Suprasti akimirksniu
  • Praryjamas balionas ir vaistai alkio kontrolei: visa tai ženkliai pagerina lieknėjimo rezultatus
  • Laikinas skrandžio balionas sulaukia kontrastingų vertinimų
  • Ekspertai neturi daug vilčių ir ne vienas į šį lieknėjimo būdą žiūri kritiškai
  • Šalutinis poveikis daugumai išbandžiusiųjų naują lieknėjimo metodiką buvo lengvas
Šaltiniai
Lieknėjimas
Randama vis naujų būdų, kaip efektyviai lieknėti. Andres Ayrton/ Pexels nuotrauka

Praryjamas balionas ir vaistai alkio kontrolei: visa tai ženkliai pagerina lieknėjimo rezultatus

Neseniai atliktas tyrimas parodė daug žadančių rezultatų taikant naują nutukimo valdymo strategiją, kurią sudaro nuryjamo skrandžio baliono ir svorio mažinimo vaistų derinys. Taikant šį dvigubą metodą buvo gerokai sumažintas svoris, nes per maždaug aštuonis mėnesius eksperimento dalyviai vidutiniškai numetė 19 % kūno svorio. Pažymėtina, kad, kaip pranešė tyrėjai, dėl šios intervencijos taip pat pastebimai sumažėjo kūno masės indeksas (KMI).

Pagrindinė tyrėja, daktarė Roberta Ienca iš Nuova Villa Claudia klinikos Romoje, Italijoje, pabrėžia šios kombinuotos terapijos potencialą nutukimo gydymui. Ji aiškina, kad ši terapija suteikia gydytojams daugiau lankstumo ir daugiau galimybių palengvinti svorio mažinimą pacientams, kuriems reikia gerokai sumažinti arba išlaikyti sumažėjusį svorį[1].

Dr. R. Ienca mano, kad ši intervencija dėl savo paprasto naudojimo ir mažo nepageidaujamų reiškinių skaičiaus galėtų būti pagrindinė svorio mažinimo terapija. Ji gali sklandžiai veikti kartu su kitais svorio mažinimo vaistais ar gydymo būdais, todėl yra patrauklus pasirinkimas svorio kontrolei. Anksčiau skrandžio balionai buvo naudojami siekiant padėti numesti svorio, tačiau jie nebuvo populiarūs dėl būtinybės atlikti endoskopinę procedūrą.

Tačiau žaidimą keičia naujas „Allurion Technologies“ sukurtas nuryjamas balionas, kuriam nereikia medicininės procedūros. Balionas nuryjamas kapsulės pavidalu, kuri, pasiekusi skrandį, pripildoma skysčio. Procedūra, atliekama ambulatoriškai, trunka tik apie 20 minučių. Maždaug po 16 savaičių balionėlis natūraliai pasišalina iš organizmo.

Šis naujoviškas skrandžio balionas veikia ribodamas maisto suvartojimą, taip skatindamas svorio mažėjimą. Papildomas svorio mažinimas pasiekiamas naudojant vaistą nuo diabeto liraglutidą, kuris veikia stiprindamas sotumo jausmą ir slopindamas apetitą. Šis vaistas yra į gliukagoną panašaus peptido-1 receptoriaus agonistas (GLP-1 RA), žinomas dėl savo teigiamo poveikio svorio reguliavimui[2].

Skrandį užpildo laikinas balionas. Kindel media/ Pexels nuotrauka
Skrandį užpildo laikinas balionas. Kindel media/ Pexels nuotrauka

Laikinas skrandžio balionas sulaukia kontrastingų vertinimų

Nepaisant daug žadančių rezultatų, ne visi svorio metimo ekspertai pritaria skrandžio balionų naudojimui kaip ilgalaikiam nutukimo problemos sprendimui. Dr. Jamie Kane iš Svorio valdymo centro pabrėžia, kad šie balionai tarnauja laikinai, todėl turėtų būti rekomenduojami tik trumpalaikių poreikių turintiems pacientams. Kaip veiksmingesnes ilgalaikes strategijas medikai siūlo bariatrinę chirurgiją, naujus vaistus, tokius kaip „Ozempic“, kuriuose veikia semagliutidas ir gyvenimo būdo pokyčius, įskaitant sveiką mitybą ir reguliarius fizinius pratimus.

Panašios nuomonės laikosi ir daktaras Mitchellas Roslinas, Šiaurės Vestčesterio ligoninės bariatrinės chirurgijos direktorius, kuris kritikuoja skrandžio balioną dėl to, kad jis nesugeba iš naujo nustatyti energijos reguliavimo centro smegenyse ir dėl to trumpam sumažėja svoris. Pasak daktaro M. Roslino, ilgalaikis svorio mažėjimas, pasiektas taikant šį metodą, daugiausia susijęs su vaistais.

Be jo, pašalinus balioną, svoris greičiausiai būtų atgautas. Jis pasisako už bariatrinę chirurgiją ir GLP analogus, kurie reikšmingai veikia energijos reguliavimo centrą smegenyse, kaip veiksmingas svorio metimo strategijas.

Jis priduria, kad laikini prietaisai yra laikinas sprendimas ir pabrėžia, kad svorio metimui reikia įsipareigoti visam gyvenimui.

Tyrime, kuris dar bus paskelbtas recenzuojamame žurnale, dalyvavo 181 nutukęs vyras ir moteris, kurių vidutinis svoris buvo 209 kg. Visiems dalyviams buvo pritaikytas skrandžio balionas ir paskirtas liragliutidas, kuris, be to, kad kontroliuoja insulino išsiskyrimą kasoje, taip pat skatina svorio mažėjimą.

Vaistai buvo pradėti vartoti praėjus nuo vieno iki keturių mėnesių po baliono įdėjimo. Po baliono pašalinimo pacientams buvo rekomenduota laikytis Viduržemio jūros regiono dietos ir jie buvo stebimi mažiausiai šešis mėnesius.

Ekspertai neturi daug vilčių ir ne vienas į šį lieknėjimo būdą žiūri kritiškai

Tyrimo metu rimtų šalutinių poveikių, susijusių su abiem gydymo būdais, nebuvo. Tačiau kai kurie dalyviai pranešė apie nedidelį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą ir pilvo spazmus nuo baliono, o nuo liragliutido kartais pykinimą, viduriavimą, vidurių užkietėjimą ir galvos skausmą. Nedideliam skaičiui pacientų teko nutraukti gydymą dėl netoleravimo ar kitų komplikacijų[3].

Šio tyrimo rezultatai buvo pristatyti Dubline (Airija) vykusiame kasmetiniame Europos nutukimo kongreso susitikime. Reikėtų pažymėti, kad medicinos konferencijose pristatytos mokslinių tyrimų išvados laikomos preliminariomis, kol nėra paskelbtos recenzuojamame žurnale.

„Allurion Balloon“ pateikia išradingą persivalgymo problemos sprendimą, nes užima vietą skrandyje, taip sukeldamas sotumo jausmą. Maždaug tabletės dydžio balionėlis nuryjamas ir pasiekęs skrandį yra pripildomas vandens. Dėl to jis išsiplečia iki maždaug greipfruto dydžio ir sumažina alkio jausmą.

Tyrėjai nustatė, kad balionas yra labai veiksminga svorio mažinimo priemonė, o jos veiksmingumas dar labiau padidėjo, kai ji buvo naudojama kartu su liraglutidu. Po 16 savaičių, praleistų naudojant balioną, dalyviai vidutiniškai numetė 13 kilogramų (apie 28 svarus), t. y. 14 % pradinio kūno svorio. Jie taip pat atsikratė 74 % antsvorio, o jų KMI sumažėjo 4,5 kg/m2.

Po to, kai balionas natūraliai pasišalino, pacientams buvo rekomenduota bent šešis mėnesius laikytis Viduržemio jūros regiono dietos. Pasibaigus liraglutido vartojimo kursui, kuris paprastai trukdavo keturis mėnesius, dalyviai vidutiniškai numetė 18 kg (beveik 40 svarų), t. y. 19 % pradinio kūno svorio. Jie taip pat neteko 99 % viršsvorio ir 5,9 kg/m2 sumažino savo KMI.

Po 16 savaičių balionas pasišalina iš žmogaus skrandžio. Mart production/ Pexels nuotrauka
Po 16 savaičių balionas pasišalina iš žmogaus skrandžio. Mart production/ Pexels nuotrauka

Šalutinis poveikis daugumai išbandžiusiųjų naują lieknėjimo metodiką buvo lengvas

Nors preparatas nėra patvirtintas ir ekspertai kelia klausimus apie ilgalaikį poveikį, tai nėra metodas, kurio naudojantis šalutinis poveikis neegzistuotų. Tyrėjai sako, kad yra keletas galimų šalutinių poveikių, apie kuriuos reikia žinoti.

Tyrimo metu rimtų nepageidaujamų reiškinių neužfiksuota, tačiau abu metodai sukėlė lengvą šalutinį poveikį. Balionas sukėlė pykinimą, vėmimą ir pilvo spazmus, o liraglutidas buvo susijęs su pykinimu, viduriavimu, vidurių užkietėjimu ir galvos skausmu. Keturiems žmonėms dėl netoleravimo, skrandžio išsiplėtimo ar balionėlio išsipūtimo teko pašalinti balionėlį anksčiau laiko.

Dažniausias kiekvieno iš šių preparatų šalutinis poveikis yra pykinimas, tačiau laikui bėgant, jis pagerėja ir retai kada prireikia nutraukti gydymą[4]. Beriatrinės chirurgijos ekspertai sako, kad jie tikėjosi, jog derinant šiuos du veiksmus padidės šių poveikių tikimybė. Tačiau dauguma pacientų mano, kad simptomai yra toleruotini, ir jie toliau vartoja vaistus bei balioną.

Nors ekspertai dalinai džiaugiasi, kad ieškoma naujų nutukimo gydymo būdų, tačiau tai nėra viską keičianti naujovė. Nutukimą lemia įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, genetiniai, elgesio, medžiagų apykaitos ir hormonų įtaka. Nutukimas yra lėtinė liga, ir mes vis dar neturime tobulo sprendimo.

Tačiau medikai sako, kad nutukimo valdymas keičiasi, nes atsiranda naujų veiksmingų gydymo būdų. Dėl įvairių veiksnių derinio, kai kuriems žmonėms svorio mažėjimą gali paskatinti gydymo metodų, pavyzdžiui, baliono ir GLP-1 vaisto, derinimas. Kaip sako viltingi medikai, naudodami visas priemones kartu, galime geriau gydyti ligą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward