Lietuvos menininkai gavo spjūvį į veidą: apdovanojimą įteikė O. Šurajevas

Suprasti akimirksniu
Apdovanojimas
Sekmadienį buvo apdovanoti verčiausi teatro žmonės. Mirko Fabiano/Unsplash nuotrauka

Apdovanojimus geriausiems scenos menininkams įteikė O. Šurajevas

Sekmadienį pažymėjo Tarptautinės teatro dienos proga surengti „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimai, kurių metu buvo pagerbti geriausi 2022 metų Lietuvos scenos menininkai. Tačiau apdovanojimai, matyt, nebūtų apdovanojimais, jei į juos nebūtų pakviestas viešojoje erdvėje pasižymėjęs komikas Olegas Šurajevas, kuris dar prieš savaitę siūlė „pa*iulpti“ lytinį organą Seimo nariams. Nepaisant ką tik nuskambėjusio ir visą Lietuvą supurčiusio įžūlaus akibrokšto, dabar komikui net buvo pavesta įteikti vieną iš garbingų apdovanojimų aktoriams, tačiau į tai nesureagavo net renginyje viešėjęs kultūros ministras Simonas Kairys.

Į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą sugūžėjus kūrėjams iš visos Lietuvos, teatralų bendruomenei žodį taręs kultūros ministras S. Kairys, ragino menininkus kurti ir nepasiduoti, kas yra svarbiau nei bet kada anksčiau.

„Linkiu, kad visos Lietuvos teatrų scenos taptų jungiančia platforma. Tegu joje sutelpa skirtingos kartos, skirtingi ieškojimai ir atradimai. Juk teatras yra gyvas organizmas. Čia visada bus pokyčių ir virsmo laikotarpių. Svarbiausia – kad ir tuos laikotarpius lydėtų pagarba, geranoriškumas ir bendra vizija. Šiandien ta vizija – laisvas, amžinąsias vertybes ir žmogaus teises apgynęs pasaulis. O teatras taip pat yra to pasaulio dalis“, – kalbėjo S. Kairys[3].

Tačiau visą vakaro atmosferą ne vienam sugadino O. Šurajevo pasirodymas tokiame svarbiame renginyje. Pastarasis įteikė apdovanojimą socialinio rezonanso kategorijoje laimėjusio spektaklio „Nemiga“, sukurto tarp raketų apšaudomo Lvivo, kūrėjams[2].

Negana to, kad tarp tokios garbingos publikos „įsipaišė“ O. Šurajevas, savo socialinėje feisbuko paskyroje komikas dar džiaugėsi, kad į apdovanojimus atvyko apsirėdęs BMW kombinezonu.

„Jei varyt į Auksinius Scenos Kryžius, tai tik su BMW kombinezonu“, – rašė O. Šurajevas.
O. Šurajevo pasisakymas
Komikas dalyvavo „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose. Olego Šurajevo/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Prieš savaitę tyčiojosi iš visos tautos, o dabar įteikinėja apdovanojimus

Po tokio akibrokšto visuomenėje kilo nepasitenkinimas – juk tas pats O. Šurajevas vos prieš savaitę puldinėjo tautos išrinktus atstovus – Seimo narius, plūdo juos necenzūriniais žodžiais, į Vilniaus miesto merus kandidatuojančiam Artūrui Zuokui pasiūlė paskanauti vyriško lytinio organo, o dabar lyg niekur nieko atvyksta į tokio lygio kultūrinį renginį.

Žurnalistė Laima Lavaste išliejo apmaudą, kad niekas iš kultūros atstovų ir net pats kultūros ministras S. Kairys nesureagavo į tai, kad apdovanojimą įteikė skandalingai vertinamas O. Šurajevas.

Anot jos, matyt, O. Šurajevo pasirodymas Seime taip sužavėjo kultūros žmones, kad jam net sekmadienį buvo užleista ir teatro scena.

Visgi, po tokių išsišokimų tikėtasi bent jau elementarios publikos reakcijos, kurios irgi nebuvo – niekas komiko nei nušvilpė, nei nusprendė palikti renginio salę.

„Pilna salė teatro, kultūros žmonių patenkinti sėdėjo. Negi jiems nebuvo GĖDA?“ – svarstė L. Lavaste.
L. Lavaste pasisakymas
Į O. Šurajevo dalyvavimą apdovanojimuose kultūros žmonės nesureagavo. Laimos Lavaste/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Jai pritarė ir internautai – ne vienas jų stebėjosi, kaip nei vienas iš kultūros žmonių nepasisakė prieš tai, kad apdovanojimą įteiktų būtent šis asmuo.

Kiti svarstė, kad inteligentija jau tapo tam tikru tautos žiedu, kurį graužia nuolankumo, parsidavimo ir bailumo kirmėlės.

Primename, kad tas pats O. Šurajevas metų pradžioje buvo apdovanotas „Metų valstybės kūrėjo“ titulu.

Apdovanoti geriausi praėjusių metų šalies teatro kūrėjai

„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimais už nuopelnus 2022 metais kuriant prasmingą turinį teatro mėgėjams, buvo apdovanoti[3]:

Režisierė EGLĖ ŠVEDKAUSKAITĖ už spektaklį „Jauno žmogaus memuarai“ (Valstybinis jaunimo teatras);

Aktorė DIGNA KULIONYTĖ Už Mašos vaidmenį spektaklyje „Žuvėdra“ (OKT / Vilniaus miesto teatras) ir tyrinėtojos Dignos, Yoko Ono vaidmenis spektaklyje „Lost Lost Lost“ (Klaipėdos dramos teatras);

Aktorius MANTAS ZEMLECKAS už Doriano vaidmenį spektaklyje „Dorianas“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras, Diuseldorfo teatras D‘Haus, agentūra „EDM“);

Scenografė SIGITA ŠIMKŪNAITĖ ir kostiumų dailininkė SANDRA STRAUKAITĖ už scenografiją ir kostiumų dizainą spektakliams „Edžio pabaiga“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir „Indigo. Das Schliemann Project“ (Šeiko šokio teatras);

Šviesų dailininkas ANDRIUS STASIULIS už šviesų dizainą spektakliams „Indigo. Das Schliemann Project“ (Šeiko šokio teatras) ir „Dona Kichotė“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras);

Kompozitorius MANTVYDAS LEONAS PRANULIS už muziką spektakliui „Sala, kurios nėra“ (Juozo Miltinio dramos teatras, Panevėžio muzikinis teatras);

Solistė GUNTA GELGOTĖ už Julijos vaidmenį operoje „Lokys“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras);

Choreografė AGNIJA ŠEIKO už šokio spektaklio „Indigo. Das Schliemann Project“ choreografiją (Šeiko šokio teatras);

Šokėjas JERONIMAS KRIVICKAS už Kvedaro vaidmenį operoje-balete „Dievo avinėlis“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras), vaidmenį balete „Infra“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras) ir Orfėjo vaidmenį tarpdisciplininio šiuolaikinio baleto spektaklyje „Orfėjas, Euridikė“ („Tarp tylos“);

Dramaturgas MINDAUGAS NASTARAVIČIUS už dramaturgiją spektakliams „Miškelis“ (Klaipėdos jaunimo teatras) ir „Jauno žmogaus memuarai“ (Valstybinis jaunimo teatras);

„Boriso Dauguviečio auskaras“ už naujų sceninės išraiškos formų paieškas įteiktas „Operomanijos“ prodiuserei ANAI ABLAMONOVAI – už toliaregišką tarpdisciplininės kūrybos procesų inicijavimą ir įgyvendinimą.

Padėkos premija už ilgametį indėlį į scenos meną skirta GYČIUI PADEGIMUI – už gyvą teatro istorijos ir dabarties jungtį kūrybinėje ir pedagoginėje veikloje.

Pagerbtos ir spektaklius stačiusios kūrybinės menininkų grupės

Apdovanojimai buvo įteikti ir šiuos spektaklius pastačiusioms kūrybinėms grupėms:

Šviesos ir materijų spektaklis vaikams ir jaunimui „TUNELIS“ (Klaipėdos lėlių teatras, Liublianos lėlių teatras). Kūrybinė grupė: Miha GOLOB, Mojca REDJKO, Dajana LJUBIČIĆ, Andrius ŠIURYS, Borut KUMPERŠČAK, Gregor KUHAR, Tomas ZINKUS, Kęstutis BRUČKUS, Vytautas KAIRYS, Renata KUTAITĖ-RAUDONIENĖ, Kamilė ANDRIUŠKAITĖ;

Objektų ir lėlių spektaklis „APIE PASAULĮ“ (Vilniaus teatras „Lėlė“). Kūrybinė grupė: Justina JUKONYTĖ, Neringa KERŠULYTĖ, Vykintas A. JASAITIS, Erika GAIDAUSKAITĖ, Dovilė KERŠYTĖ, Indrė VĖLYVYTĖ, Šarūnas GEDVILAS, Raimondas KLEZYS;

Aktorių ansamblis spektaklyje „LAUKYS“: Ieva BRIKĖ, Kamilė GALKUTĖ, Dainius JANKAUSKAS, Albinas KĖLERIS, Rokas Pijus MISIŪNAS, Mantas PAULIUKONIS, Urtė POVILAUSKAITĖ, Jolita SKUKAUSKAITĖ, Joris ZALIAUSKAS (Juozo Miltinio dramos teatras);

Socialinio rezonanso spektaklis „NEMIGA“ (menininkų grupė „Žuvies akis“). Kūrybinė grupė: Goda GIEDRAITYTĖ, Donatas BIELKAUSKAS, Yana SHLIABANSKA, Mariya SALO, Petras LISAUSKAS, Stasys JAMANTAS.

Konkursui pateiktus darbus vertino speciali suburta komisija, kurią sudarė Margarita Alper, Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, Eglė Gudžinskaitė, Sigita Ivaškaitė, Monika Jašinskaitė, Lina Klusaitė, Martynas Petrikas, Evgeniya Shermeneva ir Janina Stankevičienė.

Populiariausiu 2022 metais tituluotas dramaturgas Marius Ivaškevičius taip pat buvo pagerbtas Lietuvos autorius vienijančios organizacijos LATGA skirta premija ir garbės ženklu „Ad Astra“.