Suprasti akimirksniu
  • Teisėsaugos institucijos nusprendė, kad A. Ramanausko pasisakymai nepažeidė teisės nustatytų ribų
  • Lietuviško šou biznio „žvaigždės“ liežuvio iki šiol niekas dar „neužrišo“
  • Valdžios žmonės puolė A. Ramanauską dangstyti, neva jis tik „netinkamai“ pajuokavo
  • Lietuvoje gyvena lygūs ir lygesni – būta atvejų, kai už švelnesnius pareiškimus politikai buvo „išvanoti“
Šaltiniai
A. Ramanauskas
A. Ramanauskas taip ir neatsakys už savo viešą kurstymą smurtauti. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

Teisėsaugos institucijos nusprendė, kad A. Ramanausko pasisakymai nepažeidė teisės nustatytų ribų

Dar vienas pavyzdys, kai Lietuvoje tam, kad būti nebaudžiamam, užtenka kritikuoti valdžiai nepalankias asmenų grupes. Štai rusiškos muzikos klausančius tėvus siūlęs sušaudyti savo panašiais pasisakymais nuolat garsėjantis Algis Ramanauskas-Greitai ir vėl išsisuko nuo bausmės, mat policija priėmė sprendimą ikiteisminio tyrimo šoumenui nepradėti.

Nors Generalinė prokuratūra praėjusį ketvirtadienį buvo priėmusi sprendimą dėl neapykantos kupinų A. Ramanausko pasisakymų pradėti ikiteisminį tyrimą, pasirodo, dar rugsėjo 30 d. policija jau buvo priėmusi jam palankų sprendimą[1].

Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Algio Ramanausko pasisakymų, nes nusprendė, kad jo išsakyta kritika, nors ir provokuojanti bei aštri, neperžengė teisės ribų ir nepasižymėjo nusikalstamos veikos požymiais. Pasak teisėsaugos, Ramanausko komentarai, nors ir gali būti vertinami kaip nemalonūs ar įžeidžiantys, nepatenka į neapykantos kalbos apibrėžimą ir todėl nebuvo pagrindo pradėti tyrimą.

Skundą dėl viešo pasiūlymo sušaudyti pateikė Žmogaus teisių stebėjimo institutas, teigdamas, kad Ramanauskas galėjo skleisti neapykantą ir diskriminaciją. Skundus dėl jo komentarų pateikė ir kai kurie visuomenininkai bei politikai. Iš viso buvo gauti skundai iš septynių pranešėjų.

77 primena, kad A. Ramanauskas rugsėjo mėnesį „YouTube“ transliuotame pokalbyje su Nacionalinio susivienijimo partijos pirmininko pavaduotoju Vytautu Sinica pasiūlė, kad iš tėvų, kurie žiūri rusiškus filmus ar klausosi rusiškos muzikos, reikėtų atimti vaikus, o vėliau svarstė, ką daryti su tėvais: „(...) pirma atimti vaikus ir po to juos sušaudyti, ar prie vaikų juos…Vaikus tai reikia atimti iš tokių“.

A. Ramanauskas pasiūlė sušaudyti rusiškos muzikos klausančius tėvus. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka
A. Ramanauskas pasiūlė sušaudyti rusiškos muzikos klausančius tėvus. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka

Lietuviško šou biznio „žvaigždės“ liežuvio iki šiol niekas dar „neužrišo“

Tuo tarpu tai toli gražu ne pirmi tokie skambūs pasiūlymai iš A. Ramanausko lūpų. Purvas ir mėšlas iš šoumeno burnos drimba reguliariai – štai dar metų pradžioje jis viešai išsakė mintis apie „rusifikuotus gyvulius“, teigdamas, kad dauguma žmonių, manančių, kad „prie ruso buvo geriau“, yra „gyvuliai“, ir kad dalį jų būtų gerai ištremti. Ramanauskas taip pat pavadino šiuos žmones „prastos genetinės kokybės galvijais“ ir džiaugėsi, jog jie „po truputį dvesia“.

O štai pernai metais A. Ramanauskui pavyko sudaryti taikos sutartį su sistemingai savo kurtuose vaizdo įrašuose žemintu dizaineriu Juozu Statkevičiumi.

Nevaldomo šoumeno liežuvio istorijoje – ir konfliktas, pasiekęs teismų duris, su rusų kalbos mokytoja Ž. Bortkevič dėl šios išsakytos kritikos kitoms mokytojoms, kurios nusprendė savo „Facebook“ paskyrose užsidėti rėmelius su Ukrainos vėliava.

Valdžios žmonės puolė A. Ramanauską dangstyti, neva jis tik „netinkamai“ pajuokavo

Nors TS-LKD, reaguodama į tokius A. Ramanausko pasisakymus, nusprendė, kad šis turėtų laikinai sustabdyti savo narystę partijoje, iš tiesų, panašu, kad politikai apie tai mano kitaip.

Viešai nuplakto A. Ramanausko puolė guosti seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, teigdama, kad tokie pasisakymai yra „nevykę juokeliai“.

Piršteliu A. Ramanauskui dėl nederamo elgesio pagrūmojo ir socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. Anot jos, taip elgtis nedera ir, todėl, kad A. Ramanauskas priklausė TS-LKD gretoms (ir vis dar priklauso, tik laikinai yra sustabdyta jo narystė, beje, jau antrąjį kartą), jungtinę koaliciją su konservatoriais socialdemokratė esą, vargu, ar matytų[2].

Lietuvoje gyvena lygūs ir lygesni – būta atvejų, kai už švelnesnius pareiškimus politikai buvo „išvanoti“

Toli žvelgti nereikia – tas pats buvusio parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio atvejis, kai šis turėjo atlaisvinti savo seimo kėdę po to, kai Konstitucinis Teismas paskelbė verdiktą, kad politikas savo antisemitiniais pasisakymais sulaužė seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

O pajuokauti kaip antai A. Ramanauskui, deja, nepavyko ir savo mandatą padėjusiam Petrui Gražuliui, kuris dėl savo pasisakymų apie LGBTQ+ bendruomenei priklausančius asmenis turėjo varstyti teismų duris[3].

Nemalonumų už valdžiai nenaudingą naratyvą, kuriame apskritai nebuvo jokio neapykantos kurstymo, turėjo ir LRT žurnalistas Virginijus Savukynas, sukritikavęs teisingumo ministrę Eweliną Dobrowolską už tai, jog ši iškėlė drausminę bylą advokatui Ignui Vėgėlei.

V. Savukynas tvirtino, jog tai buvo bandymas užgniaužti nuomonių įvairovę, situaciją lygindamas su Rusijos režimu.

Tiesa, po ilgų nemalonumų, teismas galiausiai nusprendė, kad V. Savukynas teisę kritikuoti valdžios pareigūnus turėjo ir ją turime visi.