Suprasti akimirksniu
  • Galvojate apie vaisingumo išlaikymą? Ką reikia žinoti pradedant kiaušialąsčių šaldymo ir kitas procedūras
  • Būdas saugiai atidėti motinystę ir išsaugoti vaisingumą
  • Kiaušinėlių šaldymo procedūras lydi ir nemaloni rizika
  • Kiaušidžių audinio užšaldymas: dar vienas būdas išlaikyti vaisingumą
  • Pagalba vaikams su gyvybei pavojingomis ligomis, kurios įtakoja vaisingumą po brendimo
  • Kiaušidžių audinio išsaugojimas padeda ir su hormonų gamyba ir su vaisingumu
  • Nėštumo po užšaldyto kiaušidžių audinio transplantacijos sėkmės rodikliai daug žada
  • Kiaušialąsčių ir embrionų šaldymas įgauna populiarumą tarp jaunesnių kartų
  • Finansinė padėtis lemia kokios vaisingumo išsaugojimo galimybės yra tinkamos ir įkandamos
Šaltiniai
Nėštumo atidėjimas
Motinystę moterys dažnai nori atidėti, bet tam reikia išlaikyti vaisingumą. Nataliya Vaitkevich/ Pexels nuotrauka

Galvojate apie vaisingumo išlaikymą? Ką reikia žinoti pradedant kiaušialąsčių šaldymo ir kitas procedūras

Jennifer Aniston dar neseniai sakė, kad norėtų grįžti į jaunystę ir pati sau pasakyti, kad reikia imtis iniciatyvos šaldant kiaušinėlius. Ne viena moteris susigriebia, kad norėtų vaikų kai kūnas jau nebekuria kiaušialąsčių ir vaisingumo dienos prabėgo pro akis. IVF (in vitro fertilization) procedūros, kiaušinėlių ir embrionų šaldymo procedūros vakaruose populiarėja ir tokia sritis kaip verslas krauna kalnus pinigų. Tačiau technologijos turi iššūkių ir sprągų.

Chrissy Teigen, Kim Kardashian, Amy Schumer ir Sofia Vergara yra tik kelios garsios moterys, kurios pasauliui atskleidė savo procesus norint išsaugoti vaisingumą ir padidinti galimybęs susilaukti vaikų. Dabar galima užšaldyti tiek kiaušinėlius tiek kiaušidžių audinio. Tai daroma vaikams, kai mergaitės suserga vasingumui pavojingomis ligomis ir turi pereiti gydymą, kuris paveiks jų hormonus[1].

Tokiu būdu vėliau, mergaitėms pasveikus ir subrendus galima transplantuoti, tam tikra prasme atauginti kiaušidžių audinį ir atkurti galimybę natūraliai pastoti. Vaisingumo problemos vis labiau tampa problema ir mažai moterų pasiryžusios pastoti ir kurti gyvybę vos sulaukę 20, kai vaisingumas yra pačiame pike. Dabar moterys šeimos pagausėjimu rūpinasi jau ir ne trisdešimties. Didesnė dalis pirmuosius vaikus auginti pradeda po 35. O tai vaisingumo klausimu yra iššūkių pilnas laikotarpis.

Daugelis moterų svarsto galimybę susilaukti vaikų, tačiau šį sprendimą gali atidėti keli veiksniai, pavyzdžiui, netinkamas partneris, karjeros prioritetas, kiti gyvenimo tikslai arba sveikatos sutrikimai, galintys turėti įtakos vaisingumui. Tokiais atvejais kiaušialąsčių šaldymas arba kriokonservavimas yra reali vaisingumo išsaugojimo galimybė.

Tačiau reikia pasverti tai, kad norint užšaldyti kiaušinėlius, reikia, kad būtų ką šaldyti. Kaip sako medikai jaunos vaisingo amžiaus moterys turi didesnį kiaušidžių rezervą, todėl tikėtina kad po kontroliuojamos kiaušidžių stimuliacijos, pavyktų gauti didesnį kiaušialąsčių skaičių. Tačiau šis rezervas senka su amžiumi, ir pasitaiko, kad vyresnėms moterims net stimuliuotos kiaušidės nesubrandins nė vieno folikulo ir napavyks gauti nė vienos kiaušialąstės.

Nors sumažėjęs kiaušidžių rezervas yra individualus rodmuo ir kartais stebimas net jaunoms moterims, keturiasdešimtmečių galimybės pastoti net ir su pagalba yra itin ribotos[2]. Taikant šį metodą galima paimti ir saugoti geros kokybės kiaušinėlius, suteikiant galimybę pastoti vėliau gyvenime. Jis gali būti ypač naudingas tiems, kurie susiduria su medicininiu gydymu, pavyzdžiui, chemoterapija ar autoimuninėmis ligomis, galinčiomis trukdyti vaisingumui.

Būdas saugiai atidėti motinystę ir išsaugoti vaisingumą

Kiaušialąsčių šaldymo tinkamumas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip amžius, vėžio tipas (jei jis diagnozuotas) ir galimybė užbaigti išsaugojimo procesą iki vėžio gydymo. Amžius vaidina lemiamą vaidmenį, nes laikui bėgant kiaušialąsčių kiekis ir kokybė mažėja. Ekspertai paprastai rekomenduoja kiaušinėlius užšaldyti iki 40 metų amžiaus[3].

Kiaušinėlių šaldymo priežastys:

  • Laikas netinkamas dėl finansinių, emocinių ar karjeros priežasčių.
  • Medicininės būklės, turinčios įtakos vaisingumui.
  • Pasiruošimas gydymui, pavyzdžiui, spinduliavimui, kuris gali pakenkti vaisingumui.
  • Lyties keitimas.

Tokie procesai turi iššūkių ir etinių klausimų. Tai nėra priimtina visiems, moterys susiduria su moraliniais klausimais ir problemomis, kurios kyla vėliau norint ir pačioms išnešioti gyvybę. Moterys susiduria su duag etapų, kurie gali paveikti ir kūną ir sielą, psichinę būseną. Kaip vyksta šie procesai?

Tyrimai ir įvertinimai: Konsultacija su specialistu, kad būtų įvertintas kiaušidžių rezervas, taip pat kiti reikalingi tyrimai.

  • Hormonų injekcijos: Kiaušidžių stimuliavimas kiaušialąsčių brendimui.
  • Kiaušinėlių paėmimas: Trumpa ambulatorinė procedūra, atliekama taikant anesteziją.
  • Vitrifikacija: Greitas kiaušinėlių užšaldymas, kad nesusidarytų ledo kristalai.

Pasiruošus pastoti, kiaušinėlius galima atšildyti ir apvaisinti. Tada embrionai implantuojami į gimdą. Jie gali būti saugomi neribotą laiką, nors dauguma žmonių juos panaudoja per 3-10 metų. Pradinis saugojimas gali būti dviems metams, o vėliau reikia mokėti papildomai. Nuo stimuliacijos iki paėmimo procesas užtrunka kelias savaites, o atsižvelgiant į medicininę skubą gali būti pagreitintas. Kiek kiaušinėlių užšaldyti? Daugiau kiaušinėlių suteikia daugiau galimybių, tačiau jų skaičius gali skirtis priklausomai nuo kiekvieno asmens situacijos.

Vaisingumą galima išlaikyti užšaldant kiaušialąstes arba embrionus. Nadezhda Moryak/ Pexels nuotrauka
Vaisingumą galima išlaikyti užšaldant kiaušialąstes arba embrionus. Nadezhda Moryak/ Pexels nuotrauka

Kiaušinėlių šaldymo procedūras lydi ir nemaloni rizika

Į PMS panašūs simptomai kai hormonai gali sukelti pilvo pūtimą, mėšlungį ir temperatūros svyravimus yra dažnas šalutini poveikis susiduriant su šiais procesais. Kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromas yra galimas kiaušidžių patinimas. Tokie pojūčiai aplanko pacientes, kurioms tenka injekcijos su hormonais ir stimuliantais. Tokių kiaušialąsčių šaldymo procesų metu kūnas patiria daug streso.

Anestezijos rizika kai kiaušinėliai išimami iš moters kūno dažnai nepasveriami. Tokios nedažnos, bet galimos komplikacijos gali šiurpinti ir sulaikyti nuo pasiryžimo IVF procesui. Dar viena labai maža rizika kiaušinėlių paėmimo metu yra adatų punkcijos. Reikia pasverti visus iššūkius kūnui, norint išsaugoti galimybę pratęsti giminę.

Kiaušialąsčių užšaldymas - tai kelias į motinystę, atitinkantis asmeninį laiką ir aplinkybes, tačiau susijęs su neaiškumais ir galima rizika. Patariama pasikonsultuoti su vaisingumo specialistu, kad būtų nustatytas individualus tinkamumas ir lūkesčiai. Šie procesai nėra tinkami kiekvienai.

Kiaušialąsčių išgavimas iš moters kūno po IVF ir kitų vaisingumą, hormonų lygius, kokybiškų kiaušinėlių susidarymą skatinančių procedūrų gali virsti ir embrionų užšaldymu. Turint porą su kokybiška sperma arba naudojantis spermos donorų mėginiais galima sukurti kokybiškus embrionus. Medikai sako, kad embrionai po atšildymo išgyvena ir užsimezga lengviau nei neapvaisinti kiaušinėliai[4].

Tačiau embrionų kūrimas ir šaldymas turi kelis sudėtingus aspektus ir tokį būdą pasirinkę susiduria su iššūkiais. Kai embrionus sudaro pora, jiems privalu sukurti tam tikras taisykles ir teisiškai patvirtintį tokį sandorį. Itin svarbu susitarti dėl embrionų panaudojimo iširus santykiams ir kitų teisinių aspektų. Kai sperma yra donoro, tai jau būna nutarta ir suderinta. Šie procesai yra sudėtingi ir yra nemažai dalykų, kurie turi būti pasverti prieš pradedant gydymą.

Kiaušidžių audinio užšaldymas: dar vienas būdas išlaikyti vaisingumą

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra apskaičiavo, kad 2018 m. Europoje vėžys diagnozuotas daugiau kaip 276 000 jaunesnių nei 44 metų amžiaus asmenų. Šiuose skaičiuose pastebimas ryškus lyčių skirtumas: moterys sudaro 65 %, o vyrai - 35 % atvejų tarp šio jaunesnio amžiaus žmonių. Nors šiuolaikiniai vėžio gydymo būdai dažnai lemia ligos remisiją ir pailgina gyvenimo trukmę, jie dažnai turi neigiamą poveikį vaisingumui dėl žalingo chemoradioterapijos poveikio lytinėms ląstelėms. Vaisingumo praradimas gali sukelti didelių emocinių išgyvenimų moterims, kurių daugelis gali norėti turėti savo biologinių vaikų[5].

Šis praradimas gali paveikti ir jaunas pacientes, todėl jų gyvenimo kokybės gerinimas gydymo citotoksiniais preparatais metu gali suteikti optimizmo dėl vaisingumo atkūrimo ateityje ir gali būti laikomas esminiu vėžio gydymo aspektu. Dėl to mokslo ir medicinos bendruomenės daug dėmesio skiria vaisingumo išsaugojimui, jis netgi įtrauktas į Jungtinės Karalystės Nacionalinio klinikinės kompetencijos instituto (National Institute for Clinical Excellence) vėžiu sergančių pacientų gydymo gaires.

Be nevaisingumo rizikos, kiti šalutiniai poveikiai, tokie kaip kiaušidžių nepakankamumas ir sumažėjusi kiaušidžių steroidogenezė, gali prisidėti prie padidėjusios sveikatos sutrikimų, tokių kaip osteoporozė ir širdies ligos, rizikos, taip pat menopauzės simptomų, tokių kaip karščio priepuoliai, sumažėjęs lytinis potraukis ir hipertenzija. Įprastas šių simptomų gydymas yra farmakologinė pakaitinė hormonų terapija (PHRT), kurią dažnai sudaro vaistų mišinys.

Nors šie gydymo būdai paprastai yra labai veiksmingi, kartais kai kuriems pacientams gali būti sudėtinga nustatyti tinkamą hormonų dozę ir jų vartojimą. Ilgalaikis pHRT vartojimas taip pat gali padidinti insulto, venų tromboembolijos, širdies ligų ir vėžio atvejų skaičių. Dėl šių galimų trūkumų reikėtų ieškoti alternatyvių gydymo būdų menopauze sergančioms pacientėms. Čia ateina kiaušidžių audinio užšaldymas - kriokonservavimas.

Pagalba vaikams su gyvybei pavojingomis ligomis, kurios įtakoja vaisingumą po brendimo

Kiaušidžių audinių kriokonservavimas siūlo sprendimą, kaip atkurti vaisingumą ir endokrininę funkciją, išlaikyti folikulinių ląstelių gyvybingumą ir išsaugoti reprodukcinį bei kiaušidžių endokrininį potencialą. Kiaušidžių audinio užšaldymas pirmiausia naudojama siekiant apsaugoti vaisingumą vėžiu sergančių pacientų, kuriems gresia kiaušidžių nepakankamumas ir nevaisingumas dėl gonadotoksinio gydymo, ir tai yra vienintelis vaisingumo išsaugojimo metodas pacientams, kurie nėra sulaukę brendimo[6].

Be to, šis metodas gali būti naudingas pacientėms, sergančioms gerybinėmis ligomis, pavyzdžiui, pasikartojančiomis kiaušidžių cistomis, kiaušidžių sukimu, endokrininiais sutrikimais ir autoimuninėmis ligomis. Taikant šį metodą visame pasaulyje gimė daugiau kaip 130 sveikų vaikų, o 2017 m. metaanalizėje nustatyta, kad labai sėkmingai atkuriama kiaušidžių funkcija (63,9 proc.) ir pasiekiama natūralių gyvų gimdymų (57,5 proc.).

Pažymėtina ir praktika, kai moterys atideda pirmąjį nėštumą dėl išsilavinimo siekimo, karjeros plėtros, finansinio nestabilumo ar sunkumų ieškant partnerio. Vidutinis pirmojo nėštumo amžius per pastaruosius 35 metus padidėjo 2-4 metais ir dabar viršija 30 metų. Kadangi dėl amžiaus labai sumažėja folikulų kokybė ir kiekybė, toks kriostoravimas suteikia galimybę pasiekti geresnių nėštumo rezultatų.

Kiaušidžių audinio užšaldymas taip pat yra menopauzės atitolinimo metodas. Ilgėjant gyvenimo trukmei, daugėja ir moterų, kurioms prasideda menopauzė. Prognozuojama, kad kai kuriose Europos šalyse dauguma šiame amžiuje gimusių mergaičių gyvens ilgiau nei 100 metų, vadinasi, didelė jų gyvenimo dalis bus po menopauzės. Su menopauze susijusių problemų (tokių kaip osteoporozė, širdies problemos, seksualinės funkcijos sutrikimai, depresija) poveikis sveikatai ir ekonomikai gali būti didelis. Vien Nyderlanduose dėl negydomų menopauzės simptomų kasmet patiriama daugiau kaip 100 mln. eurų nuostolių.

Nors pHRT yra viena iš galimybių, ji gali būti tinkama ne visoms moterims, ypač toms, kurioms yra didesnė tam tikrų ligų rizika. Ankstyva užšaldymo procedūra gali apsaugoti kiaušidžių folikulus, atitolinti menopauzės pradžią ir galbūt kai kurioms pakeisti pHRT. Jei norima išvengti nėštumo rizikos ir reimplantavimo išlaidų, heterotopiškai galima persodinti atšildyto arba pašildyto kiaušidžių audinio fragmentus.

Moters vaisingumo išsaugojimo metodai gali daug kainuoti.  Nadezhda Moryak/ Pexels nuotrauka
Moters vaisingumo išsaugojimo metodai gali daug kainuoti. Nadezhda Moryak/ Pexels nuotrauka

Kiaušidžių audinio išsaugojimas padeda ir su hormonų gamyba ir su vaisingumu

Šiuo metu dažniausiai naudojamas žmogaus kiaušidžių audinio kriokonservavimo metodas yra lėtas užšaldymas. Jis apima programuojamus šaldiklius, kuriuose galima kontroliuoti šaldymo greitį. Tačiau kyla problemų, susijusių su ledo kristalų susidarymu, osmosiniu reguliavimu, dehidratacija ir susitraukimu šio proceso metu.

Krioprotektoriai padeda spręsti šias problemas, apsaugodami ląsteles nuo ledo kristalų ir hipertoniškumo kriokonservavimo metu. Moterys ir mergaitės, kurioms taikomas specifinis medicininis gydymas, pavyzdžiui, vėžio operacija, spinduliavimas ar chemoterapija, gali susidurti su vaisingumo ar hormonų gamybos sumažėjimu. Lyties patvirtinimo operaciją atliekančios moterys taip pat gali nuspręsti išsaugoti kiaušidžių audinį.

Kiaušidžių audinio kriokonservavimas leidžia pašalinti, užšaldyti ir saugoti kiaušidžių žievę, t. y. kiaušidžių dalį, iš kurios gaminasi kiaušialąstės, prieš gydymą. Saugomą audinį po daugelio metų galima persodinti atgal į organizmą ir, galbūt, pastoti. Be galimybės ateityje pastoti, kiaušidžių audinio išsaugojimas turi papildomą privalumą - padeda hormonų gamybai. Kai kiaušidės yra pažeistos, jos dažnai negamina svarbiausių hormonų, tokių kaip estrogenas ar progesteronas, todėl reikia hormonų terapijos. Anksčiau užšaldyto sveiko kiaušidžių audinio persodinimas gali atkurti natūralią šių hormonų gamybą[7].

Ką apima kiaušidžių kriokonservavimas vaisingumui išsaugoti? Pacientei, kuriai taikoma anestezija, atliekama chirurginė procedūra, kurios metu pilve padaromas nedidelis pjūvis ir įvedamas laparoskopas. Tada chirurgas iš vienos iš kiaušidžių paima audinį su nesubrendusiais kiaušinėliais. Dažnai pašalinama visa viena kiaušidė, kad būtų gauta pakankamai audinio. Tada paimtas audinys suskirstomas į mažesnius gabalėlius ir greitai užšaldomas.

Nėštumo po užšaldyto kiaušidžių audinio transplantacijos sėkmės rodikliai daug žada

Šie užšaldyti mėginiai gali būti saugomi daugelį metų specializuotose saugyklose, kur jie yra atidžiai stebimi. Pasibaigus gydymui ir pacientei pageidaujant atkurti kiaušidžių funkciją, gydytojai, naudodami laparoskopą, gali atšildyti audinį ir vėl jį implantuoti į organizmą. Atšildytas audinys paprastai įdedamas į pilvaplėvės kišenę šalia likusio kiaušidžių audinio.

Praėjus keliems mėnesiams po atšildyto audinio reimplantacijos, kiaušidžių veikla turėtų atsinaujinti arba prasidėti, todėl pacientė, padedama vaisingumo specialisto, gali siekti nėštumo. Jei transplantacija sėkminga ir kiaušinėlių susidaro, nėštumas gali būti pasiektas natūraliu būdu arba taikant apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF). Tyrimų duomenimis, maždaug trečdalis pacienčių, kurioms atliekama ši procedūra, sėkmingai pastoja.

Kiaušidžių audinio paėmimas ir persodinimas yra chirurginis procesas, kuriam reikalinga anestezija ir kuriam būdinga rizika. Asmenims, kuriems diagnozuotas kraujo vėžys, pavyzdžiui, leukemija, gali kilti pavojus, kad pakartotinai implantuojant atšildytą audinį į organizmą vėl pateks vėžinių ląstelių.

Taip pat svarbus klausimas yra finansinės išlaidos. Su kiaušidžių audinių šaldymu susijusias išlaidas sudaro mokesčiai už paėmimo procedūrą, šaldymą, saugojimą ir transplantaciją nėštumui. Kai kurie draudimo polisai ir vėžio paramos organizacijos gali padengti dalį arba visas šias išlaidas.

Kiaušialąsčių ir embrionų šaldymas įgauna populiarumą tarp jaunesnių kartų

Kiaušialąsčių šaldymas, techniškai vadinamas kiaušialąsčių kriokonservavimu, itin išpopuliarėjo, ypač tarp jaunesnio amžiaus žmonių. Nuo 2020 iki 2021 m. kiaušialąsčių šaldymo procedūrų padaugėjo nuo 16 786 iki 24 558, pažymima Pagalbinio apvaisinimo technologijų draugijos Birmingeme (Alabama) atliktame tyrime. Jungtinėje Karalystėje atliktas Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos tarnybos (HFEA) tyrimas parodė, kad 2019-2021 m. kiaušinėlių saugojimo ciklų skaičius išaugo beveik 64 proc.

Socialinės žiniasklaidos platformos rodo tendencijos pasiekiamumą: kiaušialąsčių šaldymo temos sulaukia apie 75 mln. peržiūrų. Kalifornijoje įsikūrusi bendrovė HRC Fertility teigia, kad beveik 60 % apklaustų Z kartos ir tūkstantmečio kartos atstovų išreiškė susirūpinimą dėl vaisingumo. Dr. Cynthia Flynn minėjo, kad populiarumo augimą galima paaiškinti tuo, kad vis daugiau moterų atideda vaikų gimdymą, o tam dažnai įtakos turi užsitęsusi vienatvė arba profesiniai siekiai[8].

Dr. C. Flynn paminėjo, kad nors dauguma besirenkančių šią procedūrą yra trisdešimtmetės ar vyresnės, jaunesnės moterys rodo susidomėjimą dėl ilgalaikių vaikų gimdymo atidėjimo priežasčių. Ji pridūrė, kad dauguma šių moterų gali būti nepasirengusios vienišai tėvystei ir gali neturėti potencialaus partnerio. Ekspertai pabrėžė, kad kiaušialąsčių šaldymas nėra garantuotas bilietas į motinystę.

C. Flynn patikslino, kad kiaušinėliai užšaldomi subtiliame vystymosi etape, o atšildymo metu atsiranda daug kintamųjų. Kiaušinėlių atšildymo veiksmingumas labai priklauso nuo laboratorinių metodų. Pasak medikų, šios procedūros sėkmės rodiklis yra apie 75 %. Jie taip pat pabrėžė, kad sėkmės tikimybė priklauso nuo kiaušinėlių atšildymo amžiaus, teigdami, kad užšaldžiusios 20-30 kiaušinėlių moterys visose amžiaus grupėse turi maždaug 75 % tikimybę ateityje susilaukti gyvo kūdikio. Tokie veiksniai, kaip prasta kiaušinėlių kokybė, anatominės, hormoninės ar medicininės problemos, taip pat gali turėti įtakos šiam procesui.

Vaisingumo išlaikymui ir gyvybės sukūrimui gali prireikti daug daugiau pinigų, jei natūraliai procesai nevyksta taip kaip turėtų. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka
Vaisingumo išlaikymui ir gyvybės sukūrimui gali prireikti daug daugiau pinigų, jei natūraliai procesai nevyksta taip kaip turėtų. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Finansinė padėtis lemia kokios vaisingumo išsaugojimo galimybės yra tinkamos ir įkandamos

Medikai pripažino, kad su kiaušialąsčių šaldymu susijusios didelės išlaidos, kurios, priklausomai nuo vietovės, gali siekti 20 000 JAV dolerių. Kai kurie draudimai gali kompensuoti šias išlaidas, o tam tikros programos gali pasiūlyti piniginę pagalbą, pridūrė ekspertai. Lietuvoje kainos kiek kitokios. Nors konkrečiai tokias procedūras tiekiančių įstaigų nėra duag, kainos prasideda nuo 600 eurų už pradinę procedūrą ir kiaušialąsčių suagojimą 2 metus.

Kalbant apie medicininius aspektus, vaisingumo ekspertai teigia, kad kiaušialąsčių šaldymo rizika yra minimali, nors retos komplikacijos, pavyzdžiui, kiaušidžių hiperstimuliacija, kraujavimas ir infekcijos, gali pasireikšti. Jie taip pat įspėjo, kad negalima pasikliauti vien šiuo procesu, nes kiaušinėlių kokybę galima nustatyti tik po apvaisinimo. Ji pabrėžė nepanaudotų kiaušinėlių planavimo svarbą, užsimindama apie galimus etinius iššūkius.

Keli ekspertai pabrėžė emocinį ir psichologinį proceso svorį. Medikai siūlė prieš procedūrą ir jos metu konsultuotis su vaisingumo specialistais ir, jei reikia, kreiptis į profesionalus konsultantus. Procedūros, kurios gali padėti su vaisingumo išlaikymu žengia vis tolyn ir jų pasirinkimas yra pakankamai platus.

Žinoma, ne visi gali tuo pasinaudoti, nes kainos gali būti tikrai didelės. Juolab kai vieno IVF ar kitos procedūros bandymo nepakanka. Tokie pinigai nesimėto, bet poros ir vienišos moterys ar šeimos, galvojančios apie vaikų ateitį pasirenka imtis tokių priemonių, kokių gali. Palyginkime kuo pasižymi šios opcijos.

Kiaušidžių audinių šaldymas

  • Sėkmingo nėštumo galimybė: Suteikia galimybę natūraliai hormonų gamybai ir nėštumo galimybei. Santykinai nauja, duomenų apie sėkmės rodiklius nedaug.
  • Rizika: Chirurginė procedūra; anestezijos rizika; kraujo vėžiu sergančioms pacientėms gali vėl atsirasti vėžinių ląstelių.
  • Ilgaamžiškumas: Audiniai gali būti išsaugomi kelerius metus.
  • Kaina: Išlaidos: brangios; į kainą įeina paėmimo, užšaldymo, laikymo ir transplantacijos išlaidos. Kai kurie draudimo planai gali padengti dalį išlaidų.
  • Populiarumas: Metodas mažiau paplitęs nei kiaušialąsčių ar embrionų šaldymas.
  • Prieinamumas: Ne taip plačiai paplitęs kaip kiaušialąsčių ar embrionų šaldymas todėl reta įstaiga teikia tokias paslaugas. Lietuvoje tokie procesai nėra dažnai tiakomi ar reglamentuoti.
  • Kiti aspektai: Naudingi asmenims, kuriems taikomas vėžio gydymas arba lyties patvirtinimo/ keitimo operacija; gali padėti atkurti natūralią hormonų gamybą.

Kiaušinėlių šaldymas (kiaušialąsčių kriokonservavimas)

  • Nėštumo sėkmės galimybė: Sėkmingas atšildymas bendrai skaičiuojant gali siekti ir 80 %, nors tai priklauso nuo tokių veiksnių kaip amžius paėmimo metu. 20-30 užšaldytų kiaušialąsčių suteikia apie 75 % tikimybę susilaukti gyvo kūdikio.
  • Rizika: Galima kiaušidžių hiperstimuliacija, kraujavimas ir infekcijos. Atšildymas gali pažeisti kiaušinėlius.
  • Ilgaamžiškumas: Kiaušinėlius galima saugoti neribotą laiką.
  • Kaina: Gali būti labai brangu. Kaina priklauso nuo procedūrų sėkmingumo ir reikiamų bandymų kiekio. Kaina kyla su kiekvienu šaldymo laikotarpio pratęsimu. Kai kurios draudimo ir finansinės paramos programos gali padėti, priklausomai nuo amžiaus, procedūros reikalingumo. Lietuvoje tam tikrą laiką nepastojančios poros, kurios sulaukę daugiau nei 40 metų gali gauti dalinę paramą[9].
  • Populiarumas: Vis labiau populiarėja, ypač tarp jaunosios kartos atstovų, kurie pastoti bando daug vėliau nei 30 metų.
  • Prieinamumas: Vaisingumo klinikose ir specializuotose įstaigose. Lietuvoje tokios procedūros teikiamos retai. Didžioji dalis vaisingumo išlaikymo procedūrų lietuvių poroms atliekamos Latvijoje.
  • Kiti aspektai: Tai patrauklu tiems, kurie delsia susilaukti vaikų dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl karjeros, tinkamo partnerio trūkumo ar asmeninio pasirinkimo.

Embrionų šaldymas

  • Nėštumo sėkmės galimybė: Sėkmės rodikliai priklauso nuo tokių veiksnių, kaip moters amžius, kai buvo paimti kiaušinėliai. Paprastai didesnis nei vien tik kiaušialąsčių šaldymas.
  • Rizika: Panaši kaip ir kiaušinėlių šaldymo atveju, tačiau yra papildomų etinių aspektų, susijusių su nepanaudotų embrionų likimu. Teisiniai klausimai ir sutartys itin svarbios, nes embrionai priklauso abiems žmonėms. Nebent embrionai sudaryti naudojantis donorų spermą arba kiaušinėlius.
  • Ilgaamžiškumas: Embrionai gali būti saugomi neribotą laiką.
  • Išlaidos: Panašios kaip ir kiaušialąsčių šaldymo atveju, tačiau gali būti papildomų išlaidų, susijusių su pradiniu apvaisinimu. Gali svyruoti nuo 15 000 iki 25 000 JAV dolerių. Kaina automatiškai kyla kai reikia daugiau nei vieno bandymo, norint gauti tinkamos kokybės embrionus ir kiaušinėlius.
  • Populiarumas: Plačiai paplitęs ir naudojamas, ypač tarp porų, kurioms taikomas IVF gydymas.
  • Prieinamumas: Dauguma vaisingumo klinikų visame pasaulyje teikia tokias paslaugas. Procesas labai panašus į kiaušinėlių užšaldymą, tad įstaigos dažnai užsiima abiem procedūromis.
  • Kiti aspektai: Poros, planuojančios atlikti IVF procedūros bandymus, arba poros, turinčios etinių sumetimų dėl neapvaisintų kiaušialąsčių šaldymo gali susidurti su problemomis ir abejonėmis.

Kiekviena iš šių galimybių, kiaušidžių audinių šaldymas, kiaušialąsčių šaldymas ir embrionų šaldymas, turi savų privalumų, pavojų, išlaidų ir aspektų. Kiaušialąsčių audinio šaldymas išsiskiria hormonų atkūrimo galimybėmis, kiaušinėlių šaldymas tuo, kad jis patrauklus tiems, kurie delsia susilaukti vaikų, o embrionų šaldymas nustatytais sėkmės rodikliais.

Šių galimybių pasirinkimas priklauso nuo individualių aplinkybių, tikslų ir vertybių. Konsultacijos su vaisingumo specialistais, siekiant išsiaiškinti kiekvienos procedūros ypatumus ir suderinti juos su asmeniniais poreikiais ir norais, gali padėti rasti geriausią kelią sudėtingoje kelionėje į būsimą vaisingumą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward
Chantel Cross. Freezing Eggs: Preserving Fertility for the Future Hopkins. Health reports
4.arrow_upward
What To Know About Freezing Your Eggs Clevelandclinic. Health essentials
5.arrow_upward
Carrie MacMillan. Is Egg Freezing Right for You? Yalemedicine. Family health
6.arrow_upward
8.arrow_upward
9.arrow_upward