Kaip atskirti galvos skausmą nuo migrenos?

SveikatingumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Galvos skausmas
Dažnai galvos skausmas gali būti nepakeliamas. Andrea Piacuadio/ Pexels nuotrauka

Galvos skausmas skiriasi, bet kada jau žinoti, kur migrena?

Migrena ir galvos skausmas yra dvi dažniausiai visame pasaulyje patiriamos skausmo rūšys. Nors šie skausmai gali atrodyti panašūs, migrena ir galvos skausmas labai skiriasi. Galvos skausmas yra dažna skausmo rūšis, kuri gali būti nuo silpno iki stipraus.

Galvos skausmą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant įtampą, stresą, dehidrataciją, sinusų sutrikimus, peršalimą, temperatūrą, garsų triukšmą ar ryškią šviesą. Galvos skausmas paprastai apibūdinamas kaip bukas skausmas ar spaudimas, kuris kamuoja visą galvą arba tam tikras sritis, pavyzdžiui, smilkinius ar kaktą[1].

Kita vertus, migrena yra galvos skausmas, kuriam būdingas pulsuojantis skausmas vienoje galvos pusėje. Migrenai dažnai būdingi papildomi simptomai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, jautrumas šviesai ir garsui[2]. Kai kuriais atvejais migrena taip pat gali sukelti regos sutrikimų, pavyzdžiui, galima matyti mirksinčias šviesas ar aklas dėmes.

Nors tikslios migrenos priežastys nėra iki galo išaiškintos, manoma, kad tam įtakos turi genetika, hormonų pokyčiai ir aplinkos veiksniai. Kitaip nei galvos skausmą, migreną dažnai sukelia konkretūs veiksniai, pavyzdžiui, stresas, miego trūkumas, tam tikras maistas ir oro sąlygų pokyčiai.

Galvos skausmas ne visada yra migreninis skausmas

Migrena – dažnai visą gyvenimą trunkantis neurologinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys vidutinio stiprumo ar stiprūs galvos skausmai, dažniausiai vienoje galvos pusėje. Galvos skausmas – tai terminas, vartojamas apibūdinti įvairiems skausmo simptomams, kylantiems iš skirtingų galvos dalių, apibūdinti.

Galvos skausmo ir migrenos gydymui taikomi skirtingi metodai. Silpnam galvos skausmui malšinti gali pakakti be recepto parduodamų skausmą malšinančių vaistų, tokių kaip aspirinas, ibuprofenas ar paracetamolis. Taip pat gali padėti poilsis, vandens gėrimas ir vengimas sukelti tokius veiksnius, kaip garsus triukšmas ar ryški šviesa.

Tačiau nors migrena ir priskiriama galvos skausmui, pačiai migrenai dažnai reikia specialesnio gydymo. Be skausmą malšinančių vaistų sergantiesiems migrena gali būti naudingi receptiniai vaistai, skirti priepuolių prevencijai arba jų dažnumui mažinti. Taip pat gali padėti gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, vengti migreną sukeliančių veiksnių, laikytis reguliaraus miego grafiko ir praktikuoti streso mažinimo metodus.

Nors galvos skausmas ir migrena turi tam tikrų panašių simptomų, tai yra skirtingi skausmo tipai, kuriems būdingi unikalūs bruožai ir priežastys. Šių skirtumų supratimas gali padėti žmonėms pasirinkti geriausius būdus skausmui valdyti ir sumažinti jo poveikį kasdieniam gyvenimui.

Jei galvos skausmas ar migrena pasireiškia dažnai arba pasireiškia stipriais simptomais, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir sudarytas individualus gydymo planas.

JAV patvirtintas nosies purškalas, gydantis migrenos skausmus

Nosies purškalas, skirtas greitai numalšinti migreninius galvos skausmus tiems, kurie negali vartoti tablečių ar injekcijų, jau patvirtintas JAV[3]. Nuo migrenos kenčiantiems žmonėms netrukus bus suteikta galimybė skausmą malšinti nosies purškalo pavidalu.

JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino pirmąjį kalcitonino genų peptido (CGRP) receptorių antagonisto nosies purškalą, skirtą suaugusiųjų migrenai gydyti. Vaistą, vadinamą „Zavzpret“, gamina „Pfizer“. Jis veikia blokuodamas CGRP – baltymą, kuris išsiskiria aplink smegenis ir sukelia migreną.

Gamintojų pranešime spaudai, kuriame skelbiama apie FDA patvirtinimą, pažymima, kad jis gautas po dviejų atsitiktinių imčių ir placebu kontroliuojamų tyrimų.

Toks posūkis reiškia svarbų proveržį migrena sergantiems žmonėms, kuriems reikia išsilaisvinti nuo skausmo ir kurie renkasi alternatyvias geriamiesiems vaistams galimybes. Gamintojai pabrėžia įsipareigojimą suteikti papildomą gydymo galimybę, kad migrena sergantiems žmonėms palengvėtų ir jie galėtų grįžti į kasdienį gyvenimą.

Pabrėžiamas pagrindinis tokio preparato privalumas, kurį gamintojai nurodo kaip greitą skausmo malšinimą. Klinikinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad nosies purškalas skausmą pradeda mažinti jau po 15 minučių, o jau po 30 minučių sergantieji gali grįžti prie įprastinės veiklos.

Greito poveikio vaistas, kurio seniai laukiama

Taip pat pristatant naująjį preparatą teigiama, kad vaistas vidutinio stiprumo ir stiprų galvos skausmą pašalina per dvi valandas, o poveikis išlieka iki 48 valandų. Vaistinis purškalas yra skirtas ūminiams migrenos simptomams gydyti; jis neužkerta kelio jiems atsirasti.

Įmonė tikisi, kad nuo 2023 m. liepos mėn. migrena sergantys pacientai „Zavzpret“ galės gauti pagal gydytojo receptą. Pacientams, sergantiems migrena, viena iš svarbiausių ūminio gydymo būdo savybių yra tai, kaip greitai jis veikia. Greito veikimo vaistas gali būti tikras „gamechanger“ šioje srityje[4].

Nuo migrenos kenčia daugiau nei 17 % moterų ir 5,6 % vyrų JAV. „Zavzpret“ kaip nosies purškalas, greitai absorbuojantis vaistus, suteikia alternatyvią gydymo galimybę žmonėms, kuriems reikia malšinti skausmą arba kurie dėl pykinimo ar vėmimo negali vartoti geriamųjų vaistų, kad jie galėtų greitai grįžti prie įprastos veiklos. Ekspertų manymu, tai bus puikus papildymas dabartiniams vaistams, naudojamiems ūminei migrenai gydyti.

Vaistas, panašu, yra pakankamai saugus, todėl FDA pripažino jį tinkamu. Apie kai kuriuos šalutinius poveikius pranešė 2 % ar daugiau tyrimo dalyvių. Tai buvo skonio sutrikimai, pykinimas, nosies diskomfortas ir vėmimas. Padidėjusio jautrumo pacientams gali pasireikšti odos bėrimas ir veido patinimas.

Tačiau šalutiniai poveikiai yra ganėtinai nežymūs, todėl jie gali būti bereikšmiai ligoniams, kuriems reikia pagalbos. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) migreną įtraukė į 10 labiausiai varginančių medicininių ligų sąrašą. Ir tikrai ne šiaip. Liga kamuoja žmones kasdien ir dėl streso, ir dėl miego trūkumo, prastos mitybos, blogų vandens gėrimo įpročių ar kitų priežasčių.