Kankina migrena? Štai būdai palengvinti įkyrų skausmą

Suprasti akimirksniu
Migrena
Galvos skausmas gali būti pakeliamas, o migrena neleidžia nei pakilti iš lovos. Alex Green/ Pexels nuotrauka

Efektyvūs ir ne medikamentiniai metodai, gelbėjantys kovojant su migrena

Vasaros metu dėl slėgio pokyčių ar kitų gamtos veiksnių, gausėja reiškinių, veikiančių mūsų sveikatą. Artėjant geomagnetinėms audroms širdies ligomis sergantys, jautresni žmonės ir su migrena susiduriantys žmonės gali pasijusti prastai. Ar esate informuoti kokie namuose prienami metodai gali padėti užklupus galvos skausmui, kuris sutrikdo jūsų darbą ir dienos veiklas?

Migrena yra sunki neurologinė liga, kuriai būdingi stiprūs, varginantys galvos skausmai, kuriuos dažnai lydi pykinimas, vėmimas ir padidėjęs jautrumas šviesai ir garsui. Migrena vargina maždaug 15 % pasaulio gyventojų ir gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę, todėl labai svarbu ją tinkamai valdyti ir gydyti. Svarbiausias dlaykas paie šią būklę tai, kad migrena nėra paprastas galvos skausmas[1].

Paprastai skausmai skirstomi į du pagrindinius tipus: migreną be auros (anksčiau vadintą paprastąja migrena) ir migreną su aura (anksčiau vadintą klasikine migrena). Aura tai neurologiniai simptomai, pasireiškiantys prieš galvos skausmą, kurie gali apimti regos sutrikimus, pavyzdžiui, mirksinčias šviesas ar aklas dėmes, arba veido ar rankų dilgčiojimą. Tačiau šie simptomai nėra universalūs, daug žmonių patiria migreną be šių pirmtakų[2].

Tiksli migrenos priežastis vis dar lieka neaiški, tačiau manoma, kad migrena atsiranda dėl nenormalios smegenų veiklos, kuri laikinai pakeičia nervinius signalus, chemines medžiagas ir kraujagysles smegenyse. Dėl giliai smegenyse esančio mechanizmo suaktyvėjimo aplink galvos nervus ir kraujagysles išsiskiria skausmą, uždegimą sukeliančios medžiagos.

Migreną sukeliantys veiksniai dažnai būna individualūs, todėl tai, kas vienam žmogui gali sukelti migreną, kitam gali jos nesukelti. Dažniausiai migreną sukelia hormonų pokyčiai, stresas, tam tikras maistas ir gėrimai (pvz., brandintas sūris, alkoholis ir kofeinas), jutiminiai dirgikliai (pvz., ryškios šviesos, garsūs garsai ar stiprūs kvapai), miego režimo pokyčiai, fizinis krūvis, orų pokyčiai ir tam tikri vaistai.

Nepakeliamas skausmas
Ilgalaikė problema – migreniniai priepuoliai. Liza Summer/ Pexels nuotrauka

Migrenos simptomai skiriasi ir dažnai nėra lengvai identifikuojami

Migrenos simptomai skiriasi tarp atskirų asmenų ir tarp vieno asmens patiriamų migrenos priepuolių. Tačiau paprastai jie pereina keturis etapus: prodromą, aurą, galvos skausmą ir postdromą. Prodromo etapas tai etapas prieš galvos skausmą, kuriam būdingi subtilūs pokyčiai, pavyzdžiui, nuotaikų kaita, potraukis maistui, sustingęs kaklas, padažnėjęs troškulys ir šlapinimasis, dažnas žiovulys. Auros fazė, kurią patiria ne visi, apima regos sutrikimus, dilgčiojimą ar kalbos sutrikimus.

Galvos skausmo fazė, sunkiausia ir labiausiai alinanti stadija, pasižymi pulsuojančiu arba pulsuojančiu galvos skausmu, kuris, jei negydomas, paprastai trunka nuo keturių iki 72 valandų[3]. Skausmas paprastai pasireiškia vienoje galvos pusėje, jį gali lydėti pykinimas, vėmimas ir ypatingas jautrumas šviesai bei garsui. Galiausiai, galvos skausmui atslūgus, prasideda postdromo fazė, kurios metu žmogus dažnai jaučiasi išsekęs, nors kai kurie praneša, kad jaučia lengvą euforiją.

Nors šiuo metu migrena nėra išgydoma, yra daugybė gydymo būdų, kuriais siekiama sumažinti priepuolių dažnumą ir stiprumą. Juos galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas: abortinius ir prevencinius. Abortiniai vaistai vartojami prasidėjus simptomams, kad migrena būtų sustabdyta. Tai be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas, receptiniai vaistai, pavyzdžiui, triptanai (sumatriptanas, rizatriptanas), ergotaminai ir vaistai nuo pykinimo.

Kita vertus, prevenciniu gydymu siekiama sumažinti migrenos dažnumą ir stiprumą. Jiems priskiriami širdies ir kraujagyslių vaistai, antidepresantai, vaistai nuo traukulių, botokso injekcijos ir CGRP inhibitoriai. Gyvensenos pokyčiai taip pat gali būti labai svarbūs valdant migreną. Reguliari mankšta, nuoseklus miego grafikas, hidratacija, streso valdymo būdai ir nustatytų migreną sukeliančių veiksnių vengimas gali gerokai pagerinti sergančiųjų migrena gyvenimo kokybę. Nauji migrenos gydymo būdai: neuromoduliaciniai prietaisai, naujos vaistų grupės ir pažanga aiškinant genetinę migrenos įtaką. Tikimasi, kad moksliniams tyrimams tobulėjant atsiras veiksmingesnių gydymo būdų.

Metodai, galintys, be vaistų, susilpninti migrenos priepuolių stiprumą

Birželį minimas nacionalinis informuotumo apie migreną ir galvos skausmą mėnuo. Nacionalinio galvos skausmo fondo duomenimis, 40 milijonų amerikiečių, kurie kovoja su migrena, kuriems gali būti labai sunku rasti veiksmingą sprendimą nuo stipraus skausmo ir lydinčių sisteminių simptomų, kurie gali tęstis kelias dienas. Tačiau žymus neurochirurgas pataria, kokios natūralios priemonės gali palengvinti skausmą ir sumažinti migrenos dažnumą[4].

Daktaras Joseph Maroon, turintis didelę patirtį gydant migreną, pateikia naudingų įžvalgų apie nefarmakologinius metodus, padedančius suvaldyti kankinantį skausmą. Nuo 1981 m. dirbdamas neurochirurgu, J. Maroonas yra susidūręs su daugybe Amerikietiškojo futbolo lygos žaidėjų, kuriems po smegenų sukrėtimo išsivystė stipri migrena.

Migrena dažniausiai kamuoja reprodukcinio amžiaus moteris, pasak mediko. Jos taip pat glaudžiai susijusios su nekontroliuojamu nerimu. J. Maroonas yra vienas iš Sporto medicinos sukrėtimų centro, vienos didžiausių sukrėtimų klinikų visoje šalyje, šiuo metu prižiūrinčios 17 000 pacientų, susidūrusių su sukrėtimais, įkūrėjų. Didžioji dauguma šių pacientų kenčia nuo migrenos. Deja, migrne nėra tik galvos skausmas. Dėl lydinčių simptomų, tokių kaip nuovargis, pykinimas, regėjimo sutrikimai ir dilgčiojimas, įprastas darbas ar net kasdienis gyvenimas gali tapti nevaldomas.

Migrena ir moterys
Migrena dažniausiai pasireiškia moterims ir gali būti sukeliama streso ar dirgiklių. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Keletas svarbiausių ekspertų rekomendacijų, kaip sumažinti migrenos skausmą ir dažnumą

  • Nustatykite migreną sukeliančius veiksnius ir jų venkite. Pavyzdžiui, pildykite maisto žurnalą. Sūris, raudonasis vynas ir riešutai yra tipiški migreną sukeliantys veiksniai, teigia J. Maroon. Atpažinkite situacijas, kurios sukelia migrenos simptomus, ir stenkitės pakeisti savo gyvenimo būdą, kad išvengtumėte šių aplinkybių. Tačiau medikai pastebi, kad net ir sumažinus trigerius, kai kurie žmonės vis tiek patiria migreną.
  • Atlikite atsipalaidavimo pratimus. Tokia veikla kaip joga ir kvėpavimo pratimai potencialiai gali sumažinti nerimą, kuris yra dažnas migreną sukeliantis veiksnys.
  • Protingai vartokite vitaminus ir mineralus. Gydytojai pirmiausia privalo vengti žalos ir atidžiai rinktis medikamentus. Specifinis magnio, irriboflavino mišinys gana efektyviai naudojamas jau 25 metus. Dabar tai vienas iš dažniausiai sveikatos priežiūros specialistų siūlomų maisto papildų migrenai gydyti. Tai palaiko ir J. Maroon, kuris ilgą laiką propaguoja holistinį migrenos gydymą. J. Maroon taip pat pataria vartoti omega-3 riebalų rūgščių papildų kraujagyslių sveikatai gerinti. Šiuo metu yra kramtomųjų, ir geriamų preparato variantų, kurie užtikrina geresnį įsisavinimą, o tai būtent ir renkasi dauguma žmonių[5].
  • Elektrotechniniai preparatai. Šiuose naujoviškuose maisto ir vaistų tarnybos JAV patvirtintuose prietaisuose naudojama elektra stimuliuoja klajoklį nervą, sukuria meditacinę būseną be tikros meditacijos ir kai kuriais atvejais lemia mažesnį migrenos lygį. Ekspertai tvirtina, kad tai yra vienas iš inovatoriškų metodų migronos gydymui.

Nereikia kęsti kančių. Egzistuoja veiksmingų metodų, kaip suvaldyti migrenos simptomus, galbūt sumažinti jų dažnumą ir susigrąžinti savo gyvenimą. J. Maroon skatina nepamiršti, kad tai nėra nuosprendis ar prakeiksmas. Yra ne vienas būdas ir namų sąlygomis pasigaminamas ir prisitaikomas metodas, kuris gali padėti kovoti su šia nemalonia būsena. O gal net veikti kaip prevencija.

Papildomi metodai migrenai palengvinti nesigriebiant stiprių vaistų

Migrena tai varginantis neurologinis sutrikimas, pasireiškiantis stipriais, pulsuojančiais galvos skausmais, kuriuos dažnai lydi pykinimas, vėmimas, padidėjęs jautrumas šviesai ir garsui. Nors farmacinis gydymas plačiai taikomas, jis gali būti veiksmingas ne visiems. Laimei, daugybė papildomų ir alternatyvių metodų gali padėti sušvelninti migrenos simptomus.

Gyvensenos pokyčiai gali padėti su ilgalaikiu migrenos kontroliavimu. Taip galite atsisakyti dirgiklių ir pasiekti tokią būseną, kai migrena nėra lengvai iššaukiama ir kamuoja jus daug rečiau.

Reguliari mankšta

Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sumažinti migrenos dažnumą ir intensyvumą. Mankšta skatina organizmą išskirti endorfinus, kurie yra natūralūs skausmą malšinantys vaistai. Tai taip pat padeda sumažinti stresą, kuris dažnai sukelia migreną.

Subalansuota mityba

Žinoma, kad migreną sukelia tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, brandinti sūriai, alkoholis, kofeinas ir perdirbtas maistas. Maisto dienoraščio vedimas gali padėti nustatyti asmeninius maisto produktus, sukeliančius migreną. Mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų, gali suteikti būtinų maistinių medžiagų ir palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, o tai gali padėti suvaldyti migreną.

Nuoseklus miego režimas

Migreną gali išprovokuoti miego režimo pokyčiai, įskaitant per daug arba per mažai miego. Nuoseklus miego grafikas, eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu metu, gali padėti įveikti migreną.

Papildoma ir alternatyvioji medicina gali tikti ne kiekvienam, bet yra metodų, kurie tikrai įrodyti esantys veiksmingi. Akupunktūra tradicinės kinų medicinos praktika, kurios metu į tam tikrus kūno taškus smeigiamos plonos adatėlės, kad būtų atkurta energijos tėkmės pusiausvyra. Kai kurie tyrimai rodo, kad akupunktūra gali padėti sumažinti migrenos dažnumą ir stiprumą.

Meditacija
Vienas iš gyvenimo būdo pokyčių, padedantis su migrena, yra meditacija. Oluremi Adebayo/ Pexels nuotrauka

Biologinis grįžtamasis ryšys tai metodas, leidžiantis asmenims kontroliuoti fiziologinius procesus, tokius kaip širdies ritmas, kraujospūdis ir raumenų įtampa. Naudojant elektroninius prietaisus realiuoju laiku gaunamas grįžtamasis ryšys apie šiuos procesus ir mokoma, kaip juos reguliuoti, kad sumažėtų stresas ir būtų galima valdyti migreną. Sąmoningumo ir meditacijos praktika gali padėti sumažinti stresą ir valdyti skausmą. Nustatyta, kad sąmoningumu grindžiamas streso mažinimas (MBSR), programa, kurioje derinamas sąmoningumas, joga ir meditacija, padeda sumažinti migrenos dažnį ir sunkumą.

Tam tikri maisto papildai gali padėti sumažinti migrenos dažnumą ir stiprumą. Nustatyta, kad riboflavinas (vitaminas B2), magnis ir kofermentas Q10 gali būti naudingi. Migrenos profilaktikai tradiciškai vartojami vaistiniai augalai karštligė ir peteliškė. Tačiau dėl galimo šalutinio poveikio ir sąveikos su kitais vaistais juos reikėtų vartoti prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui.

Nors nėra vieno universalaus sprendimo migrenai gydyti, šie metodai suteikia daugybę galimybių pritaikyti gydymo planą pagal individualius poreikius ir pageidavimus. Atminkite, kad prieš pradedant taikyti šiuos alternatyvius gydymo būdus labai svarbu juos aptarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad įsitikintumėte, jog jie yra saugūs ir tinkami jūsų būklei.