naudojat stiprias rūgštis. Juan Pablo Serrano Arenas/ Pexels nuotrauka
Keramidų ima trūkti su amžiumi arba naudojat stiprias rūgštis. Juan Pablo Serrano Arenas/ Pexels nuotrauka

Keramidai geriausiai atkuria pažeistą odos hidrolipidinį barjerą

Ieškokite kompozicijų, kuriose yra keramidų. Keramidai yra vaškiniai lipidai, kurių ypač didelė koncentracija yra raginiame sluoksnyje. Jie yra labai svarbūs norint užtikrinti, kad jūsų odos barjeras tinkamai veiktų. Jie tinkami norint atkurti pažeistą odos barjerą.

2019 m. atliktas tyrimas rodo, kad produktai, kurių sudėtyje yra pseudokeramidų, gali padėti sumažinti sausumą, niežėjimą ir pleiskanojimą, kurį sukelia prastai veikiantis barjeras. Drėkikliai, kuriuose gausu keramidų, taip pat gali sustiprinti jūsų odos barjero struktūrinį vientisumą.

Keramidiniai drėkikliai gali būti ypač naudingi, jei turite spuogų[5]. Odos, linkusios į spuogus, barjeras dažnai būna pažeistas, o gydant spuogus oda gali išsausėti ir paraudonuoti. Produktai, kurių sudėtyje yra keramidų, taip pat gali padėti apsaugoti tamsesnę odą. Remiantis 2014 m. atlikta tyrimų apžvalga, nustatyta, kad tamsesniuose odos atspalviuose keramido kiekis yra mažesnis.

Išbandykite drėkinamąsias priemones, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, petrolatumo ar glicerino. Sausa oda yra dažna problema, o drėkintuvai yra dažnai rekomenduojamas sprendimas. Okliuzinis drėkinamasis kremas padeda apsaugoti odą nuo barjero, sumažindamas vandens netekimą iš jūsų odos. Šie produktai ant odos palieka ploną plėvelę, kuri padeda išvengti drėgmės praradimo.

Vienas iš dažniausiai rekomenduojamų okliuzinių drėkinamųjų priemonių yra vazelinas, kuris, pasak ekspertų, gali blokuoti net 99 % vandens netekimo iš jūsų odos. Kaip ir okliuziniai drėkintuvai, drėkintuvai taip pat gali pagerinti barjerinę funkciją.

Drėgmę išlaikančios medžiagos veikia traukdamos vandenį iš aplinkos arba iš kūno vidaus ir surišdamos jį su odos barjeru. Tyrėjai rekomenduoja produktus, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, glicerino, medaus ir karbamido. Jei turėsite tokių produktų savo rutinoje, bus sunkiau net ir naudojant produktus su rūgštimis, pažeisti odą.

O nutikus tam, ko nenorime, galėsite keramidų kauke ar kremu padėti odai atsigauti daug greičiau. Taip pat tam tinka ir jojobos, migdolų, saulėgrąžų, kokosų aliejai. Jie dažnai turi ir priešuždegiminį poveikį, kovoja su bakterijomis ir oksidantais. Taip galėsite atkurti odos barjerą, atstatyti jos drėgmę ir išvengti tolesnio odos dirginimo.

Jojobos aliejus ypač tinkamas odos priežiūrai, nes yra nekomodogeniškas, t. y. nekemša porų. Jis savo sudėtimi yra labai artimas mūsų odos išskiriamam sebumui todėl lengvai susigeria ir neapsunkina odos. Įtraukite jį į odos rutiną ir naudokite kaip paskutinį žingsnį visoms kitoms priemonėms užrakinti ant odos.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
A. J. Kanwar. Skin barrier function NCBI. National library
3.arrow_upward
Reema Patel. What to Know About Your Skin Barrier and How to Protect It Healthline. Health and nutrition reports
4.arrow_upward
Beth Gillette and Jesa Marie Calaor. What Is Skin Barrier and How to Protect It, According to Dermatologists Cosmopolitan. Lifestyle
5.arrow_upward
Brooke Shunatona. Ceramides Are the Underrated Ingredient Superhero for Dry Skin Byrdie. Beauty and health