Suprasti akimirksniu
  • Močiučių pasakos norint susilaukti vaiko: mitai, tradicijos ir mokslas
  • Kojinės lovoje ar aukštesnė kambario temperatūra: kas įtakoja pastojimą labiau?
  • Išmintis ir folkloras: kaip atskirti faktą nuo fantastikos nėštumo patarimuose
  • Tiesa ar mitas: orgazmas padeda norint pastoti?
  • Šalinti toksinus iš aplinkos ir net toksiškus žmones gali būti naudinga
  • Yra pasitikinčių šiomis pasakomis ir patarimais, bet ar verta
  • Pastojimas nėra procesas, kuriame reiktų dalyvauti visiems
Šaltiniai
Tėvystė
Norint pastoti gali tekti imtis įvairių metodų ir liaudies patarimų. RDNE stock project/ Pexels nuotrauka

Močiučių pasakos norint susilaukti vaiko: mitai, tradicijos ir mokslas

Šiame tekste informacija yra skirta asmenims, ne jaunesniems nei 18 metų amžiaus. Skaitydami šį tekstą Jūs patvirtinate, kad esate ne jaunesni ir prisiimate visą atsakomybę už šios informacijos poveikį.

Kelionė į pastojimą yra kupina vilties, nerimo, o kartais ir tautosakos. Šimtmečius skirtingos kultūros perdavė išmintį ir įsitikinimus apie pastojimą, o praktika, dietos ir ritualai padidino tikimybę pastoti. Nors mokslas nuėjo ilgą kelią, padėdamas poroms įgyvendinti savo svajonę apie tėvystę, šios senos pasakos ir mitai vis dar persmelkia vaisingumo pasaulį. Nors pastojimas vis labiau atidedamas ir jaunuoliai dažnai nenori turėti vaikų, vėlesniame amžiuje tenka imtis ir papildomų triukų.

Vieni mitai kalba apie mitybą ir dietos dalykus, kurie įtakoja sėkmę norint pastoti. Manoma, kad ananaso šerdies valgymas po ovuliacijos gali padėti kiaušinėliui implantuotis. Priežastis, bromelainas, ananasuose randamas fermentas, kuris, kaip manoma, veikia kaip natūralus priešuždegiminis ir skystinantis kraują. Tačiau mokslinių įrodymų, patvirtinančių šį teiginį, trūksta[1].

Maistas, kuriame gausu folio rūgšties visada rekomenduojamas prieš pradedant tokius planus pastoti. Folio rūgštis, nors ir būtina vaisiaus nervinio vamzdelio vystymuisi, taip pat dažnai minima kaip naudinga pastojant. Nors tai labai svarbu ankstyvo nėštumo metu, nėra jokių konkrečių įrodymų, kad tai padėtų pastojimui.

Kai kurie mano, kad mėnulio ciklas gali turėti įtakos vaisingumui. „Mėnulio vaisingumo“ teorija teigia, kad moterys vaisingiausios yra mėnulio fazėje, kuri atitinka fazę, kurioje jos gimė. Nors ir romantiška, šiai teorijai nėra jokio mokslinio sutarimo. Dar vienas patarimas yra mylėtis būtent pilnaties metu.

Daugelis mano, kad nuo misionieriaus pozicijos iki kojų pakėlimo į orą gali pasikeisti pastojimo tikimybė. Kiti mano, kad tam tikros pozicijos gali padėti pastoti. Nors gravitacija gali būti prasminga intuityviai, nė viena pozicija nebuvo veiksmingesnė už kitas pastojant. Gimdoje tokie principai kaip už kūno ribų neturi įtakos[2].

Kūno temperatūra gali tik parodyti kada ovuliacija yra pačiame pike, bet ne įtakoti apvaisinimą. Matehsu Ferrero/ Pexels nuotrauka
Kūno temperatūra gali tik parodyti kada ovuliacija yra pačiame pike, bet ne įtakoti apvaisinimą. Matehsu Ferrero/ Pexels nuotrauka

Kojinės lovoje ar aukštesnė kambario temperatūra: kas įtakoja pastojimą labiau?

Senų žmonų pasakojimai rodo, kad šaltos kojos gali sumažinti vaisingumą, todėl kai kurioms moterims, bandančioms pastoti, kojinės yra pagrindinis dalykas lovoje. Nors nėra mokslinio ryšio tarp šaltų kojų ir pastojimo, šiltas, patogiai besijaučiantis kūnas gali padėti atsipalaiduoti.

Ne viena moteris, kuri jau kuris laikas bando pastoti imasi temperatūros stebėjimo ir planuoja santykius pagal tokius rodmenis. Bazinės kūno temperatūros stebėjimas, kad būtų galima numatyti ovuliaciją, nėra tik pasaka; už to slypi mokslas. Nedidelis BBT padidėjimas po ovuliacijos gali padėti moterims tiksliai nustatyti savo vaisingumo langą. Tai viena iš pasakų, kuri turi pagrįstumo[3].

Manoma, kad tam tikri sirupai nuo kosulio gali ploninti gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidai lengviau keliauja. Tačiau prieš kreipiantis į vaistinę, būtina pasitarti su gydytoju. Kai kurios sudedamosios dalys gali būti nesaugios ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu.

Kitų pasakojimų, susijusių su pastojimu, paplitimas liudija gilų žmogaus troškimą tapti tėvais ir šį procesą supantį netikrumą. Šiuolaikinė medicina siūlo daug žinių apie vaisingumą ir kaip jį pegerinti. Nuo ovuliacijos rinkinių iki apvaisinimo in vitro: poros šiandien turi daugiau įrankių nei bet kada anksčiau.

Tačiau labai svarbu į močiučių pasakas žiūrėti su realiomis akimis. Nors kai kurios praktikos gali suteikti paguodos ir vilties, labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais ir pasikliauti įrodymais pagrįsta praktika bandant pastoti.

Išmintis ir folkloras: kaip atskirti faktą nuo fantastikos nėštumo patarimuose

Kelionė į tėvystę yra labai asmeniška, o kiekvienos poros kelias yra unikalus. Nors žmonų pasakojimai atveria mūsų protėvių viltis ir baimes, į jas reikėtų žiūrėti tokias, kokios jos yra: pasakojimus. Pasinaudokite patogumu, kurį jie gali pasiūlyti, tačiau nepamirškite pasitikėti šiuolaikiniu mokslu ir sveikatos priežiūros specialistų išmintimi.

Kad ir koks būtų jūsų kelias, jūsų kelionė į pastojimą bus pripildyta vilties, meilės ir supratimo. Keista, bet kai kurie senieji įsitikinimai apie pastojimą šiuolaikiniame pasaulyje yra svarbūs. Nors nėra stebuklingos formulės, užtikrinančios nėštumą, integravus tam tikras praktikas, kelias į tėvystę gali būti ne toks bauginantis[4].

Daktarė Marie Werner iš Reproductive Medicine Associates of New Jersey (RMANJ) pataria: „Gilindamiesi į tradicinius įsitikinimus visada pasitarkite su gydytoju ir pasitikėkite savo intuicija. Kai kurie seni įsitikinimai, pavyzdžiui, ananaso šerdies vartojimas, gali būti nekenksmingi, tačiau geriausia vengti bet kokios potencialiai žalingos praktikos, nebent tai patvirtintų medicinos specialistas.

Senovės egiptiečiai gerbė medų kaip meilės simbolį ir auką vaisingumo dievybėms. Žalias medus, kuriame gausu aminorūgščių, palaiko kiaušidžių funkciją ir reprodukcinę sistemą, pažymi vaisingumo specialistė Jane L. Frederick, MD, FACOG. Kai suporuotas su cinamonu, jis gali skatinti geresnį kraujo tekėjimą į reprodukcinius organus. Kolumbijos universiteto medicinos centras netgi susiejo cinamoną su policistinių kiaušidžių sindromu sergančių moterų menstruacinio ciklo reguliavimu.

Seksas per pilnatį gali padėti pastoti? Samer Daboul/ Pexels nuotrauka
Seksas per pilnatį gali padėti pastoti? Samer Daboul/ Pexels nuotrauka

Tiesa ar mitas: orgazmas padeda norint pastoti?

Jei gerai jaučiamės tai įtakoja įvairius kūno porcesus. Įdomu tai, kad pakilusi nuotaika gali reikšti tinkamiausią laiką pastojimui. Reprodukcinė endokrinologė dr. Alison Zimon tikina, moterų vaisingumo pikas pasiekia ovuliaciją, kuri įvyksta menstruacinio ciklo viduryje. Padidėjęs estrogenų kiekis šiuo laikotarpiu sustiprina libido, padidina jautrumą kvapams ir padidina makšties tepimą[5].

Orgazmas gali padėti pastoti labiau, nei manote. Gimdos susitraukimai po ejakuliacijos gali patraukti spermą į makšties kanalą ir į kiaušintakius, dalijasi Joseph R. Garza, M.D., Pažangiojo vaisingumo centro vyriausiasis vaisingumo pareigūnas.

Be to, orgazmo metu išsiskiriantis atsipalaidavimo hormonas oksitocinas gali būti naudingas. Orgazmas padeda atsipalaiduoti ir pamiršti stresą. O šis tikrai trukdo. Pasakojimai apie pastojimą po atostogų arba įvaikinimo procesų metu pabrėžia neigiamą streso poveikį pastojimui. Didelis stresas veikia hormonų pusiausvyrą ir kraujo tekėjimą į reprodukcinius organus, todėl gali trukdyti ovuliacijai ir pastojimui.

Akupunktūra, tradicinė priemonė, gali sustiprinti vaisingumą. Akupunktūra gali moduliuoti hormonus, imuninį atsaką ir net nervų sistemą. Be to, tai gali pagerinti kraujo tekėjimą į dubens sritį. Be akupunktūros, kiti atsipalaidavimo metodai, tokie kaip meditacija, joga ir sąmoningumas, mažina stresą, žinomą veiksnį, turintį įtakos vaisingumui. Reguliarūs atsipalaidavimo metodai gali būti naudingi ne tik pastojant, bet ir bendrai psichinei gerovei.

Atminkite, kad nors tradicijos suteikia įžvalgų, labai svarbu jas derinti su šiuolaikiniais medicinos patarimais, siekiant visapusiško požiūrio į pastojimą. Tradicinės išminties ir šiuolaikinės medicinos supratimo derinimas gali lemti holistinį požiūrį į pastojimą. Vis dėlto labai svarbu būti įžvalgiems ir atsargiems, kai juos sujungiate.

Šalinti toksinus iš aplinkos ir net toksiškus žmones gali būti naudinga

Yra daug žolelių, kurios gali padidinti vaisingumą. Jos reguliuoja menstruacinį ciklą ir hormonų lygį. Maka šaknis, kilusi iš Andų, yra dar vienas tradiciškai naudojamas papildas, galintis sustiprinti libido ir pagerinti spermos kokybę. Tačiau, kaip ir vartojant visus papildus, labai svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš įtraukiant juos į savo gydymo režimą[6].

Amžina išmintis pabrėžia švarią gyvenamąją aplinką pastojimui. Šiuolaikiniai tyrimai sutampa, rodantys, kad tokie veiksniai kaip tam tikrų cheminių medžiagų poveikis, per didelis alkoholio vartojimas ir rūkymas gali neigiamai paveikti vaisingumą. Verta ištraukti lapą iš tradicinių knygų ir užtikrinti, kad aplinka būtų kuo mažiau toksinų.

Tradiciškai bendruomenės vaidino labai svarbų vaidmenį remiant poras, bandančias pastoti. Šiandien, keičiantis visuomenės struktūroms, labai svarbu rasti arba sukurti paramos sistemą, nesvarbu, ar tai būtų šeima, draugai ar paramos grupės. Emocinė gerovė dažnai siejama su fizine sveikata, o stiprios paramos sistema gali palengvinti pastojimo kelionę.

Tradicinės išminties ir šiuolaikinės medicinos persipynimas sukuria turtingą požiūrių gobeleną tiems, kurie keliauja į tėvystę. Nors ir kyla pagunda ieškoti stebuklingo sprendimo ar garantuoto kelio į pastojimą, tai labiau susiję su pusiausvyros paieška. Pasisemdamos geriausio iš abiejų pasaulių ir visada teikdamos pirmenybę saugumui ir gerovei, poros gali pereiti šią labai asmenišką kelionę su viltimi ir galių jausmu.

Yra pasitikinčių šiomis pasakomis ir patarimais, bet ar verta

Vienos apklausos metu poros pasidalijo nepaprastais žingsniais, kurių ėmėsi tikėdamosi pastoti. Tai apima angliavandenių atsisakymą, vegetarizmą ir net lytinių santykių su pilnatis laiku. Apklausa, kurioje dalyvavo 2000 tėvų, parodė, kad 21% tikėjo nepagrįsta idėja, kad moteris po lytinių santykių turėtų pakelti kojas, kad padidėtų pastojimo tikimybė.

Tuo tarpu 30% atidžiai stebėjo savo ovuliacijos ciklus, 17% santykiavo tam tikroje padėtyje, o 13% metė svorį tikėdamiesi, kad tai padidins jų vaisingumą. Dešimt procentų atsisakė rūkymo įpročio, tačiau tik 20 procentų susilaikė nuo alkoholio pastojimo metu. Įdomu tai, kad 46% manė, kad kelionė iki pastojimo užtruko ilgiau nei tikėtasi, o beveik pusė manė, kad jiems gali niekada nepavyks[7].

Susanne Bisinotto iš „Vitabiotics Pregnacare Conception“, šį tyrimą atlikusios organizacijos, pažymėjo, kad yra begalė patarimų apie pastojimą ir jie ne visada tikslūs. Pastojimas gali būti emocinis amerikietiškas kalnelis daugeliui porų, ypač kai tai neįvyksta. Taip greitai, kaip tikėtasi. Fakto atskyrimas nuo mitų gali nukreipti poras į labiau informuotą ir mažiau audringą kelią į tėvystę.

Tyrimas taip pat atskleidė skeptišką požiūrį į senų žmonų pasakas. Vienas iš penkių manė, kad šios pasakos neturėjo jokios įtakos, tačiau daugiau nei pusė manė, kad jos prisidėjo prie jų sėkmės. Nerimą kelia tai, kad 19 % sąmoningai siekė nepagrįstų mitų, kad padidintų savo galimybes, todėl 90 % atvejų kilo nesutarimų.

Nėštumas yra dviejų žmonių šeimos reikalas. RDNE stock project/ Pexels nuotrauka
Nėštumas yra dviejų žmonių šeimos reikalas. RDNE stock project/ Pexels nuotrauka

Pastojimas nėra procesas, kuriame reiktų dalyvauti visiems

Galima prisiklausyti įvairių patarimų ir pasakų, kurios veikė draugams ar šeimai, bet jūsų atvejis unikalus. Taip yra ir su kiekvienu pastojimu, tad įtraukti daugiau žmonių ir istorijų į judviejų lovą nereiktų. Pasak apklausos, daugiau nei trečdalis gavo nepageidaujamų patarimų, kaip paskatinti pastojimą. Iš jų 13 % patarimai buvo naudingi, o dauguma manė, kad jie erzina. Ieškodami nuoširdaus patarimo, 16 % konsultavosi su tėvais, 15 % – su artimais draugais, 20 % – su gydytojais, 8 % – su kolegomis tėvais, 12 % – į internetines platformas.

Tyrimas taip pat parodė, kad vidutinis pirmą kartą gimusių tėvų amžius dabar yra 27 metai, dauguma mano, kad tai yra vyresni nei ankstesnės kartos. Vienai iš penkių pastoti pirmąjį vaiką buvo sunku, o dar 20 % susilaukus antrojo vaiko buvo dar sunkiau. Per savo pastojimo bandymus vidutinė pora turėjo intymius santykius maždaug penkis kartus per savaitę, o 5% tai darė du kartus per dieną. Deja, 24% savo pastojimo kelionę apibūdino kaip kupiną kliūčių, o 14% pasinaudojo IVF procedūromis.

Pagrindiniai būdai, kuriais poros bandė padidinti pastojimo tikimybę

  • Stebima ovuliacija.
  • Pakilusios kojos po sekso.
  • Vartojami vitaminų papildai.
  • Vengė alkoholio.
  • Padidėjęs lytinių santykių dažnis.
  • Pageidautina tam tikros sekso pozos.
  • Laiku nustatyti lytiniai santykiai suderinti su ovuliacija.
  • Siekė numesti svorio.
  • Mesti rūkyti.
  • Padidėjęs vandens suvartojimas.
  • Pašalintas kofeinas.
  • Priimta mankštos tvarka.
  • Ieškojo dieviško įsikišimo.
  • Praleisti angliavandeniai.
  • Pašalinta mėsa.
  • Turėjo sočius pusryčius.
  • Susilaikė nuo šokolado.
  • Laiku nustatytas lytinis aktas su pilnaties fazėmis.
  • Meditacija.
  • Pašalinti pieno produktai.
avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Kaitlin Stanford. 10 Crazy Fertility Myths — Debunked Thebump. Fertility and planning
3.arrow_upward
4.arrow_upward
5.arrow_upward
6.arrow_upward
7.arrow_upward